Рішення від 09.01.2026 по справі 560/16680/25

Справа № 560/16680/25

РІШЕННЯ

іменем України

09 січня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу №ОПШ089181 від 04.06.2025. Зазначає, що не погоджується зі спірною постановою, оскільки відповідачем був невірно оцінений обсяг обов'язків перевізників, які здійснюють внутрішні перевезення. Покликається на те, що спірна постанова підлягає скасуванню, оскільки не містить посилання на конкретне правопорушення, вчинене позивачем.

Відповідач у відзиві позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що під час рейдової перевірки було виявлено, що водій здійснював перевезення вантажу транспортним засобом повною масою понад 3,5 тонни, який не був обладнаний діючим тахографом, також була відсутня товарно-транспортна накладна, індивідуальна контрольна книжка водія, графік змінності водіїв, чим порушені вимоги ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (Закон №2344-III) законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, Законів України "Про транспорт", Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень. Нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.

Відповідно до ст. 18 Закону №2344-III з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням. Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Абзац 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 48 Закону №2344-ІІІ передбачені документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відтак, законодавцем при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів фактично не встановлений їх вичерпний перелік, проте зазначено про необхідність наявності у тому числі інших документів, передбачених законодавством. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 лютого 2020 по справі №820/4624/17.

Пунктом 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 (далі - Положення №340) передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Пунктом 1.3 Положення №340 встановлено, що вимоги його поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів, визначений Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24.06.2010 (далі - Інструкція № 385). Пунктом 1.4 Інструкції передбачено, що контрольний пристрій (тахограф) - це обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Положеннями пункту 3.3 Інструкції №385 передбачено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Отже, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн, які використовуються суб'єктами господарювання для внутрішніх перевезень вантажів, у обов'язковому порядку повинні бути обладнані діючим та повіреним тахографом. А для водія такого автомобіля, крім оформлення документів, визначених статтею 48 Закону №2344-III, обов'язковою також є наявність протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнених тахокарт (або картки водія чи роздруківки даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом), або реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водіїв.

Пунктом 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07.06.2010, визначено, що водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.

Відтак, положеннями статті 48 Закону №2344-III та іншими спеціальними актами передбачена необхідність наявності як у перевізника, так і у водія інших документів, передбачених законодавством. Наявність індивідуальної контрольної книжки водія або копії графіка змінності водіїв передбачена у разі необладнання транспортного засобу тахографом Інструкцією №385 та Положенням №340 про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Інспекторами Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті 06.05.2025 у Хмельницькій області, А/Д Т-2321, перехрестя А/Д Т-2108, с. Балин проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки ГАЗ-3302, державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 . Під час перевірки транспортним засобом керував ОСОБА_2 , який здійснював перевезення вантажу.

Під час перевірки встановлено, що транспортний засіб повною масою понад 3,5 тонн не був обладнаний тахографом, на момент перевірки відсутня товарно-транспортна накладна або інший визначений на вантаж документ, відсутня індивідуальна контрольна книжка водія чи копія графіка зміності водіїв, чим порушені вимоги ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Щодо вказаних обставин посадовими особами складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06.05.2025 №111397. У поясненнях водія зазначається, що копію акту він отримав.

20.05.2025 позивачу було направлене повідомлення про дату, час та місце розгляду справи за матеріалами перевірки.

Як встановлено зі змісту відзиву ОСОБА_1 на розгляд матеріалів перевірки не з'явився.

04.06.2025 начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області розглянутий зазначений акт, інші матеріали перевірки, та на підставі абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» прийнята спірна постанова про накладення на позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн. за порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Суду не надані належні докази того, що до початку розгляду матеріалів перевірки позивачем були надані будь - які додаткові документи, які б спростовували висновки перевірки або впливали на них.

Під час проведення рейдової перевірки у водія була відсутня товарно-транспортна накладна або інший документ на вантаж, що визначений нормами законодавства. Також була відсутня контрольна книжка водія/копія графіка змінності водіїв. Зазначені документи не були надані ані представникам відповідача під час перевірки, ані під час розгляду матеріалів перевірки.

При цьому позивач не навів доводів, які б спростовували встановлені під час перевірки обставини, та не надав суду будь-яких належних доказів на підтвердження дотримання вимог законодавства у сфері автомобільних перевезень. Також суду не надано належних і допустимих доказів того, що до початку розгляду або під час розгляду матеріалів перевірки позивачем подавались будь-які документи, які могли б спростувати висновки перевірки або вплинути на її результати.

З огляду на це, оскільки відсутність у водія під час перевірки передбачених законом документів не спростовано, відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, відтак висновки, зроблені під час перевірки, є правомірними. Судом не встановлені також порушення порядку прийняття спірної постанови, з огляду на що вона скасуванню не підлягає.

Враховуючи викладене, позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 січня 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Державна служба України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області (вул. Антоновича, 51,м. Київ,03150 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя І.С. Козачок