Рішення від 09.01.2026 по справі 380/10388/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2026 рокусправа № 380/10388/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2025 № 134450019395 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 наступні періоди роботи: з 06.09.1985 по 15.05.1986 на посаді майстра наладчика в С.з. “Звенигородський» Пустомитівського району (записи 1, 2); з 11.06.1986 по 17.08.1987 на посадах тракториста по п'ятому розряду, машиніста скріпера по п'ятому розряду на Львівському ізоляторному заводі (записи 3, 4, 5); з 27.08.1987 по 31.03.1988 на посаді водія вантажного автомобіля на ЕКТІ автопром м. Львів (записи 6, 7); з 14.04.1988 по 05.04.1989 на посаді робітника третього розряду бази відпочинку “Монтажник» Львівського спеціалізованого управління 32 тресту “Промхімсантехмонтаж» (записи 8, 9); з 10.04.1989 по 15.02.1994 на посаді тракториста в Пустомити Райсільгоспхімія (Пустомитівському районному акціонерному товаристві “Агросервіс») (записи 10, 11, 12); з 04.03.1994 по 12.12.1994 на посаді сторожа у ВОСО при Галицькому РВВС м. Львова (записи 13, 14); з 17.06.1996 по 01.04.1997 на посаді робітника-охоронника бази відпочинку “Монтажник» Львівського спеціалізованого управління “Проммонтаж № 32 ВАТ “Промхімсантехмонтаж» (записи 15, 16); з 01.04.1997 по 26.09.1997 на посаді робітника третього розряду в Коп'ятинській філії “Монтажник» (записи 17, 18); з 30.11.1997 по 22.09.1999 на посадах вартового відділу охорони, старшого вартового відділу охорони Львівського підприємства ВАТ “Львівметал» (записи 19, 20, 21), призначити та виплачувати пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, починаючи з 09.01.2024.

Ухвалою від 02.06.2025 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 26.02.2024 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За результатами повторного розгляду заяви на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 № 380/18181/24, відповідач відмовив у призначені пенсії у зв'язку з відсутністю страхового стажу від 19.04.2025 № 134450019395 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.

Неподання відповідачем у строк встановлений судом відзиву на позов кваліфікується судом відповідно до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України як визнання позову.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 26.02.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 23.01.2024 № 134550026146 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком.

Не погоджуючись з вказаним рішення позивач оскаржив його до суду.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 11.11.2024 № 380/18181/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2025 адміністративний позов задовольнив частково; визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.03.2024 № 134450019395 щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2001 по 31.03.2001, з 04.04.2002 по 29.01.2003 та період навчання згідно архівної довідки № 66 від 07.02.2024; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 26.02.2024, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні; у задоволенні решти позовних вимог - відмовив; стягнув з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 № 380/18181/24, відповідач повторно розглянув заяву від 26.02.2024 та прийняв рішення від 19.04.2025 № 134450019395 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

У рішенні вказано, що необхідний страховий стаж згідно із статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 31 рік. Страховий стаж особи становить 24 роки 10 місяців 25 днів.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 26 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Згідно з ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд встановив, що за результатами повторного розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком відповідачем прийнято рішення від 19.04.2025 № 134450019395, яким відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку відсутністю необхідного страхового стажу.

Так, відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , позивач працював:

- з 02.07.1983 по 08.06.1985 - служба в армії;

- з 06.09.1985 по 15.05.1986 - майстром наладчиком в С.з. «Звенигородський» Пустомитівського району;

- з 11.06.1986 по 17.08.1987 - трактористом по п'ятому розряду, машиністом скріпера по п'ятому розряду на Львівському ізоляторному заводі;

- з 27.08.1987 по 31.03.1988 - водієм вантажного автомобіля на ЕКТІ автопром м. Львів;

- з 14.04.1988 по 05.04.1989 - робітником третього розряду бази відпочинку «Монтажник» Львівського спеціалізованого управління 32 тресту «Промхімсантехмонтаж»;

- з 10.04.1989 по 15.02.1994 - трактористом в Пустомити Райсільгоспхімія (Пустомитівському районному акціонерному товаристві «Агросервіс»);

з 04.03.1994 по 12.12.1994 - сторожем у ВОСО при Галицькому РВВС м. Львова;

- з 17.06.1996 по 01.04.1997 - робітником-охоронником бази відпочинку «Монтажник» Львівського спеціалізованого управління «Проммонтаж № 32 ВАТ «Промхімсантехмонтаж»;

- з 01.04.1997 по 26.09.1997 - робітником третього розряду в Коп'ятинській філії «Монтажник»;

- з 30.11.1997 по 22.09.1999 - вартовим відділу охорони, старшим вартовим відділу охорони Львівського підприємства ВАТ «Львівметал»;

- з 03.04.2000 по 02.05.2001 - механіком в НВП «Екотон»;

- з 04.04.2002 по 29.01.2003 - пресувальником цеху пластмасових виробів № 1 в ТзОВ АПП «Львівське»;

- з 12.12.2003 по 30.01.2004 - контролером енергонагляду 3 гр. кваліфікації Перемишлянського РЕМ ВАТ «Львівобленерго»;

- з 02.04.2004 по 24.09.2004 - сторожем ВСО Львівського національного університету імені Івана Франка;

- з 18.10.2005 по 11.06.2007 - водієм виробничої бази ДП «Львівтрансрембуд»;

- з 07.07.2008 по 06.09.2011 - водієм по третьому класу транспортної колони ЛМКП «Львівводоканал»;

- з 26.09.2011 по 14.11.2011 - трактористом ННВЦ «Давидівський»;

- з 03.04.2012 по 31.07.2014 - трактористом у ФОП ОСОБА_2 ;

- з 01.08.2014 по 22.09.2014 - трактористом ФОП ОСОБА_3 ;

- з 04.03.2015 по 10.03.2022 - трактористом в ТОВ «Чистий світ технології».

В оскарженому рішенні відповідач зазначив, що за доданими документами до страхового стажу зараховані всі періоди, а страховий стаж позивача становить 24 роки 10 місяці 25 днів.

Разом з тим, як видно з розрахунку стажу форми РС-право (номер ПС 134450019395) органами Пенсійного фонду України позивачу не зараховано до страхового стажу період роботи з 06.09.1985 по 15.05.1986 на посаді майстра наладчика в С.з. “Звенигородський» Пустомитівського району; з 11.06.1986 по 17.08.1987 на посадах тракториста по п'ятому розряду, машиніста скріпера по п'ятому розряду на Львівському ізоляторному заводі; з 27.08.1987 по 31.03.1988 на посаді водія вантажного автомобіля на ЕКТІ автопром м. Львів (записи 6, 7); з 14.04.1988 по 05.04.1989 на посаді робітника третього розряду бази відпочинку “Монтажник» Львівського спеціалізованого управління 32 тресту “Промхімсантехмонтаж»; з 10.04.1989 по 15.02.1994 на посаді тракториста в Пустомити Райсільгоспхімія (Пустомитівському районному акціонерному товаристві “Агросервіс»); з 04.03.1994 по 12.12.1994 на посаді сторожа у ВОСО при Галицькому РВВС м. Львова (записи 13, 14); з 17.06.1996 по 01.04.1997 на посаді робітника-охоронника бази відпочинку “Монтажник» Львівського спеціалізованого управління “Проммонтаж № 32 ВАТ “Промхімсантехмонтаж»; з 01.04.1997 по 26.09.1997 на посаді робітника третього розряду в Коп'ятинській філії “Монтажник»; з 30.11.1997 по 01.01.1998 на посадах вартового відділу охорони, старшого вартового відділу охорони Львівського підприємства ВАТ “Львівметал».

При цьому, вказані періоди роботи підтверджуються записами у трудовій книжці позивача.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не зарахував вказані періоди роботи позивача до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком.

Проте, суд зазначає, що згідно з розрахунком стажу «Форма РС-право» до страхового стажу позивача зарахований період з 01.01.1998 по 22.09.1999, отже підстави для ухвалення судом рішення у цій частині позовних вимог відсутні.

Враховуючи наведене, суд вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2025 № 134450019395 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 протиправним, а тому його необхідно скасувати.

Тому, досягнувши 60-річного віку на дату звернення за призначенням пенсії та маючи у наявності більше ніж 31 року страхового стажу (з урахуванням спірного періоду), позивач має право на призначення пенсії за віком на підставі статті 26 Закону № 1058-IV.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що для призначення пенсії за віком відповідно до положень частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, позивачем були дотримані усі необхідні вимоги.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закон № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Так, з копії паспорта громадянина України серії видно, що ОСОБА_1 виповнилось 60 років 08.01.1964, у свою чергу, із заявою про призначення пенсії останній звернувся 26.02.2024 (тобто в межах трьохмісячного терміну), тому пенсія підлягає призначенню позивачу з 09.01.2024 (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку).

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2025 № 134450019395 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 06.09.1985 по 15.05.1986 на посаді майстра наладчика в С.з. “Звенигородський» Пустомитівського району; з 11.06.1986 по 17.08.1987 на посадах тракториста по п'ятому розряду, машиніста скріпера по п'ятому розряду на Львівському ізоляторному заводі; з 27.08.1987 по 31.03.1988 на посаді водія вантажного автомобіля на ЕКТІ автопром м. Львів;

з 14.04.1988 по 05.04.1989 на посаді робітника третього розряду бази відпочинку “Монтажник» Львівського спеціалізованого управління 32 тресту “Промхімсантехмонтаж»; з 10.04.1989 по 15.02.1994 на посаді тракториста в Пустомити Райсільгоспхімія (Пустомитівському районному акціонерному товаристві “Агросервіс»); з 04.03.1994 по 12.12.1994 на посаді сторожа у ВОСО при Галицькому РВВС м. Львова; з 17.06.1996 по 01.04.1997 на посаді робітника-охоронника бази відпочинку “Монтажник» Львівського спеціалізованого управління “Проммонтаж № 32 ВАТ “Промхімсантехмонтаж»; з 01.04.1997 по 26.09.1997 на посаді робітника третього розряду в Коп'ятинській філії “Монтажник»; з 30.11.1997 по 01.01.1998 на посадах вартового відділу охорони, старшого вартового відділу охорони Львівського підприємства ВАТ “Львівметал», призначити пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, починаючи з 09.01.2024.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 968,96 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 09.01.2026.

Суддя Кедик М.В.