Справа №760/194/26 1-кс/760/500/26
09 січня 2026 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 72025111200000034 від 25.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, -
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 72025111200000034 від 25.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
Клопотання мотивоване наступним.
Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені на підставі аналітичний продукт Управління аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ у Київській області від 16.06.2025 № 23.9/2/110-25-АП та матеріалів Управління із стратегічного захисту економіки Територіального управління БЕБ у Київській області.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження група осіб, у період з 2024 по 2025 роки, перебуваючи на території Київської області, використовуючи реквізити підконтрольного суб'єкта господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), під час здійснення імпортних операцій щодо ввезення на митну територію України продуктів харчування, а саме: свіжих фруктів та овочів, шляхом маніпулювання податковою звітністю та безпідставним формуванням фактичних залишків продуктів харчування за рахунок реалізації продукції за готівкові кошти без відображення в податковому та бухгалтерському обліках, ухилились від сплати податків в особливо великих розмірах, що підтверджується аналітичним продуктом.
В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до вантажної митної декларації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » почало імпортувати товар з 20.09.2024 рік та було ввезено товару на загальну суму 696 488 562,6 грн без ПДВ.
Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних, встановлено, що за період 2024-2025 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснено операції з придбання товарів та послуг на загальну суму 48 892 038,60 грн. (в т.ч. 8 148 673,10 грн ПДВ).
Також, за період 2024-2025 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснено операції з реалізації товарів на загальну суму 738 516 118,32 грн. (в т.ч. 123 086 019,72 грн ПДВ).
Крім того, відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що за період 2024-2025 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснено операції з придбання овочів та фруктів без подальшої реалізації на загальну суму 138 270 791,59 грн (в т.ч. 23 045 131,93 грн ПДВ), а саме за наступною номенклатурою (коди згідно з УКТЗЕД): апельсини солодкі, свіжі (805102200), мандарини свіжі (805219000), кабачки свіжі, врожай 2024 року (709931000), лимони свіжі (805501000), помідори свіжі, врожай 2024 року (702000000), грейпфрут свіжий (805400000), часник свіжій, врожай 2024 року (703200000).
Так, для зберігання овочів та фруктів, необхідно враховувати цілий ряд факторів: температура збереження, відносна вологість повітря, освітлення, рівень кисню в повітрі, сумісність продукту з іншими фруктами/овочами, що свідчить про те, що реалізація даних товарів не може відбуватись після спливу відповідного строку з моменту його придбання.
Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » придбано 13 884 386,00 кг свіжих овочів та фруктів, а реалізовано лише 11 183 049,00 кг свіжих овочів та фруктів, що свідчить про те, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснено реалізацію вищезазначеного товару без відображення у Єдиному реєстрі податкових накладних та без відображення у бухгалтерському обліку.
Таким чином, залишки нереалізованого швидкопсувного товару, а саме, свіжих овочів та фруктів становлять 2 701 337,00 кг.
Враховуючи викладене, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в період 2024-2025 років, в порушення п. 187.1 ст.187, п.201.1, 201.7 ст.201 Податкового Кодексу України, шляхом не відображення податкових зобов'язань при здійсненні господарської діяльності з реалізації продуктів харчування, не нараховано та не сплачено до державного бюджету України ПДВ у сумі 23 045 131,93 грн.
Крім того, відповідно до матеріалів ІНФОРМАЦІЯ_2 , у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у зв'язку з реалізацією розмитненого товару за готівку на внутрішньому ринку, накопичується податковий ліміт, який в подальшому за визначений відсоток (в готівкових коштах) реалізують (шляхом безтоварних операцій) реальному сектору економіки.
Крім того, відповідно до аналітичного продукту Управління аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ у Київській області від 13.11.2025 № 23.9/2/181-25-АП, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.05.2024 по 03.10.2025, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримано від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ) кошти за товар на загальну суму 132 440 457,15 грн, однак відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виписано на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » податкових накладних на загальну суму 33 521 411,34 грн (ПДВ 5 586 901,89 грн).
Також, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримано кошти за товар від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ( НОМЕР_11 ) на загальну суму 48 353 246,42 грн, по яким не виписано та не зареєстровано податкові накладні.
Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснило операції з постачання ТМЦ, за якими не складено податкові накладні та, відповідно, не відображено податкові зобов'язання з ПДВ за отриманими на розрахункові рахунки коштами від суб'єктів господарювання на загальну суму 147 272 292,20 грн, що призвело до заниження податкових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 24 545 382,00 грн.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у дослідженні первинних фінансово-господарських документів документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ( НОМЕР_11 ) за період 2024-2025 років.
Таким чином, з метою всебічного, повного, об'єктивного здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати тимчасовий доступ до первинних фінансово-господарських документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ( НОМЕР_11 ) за період 2024-2025 років.
Вилучення оригіналів речей та документів пояснюється необхідністю в подальшому проведенням судової економічної експертизи, а також за для упередження можливості внесення змін до вказаних документів, недопустимості втрати чи знищення речей і документів.
Речі та документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ, слугуватимуть доказами у кримінальному провадженні, тобто фактичними даними, які будуть встановлювати наявність чи відсутність фактів вчинення кримінального правопорушення.
Детектив у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, про дату та час судового засідання, надіслав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі.
Слідчий суддя на підставі ч.2 ст.163 КПК України проводить розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, за наведених детективом у клопотанні підстав.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання на дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України, дійшов наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.
А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).
Слідчим суддею встановлено, що Підрозділом детективів Територіального управління БЕБ у Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 72025111200000034 від 25.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України (витяг з ЄРДР а.с.7).
Слідчим суддею досліджено та проаналізовано долучені до клопотання матеріали в їх копіях в своїй сукупності та взаємозв'язок: аналітичний продукт (висновок аналітика) №23.9/2/110-25-АП від 16.06.2025 (а.с.12-91), рапорт про виявлене кримінальне правопорушення (а.с.92-94), рапорт старшого детективу відділу ТУ БЕБ у Київській області лейтенанта БЕБ ОСОБА_5 від 24.07.2025 (а.с.95-97), рапорт детективу Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Київській області ОСОБА_6 від 07.07.2025 (а.с.98), протокол огляду від 07.07.2025 (а.с.99-100), аналітичний продукт (висновок аналітика) №23.9/2/181-25-АП від 13.11.2025 (а.с.101-192) та інші матеріали клопотання.
При цьому, аналізуючи додані до клопотання вказані вище документи, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеню тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, а також те, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні.
У наслідок надання стороні обвинувачення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , може бути виконане завдання, для виконання якого орган досудового розслідування звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням, а саме: встановлено обставини вчинення кримінального правопорушення, ці відомості самі по собі можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні.
Таким чином, в судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що згідно ч.2 ст.132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст.ст. 161, 163 КПК України, не встановлено.
Порушень вимог Глави 10 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування, та Глави 15 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
У той же час, детективом не обґрунтовано відповідно до клопотання необхідності вилучення саме оригіналів документів, з огляду на що слідчий суддя вважає за необхідне надати тимчасовий доступ з можливістю вилучення копій таких документів, що буде відповідати меті отримання тимчасового доступу.
Крім того, вимога детектива, що вказана в прохальній частині клопотання стосовно зобов'язання службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) надати належно засвідчені копії вищевказаних документів зазначеним особам не може бути задоволена з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Положеннями глави 15 КПК України не регламентовано повноваження слідчого судді на встановлення викладеного детективом в прохальній частині клопотання порядку надання володільцем речей та документів тимчасового доступу до таких.
За таких обставин, слідчий суддя дослідивши клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінюючи сукупність наданих доказів точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що долучені до клопотання докази свідчать про те, що детективом, у відповідності до вимог ч.5 ст.132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з'ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому клопотання підлягає частковому задоволенню з урахуванням підстав зазначених вище.
З цих підстав слідчий суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України,
Клопотання детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 72025111200000034 від 25.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України - задовольнити частково.
Надати детективу Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , заступнику керівника відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_7 , старшому детективу Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_8 , старшому детективу Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_9 , старшому детективу Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_10 , старшому детективу Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_11 ; старшому детективу Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_12 тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення в копіях, а саме до первинних фінансово-господарських документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ) по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ( НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ( НОМЕР_11 ) за період 2024-2025 років, а саме: договори, додаткові угоди, специфікації до них, видаткові накладні, акти прийому-приймання виконаних робіт (наданих послуг) або товарів, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, інші документи, що підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування ТМЦ, платіжні документи, векселі, акти приймання-передачі векселів, акти проведення взаємозаліків, сертифікати, паспорти якості, оборотно-сальдові відомості по рахунку 631 та карток по рахунку 631, документи листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів), документів підтверджуючих повноваження отримувача товару (робіт, послуг); анкетні та контактні дані (ПІБ, дату народження, адресу проживання, номери робочих та мобільних телефонів, посаду, дату прийняття на роботу, звільнення, тощо), місця розташування робочих місць посадових та службових осіб підприємства, які безпосередньо приймали участь у зазначених взаємовідносинах та на яких підставах (витяги із статуту, посадових (службових) інструкцій, наказів, тощо), форму їх участі, а також керівників та службових осіб підприємства, відповідальних за дотриманням чинного податкового та іншого законодавства; інформацію щодо листування з структурними (територіальними) підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_13 , іншими контролюючими та правоохоронними органами (отриманих запитів та наданих відповідей, будь-яких інших матеріалів, що підтверджують спілкування, взаємодію, контроль) щодо здійснення ними перевірок та будь-яких інших контрольно-перевірочних заходів стосовно зазначених фінансово-господарських операцій, в т.ч. проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних), фактичних перевірок та зустрічних звірок, проведення заходів в рамках кримінально-процесуального законодавства (обшуків, вилучення документів, ТМЦ, інших слідчих та процесуальних дій), проведення контрольних заходів при митному оформленні товарів, коригування митної вартості товару, складання протоколів про порушення митних правил; інформацію щодо наявного рухомого/нерухомого майна, грошових коштів, цінних паперів, інших активів, залишків ТМЦ, що знаходяться на балансі або використанні підприємства та їх місцезнаходження (в т.ч. офісних, складських та інших приміщень).
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.
Слідчий суддя ОСОБА_1