09 січня 2026 р. № 400/8736/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дії, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) правил військового обліку та зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) правил військового обліку. Позивач обґрунтовує позов тим, що він жодного адміністративного правопорушення не вчиняв і не притягнутий до адміністративної відповідальності на підставі ст. 210-1 КУпАП за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Оскільки факту притягнення до відповідальності Позивача не було, відомості про начебто порушення Позивачем правил військового обліку до Реєстру внесені безпідставно. Внесення до Реєстру даних про позивача призвело до порушення його прав, оскільки до Національної поліції надсилалося звернення уповноваженими особами Відповідача про доставлення Позивача за вчинення ним правопорушення передбаченого статтею 2101 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивач згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , і є особою, що з 24.10.2024 порушив вимоги частини третьої ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацу 4 пункту 21 та пункту 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, а саме не з'явився за викликом без поважних причин та не повідомив причину неприбуття на виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 14.10.2024 об 11:00 годині, що є порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з частиною 3 статті 210-1 КУпАП. Інформація про порушення військового обліку, що розміщена в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не свідчить про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП, а свідчить лише про звернення керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення громадянина ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відмітка у Реєстрі про порушення правил військового обліку має інформаційний характер і не є ознакою притягнення до адміністративної відповідальності. Вона відображає факт невиконання визначеного законом обов'язку.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідачем так і не було наведено аргументів і не надано доказів, які б підтверджували, по-перше, факт вчинення Позивачем адміністративного правопорушення, по-друге, факт відсутності у Відповідача можливості складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач у позові зазначив, що з мобільного застосунку «Резерв+» він виявив відносно себе запис «Порушення правил військового обліку».
Адвокат звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом № 30/07/25-1 , на якій отримав відповідь від 05.08.2025 р. № 5560 , в якому зазначено, що: «Відповідно до відомостей і інформації з Єдиного державного реєстру призовників зобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 знаходиться на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 і є особою, що порушила вимоги частини третьої ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: не з'явився-14.10.2024 року о 11:00 до ІНФОРМАЦІЯ_1 по повістці №9288764 від 04.10.2024 року і вчинив правопорушення, передбачене ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:
п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_6 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;
28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Позивач надав суду витяг з Резерв+, в якому зазначено адреса проживання: АДРЕСА_3 .
У повістці №288764 зазначено про необхідність позивачу з'явитись до РТЦК на 14.10.2024 об 11-00г. Повідомлення про вручення свідчить, що повістка надсилалась на адресу позивача АДРЕСА_3 та повернулась без вручення адресату з вказівкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на адресу проживання військовозобов'язаного, але неотримання ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до норм постанови КМУ № 560, які в спірних правовідносинах є спеціальними.
Відповідно до ч.10 статті 1 Закону № 2232-XII, ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитись до ТЦК.
Неприбуття позивача до ТЦК стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210,201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тому звернення ТЦК до національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є правомірним .
Позивач зазначає, що до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Позивач жодного адміністративного правопорушення не вчиняв і не притягнутий до адміністративної відповідальності, тому відомості про порушення позивачем правил військового обліку до Реєстру внесені безпідставно. Внесення до Реєстру даних про Позивача призвело до порушення його прав, оскільки до Національної поліції надсилалося звернення уповноваженими особами Відповідача про доставлення Позивача за вчинення ним правопорушення передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Суд зазначає, що в Резерві +щодо позивача міститься інформацію про порушення ним правил військового обліку, а не те, що його притягнуто до адміністративної відповідальності.
Посилання позивача на те, що він не порушував правила військового обліку спростовуються наданою відповідачем повісткою, яка надсилалась на адресу позивача та не була ним отримана та позивач не з'явився до ТЦК. Позивач у позові зазначив, що жодних доказів направлення такої повістки Відповідач не надав. Але після надання суду таких доказів позивач не навів будь-яких доводів стосовно неможливості його явки до ТЦК.
Позивач зазначає, що його права порушені внесенням запису у Резерв+ про порушенням ним правил військового обліку, але не зазначає, які саме його права порушені.
Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Позивач доказів порушення його прав та законних інтересів суду не надав, не надав суду доказів на спростування доводів відповідача щодо порушення ним правил військового обліку, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко