09 січня 2026 р. № 400/11621/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач) та просить суд:
- визнати протипранвою бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення ОСОБА_1 виплати грошової компенсації за неотримане речове майно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно відповідно до довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 24.07.2025 року № 311 у сумі 121527,97 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що згідно довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 24.07.2025 року № 311 у сумі 121527,97 грн відповідач мав здійснити виплату позивачу грошову компенсацію за неотримане речове майно у визначній довідкою сумі, однак виплату не провів. Зазначену бездіяльність вважає протиправною, позов просить задовольнити.
Ухвалою від 30.10.2025 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 24.07.2925 року № 311, компенсація вартості речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 становить 121 527.97 грн. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №213 від 27.07.2025, командиром військової частини НОМЕР_1 наказано виплатити ОСОБА_1 компенсацію вартості речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 в сумі 121 527.97 грн. Відповідно до витягу із розрахунково-платіжної відомості №599 від 22.10.2025, ОСОБА_1 нараховано та подано до виплати компенсацію вартості недоотриманого речового майна в сумі 119 705,05 (за мінусом військового збору в сумі 1822,92 грн.) Відповідно до Довідки про виконання реєстру зарахування коштів на рахунки одержувачів від 07.11.2025р., на користь ОСОБА_1 25.10.2025 року перераховано кошти в сумі 119 705,05 грн. Тобто суму вартості недоотриманого речового майна (дата) виплачено в повному обсязі (з відрахуванням військового збору 1,5%) до подання позивачем позовної заяви до суду.
Дослідивши докази, суд, -
Позивач у період з 22.07.2002 року по 06.02.2025 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . У період з 07.02.2025 року по 27.07.2025 року у військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира військової служби НОМЕР_3 від 16.07.2025 року № 197-РС позивача звільнено з військової служби.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 27.07.2025 року №213 позивача виключено зі списків особового складу.
Згідно п. 1 зазначеного вище наказу позивачу підлягає виплата відповідно до довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 24.07.2025 року № 311 компенсація вартості речового майна у сумі 121527,97 грн.
18.10.2025 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо виплати компенсації вартості речового майна в сумі 121527,97 грн, однак, станом на час звернення з позовом до суду відповіді не отримав.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протипранвою позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначає Закон № 2011.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 9-1 Закону № 2011 передбачено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 р. № 178 (далі Порядок № 178).
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби.
Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №213 від 27.07.2025, командиром військової частини НОМЕР_1 наказано виплатити ОСОБА_1 компенсацію вартості речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 згідно довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 24.07.2925 року № 311 в сумі 121 527.97 грн.
Відповідно до витягу із розрахунково-платіжної відомості №599 від 22.10.2025, ОСОБА_1 нараховано та подано до виплати компенсацію вартості недоотриманого речового майна в сумі 119 705,05 (за мінусом військового збору в сумі 1822,92 грн.).
Відповідно до Довідки про виконання реєстру зарахування коштів на рахунки одержувачів від 07.11.2025р., на користь ОСОБА_1 25.10.25 року перераховано кошти в сумі 119 705,05 грн. Тобто суму вартості недоотриманого речового майна (дата) виплачено в повному обсязі 25.10.2025 року, тобто до звернення позивача з даним позовом до суду - 28.10.2025 року.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до п. 16 прим.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПК України (п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України).
Об'єктом оподаткування військовим збором, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України).
Згідно з п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ ставка військового збору становить: для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, - 5 відс. від об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України крім доходів:
військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань - 1,5 відс. з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України).
Таким чином, виплачена позивачу 25.10.2025 року сума 119705,05 грн є належною сумою для виплати позивачу сума грошової компенсації за неотримане речове майно.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Судові витрати у справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар