1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/7468/25 1-кс/335/96/2026
07 січня 2026 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю володільця майна - ОСОБА_3 , представника володільця майна - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання про арешт майна, подане слідчим СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 в межах кримінального провадження від 28.04.2025 року за № 42025080000000051, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 114-1 КК України,
Слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 звернулась з клопотанням, погодженим прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_6 , про накладення арешту на майно, яке було виявлено та вилучено 02.01.2026 під час санкціонованого обшуку за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , а саме на:
Бланк заяви, заповненої від імені ОСОБА_3 на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу на 1- аркуші;
Копію паспорту ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 1-му аркуші;
Квитанцію ТОВ «Вітацентр» про відбір аналізів ОСОБА_7 від 22.05.2025 на 2-х аркушах;
Результати медичних аналізів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , видані в ТОВ «Вітацентр», на 2-х аркушах;
Один аркуш паперу із заявою ОСОБА_3 та чорновими записами;
Медичну карту амбулаторного хворого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з вкладеними в неї електронним направленням лікаря КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги № 5» та результатами аналізів ОСОБА_7 .
Клопотання обґрунтоване посиланням на таке.
Слідчий відділ слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснює досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025080000000051 від 28.04.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 114-1, ст. 336 КК України.
Встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022в Україні введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію. Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні».
У подальшому Законами України затверджено Укази Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Також, Указами Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та від 17.05.2022 №342/2022 в Україні оголошено проведення загальної мобілізації до Збройних Сил України, з урахуванням чого запроваджено обмеження виїзду за межі України громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
На підставі вищевказаних Указів Президента України, тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 34, 38, 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», зокрема, виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Згідно зі ст. 22 даного Закону, передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Так, досудовим розслідуванням установлено, що на території міста Запоріжжя група осіб, достовірно знаючи про встановлені на період воєнного стану обмеження щодо виїзду громадян України чоловічої статті за кордон, а також про значний попит серед даної категорії осіб чоловічої статті, які з метою ухилення від призову за мобілізацією, мають намір виїхати за кордон, переслідуючи умисний корисливий мотив, займаються злочинною діяльністю, спрямованою на організацію незаконного переправлення військовозобов'язаних осіб чоловічої статі у віці від 18 до 60 років через державний кордон України, шляхом виготовлення офіційних документів, які містять завідомо неправдиві відомості та надають право громадянам України безперешкодно перетинати державний кордон України.
У вчиненні зазначених злочинів обґрунтовано підозрюються:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Запоріжжя, громадянка України, яка займається адвокатською діяльністю на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю № 001800, виданого Радою адвокатів Запорізької області згідно з рішенням № 14 від 31.08.2018, яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Маріуполь, громадянка України, не одружена, офіційно не працевлаштована, мешкаюча за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судима;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець м. Запоріжжя, громадянин України, не одружений, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , сімейний лікар КНП «Клініка сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, раніше не судимий.
Встановлено, що за сприянням ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , особи чоловічої статі призивного віку отримували фіктивні довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та інші медичні документи, на підставі яких їм або їх близьким родичам надавався статус осіб з інвалідністю, внаслідок чого громадяни отримували можливість ухилятись від призову на військову службу під час мобілізації та безперешкодно перетинати державний кордон України, використовуючи неправомірно отриманий статус.
Встановлено, що особою, яка, ймовірно, ухилилась від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який звертався та отримав відстрочку на п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме як особа, що має які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
Так, ОСОБА_3 , для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації надав довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААГ №456335 видану на ім'я його дружини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій зазначено, що остання є інвалідом другої групи та потребує постійного стороннього догляду.
Згідно з отриманою інформацією від КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради «Обласний центр медико-соціальної експертизи» ЗОР припинила свою діяльність, а згідно протокольних журналів Кардіологічної медико-соціальної експертної комісії та Онкологічної медико-соціальної експертної комісії запис щодо проходження ОСОБА_7 , відсутній, а бланки серії 12 ААГ№456335 дійсно були отримані головою Кардіологічної медико-соціальної експертної комісії 05.10.2023. Після їх використання 11.01.2024 головою Кардіологічної медико-соціальної експертної комісії була отримана нова серія бланків.
Вказане свідчить про те, що ОСОБА_3 , надав завідомо підроблену довідку, яка не видавалась жодною уповноваженою установою та містила недостовірні відомості про стан здоров'я його дружини ОСОБА_7 .
Згідно матеріалів досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_3 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
02.01.2026 за вказаною адресою був проведений санкціонований обшук, в ході якого було виявлено та вилучено зазначені у клопотанні документи.
За ствердженням слідчого, вилучені документи можуть містити відомості, які мають істотне значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, а також підтверджують або спростовують причетність конкретних осіб до протиправної діяльності, пов'язаної з незаконним отриманням документів, що стали підставою для надання відстрочки від призову під час мобілізації
Слідчий в судове засідання не з'явився, що не є перешкодою для розгляду клопотання по суті.
ОСОБА_3 та його представник, адвокат ОСОБА_4 , проти задоволення клопотання заперечували. Пояснили, що ОСОБА_3 не має відношення до ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, має бронювання як працівник підприємства критичної інфраструктури, а тому вилучені документи не можуть мати доказового значення для даного кримінального провадження.
Розглянувши матеріали клопотання та доводи учасників кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Доданими до клопотання матеріалами підтверджується, що слідчий відділ слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснює досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025080000000051 від 28.04.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 114-1, ст. 336 КК України.
02.01.2026 був проведений санкціонований обшук за місцем мешкання за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , в ході якого були виявлені та вилучені вказані у клопотанні документи.
Відповідно до ст. 167 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:
підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;
призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;
є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом;
набуті внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України, тимчасове вилучення майна може здійснюватися під час обшуку, огляду.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Слідчий суддя погоджується з доводами сторони обвинувачення в частині того, що вилучені документи можуть містити відомості, які мають істотне значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, а також підтверджують або спростовують причетність конкретних осіб до протиправної діяльності, пов'язаної з незаконним отриманням документів, що стали підставою для надання відстрочки від призову під час мобілізації.
Відтак, ці документи відповідають ознакам речового доказу в розумінні ст. 98 КПК України, і тому дійсно підлягає арешту.
Водночас слідчий суддя зауважує, що володілець майна не позбавлений можливості скористатись правом на звернення у подальшому з клопотанням про скасування арешту майна або зміну його режиму в порядку ст. 174 КПК України.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 170-173, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання про арешт майна, подане слідчим СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 в межах кримінального провадження від 28.04.2025 року за № 42025080000000051, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 114-1 КК України, - задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке було виявлено та вилучено 02.01.2026 під час санкціонованого обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , а саме на:
Бланк заяви, заповненої від імені ОСОБА_3 на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу на 1- аркуші;
Копію паспорту ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 1-му аркуші;
Квитанцію ТОВ «Вітацентр» про відбір аналізів ОСОБА_7 від 22.05.2025 на 2-х аркушах;
Результати медичних аналізів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , видані в ТОВ «Вітацентр», на 2-х аркушах;
Один аркуш паперу із заявою ОСОБА_3 та чорновими записами;
Медичну карту амбулаторного хворого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з вкладеними в неї електронним направленням лікаря КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги № 5» та результатами аналізів ОСОБА_7 .
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали оголошений о 12 год. 00 хв. 09.01.2026.
Слідчий суддя ОСОБА_1