Рішення від 07.01.2026 по справі 340/7059/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7059/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.07.2025 року, про відмову ОСОБА_1 відстрочки від мобілізації відповідно до ст. 22 частини 1 абз. 12 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути його заяву про надання йому відстрочки по догляду за інвалідом 1 групи його бабою ОСОБА_2 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як особі, яка здійснює постійний староорній догляд за рідною бабкою ОСОБА_2 , яка є інвалідом 1 групи безстроково. Однак повідомленням голови комісії начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу відмовлено у наданні відстрочки з тих підстав, що не надано документів про неможливість здійснення догляду за ОСОБА_2 іншими особами першого ступеня споріднення.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив ( а.с.74-76). В обґрунтування заперечень зазначено, що у доданих до заяви позивача на відстрочку матеріалах відсутні підтверджуючі документи про неможливість здійснювати догляд ОСОБА_3 за своєю дружиною, а також ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за своєю матір'ю - ОСОБА_2 за однією з підстав, вказаних у п.14 ч. 1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме про те, що вони самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я. У зв'язку з викладеним, позивачу ОСОБА_1 було правомірно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з необхідністю постійного стороннього догляду за бабусею.

Ухвалою судді від 20 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 15 жовтня 2025 року вирішено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.

Ухвалою суду від 18 грудня 2025 року витребувано у відповідача письмові докази.

У період з 29.12.2025 по 02.01.2026 (включно) суддя Сагун А.В. тимчасово не здійснював правосуддя у зв'язку з перебуванням у відпустці, 03.01.2026 та 04.01.2026 - вихідні дні.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_2 , ( бабка позивача) ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає в АДРЕСА_1 , є інвалідом І групи безстроково, потребує постійного стороннього догляду.

Згідно довідок, які видавались Миколаївською селищною радою Березівського району за даною адресою проживали її чоловік ОСОБА_3 , 1955 р.н., внук ОСОБА_1 , 1993 р.н.

Догляд за ОСОБА_2 здійснював ОСОБА_1 за рішенням Миколаївської селищної ради на непрофесійній основі. Отримував компенсацію від держави як особа, як надавала соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

З 2022 року згідно поданих позивачем заяв та додатку документів по місцю перебування на військовому обліку надавалась відстрочка від призову на військову службу.

25.06.2025 позивачем особисто подана заява з проханням надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з постійним доглядом за своєю бабусею по лінії батька ОСОБА_2 , яка згідно довідки МСЕК від 13.12.2011 року Серія 2-18 ОД №099478 являється особою з інвалідністю 1-А групи і за станом здоров'я потребує стороннього догляду ( а.с.13).

Факт догляду підтверджується довідкою про компенсацію особі за здійснення догляду на непрофесійній основі.

Рішенням комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке оформлено протоколом від 08.07.2025 року №139, ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки. Рішення оформлено повідомленням за вих. №10/4567 від 10.07.2025 року, яке направлено заявнику поштовим відправленням через Укрпошту ( а.с.57).

Відмова мотивована ти, що у ОСОБА_2 , є чоловік ОСОБА_3 , 1955 р.н., який згідно довідки ЛКК від 10.112023 року по стану здоров'я не може надавати соціальні послуги по догляду за інвалідом 1-А групи. Тобто, на даний час вийшов термін дії цієї довідки.

У ОСОБА_2 є син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто особа першого ступеня споріднення. За довідкою ЛКК від 23.06.2025 року ОСОБА_4 за станом здоров'я не може надавати соціальні послуги по догляду за інвалідом 1 групи. Висновок про потребу ОСОБА_4 у постійному сторонньому догляді відсутній.

Крім того у ОСОБА_2 крім сина є дочка ОСОБА_5 , 1977 р.н., яка має сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який до свого повноліття мав статус «дитина з інвалідністю».

При цьому відсутні підтверджуючі документи про їх неможливість здійснювати догляд за своїми батьками за однією з підстав, вказаних у п. 14 ч. 1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відмітка про відсутність таких осіб у заяві про відстрочку не проставлена.

Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови у наданні відстрочки від призову за мобілізацією, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно ч.5 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Суд зазначає, що Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, зокрема відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Згідно ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_7.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який серед іншого визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення (далі - Порядок №560).

Відповідно до пункту 56 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Пунктом 58 Порядку №560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Згідно пункту 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, чинним законодавством України встановлено чіткий порядок звернення особи за наданням відстрочки та порядок розгляду відповідної заяви.

Суд зазначає, що додатком 5 до Порядку №560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Перелік).

Так, Переліком визначено, що члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи для отримання відстрочки мають подати до ІНФОРМАЦІЯ_7:

для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Так, позивач, на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», просив надати йому відстрочку від призову на військову службу, у зв'язку з необхідністю здійснювати догляд за родичкою другого ступеню спорідненості, а саме бабусею ОСОБА_2 , яка згідно довідки МСЕК від 13.12.2011 року Серія 2-18 ОД №099478, є особою з інвалідністю 1-А групи і за станом здоров'я потребує стороннього догляду.

При цьому, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що члени сім'ї першого ступеня споріднення, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 , самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Так, з наданих документів встановлено, що у ОСОБА_2 є чоловік ОСОБА_3 , 1955 р.н., який є особою першого ступеня споріднення.

Згідно довідки ЛКК від 10.11.2023 року по стану здоров'я він не може надавати соціальні послуги по догляду за інвалідом 1-А групи. Рішення комісії терміном на 12 місяців ( а.с.111).

Згідно пункту 11 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі», затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 березня 2021 року № 40711, особам, яким встановлено інвалідність безстроково, висновок видається безстроково. Особам, яким інвалідність встановлена на певний строк, висновок видається на строк не більше ніж до завершення строку встановлення їм інвалідності, але не менше ніж на 12 місяців. Іншим категоріям осіб висновок видається на 12 місяців з дати видачі.

Суд погоджується з висновком відповідача, що враховуючи те, що у довідці зазначено термін 12 місяців, на даний час строк дії довідки ЛКК ОСОБА_3 про неможливість здійснювати догляд за інвалідом І групи вийшов. Тому вона не має доказової сили.

Також, відсутній висновок про потребу ОСОБА_3 у постійному сторонньому догляді.

Крім тогою, суд зазначає, що у ОСОБА_2 є син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто особа першого ступеня споріднення. За довідкою ЛКК від 23.06.2025 року ОСОБА_4 за станом здоров'я не може надавати соціальні послуги по догляду за інвалідом І групи ( а.с.100).

Також, матеріали справи містять Висновок про стан здоров'я громадянина ОСОБА_4 ( а.с.107), на якому у верхньому лівому куті проставлено декілька штампів з різними датами, остаточний висновок: «По стану здоров'я не може надавати соціальні послуги по догляду за інвалідом І групи. В нижній частині проставлено печатку ЛКК «Благовіщенської лікарні» Благовіщенської міської ради.

Суд не приймає посилання представника відповідача на відсутність підписів членів комісії,

Оскільки висновок містить підписи лікарів, які проводили медичне обстеження.

Однак, суд зазначає, що позивачем не надано доказів Потреби ОСОБА_4 у постійному сторонньому догляді.

Крім того у ОСОБА_2 є дочка ОСОБА_5 , 1977 р.н., яка має сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який до свого повноліття мав статус «дитина з інвалідністю». Документу про встановлення йому інвалідності після досягнення повноліття до матеріалів справи не долучено.

Також у матеріалах справи відсутній висновок про потребу ОСОБА_5 у постійному сторонньому догляді.

За наданими до позову витягами з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи рішення про встановлення інвалідності ОСОБА_6 встановлено 22.07.2025 року ( а.с.43).

Суд не приймає до уваги надане позивачем вказане рішення, оскільки зазначений документ не було надано відповідачу та не досліджувалось останнім при прийнятті оскаржуваного рішення.

Таким чином, у доданих до заяви на відстрочку матеріалах відсутні підтверджуючі документи про неможливість здійснювати догляд ОСОБА_3 за своєю дружиною, а також ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за своєю матір'ю - ОСОБА_2 за однією з підстав, вказаних у п.14 ч. 1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме про те, що вони самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

У зв'язку з викладеним, позивачу ОСОБА_1 було правомірно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.14 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з необхідністю постійного стороннього догляду за бабусею.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати на користь позивача не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування - АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН