Рішення від 07.01.2026 по справі 400/7830/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2026 р. № 400/7830/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач; ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з вимогами про:

- визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці і надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення на підставі довідки № 9/1/6368 від 05.04.2025 року, виготовленої згідно з рішенням суду № 400/11111/24 від 07.02.2025 року, з урахуванням премії в розмірі 400% посадового окладу, встановленої рішенням Міністра оборони України від 01.02.2023 року № 2683/з, станом на 01.01.2023 року;

- зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки № 9/1/6368 від 05,04,2025 року, виготовленої згідно з рішенням суду № 400/11111/24 від 07,02.2025 року, з урахуванням премії в розмірі 400% посадового окладу, встановленої рішенням Міністра оборони України від 01.02,2023 року № 2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 6 230,00 грн, оклад за військовим званням - 2 040,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 4 135,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 100% - 12 405,00 грн, надбавка за кваліфікацію 7% - 436,10 грн та премія 400% - 24 920,00 грн).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). При складанні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідач протиправно зменшив розмір премії до 290%.

08.08.2025 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, де зазначає, що у постанові від 23.05.2024 у справі №380/19324/23 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Відповідно до положень пункту 4 Постанови №704, базою для нарахування грошового забезпечення діючих військовослужбовців станом на 01.01.2023 є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року. Фактично, Позивач, звертаючись із цим позовом, просить Суд зобов'язати відповідача виконати належним, на його думку, чином рішення суду від 07.02.2025 у справі №400/11111/24.

08.08.2025 р. Відповідачем надана заяву про закриття провадження у справі.

Судом розглянуто справу в порядку письмового провадження.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ № № 2262-ХІІ.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 по справі №400/11111/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) відповідно до доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та з урахуванням доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з (Додаток 1), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення суду Відповідач 05.04.2025 р. виготовив довідку про грошове забезпечення

- № 9/1/6368 станом на 01.01.2023 р., де зазначив розмір премії 290%.

У справі №400/11111/24 предметом позову є відмова Відповідача виготовити та надати Позивачеві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р. із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Водночас, у справі, що розглядається (№400/7830/25) предметом позову є протиправні дії Відповідача щодо зазначення у довідці про грошове забезпечення від 05.04.2025 р.(№ 9/1/6368) розмір премії 290%.

Відтак, предмет позову у вказаних справах є різним, а тому позиція Відповідача викладена у Відзиві на позовну заяву є хибною.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом № 2262.

Відповідно доч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017 року Кабінет Міністр України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Станом на час прийняття Постанови № 04, пункт 4 зазначеної постанови передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

З 24.02.2018 року набула чинності Постанова № 103, пунктом 6 якої у первинній редакції внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Отже, з 24.02.2018 року змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме: замість «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)» передбачено використання «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, яким вносились зміни до Постанов КМУ, що додаються, зокрема пункту 4 Постанови № 704.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Так, у постанові від 02.08.2022 року у справі № 440/6017/21 Верховний Суд на підставі аналізу, у тому числі, норм Закону № 2262 та Постанови № 704 виснував таке:

а) з 01.01.2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

б) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

в) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Зазначений правовий висновок застосовний до цієї справи, обставини якої тотожні справі № 440/6017/21.

Отже, у позивача, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 06.02.2023 року у справі № 160/2775/22.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За таких обставин, дії відповідача щодо виготовлення та подання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2023 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року (1762,00 грн) для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023 року, є протиправними.

Щодо вимог про розміри премії, суд зазначає наступне.

Згідно телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01.02.2023 року № 2683/з, з 01.01.2023 року військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, виплачувались:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

- щомісячна премія в розмірі:

1) з 01.01.2023 року в розмірі 400% посадового окладу, з 01.02.2023 року в розмірі 780% посадового окладу військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ);

2) з 01.01.2023 року в розмірі 290% посадового окладу, з 01.02.2023 року в розмірі 650% посадового окладу іншим військовослужбовцям льотного складу.

Тобто телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2023рік» і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, в 2023 році встановити (Додаток 3 п.4):

з 01.01.2023 року військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, виплачувати:

- надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

- щомісячну премію в розмірі: з 01.01.2023 року 400% посадового окладу, з 01.02.2023 року 780% посадового окладу військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин.

Інших рішень, якими би встановлювались у 2023 році надбавка за особливості проходження служби та щомісячна премія для військовослужбовців, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів Міністром оборони України, не приймалося.

На момент звільнення позивача з військової служби військова частина НОМЕР_1 не була військовим навчальним закладом чи науковою установою.

З урахуванням вказаного, у довідці станом на 01.01.2023 року премія повинна бути визначена в розмірі 400% посадового окладу.

Щодо заяви відповідача про наявність підстав для закриття провадження у справі, суд зазначає, що позиція відповідача відносно предмету позову по справі № 400/11111/24 є суперечливою.

Так, у відзиві відповідач звертає увагу суду, що питання пов'язане з визначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023, в резолютивній частині рішення від 07.02.2025 року у справі № 400/11111/24 судом не встановлені.

Водночас, в заяві про закриття провадження відповідач посилається на вирішення цього питання в межах справи № 400/11111/24.

Дослідивши предмет позову по справі № 400/11111/24 і справі № 400/7830/25, суд вбачає, що він є різним.

Відтак, суд не знаходить підстав для закриття провадження у справі.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд також вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими ч. 2 ст. 9 КАС України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 9/1/6368 від 05.04.2025 року станом на 01.01.2023 року із визначенням розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 1762,00 грн, та премії у розмірі 290%.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) надати оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2023 року з такими складовими грошового забезпечення: посадовий оклад - 6230,00 грн, оклад за військовим званням - 2040,00 грн. відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 4135,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 100% - 12405,00 грн, надбавка за кваліфікацію 7% - 436,10 грн та премія 400% - 24920,00 грн).

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 07.01.2026 р.

Суддя Н. В. Лісовська