Справа № 500/5844/25
09 січня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ТЦК та СП, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії ТЦК та СП, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
зобов'язати відповідача привести у відповідність дані у Реєстрі відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Реєстру даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в 1 відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ); 05.06.2025 після оновлення своїх облікових даних у застосунку «Резерв+» з'ясував, що ним вчинено порушення правил військового обліку. У зв'язку з цим 14.08.2025 на адресу відповідача представником позивача направлено адвокатський запит із проханням надати інформацію: 1) чи складались відносно позивача будь-які протоколи про вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст. 210, ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП); 2) чи виносились відносно позивача постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП; 3) у випадку складення будь-яких із документів зазначених вище, надати копії вказаних документів. У визначений законодавством строк відповіді на адвокатський запит не надано.
Позивач переконаний, що жодного адміністративного правопорушення за ст. 210, ст. 210-1 КУпАП ним не вчинялось, він перебуває на військовому обліку та вчасно уточнив свої військово-облікові дані. Разом із тим, жодних повісток про з'явлення до відповідача, за зареєстрованим місцем проживання, йому не надходило, а також жодних викликів щодо розгляду відносно нього справ про вчинення адміністративних правопорушень не надходило.
Вважає, що до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку. Оскільки факту притягнення до відповідальності позивача не було, то відомості до Реєстру внесені безпідставно. При цьому факт вчинення позивачем правопорушення передбаченого ст. 210 КУпАП не доведено, оскільки протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній.
Враховуючи вищевказані обставини, позивач вважає, що внесення відомостей до Реєстру щодо порушенням ним правил військового обліку, без належних документів, суперечить нормам чинного законодавства, а дії відповідача є протиправними, через що звернувся до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (викликом) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву представник ТЦК та СП проти позову заперечує та зазначає, що «Резерв+» - це офіційний мобільний застосунок, розроблений Міністерством оборони України, який дозволяє військовозобов'язаним, призовникам і резервістам перевіряти та оновлювати свої дані в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних (реєстр «Оберіг»). Застосунок відображає інформацію про статус особи, зокрема: чи перебуває особа на військовому обліку; чи є відмітки про порушення правил військового обліку; чи має особа статус «у розшуку»; інші військово-облікові дані, такі як місце реєстрації, проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) тощо.
Відмітка про порушення правил військового обліку в Резерв+ свідчить про те, що особа, ймовірно, не виконала певних вимог законодавства, пов'язаних із військовим обліком. Згідно з законодавством України, зокрема Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) та Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487) порушення правил військового обліку можуть виникати через низку причин. Найпоширеніші з них: несвоєчасне оновлення особистих даних (військовозобов'язані зобов'язані повідомляти ТЦК та СП про зміну місця проживання, роботи, сімейного стану, освіти чи інших даних протягом 7 днів (або 60 днів після оголошення мобілізації). Якщо дані не оновлено через Резерв+, Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або особисто в ТЦК, це може бути кваліфіковано як порушення; неявка за повісткою (ігнорування повістки, врученої особисто або надісланої поштою, для уточнення даних, проходження ВЛК або мобілізаційних заходів є порушенням; якщо повістка надійшла на поштове відділення за місцем проживання, але не була отримана, це не звільняє від відповідальності).
Згідно з відомостями Реєстру військовозобов'язаний ОСОБА_1 не оновив свої військово-облікові дані, чим порушив вимоги абз.7 п.3 ст.22 Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII), оскільки терміни визначені законодавцем в 60 днів минули 17.07.2024, наслідком чого стало скерування йому мобілізаційного розпорядження про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних. Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2024 №1147 судові повістки та повістки ТЦК прирівняли, адресат вважається належним чином оповіщений в момент проставлення на поштовому відправленні відмітки «адресат відсутній за вказаною адресою».
Позивач на вказану в мобілізаційному розпорядженні дату та час не з'явився і про поважність причин неявки не повідомив, тому 05.06.2025 в системі «Оберіг» з'явилося повідомлення про порушення правил військового обліку. З моменту ігнорування виклику ТЦК та СП до моменту появи даного повідомлення пройшло більше місяця часу, тобто відповідач дав можливість ОСОБА_1 добровільно виконати обов'язок щодо явки за викликом ТЦК та СП.
Представник відповідача вказує, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив вимоги статті 22 Закон №3543-XII в частині не оновлення військово-облікових даних у встановлений законодавством 60-денний термін та не з'явився за викликом ТЦК та СП. Для того аби в ТЦК та СП була можливість виключити з Реєстру дані про порушення позивачем правил військового обліку йому необхідно з'явитися до ТЦК та СП для складення протоколу та винесення постанови про адміністративне правопорушення.
Вважає заявлені позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. В задоволені позовних вимог просить відмовити повністю.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Суд, перевіривши доводи учасників, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за місцем проживання: АДРЕСА_2 , є військовозобов'язаним.
Згідно з відомостями військово-облікового документа, сформованого через застосунок Резерв+, позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до постанови ВЛК від 08.03.2023 визнаний придатним до військової служби, звання «солдат». У графі дата уточнення даних вказано 05.06.2025 (дата останнього оновлення даних) та проставлена відмітка у графі «дані уточнено вчасно».
Ще у цьому застосунку Резерв+ щодо ОСОБА_1 вказано інформацію про порушення ним правил військового обліку, причина розшуку - не прибув за мобілізаційним розпорядженням, дата початку розшуку 05.06.2025 (а.с.5).
Відповідач надав відомості з АІТС «Оберіг» щодо позивача про те, що створено звернення № Е2332621 до відділу поліції №1 Тернопільського районного управління Національної поліції ГУНП в Тернопільській області, яким повідомлено про порушення позивачем правил військового обліку, оскільки він не прибув вчасно за мобілізаційним розпорядженням (стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»), порушення правил військового обліку з 05.06.2025 до 04.06.2026. Ще у цих відомостях у графі примітка зазначено «втік під час проходження ВЛК» (а.с.19).
У відомостях електронного військово-облікового документа ОСОБА_1 станом на дату звернення до суду 12.09.2025 містилися відомості про те, що ТЦК та СП звернувся до Нацполіції, щоб доставити військовозобов'язаного для складання протоколу; причина: неприбуття за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.7 зворот).
Представник позивача у позові зазначала про направлення адвокатського запиту до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 , проте такого запиту до суду не надала, наявна лише квитанція АТ «Укрпошта» про направлення рекомендованого листа до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач вважає дії відповідача щодо внесення до Реєстру відомостей про порушення ним правил військового обліку протиправними, у зв'язку з чим через представника звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.
У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України “Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII.
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
При цьому за приписами частини сьомої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII.
Абзацами другим, четвертим частини першої статті 22 Закону №3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону №3543-XII (з урахування змін, внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024, чинних з 18.05.2024) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону №3543-XII у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Абзацами 4 та 5 підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 (чинного з 18.05.2024), установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).
Цей Порядок визначає: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Відповідно до пункту 21 Порядку №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ. Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ (пункту 22 Порядку №560).
При цьому, згідно з пунктом 23 Порядку №560 поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Відповідно до пункту 24 Порядку №560 у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до пункту 27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Пунктами 28, 29 Порядку №560 передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Відповідно до пункту 34 Порядку №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
За змістом вказаних норм, громадяни України, які перебувають на території України, знаходяться на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Також зазначені вище норми законодавства свідчать про те, що військовозобов'язані мають обов'язок за викликом (повісткою) районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки прибути за місцем виклику з метою, зокрема, уточнення своїх персональних даних, а у разі неприбуття з поважних причин - у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Повертаючись до спірних правовідносин, суд зазначає, що з пояснень представника відповідача вбачається, що позивач своєчасно не уточнив військово-обліково дані та не прибув вчасно за мобілізаційним розпорядженням.
Як вже зазначав суд, свої персональні дані призовники, військовозобов'язані та резервісти мали уточнити в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно. ОСОБА_1 оновив свої персональні дані вчасно, про що свідчать відомості його військово-облікового документа у застосунку «Резерв+», де проставлена відповідна відмітка про «уточнення даних вчасно», а також інформація з системи «Оберіг» про проведення звірки даних 07.07.2024 (а.с.24). Відповідач, наполягаючи на тому, що позивач несвоєчасно уточнив облікові дані не надає жодних доказів на підтвердження таких обставин. Проставлення дати уточнення даних 05.06.2025 стосується останнього оновлення даних, а не уточнення даних в період з 18.05.2024 по 16.07.2024. Отож у цій частині відомості про порушення правил військового обліку не підтверджені та спростовані судом.
Щодо неприбуття позивача до ТЦК та СП за мобілізаційним розпорядженням, то суд зазначає про таке.
Термін «мобілізаційне розпорядження» зустрічається у наведеній вище статті 22 Закону №3543-XII, яка вказує, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях. А ще про мобілізаційне розпорядження йдеться у пункті 68 Порядку №560. Зокрема, у цьому пункті Порядку №560 вказується, що у мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п'ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов'язаним вручається мобілізаційне розпорядження.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).
Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено також Додаток 2 до Порядку №1487, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку).
Підпунктами 1, 2 пункту 1 Правил військового обліку визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Отже виходячи з наведених положень нормативний актів вбачається, що військовозобов'язаному на особливий період у разі проходження ним медичного огляду, за результатами якого оформлена довідка з висновком щодо придатності до військової служби, вручається мобілізаційне розпорядження. Тобто мобілізаційне розпорядження (бойова повістка) вручається військовозобов'язаним, які пройшли медичну комісію, визнані придатними та не мають відстрочки.
Порядок видачі мобілізаційного розпорядження (бойової повістки) врегульований у пункті 88 Порядку № 560.
За змістом пункту 88 Порядку №560 (у редакції чинній до 30.07.2025, тобто на момент виникнення спірних правовідносин) на основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ чи відповідному підрозділі розвідувальних органів) під особистий підпис вручається повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Наслідки відмови від отримання цієї повістки вказані у пункті 89 Порядку №560, який вказує на те, що у разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання такої повістки або невиконання вимог щодо прибуття для відправлення до військової частини (установи) у визначений у повістці час та місце такі особи несуть відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України.
На даний час пункт 88 Порядку №560 діє у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 916 від 30.07.2025 (чинній з 31.07.2025) та передбачає, що на основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору (у разі потреби) резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби вручається під особистий підпис або надсилається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу їх місця проживання.
Редакція пункту 89 Порядку №560 в подальшому не змінилася.
У спірному випадку відомості застосунку Резерв+ щодо позивача містять відомості про проходження ним ВЛК 08.03.2023 з прийнятою постановою про придатність до військової служби (а.с.5).
Враховуючи положення пункту 68 Порядку №560, строк дії довідки з висновком щодо придатності позивача до військової служби становить п'ять років, а тому наступним етапом щодо нього як військовозобов'язаного є вручення йому мобілізаційного розпорядження.
Водночас у суду відсутня будь-яка інформація про направлення чи вручення позивачу мобілізаційного розпорядження. Відповідачем не надано суду такого мобілізаційного розпорядження, відтак суд не може достеменно з'ясувати чи мова йде про відмову від отримання мобілізаційного розпорядження чи про невиконання вимог щодо прибуття для відправлення до військової частини.
У будь-якому випадку таке мобілізаційне розпорядження (повістка) щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби мало бути видане згідно з вимогами Порядку №560 (чинними до 30.07.2025).
Суд ще раз зауважує, що жодних доказів вручення ОСОБА_1 мобілізаційного розпорядження (як і самого розпорядження) відповідач суду не надав.
Представник відповідача у відзиві вказує, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив вимоги статті 22 Закон №3543-XII в частині не оновлення військово-облікових даних у встановлений законодавством 60-денний термін та не з'явився за викликом ТЦК та СП, а тому відповідні відомості були внесені до системи «Оберіг», фактично до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII).
За змістом статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Як унормовано частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону №1951-VIII, органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
За приписами частин першої, другої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Пунктами 1, 2 частини першої статті 9 Закону №1951-VIII установлено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону №1951-VIII ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Відповідно до статті 14-1 Закону №1951-VІІІ електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Електронний кабінет реалізовано у форматі застосунку «Резерв+».
Повертаючись до матеріалів цієї справи суд зазначає, що ОСОБА_1 згідно з відомостями військово-облікового документа із застосунку «Резерв+» є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 , визнаний придатним до військової служби за висновком ВЛК від 08.03.2023, оновив військово-облікові вчасно, проте з 05.06.2025 перебуває у розшуку через те, що позивач не прибув за мобілізаційним розпорядженням.
За змістом витягу із застосунку «Резерв+» позивач не має відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, не підлягає бронюванню, наявні відомості про проходження ним ВЛК та придатність до військової служби, тож маючи статус військовозобов'язаного придатного до військової служби, повинен з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в мобілізаційному розпорядженні, як це передбачено частиною першою статті 22 Закону №3543-XII, пунктом 21 Порядку №560, підпунктом 1 пункту 1 Правил №1487.
Водночас суд вже зауважував, що відповідач не надав суду жодних доказів того, що позивачу було вручено мобілізаційне розпорядження, а він не прибув у визначені час та місце до відповідного ТЦК та СП, чи доказів того, що ОСОБА_1 відмовився від отримання мобілізаційного розпорядження.
Суд зазначає, що наступним етапом призову на військову службу під час мобілізації на особливий період після проходження медичного огляду з висновком про придатність до військової служби є вручення військовозобов'язаному мобілізаційного розпорядження та відправлення до військової частини. У разі якщо таке мобілізаційне розпорядження не вручено, а військовозобов'язаного фактично не оповіщено про необхідність прибуття у визначений Порядком №560 спосіб, то відсутні підстави для висновку про порушення військовозобов'язаним правил військового обліку.
Разом з тим, у застосунку «Резерв+» щодо ОСОБА_1 вказано про порушення ним правил військового обліку.
Суд допускає, що можливо відповідач мав намір вручити позивачу мобілізаційне розпорядження, а позивач ухилявся від його утримання (бо у примітці у відомостях системи «Оберіг» вказано щодо ОСОБА_1 «втік під час проходження ВЛК»), проте висновки суду не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якому лежить обов'язок довести правомірність своїх, дій має надати достатні та допустимі докази на підтвердження того, що дійсно мобілізаційне розпорядження було вручено позивачу.
Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Статтею 235 КУпАП визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
За правилами статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Згідно з абзацом третім пункту 56 Порядку №1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Тобто, до Реєстру вносяться відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, в т.ч. відомості про дату, номер, короткий зміст протоколу про адміністративне правопорушення та/або постанови про адміністративне правопорушення.
В ході судового розгляду цієї справи відповідач не подав до суду доказів направлення (вручення) позивачу мобілізаційного розпорядження про необхідність прибуття до ТЦК та СП та що стосовно позивача вирішується чи вирішено питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 «Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку» чи статтею 210-1 «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» КУпАП.
Незважаючи на відсутність факту направлення / вручення позивачу мобілізаційного розпорядження, у мобільному застосунку «Резерв+», який є складовою Реєстру, відображається інформація про порушення останнім правил військового обліку та що він перебуває у розшуку.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, обов'язок доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності покладено на суб'єкта владних повноважень, тобто у цьому випадку на відповідача ТЦК та СП.
Відповідачем не доведено правових та фактичних підстав для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку та вжиття у зв'язку із цим заходів щодо його розшуку. Тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову як в частині вимог про визнання таких дій протиправними, так і в частині вимог про зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 . Позов підлягає задоволенню.
Оскільки позов підлягає задоволенню, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань ТЦК та СП судовий збір у1211,20 грн, сплачений відповідно до платіжної інструкції від 08.10.2025.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 09 січня 2026 року.
Суддя Чепенюк О.В.