Рішення від 08.01.2026 по справі 380/9324/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

08 січня 2026 рокусправа № 380/9324/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Львівської міської ради, про звільнення об'єкта благоустрою шляхом демонтажу металевого гаражу, -

УСТАНОВИВ:

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому просить:

- зобов'язати ОСОБА_1 звільнити об'єкт благоустрою шляхом демонтажу самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаражу розміром 4,00х6,00м, в дворі будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням Залізничної районної адміністрації № 93 від 10.03.2025, відповідачу листом ЛКП «Левандівка» від 18.03.2025 №2/332 було рекомендовано в термін до 30.03.2025 звільнити об?єкт благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 шляхом демонтажу згаданого гаражу. Однак, станом на день звернення із позовною заявою до суду, відповідач цього не здійснив.

Ухвалою судді від 08.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін. Залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Львівську міську раду (далі - третя особа).

Відповідач відзиву на позов у встановлений строк не подав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Третя особа правом на подання пояснень не скористалась.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради є органом місцевого самоврядування, ідентифікаційний код 04056084, зареєстрована як юридична особа.

Розпорядженням Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради від 10.07.2012 №505 гр. ОСОБА_2 дозволено для зберігання автомобіля тимчасове збереження збірно-розбірного металевого гаражу розм.4,00х6,00м, самочинно встановленого в подвір?ї будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . Термін існування зазначеного гаражу закінчується після закінчення потреб в розміщенні автотранспорту гр. ОСОБА_2 .

Відповідно до Попередження Львівського комунального підприємства Левандівка оскільки ОСОБА_3 знята з реєстраційного обліку в зв?язку зі смертю, ОСОБА_1 рекомендовано в термін до 25.11.2024 демонтувати збірно-розбірний гараж.

ЛКП “Левандівка» складено протокол від 28.11.2024 про адміністративне правопорушення, за яким виявлено порушення про те, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , порушив(ла) п.20.1.31 ст.152 КУпАП а саме самочинно встановленого у дворі будинків АДРЕСА_1 та 52 на вул. Ол. Степанівни збірно-розбірного металевого гаражу розм. 4,00х6,00 для зберігання автомобіля.

Постановою від 11.12.2024 № 624 адміністративною комісією при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради накладено на відповідача штраф у розмірі 1360,00 грн, за порушення вимог п.20.1.31 «Правил благоустрою Львівської МТГ», зі змінами та доповненнями, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. № 376, а саме: самочинно встановив у дворі будинків АДРЕСА_1 та 52 збірно-розбірний металевий гараж розміром 4,00Ч6,00 для зберігання автомобіля, за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Відповідно до Акта від 30.12.2024, затвердженого директором ЛКП «Левандівка», при обстеженні виявлено, що збірно-розбірний металевий гараж розміром 3,20Ч5,0м (на схемі під №7) встановлений ОСОБА_2 мешканкою квартири АДРЕСА_4 , для тимчасового користування відповідно до розпорядження голови Залізничної районної адміністрації від 10.07.2012 року № 505. Згідно даного розпорядження термін існування зазначеного гаражу закінчується після закінчення потреб в розміщенні автотранспорту гр. ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 знята з реєстраційного обліку за вказаною адресою 11.09.2015 року.

На даний час гаражем користується ОСОБА_1 .

Про що складено даний акт.

Відповідно до Довідки ЛКП «Левандівка» в квартирі по АДРЕСА_3 , зареєстрована та проживає 1 особа - ОСОБА_1 .

Розпорядженням Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради від 10.03.2025 № 93 рекомендовано ОСОБА_4 , мешканцю кв. АДРЕСА_4 , в термін до 30.03.2025 звільнити об?єкт благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_5 шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розм.4,00х6,00м, встановленого ОСОБА_2 (на схемі під № 7) відповідно до розпорядження голови Залізничної районної адміністрації від 10.07.2012 № 505 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії гр. ОСОБА_2 ».

Листом від 18.03.2025 Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради повідомила відповідача, що на виконання розпорядження Залізничної районної адміністрації № 94 від 10.03.2025 року Про звільнення об'єкта благоустрою шляхом демонтажу металевого гаражу, встановленого ОСОБА_5 між будинками АДРЕСА_6 та АДРЕСА_2 » адміністрація ЛКП «Левандівка" рекомендує в термін до 30.03.2025 року звільнити об'єкт благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розм. 4,00 х 6,00 м, встановленого ОСОБА_2 відповідно до розпорядження голови Залізничної районної адміністрації від 31.10.2011 року № 845 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії гр. ОСОБА_2 .

Невиконання відповідачем обов'язку щодо демонтажу самочинно встановленого металевого гаражу розміром 4,00х6,00м (на схемі під № 7) на вул. О.Степанівни між будинками АДРЕСА_1 та № 52, стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин, які склалися між сторонами, є звільнення об'єкта благоустрою шляхом демонтажу металевого гаражу.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України “Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV).

Статтею 5 вказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Пунктом 1 частини першої статті 9 Закону № 2807-IV передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів віднесено забезпечення реалізації державної політики у цій сфері.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні частини першої статті 12 Закону № 2807-IV, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Згідно з положеннями частини першої статті 39 Закону № 2807-IV державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території населених пунктів здійснюється місцевими державними адміністраціями.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Згідно із п. 4.1.34, 4.1.52 Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради, до повноважень районної адміністрації відноситься забезпечення демонтажу самовільно встановлених: обмежувальних паркувальних пристроїв, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, поліції, пожежної, рятувальної, аварійно-відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд у Львівській міській територіальній громаді. Звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень, забезпечення здійснення працівниками юридичного відділу у судових справах самопредставництва від районної адміністрації.

До об'єктів благоустрою населених пунктів статтею 13 Закону № 2807-IV віднесено території загального користування.

Відповідно до ст. 14 вказаного Закону об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Згідно з частини другої статті 21 Закону № 2807-IV до об'єктів благоустрою належать малі архітектурні форм, які визначаються цією правовою нормою як елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до приписів частин першої, другої статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376 затверджено Правила благоустрою м. Львова (далі - Правила № 376).

Згідно з п. 19.1.1 Правил благоустрою у м. Львові державний і самоврядний контроль та нагляд за дотриманням законодавства у сфері благоустрою здійснюють також комунальні підприємства м. Львова. За порушення вимог законодавства у сфері благоустрою і Правил благоустрою складаються документи, які зобов'язують усунути порушення (припис, вимога тощо), та протоколи про адміністративні правопорушення відповідно до власних повноважень.

Відповідно до 20.1.31. Правил № 376 відповідно до п.44 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“ накладаються стягнення, передбачені ст.ст.82, 152 КУпАП за порушення вимог цих Правил, а саме за самовільне захоплення території (частини території) об'єкта благоустрою Львівської міської територіальної громади.

Ухвалою Львівської міської ради № 5766 від 19.12.2024 було затверджено Правила благоустрою Львівської міської територіальної громади (далі - Правила № 5766), та визнано ухвалу міської ради від 21.04.2011 № 376 "Про правила благоустрою Львівської міської територіальної громади" такою, що втратила чинність.

Згідно з п. 14.1.31 Правил № 5766 відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" накладаються стягнення, передбачені ст. ст. 82, 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП) за порушення вимог цих Правил, а саме за самовільне захоплення території (частини території) об'єкта благоустрою Львівської міської територіальної громади.

Відповідно до п. 15.27 Правил № 5766 якщо під час перевірки виявлено порушення вимог цих Правил, уповноважена посадова особа у межах наданих повноважень зобов'язана скласти: документи реагування на усунення порушення (припис, вимога тощо), які є обов'язковими для виконання у визначений термін особами, відповідальними за утримання об'єктів благоустрою; протокол про адміністративне правопорушення.

За приписами п. 15.35 Правил № 5766 районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, торговельного, холодильного та іншого обладнання, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, поліції, пожежної, рятувальної, аварійно-відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд на території Львівської міської територіальної громади, а також технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків (кондиціонери, LED-стрічки, світильники, елементи декорування тощо).

Частина 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 16 Закону № 2807-IV визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом

Відповідно до ст. 17 Закону № 2807-IV громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів.

Суд встановив, що Розпорядженням Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради від 10.07.2012 №505 гр. ОСОБА_2 дозволено для зберігання автомобіля тимчасове збереження збірно-розбірного металевого гаражу розм.4,00х6,00м, самочинно встановленого в подвір?ї будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . Термін існування зазначеного гаражу закінчується після закінчення потреб в розміщенні автотранспорту гр. ОСОБА_2 .

Відповідно до Попередження Львівського комунального підприємства Левандівка оскільки ОСОБА_3 знята з реєстраційного обліку в зв?язку зі смертю, ОСОБА_1 рекомендовано в термін до 25.11.2024 демонтувати збірно-розбірний гараж.

Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять жодних документів на підтвердження правомірного розміщення спірного металевого гаражу безпосередньо відповідачем.

Отже, спірний гараж 4,00 НОМЕР_1 ,00м (на схемі під № 7) встановлений на вул.О.Степанівни між будинками № 50а та № НОМЕР_2 із порушенням п. 20.1.31 Правил № 376.

Постановою від 11.12.2024 № 624 адміністративною комісією при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради накладено на відповідача штраф у розмірі 1360,00 грн, за порушення вимог п.20.1.31 «Правил благоустрою Львівської МТГ», зі змінами та доповненнями, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. № 376, а саме: самочинно встановив у дворі будинків АДРЕСА_1 та 52 збірно-розбірний металевий гараж розміром 4,00х6,00 для зберігання автомобіля, за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Вказане зумовило складення висновку Міжвідомчою комісією стосовно про звільнення об?єкту благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розм.4,00х6,00м, встановленого ОСОБА_2 (на схемі під № 7) відповідно до розпорядження голови Залізничної районної адміністрації від 10.07.2012 № 505 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії гр. ОСОБА_2 » та прийняття Залізничною районною адміністрацією Львівської міської ради відповідного розпорядження від 10.03.2025 № 93.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідач не подав до суду доказів оскарження чи скасування розпорядження від 10.03.2025 № 93.

Також, відсутні докази оскарження чи скасування постанови адміністративної комісії при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради від 11.12.2024 № 624.

Оскільки вимоги, що наведені у розпорядженні від 10.03.2025 № 93 не були виконані, позивач як суб'єкт, що здійснює контроль за дотриманням правил благоустрою, внаслідок існування порушення правил благоустрою звернувся до суду із цим позовом.

Отже, враховуючи вказане вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити об'єкт благоустрою шляхом демонтажу самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаражу розміром 4,00х6,00м (на схемі під № 7), в дворі будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити об'єкт благоустрою шляхом демонтажу самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаражу розміром 4,00х6,00м в дворі будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

3. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (79022, вул. І. Виговського, буд. 34, м. Львів; ЄДРПОУ 04056084).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , Паспорт серії НОМЕР_3 ).

Третя особа: Львівська міська рада (79008, пл. Ринок, буд. 1, м. Львів, ЄДРПОУ 04055896).

Повне рішення суду складено 08.01.2026.

Суддя Кондратюк Юлія Степанівна