Рішення від 07.01.2026 по справі 320/31469/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2026 року м. Київ Справа № 320/31469/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Саса Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 та довідки ВЛК № 2/720 від 06.04.2022;

2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 про його виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно з його тимчасовим посвідченням № 2/747 та довідкою ВЛК № 2/720 від 06.04.2022.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2025 відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Аргументи учасників справи

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного від 06.04.2022 він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Незважаючи на звернення позивача із вимогою про зміну його статусу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний», ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідних змін не вніс.

Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав, що підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку відсутні, оскільки постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання позивача непридатним до військової служби, оформлена довідкою № 2/720 від 06.04.2022 була відмінена. Зокрема, вказана постанова була переглянута ВЛК вищого рівня (ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 ), у результаті чого ступінь придатності до військової служби був змінений на «обмежено придатний до військової служби».

У відповіді на відзив позивач вказав, що йому не відомо про будь-яку передачу його особової справи до ВЛК вищого рівня, а постанова ВЛК, оформлена довідкою № 2/720 від 06.04.2022 стосовно нього було прийнята за його відсутності, що суперечить законодавству. Також позивач наголошує, що ВЛК, оформлена довідкою № 2/720 від 06.04.2022, на яку посилається відповідач, не відображена ані в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, ані в електронному військово-обліковому документі позивача.

Обставини справи, встановлені судом

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , громадянин України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 06.04.2022 був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Виключення з військового обліку було здійснено відповідно до довідки ВЛК № 2/720 від 06.04.2022, у якій встановлено діагноз позивача «хронічна двобічна сенсоневральна приглухість» та його непридатність до військової служби.

Водночас у електронному військово-обліковому документі позивача, що відображається через застосунок «Резерв+» зазначено, що останній перебуває на обліку як військовозобов'язаний.

06.06.2025 позивач направив заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву, в якій просив привести у відповідність дані щодо ОСОБА_1 , що містяться у електронних реєстрах до даних, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 .

13.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 на зазначену заяву надав відповідь, в якій вказав, що підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку відсутні, оскільки постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання позивача непридатним до військової служби, оформлена довідкою № 2/720 від 06.04.2022 була відмінена. Зокрема, вказана постанова була переглянута ВЛК вищого рівня (ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 ), у результаті чого ступінь придатності до військової служби був змінений на «обмежено придатний до військової служби».

Релевантні джерела права, які застосував суд

Питання взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього врегульовані Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII).

Пункт 3 абзацу 1 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII передбачає, що громадяни України, які визнані непридатними до військової служби підлягають виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України).

Відповідно до абзацу другого частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 (далі - Постанова № 1487).

Пункт 79 Постанови № 1487 встановлює, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 (далі - Постанова № 154).

Відповідно до абзаців 18, 19 пункту 11 Постанови № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16.05.2024 (далі - Постанова № 559). У редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача зі заявою про приведення у відповідність даних, що містяться у електронних реєстрах до даних, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного та на момент прийняття відповідачем рішення за результатами розгляду відповідної заяви Постановою № 559 було передбачено наступне.

Пунктом 3 Постанови № 559 визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з пунктом 4 Постанови № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 559 військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;

Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;

Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Підпункти 7, 12 пункту 8 Постанови № 559 передбачають, що військово-обліковий документ в електронній формі містить, серед іншого, такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку).

Правові та організаційні засади функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII від 16.03.2017).

Як визначено пунктами 1, 2 частини першої статті 3 Закону № 1951-VIII до основних засад ведення Реєстру, серед іншого, належать обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини восьмої статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з частиною дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Частиною першою статті 6 Закону № 1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VІІІ передбачено, що персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, серед іншого, належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Оцінка аргументів сторін та висновки суду

Суд повинен вирішити, чи правомірно ІНФОРМАЦІЯ_6 не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про непридатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров'я з 06.04.2022 з виключенням його з військового обліку.

Суд встановив, що між відомостями, зазначеними у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного ОСОБА_1 та даними, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, існує невідповідність щодо категорії придатності позивача до військової служби.

Зокрема, у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного ОСОБА_1 вказано, що його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до постанови ВЛК, оформленої довідкою № 2/720 від 06.04.2022. Натомість відповідно до відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач має статус «непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час». Відповідач вказує, що статус «обмежено придатний у воєнний час» позивачу встановлено відповідно до постанови ВЛК, оформленої довідкою № 2/157 від 22.09.2022.

Суд наголошує, що пунктом 4 Постанови № 559 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Оскільки законодавець прямо встановив, що відомості, зазначені у паперовому військово-обліковому документі повинні відповідати інформації, зазначеній в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, то суд доходить висновку, що відповідач не мав права надати перевагу інформації, що зазначена у посвідченні про приписку позивача з огляду на її невідповідність відомостям, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд наголошує, що постанова ВЛК, оформлена довідкою № 2/157 від 22.09.2022 у цій справі не оскаржується. Враховуючи, що така постанова ВЛК у встановленому законом порядку не скасована та є дійсною, суд доходить висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для внесення змін до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров'я з 06.04.2022 та виключення його з військового обліку.

Отже в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись статтями 242-246, 255 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позовних вимог - відмовити повністю.

2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ).

Суддя Сас Є.В.