07 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7832/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянув за правилами письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, а також визнання протиправним рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність - протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з урахуванням виплачених сум з 14.08.2025 року;
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №110130015531 від 22.08.2025 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію. Він звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії та додав необхідні документи, які підтверджують його стаж за Списком №1. Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22.08.2025 відмовлено у призначені пенсії в зв'язку з недосягненням пенсійного віку 50 років. Крім того, листом від 11.09.2025 що періоди роботи 17.03.2005 по 31.10.2010, з 01.07.2013 по 02.08.2016, з 01.07.2018 по 05.05.2021 р. за професіями (посадами) - распіраторник воєнізованого гірничорятувального загону та командир взводу передбачені позиціями 1.5а та 1.56 підрозділу 5 «Аварійно-рятувальні станції» розділу 1 Списку 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, та підрозділом 5 «Державна воєнізована гірничорятувальна служба» розділ 1 Списку 1, затвердженого постановою КМУ від 14.06.2016 № 461. Норми Закону 345 поширюються на працівників воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості. Позивач працював на шахтах, які видобувають уранові руди. З огляду на зазначене на обчислення пенсії в мінімальному розмірі, визначеному статтею 8 Закону № 345 відсутнє, оскільки позивач не маєте 15 років стажу на підземних роботах за списком № 1 (шахтарі)».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - відповідач 1) подано до суду відзив на позовну заяву ( а.с. 25-29) із запереченнями проти позову, в якому він вказав, що спірне рішення №110130015531 від 22.08.2025 про відмову у перерахунку пенсії позивача за принципом екстериторіальності прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. А тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є неналежним відповідачем у справі. Стверджував, що за результатами розгляду документів доданих до заяви до страхового стажу зараховано всі періоди. В той же час гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) станом на дату звернення (14.08.2025) з питання переходу на інший вид пенсії не досягл 50 років пенсійного віку, визначеного положеннями пунктом 1 ст. 114 розділу XIV1 “Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону №1058, оскільки мав на дату звернення лише повних 46 років, що є недостатнім для визначення права на такий вид пенсії. Крім того зазначено, що Головним управлінням за наслідком поданої заяви 11.09.2025 була надана відповідь за вих. № 7928-8246/І-02/8-1100/25, яка не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії, у зв'язку із чим Головним управлінням не приймалось рішень та не вчинялось дій по відмові в перерахунку пенсії, а розглянуло звернення в порядку Закону України “Про звернення громадян», у зв'язку із чим заявлені позовні вимоги щодо вирішення спору про перерахунок пенсії є передчасними та необґрунтованими.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (надалі - відповідач 2) відзив на адміністративний позов не подано.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивач перебуває на обліку відповідала 1 та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, призначену за нормами Закону № 1058 з 01.04.2024.
Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням страхового стажу 41 рік 9 місяців 20 днів (порахований по 31.10.2023), у тому числі стаж роботи за Списком № 1 - 13 років 2 місяці 7 днів (з 17.03.2005 по 07.10.2007, з 17.10.2007 по 16.01.2008, з 02.02.2008 по 16.05.2008, з 23.05.2008 по 12.09.2008, з 20.09.2008 по 10.01.2009, з 27.01.2009 по 03.04.2009, з 13.04.2009 по 23.10.2009, з 01.11.2009 по 17.01.2010, з 07.02.2010 по 10.05.2010, з 22.05.2010 по 24.09.2010, з 02.10.2010 по 31.10.2010, з 01.07.2013 по 22.03.2015, з 28.03.2015 по 05.01.2016, з 07.01.2016 по 09.01.2016, з 11.01.2016 по 02.08.2016, з 01.07.2018 по 05.05.2021, з 14.07.2021 по 25.08.2021, з 01.09.2021 по 31.03.2022, з 01.06.2022 по 13.06.2022, з 01.07.2022 по 07.07.2022, з 01.08.2022 по 30.09.2023).
14.08.2025 позивачем подано до відповідача 1 заяву про перехід з пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" ( а.с.4).
Заяву позивача розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, рішення якого від 22.08.2025 № 110130015531 позивачу відмовлено в проведенні зазначеного перерахунку в зв'язку з недосягненням позивачем пенсійного віку 50 років ( а.с.58).
Суд зазначає, що данні зазначені у рішенні від 22.08.2025 № 110130015531, щодо наявності у позивача страхового стажу 28 років 9 місяців 20 днів, пільговий стаж по Спискут№1 - 13 років, не відповідає інформації зазначеної у відзиві на позовну заву відповідача 1, де зазначено, що призначення пенсії позивачу проведено з урахуванням страхового стажу 41 рік 9 місяців 20 днів), у тому числі стаж роботи за Списком № 1 - 13 років 2 місяці 7 днів.
За результатами розгляду заяви позивача від 27.08.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом за вих. № 7928-8246/І-02/8-1100/25 від 11.09.2025 повідомлено позивача про прийняте рішення відповідачем 2. Крім того, зазначено, що в ході розгляду звернення до Головного управління від 28.08.2025 та додаткової перевірки матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що періоди роботи з 17.03.2005 по 31.10.2010, з 01.07.2013 по 02.08.2016 та з 01.07.2018 по 05.05.2021 за професіями (посадами) - респіраторник воєнізованого гірничорятувального загону та командир взводу передбачені позиціями 1.5а та 1.5б підрозділу 5 “Аварійно-рятувальні станції» розділу І Списку 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, та підрозділом 5 “Державна воєнізована гірничорятувальна служба» розділу Списку 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2016 № 461. Норми Закону № 345 поширюється на працівників воєнізованих аварійно- рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості. Позивач працював на шахтах, які видобувають уранові руди. З огляду на зазначене, право на обчислення пенсії в мінімальному розмірі, визначеному статтею 8 Закону № 345 відсутнє, оскільки позивач не має 15 років стажу на підземних роботах за Списком № 1 (шахтарі).
Отже, законність та обґрунтованість спірного рішення відповідача 2 та дії відповідача 1 є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Умови призначення пенсії по інвалідності передбачені статтею 30 розділу ІV ("Пенсії по інвалідності у солідарній системі") Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Відповідно до статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачене статтею 114 розділу XIV-1 ("Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян") Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Такі ж правила містяться у статтях 13, 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якими передбачені пенсії за віком на пільгових умовах.
Отже, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах необхідними є три складові: досягнення 50 років, страховий стаж 25 років і пільговий стаж 10 років.
Так, у позивача є і загальний і пільговий стаж, водночас йому лише 46 років. Водночас, відсутність будь якої складової унеможливлює призначення пенсії за нормами статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії передбачений статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії - статтею 45 цього Закону.
Згідно з частинами 1, 2 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина 2 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Суд зазначає, що на момент звернення позивача із заявою від 14.08.2025 за перерахунком пенсії по інвалідності йому виповнилося 46 роки, він мав необхідний страховий стаж для призначення пенсії по інвалідності, передбачений частиною 1 статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачу з 01.04.2024була призначена пенсія по інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням.
У заяві від 14.08.2025 позивач просив про перехід з пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" ''
У спірному рішенні відповідачем вказано про відмову в призначенні пенсії в зв'язку із недосягненням пенсійного віку 50 років.
Отже, взагалі не зрозуміло чому позивачу саме відмолено в призначенні пенсії, коли в заяві позивача містилось прохання про переведення.
Відсутність вказаної інформації у спірному рішення свідчить про неякісний розгляд заяви позивача, що на переконання суду є неприпустимим.
Невмотивованість спірного рішення є підставою для його скасування, як протиправного.
Водночас, суд зазначає, що за заявою особи територіальний орган Пенсійного фонду проводить призначення пенсії, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Станом на день звернення із заявою про перерахунок пенсії позивачу виповнилось 46 рік, а відтак позивач не досяг віку, який дає право для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ані за статтею 13, ані 14 Закону у України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені пільги для шахтарів щодо підвищеного мінімального розміру пенсії за віком. Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду висловленою у постанові від 26.05.2020 р. у справі №205/8712/16-а. При цьому, статтею 8 Закону №345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17, від 26.05.2020 року у справі №205/8712/16-а.
Таким чином, умовою виплати пенсії у розмірах встановлених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, а не призначення пенсії по інвалідності.
Зі змісту матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується перебування позивача на пенсії по інвалідності з 01.04.2024.
У заяві позивача від 14.08.2025 відсутнє прохання про переведення його на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та вказано прохання про перехід на пенсію по інвалідності за іншим законом. Не висуває позивач таких вимог і в позовній заяві.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії за віком до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 року у справі №205/8712/16-а.
Суд установив, що на момент звернення позивача за призначенням/перерахунком пенсії 14.08.2025 йому виповнилося 46 років, тож він не мав права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, передбачених пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки не досягнув 50 років.
Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду висловленою у постанові від 26.05.2020 р. у справі №205/8712/16-а.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17, від 26.05.2020 року у справі №205/8712/16-а.
Таким чином, умовою виплати пенсії у розмірах встановлених статтею 8 Закону №345 та абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058 є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах. Позивач перебуває на пенсії по інвалідності з 01.04.2024, а у його заяві від 14.08.2025 відсутнє прохання про переведення його на пенсію за віком (зокрема на пільгових умовах).
З огляду на викладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №110130015531 від 22.08.2025 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії є не обґрунтованим та підлягає скасуванню.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, суд виходить за межи позовних вимог та зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 14.08.2025, з урахуванням висновків суду.
В матеріалах справи відсутні докази щодо прийняття рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а тому вимоги щодо визнання протиправними дії та зобов'язання відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
З врахуванням вищенаведеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 1 211, 20 грн. ( а.с.18).
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, а також визнання протиправним рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №110130015531 від 22.08.2025 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 14.08.2025, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН