Ухвала від 09.01.2026 по справі 522/22640/25

Справа № 522/22640/25

1-кп/522/2179/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2026 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

обвинуваченого - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт, затверджений 30.09.2025 року у кримінальному провадженні, яке внесено 14.07.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025160000000774, стосовно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеси, громадянина України, українця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , пенсіонера, раніше не судимого,

обвинуваченого у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Згідно обвинувального акту, органом досудового розслідування ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, за таких обставин.

Міністерством оборони України(код ЄДПОУ 0034022) 28.04.2006 року зареєстровано Південне управління капітального будівництва МО України (код ЄДРПОУ 24980210) та затверджено Положення про нього (далі - Південне УКБ).

Наказом державного секретаря Міністерства оборони України від 16.06.2003 №21 затверджено Положення про Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України (пункт 1) уповноважено Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України здійснювати функції замовника капітального будівництва у Збройних Силах України, зокрема, в Одеській області (пункт 2).

Відповідно до пункту 1 Положення про Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України (далі - Управління) є державною госпрозрахунковою організацією Міністерства оборони України та призначене для забезпечення виконання завдань капітального будівництва житла для військовослужбовців і членів їх сімей, об'єктів військового призначення для потреб Збройних Сил України. Управління підпорядковане начальнику управління капітального будівництва та придбання житла Головного управління розквартирування військ і капітального будівництва Міністерства оборони України. Управління виконує функції замовника Міністерства оборони України на будівництво об'єктів житлово-комунального, соціального, загальновійськового призначення.

У своїй діяльності управління керується Конституцією України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Державного комітету України з будівництва та архітектури, наказами і директивами Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України, наказами і розпорядженнями Державного секретаря Міністерства оборони України, начальника управління капітального будівництва та придбання житла Головного управління розквартирування військ і капітального будівництва Міністерства оборони України, а також цим Положенням (пункт 4 Положення).

Згідно наказу т.в.о. начальника південного УКБ МО України ОСОБА_5 за № 3- ОД від 24.10.2017 ОСОБА_4 прийнятий на посаду інженера технічного нагляду Південного УКБ МОУ.

Згідно ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України - службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду інспектора технічного нагляду Південного УКБ МОУ, був наділений організаційно-розпорядчими функціями, тобто згідно ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою.

30.11.2017 між Замовником - Міністерством оборони України

(код ЄДПОУ 0034022) в особі ТВО начальника Південного управління капітального будівництва МО України ОСОБА_5 , та ТОВ «Будівельна фірма «УКРІНБУД» в особі директора ОСОБА_6 (Генпідрядник) укладено договір № 303/36/13 підряду на виконання робіт, пов'язаних з об'єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об'єктами цивільного будівництва, реконструкція вивільненої 2-х поверхової казарми у АДРЕСА_3 (раніше - військове містечко АДРЕСА_4 ) під 39 квартирний житловий будинок з інженерними мережами, без змін геометричних розмірів фундаментів зі зміною цільового призначення, для забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей (шифр 20/89), (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1.2 укладеного Договору генпідрядник зобов'язується виконати та здати не пізніше 20 грудня 2017 року згідно договірної ціни та кошторису, роботи, пов'язані з об'єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об'єктами цивільного будівництва, реконструкція вивільненої 2-х поверхової казарми у АДРЕСА_3 (раніше - військове містечко АДРЕСА_4 ) під 39 квартирний житловий будинок з інженерними мережами, без змін геометричних розмірів фундаментів зі зміною цільового призначення, для забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей (шифр 20/89), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити вказані роботи.

Відповідно до пункту 3.4 укладеного Договору, строки виконання робіт можуть змінюватись із внесенням відповідних змін у Договір у разі: виникнення обставин непереборної сили; невиконання або неналежне виконання Замовником своїх зобов'язань; внесення змін до проектної документації; дій третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання робіт, за винятком випадків, коли дії зумовлені залежними від Генпідрядника обставинами; виникнення інших обставин, що можуть вплинути на строки виконання робіт.

Відповідно до пунктів 9.1, 9.2 укладеного Договору, Генпідрядник повинен виконати передбачені цим Договором роботи, якість яких повинна відповідати вимогам нормативно-правових актів, нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та умовам договору. З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам Замовник( відповідні посадові особи Замовника, які визначені Наказом Замовника) забезпечує здійснення технічного нагляду за будівництвом у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пункту 11.1 укладеного Договору, розрахунки за виконані роботи з будівництва Об'єкту проводяться на підставі «Актів приймання виконаних будівельних робіт» за формою КБ-2в та «Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» за формою КБ-3, сумісно с проміжним пакетом документів, а саме товарно-матеріальних накладних, проміжних актів прихованих робіт, затверджених інженером технічного нагляду.

Відповідно до пункту 11.2 укладеного Договору, після виконання Генпідрядником робіт з будівництва Замовник приймає виконану роботу та протягом 5 (п'яти) днів підписує Акти приймання виконаних будівельних робіт (форма К6-2в) та “Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат" за формою КБ-3 з дня отримання зазначених Актів, якщо вони повністю відповідають об'ємам виконаним робіт на ділянці будівництва, в іншому випадку акти повертаються Генпідряднику для усунення зауважень та коригування.

Відповідно до пункту 11.4 укладеного договору, Замовник може надати Генпідряднику попередню оплату (аванс) на виконання робіт, пов'язаних з об'єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об'єктами цивільного будівництва (45200000-9), відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1764 за таких умов:

а) аванс надається Генпідряднику тільки за наявності відповідного рішення заступника Міністра оборони України;

6) аванс надається на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів;

в) розмір попередньої оплати не може перевищувати 30% (тридцять відсотків) вартості від річного обсягу робіт та становить суму 6 929 794 грн. 00 коп. (шість мільйонів дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч сімсот дев'яносто чотири грн. 00 коп), в тому числі ПДВ 1 154 965 грн.67 коп. (один мільйон сто п'ятдесят чотири тисячі дев'ятсот шістдесят п'ять грн. 67 коп.)

г) Генпідрядник зобов'язується використати одержану попередню оплату протягом трьох місяців після одержання попередньої оплати. По закінченні зазначеного терміну невикористані суми попередньої оплати повертаються Замовнику;

д) для отримання попередньої оплати Генпідрядник повинен письмово звернутися до Замовника та узгодити перелік витрат, на які передбачено використати кошти, з Замовником.

Відповідно до пунктів 11.5 та 11.6 укладеного договору, у разі виявлення невідповідності робіт, пред'явлених до оплати, встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін, розцінок та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт, Замовник має право за участю Генпідрядника скоригувати суму, що підлягає сплаті. У разі виявлення у розрахунках за виконані роботи (форма КБ-2в “Акт приймання виконаних будівельних робіт" та форма № КБ-3 "Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат"), які були відповідно оформлені і оплачені за попередні періоди, безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.

Відповідно до пункту 3.1 укладеного договору термін виконання робіт на Об'єкті: 20 грудня 2017 року, відповідно до додаткової угоди № 3 від 20.12.2017 до договору, термін виконання робіт на Об'єкті - 31 грудня 2018 року, відповідно до додаткової угоди № 5 від 14.12.2018 до договору, термін виконання робіт на Об'єкті - 01 грудня 2019 року; відповідно до додаткової угоди № 8 від 30.11.2019 року до договору, термін виконання робіт на Об'єкті - 01 грудня 2020 року;

Відповідно до умов п. 11.4 договору № 303/36/13 від 30.11.2017, Замовник -Міністерство оборони України надало Генпідряднику - ТОВ «БФ «УКРІНБУД» попередню оплату (аванс) на виконання робіт, пов'язаних з об'єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об'єктами цивільного будівництва (45200000-9), а саме на підставі платіжного доручення Міністерства оборони України № 303/36/41 від 20.08.2018 року з розрахункового рахунку останнього на розрахунковий рахунок ТОВ «БФ «УКРІНБУД» за № НОМЕР_1 , відкритого у Миколаївському РУ «Приват Банк» проведено перерахування бюджетних коштів в сумі 6 929 794 грн. 00 коп. в якості авансу за договором № 303/36/41 на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів, у тому числі, які фактично виконаними та використаними на об'єкті будівництва не були на загальну суму 6 570 592, 30 грн.

Згідно порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1764, аб. 2 п. 19 - Замовник перераховує підряднику аванс, якщо це передбачено договором (контрактом). Розмір авансу не може перевищувати 30 відсотків вартості річного обсягу робіт. Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом трьох місяців після одержання авансу. По закінченні тримісячного терміну невикористані суми авансу повертаються замовнику.

Згідно з вимогами «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта; технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Так, згідно п. 5 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд уповноважені: проводити перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; вести облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; оформляти акти робіт, виконаних з недоліками; виконувати інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Відповідно до п. 6 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Згідно п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Наказом начальника Південного УКБ МОУ № 139 від 21.11.2018 ОСОБА_4 призначено інспектором інженерно-технічного нагляду за капітальним будівництвом та реконструкцією об'єкту: «Реконструкція вивільненої 2-х поверхової казарми у АДРЕСА_3 (раніше - військове містечко АДРЕСА_4 ) під 39 квартирний житловий будинок з інженерними мережами, без змін геометричних розмірів фундаментів зі зміною цільового призначення, для забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей (шифр 20/89).

Однак, ОСОБА_4 при виконанні службових завдань вчинив службовий злочин, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам за наступних обставин.

Так, ОСОБА_4 , в період часу з 21.11.2018 по 22.11.2018, тобто під час здійснення будівельних робіт ТОВ «БФ УКРІНБУД», будучи призначеним інспектором інженерно-технічного нагляду на Об'єкті, до підписання первинних облікових документів за договором № 303/36/13 від 30.11.2017, «Реконструкція вивільненої 2-х поверхової казарми у АДРЕСА_3 (раніше - військове містечко №89) під 39 квартирний житловий будинок з інженерними мережами, без змін геометричних розмірів фундаментів зі зміною цільового призначення, для забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей», будучи достовірно обізнаним із порядком здійснення технічного нагляду, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи із необережністю, а саме з кримінальною протиправною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був і міг їх передбачити, в порушення Порядку, Договору належним чином технічний нагляд за проведеними будівельними роботами не здійснив, що виразилося у невжитті усіх наявних для цього можливостей та повноважень, а саме:

- в порушення п. 5 Порядку та п. 11.2, 11.5, 11.6 Договору належним чином не перевірив відповідність обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних та інших робіт проектно-кошторисній документації; будівельно-монтажні роботи, виконані з недоліками не фіксував; акти робіт, виконаних з недоліками, не оформив;

- в порушення п. 6 Порядку та п. п. 11.5 та 11.6 Договору не вжив заходів реагування щодо усунення ТОВ «БФ «УКРІНБУД» відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду, не вимагав скорегувати суму, що підлягає сплаті;

Замість означеного ОСОБА_4 , перебуваючи в приміщенні Південного УКБ МОУ за адресою: м. Одеса, Приморський р-н, вул. Незалежності (раніше - Армійська), буд. 18, орієнтовно в період з 21.11.2018 по 22.11.2018, більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, отримав надані ТОВ «БФ«УКРІНБУД» підписані первинні облікові документи щодо будівництва, а саме акт приймання виконаних будівельних робіт примірної форми КБ-2в від 21.11.2018 за листопад 2018 року із внесеними до них недостовірними відомостями щодо обсягів і вартості виконаних ТОВ «БФ «УКРІНБУД», як Підрядником, будівельних робіт і використаних будівельних матеріалів, і перед підписанням акту приймання виконаних будівельних робіт б/н за листопад 2018 року до Договору № 303/36/13, контроль за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контроль за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва не здійснював, відповідність обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації належним чином не перевірив, без належної перевірки фактичних обсягів виконаних ремонтних робіт з тими обсягами робіт, які зазначені у вказаних офіційних документах, хоча міг і повинен був це зробити, та особисто підписав вказані акти примірної форми КБ-2в від імені Замовника, в якому містились неправдиві відомості про надання наступних послуг та поставлених матеріалів, а саме:

-підсилення фундаментів монолітними залізобетонними обоймами у кількості 102 м3 замість реально виконаних 23,84 м3, тобто із завищеною вартістю на 396 341,54 грн.;

-цвяхи оцинковані будівельні у кількості 2,01 т, замість реально поставлених 0 т, тобто з завищеною вартістю на 27 460, 78 грн.;

-лісоматеріали круглі хвойних порід для будівництва, довжина 3-6,5 м, діаметр 14-24 см у кількості 89,70 м3 замість реально поставлених

0 м3, тобто з завищеною вартістю на 105 916,87 грн.;

-бруски обрізані з хвойних порід, довжина 4-6,5 м, ширина 75-150 мм, товщина 40-75 мм, ІІ сорт у кількості 6,90 м3 замість реально поставлених 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 23 290 грн.;

-дошки обрізані з хвойних порід, довжина 4-6,5 м, ширина 75-150 мм, товщина 44 мм і більше, ІІ сорт у кількості 17,25 м3 замість реально поставлених 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 51 491,43 грн.;

-дошки необрізані з хвойних порід, довжина 4-6,5 м, усі ширини, товщина 32, 40 мм, ІV сорт у кількості 62,10 м3 замість реально поставлених 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 196 173,90 грн.;

-щити опалубки, ширина 300-750 мм, товщина 25 мм, у кількості 548,55 м2 замість реально поставлених 60 м2, тобто з завищеною вартістю на 92 687,71 грн.;

-щебінь із природнього каменю для будівельних робіт, фракція 10-20 мм, марка М200-300 у кількості 29,67 м3 замість реально поставлених 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 14 720,78 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю. клас А-III. діаметр 6 мм у кількості 3,59 т замість реально поставлених 0,36 т, тобто з завищеною вартістю на 64829,61 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас А-ІІІ, діаметр 10 мм у кількості 4,09 т, замість реально поставлених 0,41 т, тобто з завищеною вартістю на 60 353,04 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю. клас А-III. діаметр 12 мм у кількості 6,13 т замість реально поставлених 0,61 т, тобто з завищеною вартістю на 89 943, 46 грн.;

-каркас плоский у кількості 0,94 т замість реально поставлених 0,09 т, тобто з завищеною вартістю на 22 198,23 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас А-ІІІ, діаметр 12 мм у кількості 0,73 т замість реально поставлених 0,07 т, тобто з завищеною вартістю на 10 720,47 грн.;

-каркас плоский у кількості 3,78 т замість реально поставлених 0,38 т, тобто з завищеною вартістю на 88 792,89 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас А-ІІІ, діаметр 6 мм у кількості 0, 67 т замість реально поставлених 0,07 т, тобто з завищеною вартістю на 12 134,07 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас А-III, діаметр 12 мм у кількості 0,04 т замість реально поставлених 0 т, тобто з завищеною вартістю на 601,29 грн.;

-блоки бетонні для стін підвалів марки ФБС 24.4.6-Т ГОСТ 13579-78

у кількості 77 штук, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 65 035,74 грн.;

-блоки бетонні для стін підвалів марки ФБС 12.4.6-Т ГОСТ 13579-78

у кількості 16 шт замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 7 276,16 грн.;

-блоки бетонні для стін підвалів марки ФБС 9.4.6-Т ГОСТ 13579-78

у кількості 14 шт замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 5357, 38 грн.;

-стіни зовнішні та внутрішні Кладка перегородок цегляних неармованих товщиною в цегли керамічної при висоті поверху до 4 м у кількості 0,01/100 м2, замість реально виконаних 0 м2, тобто з завищеною вартістю на 125,75 грн.;

-кладка зовнішніх простих стін з цегли керамічної при висоті поверху до 4 м у кількості 1 м3 замість реально виконаних 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 924,27 грн.;

-кладка внутрішніх стін з цегли керамічної при висоті поверху до 4 м у кількості 1 м3 замість реально виконаних 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 935, 55 грн.;

-цегла керамічна одинарна порожниста ефективна, розміри 250х120х65 мм, марка М75 у кількості 200/1000 шт замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 1 094 140 грн.;

-мурування стін із легкобетонних каменів без облицювання при висоті поверху до 4 м у кількості 1 м3 замість реально виконаних 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 181,81 грн.;

-газобетоні блоки у кількості 825 м3 замість реально поставлених 0 м3, тобто з завищеною вартістю на 1 430 046, 8 грн.;

-клей для газобетону у кількості 24 750 кг, замість реально поставлених 0 кг, тобто з завищеною вартістю на 80 932,50 грн.;

-газобетоні блоки для перегородок у кількості 140 м3, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 242 674,60 грн.;

-клей для газобетону у кількості 4200 кг, замість реально поставлених 0 кг, тобто з завищеною вартістю на 13 734 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас А-ІІІ, діаметр 6 мм у кількості 2,59 т замість реально поставлених 0 т, тобто з завищеною вартістю на 51 960,14 грн.;

-гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю, клас A-III, діаметр 12 мм у кількості 5,39 т, замість реально поставлених 0 т, тобто з завищеною вартістю на 87 830 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК63.15-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 40 шт замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 154 031,6 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК63.12-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 6 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 15 711,12 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК63.10-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 4 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 10 268,76 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК51.15-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 90 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 280 557 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК51.12-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 16 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 39 901, 44 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК51.10-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 20 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 41 564 грн.;

-панелі перекриття з/б багатопустотні марки ПК27.15-8Т серія

1.141-1 вип.60 у кількості 36 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 59 412, 24 грн.;

-панелі перекриття з/б багатопустотні марки ПК27.12-8Т серія 1.141-1 вип.60 у кількості 4 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 5281, 08 грн.;

-панелі перекриття з/б багатопустотні марки ПК27.10-8Т серія 1.141-1 вип.60 у кількості 12 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 14 65,04 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК63.15-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 22 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 84 717, 38 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК60.12-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 2 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 5 867,86 грн.;

-панелі перекриття з/б марки ПК60.10-8К7Т серія 1.141-1 вип.62 у кількості 2 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 4 889,88 грн.;

-панелі перекриття марки ПК48.15-8А4Т серія 1.141-1 вип.64 у кількості 22 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 66 444,84 грн.;

-панелі перекриття марки ПК48.12-8А4Т серія 1.141-1 вип.64 у кількості 2 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 4 694,28 грн.;

-панелі перекриття марки ПК48.10-8А4Т серія 1.141-1 вип.64 у кількості 2 шт, замість реально поставлених 0 шт, тобто з завищеною вартістю на 4602,24 грн.;

-панелі перекриття залізобетонні багатопустотні марки ПК42.15-8АТ5Т серія 1.141-1 вип.61 у кількості 4 шт, замість реально поставлених

0 шт, тобто з завищеною вартістю на 10 268,76 грн.;

-панелі перекриття залізобетонні багатопустотні марки ПК36.15-8АТ5Т серія 1.141-1 вип.61 у кількості 6 шт, замість реально поставлених

0 шт, тобто з завищеною вартістю на 13 202, 7 грн.;

-панелі перекриття залізобетонні багатопустотні марки ПК30.15-8АТ5Т серія 1.141-1 вип.61 у кількості 2 шт, замість реально поставлених

0 шт, тобто з завищеною вартістю на 3 954.12 грн.;

-послуги по доставці ж/б плит перекриття на об'єкт в кількості 146 шт. на суму 175 000 грн. у кількості 2 послуг, замість реально виконаних 0 послуг, тобто з завищеною вартістю на 350 000 грн.;

-загальновиробничі витрати вартістю 46 885,51 грн., замість реальних витрат на 2 620, 44 грн., тобто завищеною вартістю на 44 265, 07 гривень;

-прибуток із зазначенням 25972,90 грн., замість реальних витрат 1449,12 грн., тобто з завищеною вартістю на 24 478,78 грн.;

-адміністративні витрати із зазначенням 6691, 07 грн., замість 373,97 грн., тобто завищеною вартістю 6317,10 грн.;

-податок на додану вартість із зазначенням 1 106 215,67 грн., замість реальної суми, яка підлягала сплаті 61 827,41 грн., тобто завищеною вартістю на 1 044 388, 3 грн., а всього на загальну суму 6 570 592, 3 грн., та з метою надання їм легітимності для обов'язкового їх виконання, завірив їх відтиском печатки «Інженер технічного нагляду ОСОБА_4 », реєстраційний № 262, після чого передав їх керівництву Південного УКБ МО України.

Водночас Підрядником ТОВ «БФ «УКРІНБУД» було включено до вказаного акту примірної форми КБ-2в види робіт, які підприємством проводились частково та матеріали і витрати на них, які фактично підприємством не використовувались, та не придбавались, завищивши обсяги понесених ТОВ «БФ «УКРІНБУД» витрат на загальну суму 6 570 592, 30 грн.

Далі, після підписання ОСОБА_4 акту примірної форми КБ-2в б/н від 21.11.2018 за листопад 2018 року від імені Замовника вказані документи разом з іншою фінансово-бухгалтерською документацією були надані у встановленому порядку до Державної казначейської служби України, де вони були зареєстровані та взяті на облік, та в свою чергу підтвердили відповідність використаної Генпідрядником суми авансу обсягам і вартості виконаних будівельних робіт і використаних будівельних матеріалів, чим підтверджено незаконне використання виплачених 26.08.2019 в якості авансу, згідно умов договору, Державною Казначейською службою України бюджетних коштів з рахунку міністерства оборони України (№ 35217001018611 МФО 820172 Державної казначейської служби України, код ЄРДПОУ 00034022) на рахунок ТОВ «БФ «УКРІНБУД» (№ НОМЕР_1 в Миколаївському РУ «Приват Банк», ЄДРПОУ 23618145) за нібито виконані вказаним підприємством роботи та поставлені матеріали із завищеною вартістю 5 508 345, 1 грн., а разом з іншими витратами - усього на загальну суму 6 570 592, 3 грн.

Таким чином, на думку органу досудового розслідування внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що виразилось у неналежному здійсненні технічного нагляду за виконанням робіт та витрачанням коштів, пов'язаних з об'єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об'єктами цивільного будівництва, реконструкція вивільненої 2-х поверхової 2-х поверхової казарми у АДРЕСА_3 (раніше - військове містечко АДРЕСА_4 ) під 39 квартирний житловий будинок з інженерними мережами, без змін геометричних розмірів фундаментів зі зміною цільового призначення, для забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей (шифр 20/89), погодженні первинних облікових документів з будівництва без здійснення належної перевірки відповідності обсягів та якості фактично виконаних будівельно-монтажних робіт та витрат, державі в особі Міністерства оборони України спричинено майнову шкоду на загальну суму 6 570 592, 30 грн., що більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та згідно п. 4 Примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

У підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 просив звільнити його від кримінальної відповідальності у зв'язку закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.

Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання щодо звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов до такого висновку.

За змістом статей 284-288 КПК України, підставами для звільнення від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах.

При встановленні підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, суд, відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності, при цьому відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, суд має невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з таким клопотанням.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, при цьому відповідно до частини восьмої цієї статті, закриття кримінального провадження не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує.

Згідно до ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Відповідно до ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;

Підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст.49 КК України є лише такий сплив відповідного строку давності, який закінчився до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо особи, яка вчинила кримінальне правопорушення певної тяжкості. Таким чином строк давності продовжує спливати і в період досудового розслідування, і протягом судового розгляду кримінального провадження, і навіть після оголошення обвинувального вироку суду. Будь-які процесуальні дії протягом цих строків не припиняють їх сплив. Отже, якщо строк давності сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, то особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від того, у якій стадії кримінального процесу знаходиться кримінальне провадження щодо цієї особи.

Отже суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності із закриттям кримінального провадження як під час підготовчого судового засідання, так і в ході судового розгляду в загальному порядку, керуючись положеннями ст. 49 КК України.

Даних про те, що в зазначені строки ОСОБА_4 ухилявся від слідства чи суду матеріали кримінальних проваджень не містять.

Враховуючи, що з моменту вчинення вказаних кримінальних правопорушень минули диференційовані у ст.49 КК України строки притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності та з огляду на викладене, враховуючи обмеження строкiв строками давності повноваження держави щодо кримінального переслідування особи, що вчинила злочин, за відсутності обставин, що є перешкодою для застосування положень ст. 49 КК України, наявністю обставин, що підтверджують закінчення строків давностi за раніше вчинені злочини, суд вважає, що клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, підлягає задоволенню, а тому суд вважає за можливе звільнити обвнуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності на підставі ст.49 КК України та закрити щодо нього кримінальні провадження.

Обвинуваченому ОСОБА_4 судом роз'яснено, наслідки звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, роз'яснено суть обвинувачення, право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, право на судове провадження в повному обсязі в загальному порядку, однак ОСОБА_4 наполягав на закритті кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності.

Слід відмітити, що у результаті закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, суд не може і не повинен констатувати факт вчинення цією особою кримінально-караного діяння. Адже кримінальний процесуальний закон зобов'язує суд розглянути клопотання сторони захисту про таке звільнення невідкладно. У разі розгляду такого клопотання без проведення повного судового розгляду суд не може констатувати винуватість або навпаки невинуватість особи у вчиненні інкримінованого діяння.

Отже, при вирішення питання про закриття кримінального провадження на підставі статті 49 КК України суд має право не вирішувати питання про винуватість особи, що відповідає правовій позиції, що викладена у постанові Верховного Суду від 18.02.2025 у справі № 712/8174/23.

Керуючись ст. 49 КК України, ст. ст. 100, 284, 285-288, 372, 376 КПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про його звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі ст. 49 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025160000000774 від 14.07.2025 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 2 ст. 367 КК України, закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом семи днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали. Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.

Суддя ОСОБА_1