Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
09 січня 2026 року Справа № 520/31687/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна травматологічна лікарня» (шосе Салтівське, буд.266, корп.В,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61176, код ЄДРПОУ 02010184) про визнання протиправним та скасування рішення,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Обласна клінічна травматологічна лікарня" викладене у формі витягу від 23.4.225 року за номером 28/25/577Р (номер витягу 28/25/566В) про визнання ОСОБА_1 інвалідом третьої групи та зобов'язати провести обстеження та доручити його проведення ДУ "УкрДежНДІМСПІ МОЗ України".
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Позивач є колишнім військовослужбовцем Збройних Сил України, звільненим із військової служби на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 №7 від 01.07.2025 року у відставку за статтею 26 частиною 5 підпункту «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку у зв'язку із захворюванням.
23.04.2024 року позивач оглянутий у закладі здоров'я у Комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради «Обласна клінічна травматологічна лікарня» та за результатами огляду визнаний особою з інвалідністю третьої групи, про що отримав витяг з рішення експертної комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи від 23.04.2025 року за номером 28/25/577Р (номер витягу 28/25/566В). 1
Із таким рішенням, позивач не погоджується і вважає, що третя група інвалідності встановлена не вірно так як його стан здоров'я залишається тяжким.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно положень частин 1 - 2 ст. 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі Закон № 875-XII, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 № 2961-IV (далі Закон № 2961-IV, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) встановлено, що інвалідність міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі Постанова № 1338, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що до введення в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»:
з 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров'я відповідно до Положення про експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Основні організаційні засади формування та функціонування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи визначає Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі Положення про експертні команди, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин).
23 квітня 2025 року Позивач проходив оцінювання повсякденного функціонування особи у ЕК КНП ХОР «ОКТЛ» за результатом якого було прийнято рішення від 23.04.2025 року № 28/25/577/Р, яким встановлено безстроково третю (ІІІ) групу інвалідності з 10.02.2025 року.
Рішення за результатом оцінювання обґрунтовано тим, що згідно Постанови КМУ № 1338 від 15.11.2024 року група інвалідності, встановлена по патології хребта, яка в помірному ступені обмежує життєдіяльність хворого. Причина інвалідності: захворювання, одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв'язку.
Діагноз, за яким особу було направлено на оцінювання, відповідно до національного класифікатора НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я»: основний діагноз: М51.1 - порушення поперекових та інших між хребцевих дисків з радикулопатією (G55.1). Ускладнення основного діагнозу: G55.1 - компресія нервових корінців та сплетінь при ураженнях між хребцевого диска (М50-М51+).
29 травня 2025 року ЕК КНП ХОР «ОКТЛ» на підставі доданих документів ОСОБА_1 було прийнято Рішення № 28/25/707/Р, яким внесено зміни п. 17.1.10.
Причина інвалідності: захворювання, одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв'язку.
Також, 08 жовтня 2025 року на підставі доданих документів Позивачем, було прийнято Рішення № 28/25/1318/Р, яким внесено зміни п. 17.1.10.
Причини інвалідності: поранення (контузії, травми, каліцтва) захворювання або інші ушкодження здоров'я одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди. Наявний висновок ВЛК, або ЛЕК, або МВЛК. Захворювання ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.
Відповідно до п. 6 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 (далі - Порядок), оцінювання осіб з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту проводиться з метою встановлення або перегляду групи, причини, строку інвалідності та визначення відсотка втрати працездатності на підставі рішень (постанов) військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії та документів, зазначених у пунктах 21 і 22 цього Порядку.
Пунктом 40 Порядку передбачено, що за результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення (або визначення) відповідно до законодавства:
- ступеня обмеження життєдіяльності особи;
- потреби у продовженні тимчасової непрацездатності;
- інвалідності, фіксації причин та часу її настання відповідно до документів, що це підтверджують;
- ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), фіксації причин та часу настання відповідно до документів, що підтверджують цей факт, та періоду, на який його встановлено;
- тощо.
За однією причиною, встановленою військово-лікарською, медичною (військово- лікарською), лікарсько-експертною комісією, може встановлюватися інвалідність або ступінь втрати професійної працездатності.
Датою встановлення інвалідності вважається дата надходження до експертної команди направлення на проведення оцінювання (п. 40 Порядку проведення оцінювання). Рішення експертної команди підписується в електронній системі кожним членом експертної команди шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису користувача електронної системи відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (п. 44 Порядку проведення оцінювання).
Після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг із рішення, що формується в електронній системі у зв'язку з прийнятим рішенням, та рекомендації у зв'язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
Витяг з прийнятого рішення та рекомендації у зв'язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності), також відображаються в електронній системі для лікаря, який направив, та за запитом особи можуть бути роздруковані та надані їй у паперовій формі (п. 53 Порядку проведення оцінювання).
Рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (далі скаржник) (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду (п. 57 Порядку проведення оцінювання).
23.04.2025 року ОСОБА_1 оцінений ЕК КНП ХОР «ОКТЛ» на підставі поданого електронного направлення та електронних копій медичних документів. Експертна команда вивчивши надану медичну документацію та оглянувши хворого прийшла до висновку, що наявна у хворого патологія хребта помірно обмежує його здатність до самообслуговування, пересування та трудової діяльності.
Згідно п. 11 Критеріїв встановлення інвалідності затверджених постановою КМУ № 1338 від 15.11.2025 зі змінами даний ступінь обмеження життєдіяльності відповідає ІІІ групі інвалідності та не дає підстав для зміни групи інвалідності.
При цьому, позивачем у позовній заяві не зазначено, які саме порушення чи невідповідність дій були вчинені відповідачем, що призвело до прийняття спірного рішення. Позивач тільки зазначив, що відповідач при оцінці не врахував всіх наданих медичних документів, яких саме позивач не вказує.
Також, позивач не позбавлений права знову звернутись до сімейного лікаря, або лікаря-спеціаліста для оформлення нового направлення до експертної команди для проходження оцінювання повсякденного функціонування особи, надавши йому всі наявні у нього медичні документи щодо його стану здоров'я.
Після чого, експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи може знов провести оцінювання та винести своє рішення по тим медичним документам та стану здоров'я пацієнта, які будуть на час оцінювання у позивача.
Верховний Суд у постановах від 29.12.2021 у справі № 638/2723/16-а та від 12.10.2021 у справі № 280/4820/19 зазначив, що якщо спір виник у зв'язку з незгодою позивачів із висновками МСЕК щодо встановлення групи інвалідності, рішення МСЕК приймається після повного медичного обстеження особи і проведення досліджень лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, на підставі медичних документів та за результатами об'єктивного обстеження особи членами комісії.
Водночас у вказаних постановах наголошується на тому, що при розгляді по суті спору у справах, в яких оспорюються рішення МСЕК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки не є спеціалізованою установою в медичній сфері, а тому, оцінка підставності висновку МСЕК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суди вправі перевіряти законність висновку МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку на підставі приписів Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
Водночас позивачем також не названо інших підстав порушення процедури проведення МСЕК.
Також суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутися до ДУ "УкрДежНДІМСПІ МОЗ України".
Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна травматологічна лікарня» (шосе Салтівське, буд.266, корп.В,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61176, код ЄДРПОУ 02010184) про визнання протиправним та скасування рішення,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.