Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
09 січня 2026 року № 520/27266/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області (вул. Римарська, буд.24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ37764460) про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати Рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 04 вересня 2024 року про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 04 вересня 2024 про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 є протиправним та підлягає до скасуванню, оскільки станом на момент прийняття рішення про оформлення набуття позивачем громадянства, уповноваженими особами УДМС України в Харківській області перевірялись надані документи та будь-яких порушень законодавства встановлено не було, а тому обґрунтування відповідачем рішення про скасування громадянства відсутністю підтверджуючих документів для набуття громадянства України не відповідає дійсності.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам та отримана ними.
Від Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позову, вказуючи на те, що оцінивши наявні в матеріалах справи документи, подані ОСОБА_1 для набуття громадянства України в спрощеному порядку, ГУ ДМС у Харківській області дійшо висновку, що позивач не надав повного пакету документів, необхідних для набуття громадянства України за вказаною процедурою, визначеною нормами міжнародної Угоди. А тому були відсутні підстави для прийняття рішення ГУ ДМС України в Харківській області про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула громадянство України відповідно до :
- підпункту б пункту 1 статті 1 Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства, ратифікована Законом України № 1319-IV від 20.11.2003 року та;
- пункту 10 статті 6 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України».
За Рішенням про оформлення набуття громадянства України Головного управління ДМС України в Харківській області від 20.01.2023 року.
02.02.2023 року ОСОБА_1 оформлено паспорт громадянина України НОМЕР_2 .
На виконання вимог п. 2.6 Порядку реалізації Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства, затвердженого наказом МВС, МЗС України від 22.10.2014 №1119/430, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2024 року за №1406/26183 (далі - Порядок реалізації Угоди) 07.06.2023 за вихідним №6301.6,2-10332/63.3-23 паспорт громадянина Киргизької Республіки НОМЕР_3 , виданий 03.06.2020 та паспорт громадянина Киргизької Республіки N НОМЕР_4 , виданий 04.06.2020 Державною реєстраційною службою на ім'я ОСОБА_1 було надіслано до ДКС МЗС України для надсилання дипломатичними каналами для подальшого оформлення припинення Позивачці громадянства Киргизької Республіки відповідно до частини 3 статті 2 Угоди.
31.07.2024 року до ГУ ДМС у Харківській області з Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України за N 6.4/2887-24 надійшов лист для вжиття заходів відповідно до вимог законодавства України про громадянство стосовно ОСОБА_1 .
За результатами повторної перевірки, рішенням від 04.09.2024 року було відмінено рішення ГУ ДМС у Харківській області від 20.01.2023 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до п. 10 ст. 6 Закону та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства від 28 січня 2003 року, ратифікованої Законом України від 20 листопада 2003 року N 1319-IV у зв?язку з тим, що у Позивачки відсутній документ, що підтверджує факт її постійного на законних підставах проживання в Україні, що надавало заявнику право в спрощеному порядку набути громадянство України відповідно до Угоди між Україною і Киргизькою Республікою та останнім не виконано п. 1.5 Розділу І Порядку реалізації цієї Угоди.
За результатом повторної перевірки, у ОСОБА_1 , відсутній документ, що підтверджує факт її постійного на законних підставах проживання в України, що надає заявнику право в спрощеному порядку набути громадянство України відповідно до Угоди.
У звязку з чим, ОСОБА_1 , не виконано п. 1.5 Розділу І Порядку реалізації Угоди між Україною і Киргизькою Республікою від 20.11.2003 про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, затвердженого Наказом МВС, МЗС України 22 жовтня 2014 року N 1119/430.
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням від 04.09.2024, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року №2235-III (Закон №2235-III в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2235-III громадянство України - це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Суд вказує, що ст. 6 Закону України "Про громадянство", визначено підстави набуття громадянства України, зокрема громадянство України набувається:
-за народженням;
-за територіальним походженням;
-внаслідок прийняття до громадянства;
-внаслідок поновлення у громадянстві;
-внаслідок усиновлення;
-внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування,
-влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя;
-внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;
-у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;
-внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;
-за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно з частиною 5 статті 8 Закону №2235-III іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2235-III зобов'язання припинити іноземне громадянство - це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.
Згідно з частиною 8 статті 8 Закону №2235-III особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2235-III іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2235-III незалежною від особи причиною неотримання документа про припинення іноземного громадянства - є невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.
Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (Порядок).
Зазначений Порядок визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно, що пп1, п.1 ст.1 Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, та громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобігання випадкам без громадянства та подвійного громадянства, ратифікованої Законом України від 20.11.2003 року №1319-ІУ передбачено, що кожна Договірна Сторона надасть громадянам іншої Договірної Сторони, які постійно проживають на законних підставах на її території, право на спрощений порядок набуття громадянства за наявності однієї з таких умов, а саме якщо заявник або хоча б один з його батьків (усиновителів або удочерителів), дід чи баба народилися або постійно на законних підставах проживали на території Договірної Сторони, громадянство якої набувається.
Суд зазначає, що п. 1.5. зазначеного вище Порядку визначено, що "постійне на законних підставах проживання особи в Україні підтверджується одним з таких документів: посвідкою на постійне проживання до паспорта громадянина Киргизької Республіки, виданою згідно із Законом України ,,Про імміграцію" або паспортом громадянина Киргизької Республіки, зареєстрованим на території України (за умови наявності в цьому паспорті відмітки про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання)".
Згідно наданих документів, які містяться в матеріалах справи вбачається, що позивач подав до ГУ ДМС у Харківській області на підтвердження постійного проживання в Україні паспорт громадянина Киргизької Республіки, адресний листок вибуття на постійне проживання до України, таким чином, вимоги п. 1.5. Порядку реалізації Угоди про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання щодо надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання, оформлену у вигляді додатку до паспорту громадянина Киргизької Республіки з наявною відміткою Посольства Киргизької Республіки в Україні про постановку на консульський облік в Україні та адресний листок вибуття на постійне проживання до України.
20.01.2023 року Рішенням про оформлення набуття громадянства України Головного управління ДМС України в Харківській області оформлено набуття громадянства України, у абзаці другому якого зазначено, що " ОСОБА_1 подала заяву та інші необхідні документи, які підтверджують умови набуття громадянства України за Угодою" про спрощений порядок зміни громадянства.
В зазначеному рішенні вказано, що ОСОБА_1 , оформлено набуття громадянства України згідно з п.10 ст.6 Закону України "Про громадянство України" від 09.09.1990 р.н..
Суд зветає увагу на те, що на час оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області не вбачало відсутність документу, що підтверджує факт його постійного проживання в Україні на законних підставах.
Так, рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 04 вересня 2024 року про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 , відповідно до п. 10 ст. 6 Закону та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства від 28 січня 2003 року, ратифікованої Законом України від 20 листопада 2003 року №1319-IV (далі-Угода) у зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 відсутній документ, що підтверджує факт його постійного на законних підставах проживання в України, що надавало заявнику право в спрощеному порядку набути громадянство України відповідно до Угоди та останнім не виконано п. 1.5 Розділу І Порядку реалізації Угоди.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 зазначеної Угоди (підписана 28.01.2003 року, ратифікована Україною 20.11.2003 року, набула чинності в Укріїні 01.07.2006 року) вона прийнята з метою надання права на спрощений порядок зміни громадянства певній категорії осіб - громадянам України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, та громадянам Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні. Тобто, Угодою передбачений пільговий порядок зміни громадянства зазначеними особами, який не виключає існування загального порядку. Крім цього, ч. 1 ст. 4 цієї Угоди передбачено, що питання, які не врегульовані цією Угодою, регулюються національним законодавством Договірних Сторін.
Суд вважає за необхідне зазначити, що отримання іноземцями та особами без громадянства посвідок на постійне чи тимчасове проживання в Україні передбачено Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" № 3773-VI від 22.09.2011 року (далі - Закон України № № 3773-VI), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Відповідно до ст. 5 Закону № 3773-VI, якою передбачений перелік певних категорій осіб (іноземців та осіб без громадянства), які мають отримати посвідку на проживання в Україні, -посвідки на постійне чи тимчасове проживання в Україні отримують особи, які зазначені у частинах 1, 4-14, 16 та 17 ст. 4 цього Закону.
До зазначеного переліку не увійшли: особи - іноземці та особи без громадянства, які іммігрувати в Україну на постійне проживання відповідно до Закону України "Про імміграцію" (ч. 2 ст. 4 цього Закону); іноземці та особи без громадянства, яких визнано біженцями в Україні або яким надано притулок в Україні (ч. 3 ст. 4 цього Закону); іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України (ч. 15 ст. 4 цього Закону).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
На час ухвалення рішення від 20.01.2023 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 відповідачу було доведено що при оформлені дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни відмітка про це в закордонний паспорт громадянина Киргизької Республіки не проставляється компетентними органами цієї країни.
На підтвердження оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни компетентні органи видають адресний листа вибуття з відміткою про зняття особи з реєстраційного обліку на постійне проживання в Україну та відмітки Посольства Киргизької Республіки в Україні про взяття на консульський облік є підтвердженням оформлення дозволу виїзду на постійне проживання в Україну.
Такий порядок оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни визначений нормативними документами Киргизької Республіки та виконання вимоги щодо проставлення відмітки про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання у паспортний документ позивача є неможливою.
Також, згідно ст. 21 Закону України "Про громадянства" рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.
Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Таким чином, ст. 21 Закону України "Про громадянство", не застосовується у разі набуття особою громадянства країни згідно з п.10, ст.6 "Закону України Про громадянства" та відповідно пп1, п.1 ст. 1 Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, та громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобігання випадкам без громадянства та подвійного громадянства, ратифікованої Законом України від 20.11.2003 року N1319-ІV.
Станом на момент прийняття рішення про набуття позивачами громадянства України дійсність, чинність та законність відповідних документів, визначених Законом України "Про громадянство" працівниками ГУ ДМС України в Харківській області перевірялись.
Зазначені дії не були визнані протиправними або незаконними в установленому законом порядку.
Також, при прийнятті рішення про набуття позивачами громадянства України та документування паспортом громадянина України, посадові особи ГУ ДМС України в Харківській області, проводили перевірку законності набуття позивачем громадянства України, та керуючись п.10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 року "Про громадянства України" ними надана оцінка дійсності та чинності наданих документів.
Посадові особи ГУ ДМС України в Харківській області підстав для відмови оформленні набуття позивачем громадянства України, зокрема, недійсності та не чинності наданих документів не виявили, також не виявлено надання позивачем, не виявлено суттєвого акту за наявності якого позивач не може набути громадянство України, у зв'язку з чим ГУ ДМС України в Харківській області прийнято рішення про набуття позивачем громадянства України.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивач, на час подання заяви про набуття громадянства України, знаходився на території України на законних підставах.
Враховуючи наведене, рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 04 вересня 2024 про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задаволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст.139 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-247, 255, 293,295,297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області (вул. Римарська, буд.24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ37764460) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 04 вересня 2024 року про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) за рахунок бюджених асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 37764460) сплачений судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.