Є.у.н.с.512/449/23
Провадження №1-в/512/3/26
с-ще Саврань
"08" січня 2026 р.
Савранський районний суд Одеської області складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
представника Сектору поліцейської діяльності №2 Відділу поліції №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області - ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника СПД №2 ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Ромни, Сумської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , останній раз засудженого вироком Савранського районного суду Одеської області від 05.07.2023 за частиною 4 статті 185 КК України до 5 (п'яти) років позбавлення волі та звільнений від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 3 (три) роки, -
06.01.2026 начальник СПД №2 ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 оскільки останній після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, а продовжував порушувати громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: за статтею 173 КУпАП - 18.09.2025; частиною 1 статті 178 КУпАП - 10.10.2025; за частиною 2 статті 178 КУпАП - 14.10.2025.
З ОСОБА_4 проводилась профілактична робота, як з особою, яка формально підпадає під адміністративний нагляд, оскільки він був засуджений до позбавлення волі за скоєння тяжкого злочину. Однак, незважаючи на профілактичну роботу з боку поліції ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, порушував громадський порядок та притягувався до адміністративної відповідальності 3 (три) рази.
На підставі пункту «в» частини 1 статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» ініціатор подання просить встановити адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та встановити наступні обмеження ОСОБА_4 : зборонити відвідувати місця з продажем спиртних напоїв на розлив (кафе, бари, ресторани та спеціалізовані магазини); зобов'язати прибувати для реєстрації до СПД №2 ВП № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області (вул. Миру. 59, смт.Саврань, Подільський район, Одеська область) кожен четвер місяця до визначеної поліцейської станції в період часу з 17 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, а в разі відсутності такої до чергової частини територіального підрозділу Національної поліції; заборонити виїзд за межі обслуговування Савранської селищної ради Подільського району Одеської області без отримання дозволу територіального органу Національної поліції; зобов'язати постійно знаходитися щоденно з 22 години 00 хвилин до 05 годин 00 хвилин наступної доби, за встановленою для постійного місця мешкання адресою.
У судовому засіданні 08.01.2026 представник органу поліції підтримав заявлене подання в повному обсязі.
ОСОБА_4 у судовому засіданні обставини викладені у поданні визнав та проти задоволення подання не заперечував.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали подання, дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що вироком Савранського районного суду Одеської області від 05.07.2023 ОСОБА_4 засуджено за частиною 4 статті 185 КК України до 5 (п'яти) років позбавлення волі та на підставі статті 75 КК України звільнено з випробувальним іспитовим строком 3 (три) роки (а.с.12-15).
В матеріалах справи міститься ухвала Савранського районного суду Одеської області від 16.01.2024 по справі №512/449/23 провадження №1-в/512/2/24 з якої вбачається про направлення ОСОБА_4 на відбування покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років (а.с.8-11).
З письмових пояснень ОСОБА_4 від 23.06.2025 вбачається, що останній 25.03.2025 звільнився з місць позбавлення волі. З того часу проживає по АДРЕСА_1 . Крім того, ОСОБА_4 , який був неодноразово засудженим вказав, що розуміє застосування до нього адміністративного нагляду у зв'язку з тим, що він вчинив адміністративні правопорушення (а.с.16).
З довідки - характеристики Савранської селищної ради Одеської області вбачається, зокрема, що виконавчий комітет Савранської селищної ради компрометуючими матеріалами на ОСОБА_4 не володіє (а.с.17).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що заступник начальника поліції СПД №2 ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 неодноразово попереджав ОСОБА_4 про можливість встановлення адміністративного нагляду відносно нього, якщо останній не припинить порушувати громадський порядок та права інших громадян (25.06.2025 (а.с.18); 18.09.2025 (а.с.21); 10.10.2025 (а.с.23); 14.10.2025 (а.с.25)).
Однак, згідно постанови Савранського районного суду Одеської області від 18.09.2025 вбачається, що ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності за статтею 173 КУпАП (а.с.19-20); постанови ГБВ №202858 від 10.10.2025 по справі про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 178 КУпАП (а.с.22); постанови ГБВ №332563 від 14.10.2025 по справі про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 178 КУпАП (а.с.24).
З довідки про звільнення серія МИК №019812 вбачається, що ОСОБА_4 звільнений з Державної установи «Південно-українська виправна колонія» №83 за відбуттям строку покарання (а.с.38-39).
Крім того, з вимоги заступника начальника СПД №2 ВП №1 Подільського РУП ОСОБА_7 від 11.11.2025 вбачається про проведення необхідної перевірки відносно ОСОБА_4 у зв'язку з встановленням адміністративного нагляду останньому (а.с.4).
Матеріали справи містять паспорт громадянина України виданий 28.08.2024 органом 5114 на ім'я ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.36 - 37).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 р. № 264/94-ВР адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно статті 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до пункту «в» частини 1 статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З огляду на зміст статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті «ґ» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Порядок організації здійснення адміністративного нагляду за окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі врегульовано Інструкцією про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 4 листопада 2003 року №1303/203, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 січня 2004 року за №46/8645 (далі Інструкція).
Пунктами 4.1., 4.2., 4.3., 4.4. Інструкції передбачено, що відносно раніше судимих осіб, які підпадають під дію пункту "в" статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», які незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, учиняють інші правопорушення, міськ-, райвідділом готуються матеріали про необхідність встановлення щодо них адміністративного нагляду; метою отримання своєчасної інформації про вчинення правопорушення особою, яка підпадає під дію Закону, дільничний інспектор міліції зобов'язаний систематично контролювати її поведінку за місцем проживання (перебування) й роботи, не рідше одного разу на місяць перевіряти особу за довідковими картотеками правопорушників, використовувати інформацію приймальників-розподільників, чергових частин міськ-, райвідділів; у разі встановлення факту порушення громадського порядку або прав інших громадян, учинення інших правопорушень цією особою, дільничний інспектор міліції виносить письмове попередження особи, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд (додаток 10); у разі, якщо особа, яка підпадає під дію Закону, незважаючи на письмове попередження органів внутрішніх справ продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, учиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність, дільничний інспектор міліції доповідає про це рапортом начальнику міськ-, райвідділу для прийняття рішення про доцільність встановлення за нею адміністративного нагляду.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 звільнившись з місць позбавлення волі та протягом останнього року допустив вчинення трьох адміністративних правопорушень.
ОСОБА_4 неодноразово попереджався про те, що у разі продовження порушення громадського порядку та прав інших громадян, відносно нього може бути встановлено адміністративний нагляд із застосуванням обмежень, визначених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (а.с. 18, 21, 23, 25).
Оскільки ОСОБА_4 є особою яка формально підпадає під адміністративний нагляд, систематично вчиняв адміністративні правопорушення, порушуючи громадський порядок та права інших громадян, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності та попереджався про недопустимість такої поведінки, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення адміністративного нагляду.
На підставі викладеного, керуючись статями 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання начальника СПД №2 ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 строком на 1 (один) рік та застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обмеження:
- заборонити ОСОБА_4 відвідувати місця з продажем спиртних напоїв на розлив (кафе, бари, ресторани та спеціалізовані магазини);
- зобов'язати ОСОБА_4 з'являтися на реєстрацію до СПД №2 ВП № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області (вул. Миру. 59, смт.Саврань, Подільський район, Одеська область) кожен четвер місяця до визначеної поліцейської станції в період часу з 17 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, а в разі відсутності такої до чергової частини територіального підрозділу Національної поліції;
- заборонити ОСОБА_4 виїзд за межі обслуговування Савранської громади Подільського району Одеської області без отримання дозволу територіального органу Національної поліції в якому перебуває під адміністративним наглядом;
- зобов'язати ОСОБА_4 знаходитися щоденно з 22 години 00 хвилин до 05 годин 00 хвилин ранку наступної доби, за встановленою для постійного місця мешкання адресою, а саме: АДРЕСА_1 .
Постанову направити до СПД №2 ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області для виконання.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови про встановлення адміністративного нагляду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Савранський районний суд Одеської області протягом семи днів з дня її винесення.
Суддя: ОСОБА_1