07 січня 2026 року м. Львівсправа № 380/5480/25
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01 травня 2024 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - також Закон № 2262). Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України видала довідку від 18 травня 2024 року № 6130 про розмір грошового забезпечення її покійного сина ОСОБА_2 , згідно із якою його грошове забезпечення містить такі складові: посадовий оклад - 2310,65 грн; оклад за військове звання - 495,91 грн; надбавка за вислугу років (25%) - 701,62 грн; надбавка за особливості проходження служби (87%) - 3080,09 грн; премія (650%) - 15019,23 грн; всього - 18099,32 грн. 20 листопада 2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, однак відповідач своїм листом повідомив про те, що підстави для розгляду наданої довідки відсутні. Позивач, уважаючи, що відповідач протиправно відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, звернулася з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що за матеріалами пенсійної справи позивачу з 01 травня 2024 року призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 у розмірі 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії з 01 травня 2024 року становив 9077,20 грн. Надалі, на підставі поданої позивачем заяви від 20 листопада 2024 року її пенсію перераховано з 01 травня 2024 року із урахуванням довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, про що позивача повідомлено листом від 09 грудня 2024 року № 26880-29171/Б-52/8-1300/24 та надано відповідні перерахунки. Сума грошового забезпечення із урахуванням вищевказаної довідки становить 12878,34 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) з 01 січня 2025 року становить 9605,09 грн. Розрахунок на доплату до пенсії з травня 2024 року по грудень 2024 року становить 4223,12 грн.
З огляду на вказане просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 24 березня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до Розрахунку пенсії в разі втрати годувальника за пенсійною справою ОСОБА_1 № 1301032249 позивачу з 01 травня 2024 року призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 у розмірі 70% грошового забезпечення.
Розмір пенсії становить 9077,20 грн та обчислений із таких сум грошового забезпечення:
посадовий оклад - 2820,00 грн;
оклад за військове звання - 530,00 грн;
процентна надбавка за вислугу років (25%) - 837,50 грн;
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби (87,8%), премія (624%)) - 7936,71 грн.
Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 12124,21 грн.
18 травня 2024 року військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України видала на ім'я солдата ОСОБА_2 довідку № 6130 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами), про те, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 18099,32 грн, а саме:
посадовий оклад - 2310,65 грн;
оклад за військове звання - 495,91 грн;
надбавка за вислугу років (25%) - 701,62 грн;
надбавка за особливості проходження служби (87%) - 3080,09 грн;
премія (650%) - 15019,23 грн;
Всього - 18099,32 грн.
20 листопада 2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, які були нараховані її загиблому синові ОСОБА_2 , із розрахунку грошового забезпечення, а саме 18099,32 грн.
Листом від 09 грудня 2024 року № 26880-29171/Б-52/8-1300/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про те, що на підставі поданої нею заяви від 20 листопада 2024 року їй перераховано пенсію з 01 травня 2024 року (копії розпорядження про перерахунок пенсії та розрахунку на доплату пенсії додаються); пенсія у новому розмірі, доплата за період з 01 травня 2024 року по 31 грудня 2024 року будуть виплачені відомостями січня 2025 року.
Відповідно до долучених відповідачем до відзиву на позовну заяву Перерахунку пенсії та Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № 1301032249 пенсія позивача в разі втрати годувальника перерахована відповідачем із 01 травня 2024 року з таких сум грошового забезпечення:
посадовий оклад - 2820,00 грн;
оклад за військове звання - 530,00 грн;
процентна надбавка за вислугу років (25%) - 837,50 грн;
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби (87,8%), премія (624%)) - 8690,84 грн.
Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 12878,34 грн.
Підсумок пенсії - 9605,09 грн.
Позивач, уважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії в разі втрати годувальника на підставі довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, звернулася з цим позовом до суду.
Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі та деяких інших осіб, визначає Закон № 2262.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 29 Закону № 2262 пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.
За змістом статті 30 Закону № 2262 право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31), зокрема батьки.
Розміри пенсій в разі втрати годувальника визначені статтею 36 Закону № 2262, за змістом якої пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:
а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;
б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Перерахунок раніше призначених пенсій урегульовано статтею 63 Закону № 2262, приписами частин першої та другої якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, наведеною нормою чітко унормовано, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають йому право на подальше підвищення пенсії, то у нього виникає право на перерахунок призначеної пенсії.
Суд відзначає, що спір у цій справі виник щодо здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, яка містить відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби (3080,09 грн) та премії (15019,23 грн), загальна сума яких у вказаній довідці становить 18099,32 грн.
Суд встановив, що пенсія в разі втрати годувальника призначена позивачу з 01 травня 2024 року, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби та премія) для обчислення пенсії становила 7396,71 грн.
Разом із заявою від 20 листопада 2024 року про перерахунок пенсії позивач подала відповідачу довідку, видану військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, на підставі якої відповідач з 01 травня 2024 року здійснив відповідний перерахунок пенсії позивача, після проведення якого середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби та премія) для обчислення пенсії становить 8690,84 грн.
Після проведеного перерахунку пенсії на підставі вищезгаданої довідки розмір пенсії позивача збільшився з 9077,20 грн до 9605,09 грн.
З огляду на вказане доводи позивача про те, що відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, є безпідставними та повністю спростовуються дослідженими судом під час розгляду справи Розрахунком пенсії, Перерахунком пенсії та Розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № 1301032249, а також листом відповідача від 09 грудня 2024 року № 26880-29171/Б-52/8-1300/24, яким він повідомив позивача про те, що на підставі поданої нею заяви від 20 листопада 2024 року їй перераховано пенсію з 01 травня 2024 року, а не про те, що «підстави для розгляду такої довідки відсутні» як необґрунтовано зазначено у позовній заяві.
Щодо того, що в довідці військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130 вказано розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії у сумі 18099,32 грн, а в Перерахунку пенсії позивача від 05 грудня 2024 року середньомісячна сума таких додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби та премія) становить 8690,84 грн, то суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
У довідці військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130 вказано розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії у сумі 18099,32 грн лише за березень 2024 року.
Утім слід врахувати, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 03 березня 2024 року № 67 померлий годувальник - солдат ОСОБА_2 прибув до військової частини НОМЕР_1 з військової частини НОМЕР_2 , тобто зазначена пенсійним органом у Перерахунку пенсії позивача від 05 грудня 2024 року середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби та премія) у розмірі 8690,84 грн очевидно охоплює також розміри додаткових видів грошового забезпечення, виплачених солдату ОСОБА_2 за час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , що, відповідно, виплинуло на їх розмір.
Водночас суд наголошує, що результат перерахунку пенсії (розмір) на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130 позивач не оспорює, оскільки помилково вважає, що відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі цієї довідки.
Варто зазначити, що, вирішуючи переданий на розгляд суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулась із позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, та наявність повноважень та правомірності дії відповідача в межах, визначених частиною другою статті 2 КАС України.
Встановивши наявність у особи, яка звернулась з позовом до суду, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання вказаного права (інтересу) і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Зміст суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу визначається не предметом позову, а його підставою.
Під підставою позову слід розуміти фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога (вимоги) позивача. Зокрема йдеться про юридичні факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права, та які зумовлюють виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, а також інші доказові факти, на підставі яких можна зробити висновок про наявність або відсутність зазначених юридичних фактів.
Тож адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Обов'язковою умовою визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів цим рішенням суб'єкта владних повноважень.
Оскільки позивач жодними належними та допустимими доказами не довела факту порушення відповідачем свого права на перерахунок пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130 (оскільки такий перерахунок проведений, а його результати не охоплюються предметом спору цієї справи), то у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01 травня 2024 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 18 травня 2024 року № 6130, належить відмовити повністю.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову повністю.
Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 07 січня 2026 року.
СуддяКлименко Оксана Миколаївна