Справа № 554/1249/25 Номер провадження 22-ц/814/1198/26Головуючий у 1-й інстанції Савченко Л. І. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.
06 січня 2026 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого (судді-доповідача): Карпушина Г.Л., суддів: Бутенко С.Б., Чумак О.В., при секретарі судового засідання: Буйновій О.П., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Полтави від 15 жовтня 2025 року у справі за позовом Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
У січні 2025 року ПКАП 1628 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому стягнути з відповідача заборгованість за послуги з управління (поводження) з побутовими відходами за період з 01.11.2021 по 30.11.2024 у розмірі 1869, 24 грн.
В обґрунтування позову вказувало, що на підставі рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.08.2021 року №150 та від 18.08.2022 року №323, наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 83-о від 22.11.2023 року, а також наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 95-о від 07.11.2024 року Полтавське КАТП-1628 визнано виконавцем послуг з управління (поводження) з побутовими відходами, зокрема, на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території міста Полтава та Полтавської міської територіальної громади .
В подальшому на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021року №187 були встановлені тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 на території м. Полтави, а на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року № 189 було затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади на 2021-2025 роки .
Вказувало, що Полтавське КАТП-1628, починаючи з 01.11.2021 року, безпосередньо надає послуги населенню з управління (поводження) з побутовими відходами, у тому числі щодо збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади. З 01 листопада 2021 року Полтавським КАТП-1628, як виконавцем послуг, приєднано Відповідача, як Споживача послуг, до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01.11.2021 року, потім до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами на території м. Полтави від 01.05.2022, а також до Публічного договору про надання послуг з управління побутовими відходами від 29.11.2023 (набрав чинності з 01.01.2024) .
Зазначало, що ОСОБА_2 присвоєно особовий рахунок НОМЕР_1 .
У жовтні 2021 року Полтавським КАТП-1628 на адресу відповідача було направлено рахунок-повідомлення про приєднання до відповідного публічного договору та присвоєння особового рахунку для оплати послуг.
Згідно з умовами п. 6.3 Договору від 01.11.2021 року, п.15 Договору від 01.05.2022 року, п.15 Договору від 29.11.2023 року місячна вартість для оплати послуг з управління (поводження) з побутовими відходами для однієї особи для багатоквартирних будинків становить - 25,26 грн. з ПДВ. Загальна вартість послуги відповідно до кількості зареєстрованих 2 (дві) особи в розмірі 50,52 грн. на місяць; граничний термін оплати послуг до 20 числа поточного місяця, але не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим; банківські реквізити для оплати послуг. Відповідно до п. 6.4 Договору від 01.11.2021 при розрахунках застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше, ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим. На підставі п.18 Договору від 01.05.2022, п.17 Договору від 29.11.2023 споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Враховуючи те, що за особовим рахунком № НОМЕР_1 Полтавське КАТП-1628 за період з 01.11.2021 по 30.11.2024 надало відповідачу послуги з управління (поводження) з побутовими відходами на загальну суму 1869,24 грн., а відповідач не сплачував за надані послуги, наявні підстави для стягнення заборгованості.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Полтави від 15 жовтня 2025 року позов Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 заборгованість за надані послуги з управління (поводження) з побутовими відходами за Публічними договорами від 01.11.2021 року, від 01.05.2022 року та від 29.11.2023 року за особовим рахунком № НОМЕР_1 за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 в розмірі 1 136 грн. 70 коп.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 судовий збір у сумі 1 514 грн.
З вказаним рішенням суду не погодився ОСОБА_2 та подав на нього апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прохає скасувати рішення районного суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обгрунтування позову вказує, що позивачем не надано доказів направлення йому рахунку повідомлення про приєднання до публічного договору та присвоєння особового рахунку для оплати послуг на адресу реєстрації або на адресу постійного місця проживання.
Вказує, що про рахунок повідомлення про приєднання до публічного договору та присвоєння особового рахунку дізнався в лютому 2025 року після відкриття провадження у справі.
Зазначає, що послугами з управління (поводження) з побутовими відходами не користується, оскільки в період за який стягується заборгованість фактично проживає за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Капустяни.
18.12.2025 року від ПКАП 1628 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останні просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення районного суду без змін.
Судове засідання проводилось в порядку письмового провадження за відсутності сторін по справі, з дотриманням принципу гласності судового процесу та забезпеченням сторонам права на своєчасне та повне отримання інформації про хід та результати розгляду справи.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
За змістом ст. 374 ч. 1 п. 1 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно із ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Районним судом встановлено, що співвласниками квартири АДРЕСА_1 в рівних частках по є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що слідує із Постанови Апеляційного суду Полтавської області від 22 серпня 2018 року у справі № 554/7917/16-ц за позовом про поділ майна подружжя та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 18.01.2024 р. (а.с.85-97, 57-58).
Також встановлено, що ОСОБА_2 був зареєстрований за вказаною адресою з 18.08.2016 по 12.06.2025, що слідує із Відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 1088565 від 04.02.2025 та Витягу з Реєстру територіальної громади від 28.06.2025 року (а.с.72, 146).
З копії Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань вбачається, що основним видом діяльності Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 є збирання безпечних відходів (а.с.14), що передбачено і Статутом Полтавського КАТП -1628 (а.с.14).
Рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.08.2021 року № 150 та від 18.08.2022 року № 323, на підставі наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 83-о від 22.11.2023 року, наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 95-о від 07.11.2024 року Полтавське КАТП-1628 визнано виконавцем послуг з управління (поводження) з побутовими відходами, зокрема, на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території міста Полтава та Полтавської міської територіальної громади.
Рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року № 187 встановлені тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 на території м. Полтави. На підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021року №189 затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади на 2021-2025 роки.
Полтавським КАТП-1628 розроблено Публічні договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01 листопада 2021 року, від 01 травня 2022 року, від 29 листопада 2023 року, які розміщено на офіційному веб-сайті підприємства.
Згідно з умовами пунктів 10.2, 10.3, 10.6 Договору від 01.11.2021, якщо протягом 30 днів з дня опублікування даного Договору не буде письмових заперечень Споживача, направлених на юридичну адресу Виконавця послуг, він вважається укладеним. Даний Договір набирає чинності з 01 листопада 2021 року і діє протягом одного року. Договір вважається таким, що продовжений на наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії (поточного року) одна із сторін не заявила про відмову від Договору. Відповідні умови також містять пункти 29, 30 Договору від 01.05.2022 та пункти 29, 30 Договору від 29.11.2023.
Відповідно до п. 2.1 Договору від 01.11.2021, п. 5 Договору від 01.05.2022, п.5 Договору від 29.11.2023 виконавець надає споживачеві послуги з поводження (управління) змішаними (твердими побутовими), роздільно зібраними, великогабаритними, в тому числі ремонтними відходами.
Згідно з умовами п. 6.3 Договору від 01.11.2021 року, п.15 Договору від 01.05.2022 року, п.15 Договору від 29.11.2023 року місячна вартість для оплати послуг з управління (поводження) з побутовими відходами для однієї особи для багатоквартирних будинків становить - 25,26 грн. з ПДВ. Загальна вартість послуги відповідно до кількості зареєстрованих 2 (дві) особи в розмірі 50,52 грн. на місяць; граничний термін оплати послуг до 20 числа поточного місяця, але не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим; банківські реквізити для оплати послуг (а.с.34-48).
У зв'язку із невиконанням своїх зобов'язань по сплаті послуг з управління ( поводження) з побутовими відходами утворилась заборгованість у розмірі 1869,24 грн.
Полтавським КАТП-1628 на адресу Відповідача було направлено рахунок-повідомлення про приєднання до відповідного публічного договору та присвоєння особового рахунку для оплати послуг - № НОМЕР_1 (а.с.63).
Задовольняючи позов, районний суд виходив з того, що оскільки позивачем надавалися послуги з вивезення побутових відходів за адресою АДРЕСА_2 , а відповідач, який є співвласником вказаного нерухомого майна, не повідомляв що не проживає за даною адресою, тому зобовязаний оплачувати за надані послуги.
Колегія суддів вважає такий висновок районного суду вірним з наступних підстав.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний, в тому числі оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Згідно ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Послуга з управління побутовими відходами віднесена до комунальних послуг згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Згідно з частинами першою, другою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано у пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом автоматично стає стороною в договірному зобов'язанні.
Акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Таким чином, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію оферта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).
Договір з вивезення відходів містить в собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Такі положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов'язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та не можливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.
Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Відповідно до абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.
Враховуючи викладене, Полтавське КАТП 1628 виконує свої зобов'язання та надає послуги з вивезення побутових відходів за адресою: АДРЕСА_2 .
Послуга з управління побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України «Про управління відходами» та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про управління відходами» побутові відходи - змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритні та ремонтні відходи, а також змішані та/або роздільно зібрані відходи з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств; утворювач відходів - фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб'єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.
Згідно ч. 4 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Згідно пункту 6 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право на не оплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Згідно п. 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
Отже, споживач має право не сплачувати вартість житлово-комунальних послуг у випадку, якщо він подасть відповідну письмову заяву до надавача послуг та документально оформить відсутність в житловому приміщенні себе або зареєстрованих у вказаній квартирі інших осіб.
Пунктом 4.1 Публічного договору від 01 листопада 2021 року визначено, що споживач зобов'язується письмово інформувати Виконавця про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі Споживача протягом 30 календарних днів від дня настання такої події.
Аналогічні приписи викладені у п.5 ч.11 Публічного договору від 01 травня 2022 року та п.5 ч.12 Публічного договору від 29 листопада 2023 року
Так, заперечуючи проти позову відповідач, зазначає, що фактично послугами не користувався, оскільки за адресою АДРЕСА_2 не проживає.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, частин 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно зі статтями 76, 77, 79 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Однак, відповідачем не надано доказів документального оформлення не проживання у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 у спірний період, а тому підстави для звільнення відповідача від оплати житлово-комунальних послуг були відсутні.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З розрахунку заборгованості за особовим рахунком № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 вбачається, що за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 за вказаною адресою виникла заборгованість на загальну суму 2 273 грн. 40 коп.(а.с.132).
Враховуючи те, що ОСОБА_3 сплатила частину вказаної суми заборгованості у сумі 1 136, 70 грн.(а.с.131), у зв'язку з чим позивач відмовився від позову до ОСОБА_3 , тому районний суд дійшов вірного висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача ОСОБА_2 заборгованість за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 у сумі 1 136 грн. 70 коп.
Доводи апеляційної скарги про те., що він не укладав договорів про надання послуг з вивезення побутових відходів не заслуговує на увагу, оскільки незважаючи на те, що між позивачем та відповідачем, який є співвласником квартири, не був підписаний договір про вивіз побутових відходів (з управління побутовими відходами), таке не звільняє останнього та інших зареєстрованих разом з ним у житловому приміщенні осіб від сплати вартості наданих позивачем послуг, оскільки відповідач, як співвласник квартири вважається таким, що уклав публічний договір приєднання про надання відповідної комунальної послуги, оскільки не довів, що протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник вчинив дії щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. Тому посилання в апеляційній скарзі на не укладання договору з позивачем щодо надання відповідних послуг не приймається колегією суддів.
Окрім того не приймаються до уваги доводи апеляційної скарги відповідача про те, що за адресою: АДРЕСА_2 він не проживає, отже не є споживачем послуг, що надаються позивачем, оскільки, документально не звертався до позивача про непроживання у спірній квартирі згідно до приписів Закону України «Про житлово-комунальні послуги», таким чином він не звільнений від обов'язку щодо сплати наданих позивачем комунальних послуг.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення районного суду ухвалене у відповідності до норм процесуального та матеріального права, підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Слід також зазначити, що Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.
Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Суд апеляційної інстанції враховує положення практики Європейського Суду з прав людини про те, що право на обґрунтоване рішення не вимагає детальної відповіді судового рішення на всі доводи висловлені сторонами. Крім того, воно дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх (справ «Гірвісаарі проти Фінляндії», п.32.)
Пункт 1 ст. 6 Конвенції не вимагає більш детальної аргументації від апеляційного суду, якщо він лише застосовує положення для відхилення апеляції відповідно до норм закону, як такої, що не має шансів на успіх, без подальших пояснень (Burgandothers v. France (Бюрг та інші проти Франції), (dec.); Gorou v. Greece (no.2) (Гору проти Греції №2) [ВП], § 41.
Таким чином, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення районного суду без змін.
Керуючись ст.ст.368, 375, 382,383,384 ЦПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду м. Полтави від 15 жовтня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 06 січня 2026 року.
Головуючий суддя : __________________________ Г.Л. Карпушин
Судді: _________________ С.Б. Бутенко __________________ О.В. Чумак