Ухвала від 28.11.2025 по справі 760/32837/25

Справа №760/32837/25 2-о/760/687/25

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

28 листопада 2025 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Ішуніна Л. М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території,

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території.

Згідно з частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Під час ознайомлення з матеріалами зазначеної заяви судом встановлено, що її подано без додержання вимог, визначених статтями 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

З урахуванням вимог частини першої статті 317 ЦПК України право на звернення до суду з відповідною заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, в порядку окремого провадження, має визначене законом коло осіб.

У своїй заяві заявник стверджує, що вона є бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у місті Скадовськ Херсонської області.

01 серпня 2024 року Скадовським районним відділом запису актів громадянського станку Управління реєстрації актів цивільного стану Херсонської області здійснена реєстрація факту народження та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . Батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено: мати - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України та батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України

Водночас у поданій до суду заяві не наведено обґрунтування наявності у ОСОБА_1 права на звернення до суду із відповідною заявою про встановлення зазначеного юридичного факту у порядку статті 317 ЦПК України.

Зокрема, у заяві не вказано до якої з категорій заявників, передбачених частиною першою статті 317 ЦПК України, належить ОСОБА_1 , а саме: чи є членом сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, чи вона належить до інших законних представників дитини.

При цьому слід звернути увагу заявника, що відповідно до частин другої, четвертої статті 3 Сімейного кодексу України (далі СК України) сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім'ї» членами сім'ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов'язковими умовами для визнання їх членами сім'ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім'ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім'ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім'ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов'язки осіб, які об'єдналися для спільного проживання.

Такий правовий висновок висловлено Верховним Судом в постанові від 31 березня 2020 року у справі № 205/4245/17 (провадження № 61-17628св19).

Крім того, за змістом статті 144 СК України та статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» першочергово обов'язок зареєструвати народження дитини покладається на батьків (допускається виконання цього обов'язку одним із них), а у разі неможливості виконання ними цього обов'язку через їх смерть або інші поважні причини, закон покладає цей обов'язок на родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.

Оскільки за законом обов'язком реєстрації народження дитини та відповідним йому правом на звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану наділені першочергово батьки дитини, а лише у разі нездійснення ними такої реєстрації - інші особи, то таке ж правило має застосовуватися і у випадку звернення до суду у порядку частини першоїстатті 317 ЦПК України.

Отже, обов'язок реєстрації народження дитини та відповідне йому право на звернення з цього питання в інших осіб виникає лише у разі невиконання батьками такого обов'язку та нереалізації ними відповідного права.

Подана заява не містить обґрунтування вказаних обставин щодо наявності причин, що унеможливлюють звернення батьків із відповідною заявою про встановлення факту народження дитини, та які зумовили звернення до суду саме бабусі дитини.

Також згідно з частиною четвертою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.

Суд роз'яснює, що до заінтересованих осіб віднесено:

1) осіб, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню;

2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту.

Саме ці групи заінтересованих осіб підлягають залученню до участі у справах окремого провадження. Права заінтересованих осіб перебувають у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявника та зумовлюються встановленням юридичного факту. При цьому інтереси заінтересованих осіб можуть не збігатися або суперечити інтересам заявника. Залучення таких заінтересованих осіб має істотне практичне значення, оскільки вони наділені правом під час розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення або оспорювання їхніх суб'єктивних прав у зв'язку з фактом, що встановлюється судом.

Заінтересованою особою у цій справі заявник вказала лише Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

У той же час, звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, з огляду на заявлені вимоги та відповідно до вищезазначених положень ЦПК України, заявник не зазначив у заяві як заінтересованих осіб батька та матір дитини, хоча факт, що підлягає встановленню, може безпосередньо вплинути на їхні права та обов'язки. Такі особи мають право висловити заперечення щодо заявлених вимог, що унеможливлює подальший розгляд справи в порядку окремого провадження.

Таким чином, заявнику необхідно визначитися з належним колом заінтересованих осіб, на права та обов'язки яких може вплинути встановлення зазначеного факту, з урахуванням обставин, викладених у заяві.

Усуваючи недоліки, заявнику необхідно взяти до уваги викладене, надати докази суду, того що вона є членом сім'ї дитини, факт народження якої просить встановити, обґрунтувати підстави звернення до суду саме бабусею дитини та залучити батьків дитини в якості заінтересованих осіб.

Відповідно до частин першої-третьої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог статті 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175, 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду; якщо позивач не усунув недоліки у встановлений судом строк, заява вважатиметься неподаною і повертається позивачеві.

Згідно з частиною другою статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 175-177, 185, 260, 294, 317-318 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території, залишити без руху.

Надати позивачу строк у десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення зазначених недоліків.

Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк, позов буде вважатися неподаним та повернутий позивачу.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили негайно після її підписання суддею, заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Л. М. Ішуніна