07 січня 2026 рокусправа № 380/2294/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зупинення експлуатації приміщень, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- зупинити експлуатацію приміщення, що на плані позначене цифрою 36, площею 186,5 кв.м. та приміщення, що на плані позначене цифрою 37, площею 155,9 кв.м, що розташовані на першому поверсі виробничого будинку (корівник і будівлі під холодильник, літ.А-1) фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, окрім виконання робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.
Ухвалою від 10.02.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 12.11.2024 за адресою: АДРЕСА_1 виникла пожежа. Відповідно до висновку про причину виникнення пожежі від 14.11.2024, причиною виникнення пожежі є порушення правил монтажу димоходу металевої печі. У зв'язку із встановленням факту порушення вимог ППБУ, 12.11.2024 щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , було складено протоколи про адміністративне правопорушення серія ЛВ № 000867 та серія ЛВ №000868. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , з протоколами ознайомлений. У протоколах про адміністративне правопорушення серія ЛВ № 000867 та серія ЛВ № 000868 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , зазначив, що: “З порушеннями згідний».
Оскільки при експлуатації приміщень, встановлено грубі та численні недотримання вимог пожежної та техногенної безпеки (згідно ст. 70 Кодексу Цивільного захисту України це є підставою для зупинення роботи даного об'єкта), просить суд задовольнити позов.
Ухвала про відкриття провадження надіслана судом на адресу відповідача, внесену до ЄДРПОУ : Львівська обл, Стрийський район, село Стриганці. Поштове відправлення вручене відповідачу особисто 13.02.2025.
Проте відповідач не скористався правом подання відзиву.
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований ФОП 09.09.2005, основний вид діяльності КВЕД 31.02 Виробництво кухонних меблів. Адреса: Львівська обл, Стрийський район, село Стриганці.
У власності ОСОБА_1 перебуває об'єкт нерухомого майна - виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , що використовується у господарській діяльності.
12.11.2024 за адресою: АДРЕСА_1 виникла пожежа. Відповідно до висновку про причину виникнення пожежі від 14.11.2024, причиною виникнення пожежі є порушення правил монтажу димоходу металевої печі.
Згідно висновку про причину виникнення пожежі від 14.11.2024, під час огляду місця пожежі було встановлено наступні порушення:- влаштовано металеву піч у приміщенні категорії «В» меблевого цеху; - металеві димові труби, що прокладаються паралельно до стін та перегородок з матеріалів груп горючості ГЗ, Г4, влаштовано на відстані менше ніж 0,25 м. від них;- на території об'єкту не встановлено спеціальний пожежний щит (стенд);- приміщення меблевого цеху не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В. 2. 5-56: 2014 «Системи протипожежного захисту»;- діяльність фізичної особи-підприємця здійснюється за відсутності декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Вищезазначені порушення створюють загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, що можуть там перебувати. Продовження експлуатації приміщень за адресою: Україна, Львівська область, Стрийський район, село Верчани, вулиця 24 Серпня, 30/1, без усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки становить загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатиме її гасінню і евакуації людей.
У зв'язку із встановленням факту порушення вимог ППБУ, 12.11.2024 щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , складені протоколи про адміністративне правопорушення серія ЛВ № 000867 та серія ЛВ №000868.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , з протоколами ознайомлений.
У протоколах про адміністративне правопорушення серія ЛВ № 000867 та серія ЛВ № 000868 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , зазначив, що: “З порушеннями згідний».
Також 13.11.2024 винесена постанова серія ЛВ №000867 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 адміністративного стягнення.
Зважаючи на вказані обставини, позивач звернувся до суду із позовом зупинити експлуатацію приміщення.
Надаючи оцінку обґрунтованості позову, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 № 661) (далі - Положення), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої органами місцевого самоврядування та суб'єктами влади, господарювання.
Відповідно до пп. 44 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території бере участь у розслідуванні пожеж, причин виникнення надзвичайних ситуацій та невиконання запобіжних заходів, а також проведенні оцінки дій органів управління і сил щодо організації та проведення ними рятувальних та інших невідкладних робіт.
Згідно п. 48 ч. 2 ст. 17-1 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту: звертається до адміністративного суду щодо допущення уповноважених посадових осіб до проведення планових або позапланових перевірок (у разі їх недопущення з підстав інших, ніж передбачені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"), а також щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, у разі якщо такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від вимог, визначених нормативно- правовими актами або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації аварій та їх наслідків; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з ч. 5 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України відновлення роботи зупинених відповідно до частини другої цієї статті підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту суб'єктами господарювання можливе після отримання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх установлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, що підтверджено відповідним актом перевірки.
Відповідно до пункту 2 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 № 2030 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 313) ДСНС здійснюється єдиний облік пожеж з метою проведення аналізу причин та умов виникнення пожеж, визначення витрат на їх гасіння, оцінки стану пожежної безпеки населених пунктів та об'єктів, прогнозування ситуації та розроблення превентивних заходів для недопущення пожеж та загибелі чи травмування людей, запобігання знищенню матеріальних цінностей (майна) та захисту від пожеж довкілля, створення умов для їх гасіння.
Матеріалами справи підтверджено, що 12.11.2024 у виробничих приміщеннях, що використовуються відповідачем, за адресою: Україна, Львівська область, Стрийський район, село Верчани, вулиця 24 Серпня, 30/1 виникла пожежа. Відповідно до висновку про причину виникнення пожежі від 14.11.2024, причиною виникнення пожежі є порушення правил монтажу димоходу металевої печі.
Зазначені у висновку про причину виникнення пожежі від 14.11.2024 порушення протипожежного захисту створюють загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, що можуть там перебувати. Продовження експлуатації приміщень за адресою: Україна, Львівська область, Стрийський район, село Верчани, вулиця 24 Серпня, 30/1, без усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки становить загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатиме її гасінню і евакуації людей.
Відповідач не заперечував наявність порушень ні під час складання адмінматеріалів, ні у період перебування справи у суді.
Відповідно до вимог статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною складовою діяльності держави щодо захисту життя та здоров'я людини, майна і навколишнього природного середовища від пожеж.
З урахуванням наведених правових норм та встановлених судом обставин, суд погоджується із позивачем, що продовження експлуатації приміщень, з порушеннями вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, які встановлені під час огляду місця пожежі можуть спричинити виникнення повторної пожежі та в подальшому можуть призвести до трагічних наслідків.
Відтак суд приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зупинити експлуатацію приміщень, що розташовані на першому поверсі виробничого будинку (корівник і будівлі під холодильник, літ.А-1) та використовуться фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (РНОКПП адреса: с. Стриганці, Стрийський р-н, Львівська обл.,82429) за адресою: АДРЕСА_1 , і на плані технічного паспорту реєстрацій номер №ТІ01:2088-7680-8457-6076 позначені цифрою 36, площею 186,5 кв.м. та цифрою 37, площею 155,9 кв.м, до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, окрім виконання робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна