Рішення від 07.01.2026 по справі 320/31566/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2026 року м. Київ Справа № 320/31566/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Саса Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , про непридатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров'я з 19.02.1996 з виключенням його з військового обліку;

2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , про його виключення з військового обліку на підставі підпункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно з інформацією, що міститься у його паперовому посвідченні про приписку № 1078 від 19.02.1996.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Аргументи учасників справи

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що відповідно до запису у посвідченні про приписку від 19.02.1996 він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Незважаючи на неодноразові звернення позивача із вимогою про зміну його статусу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний», ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідних змін не вніс.

Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав, що у нього були відсутні правові підстави для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, оскільки відповідно до даних про медичний огляд від 25.11.1997 позивач визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.

Також відповідач зазначив, що за даними ІНФОРМАЦІЯ_1 19.02.1996 ОСОБА_1 був приписаний до призовної дільниці ІНФОРМАЦІЯ_4 та за результатами медичного огляду військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (протокол №31 від 25.11.1997), що підтверджується записами в Алфавітній книзі призовників, які перебувають на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач у відповіді на відзив вказав, що відповідно до пункту 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16.05.2024 військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка. Таким чином надане позивачем посвідчення про приписку є належним і допустимим доказом, який свідчить, що позивач був непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Обставини справи, встановлені судом

Позивач перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як зазначено у посвідченні про приписку ОСОБА_1 № 1078 від 19.02.1996, військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Києві позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статею « 31 а» відповідно до протоколу № 29 від 19.02.1996.

Водночас у електронному військово-обліковому документі позивача, що відображається через застосунок «Резерв+» зазначено, що позивача визнано непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі постанови ВЛК від 25.11.1997.

Позивач вказує, що на повторний медичний огляд його направлено не було і 25.11.1997 він повторно ВЛК не проходив.

14.11.2024 позивач звернувся до відповідача зі заявою про внесення змін до його статусу у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний».

22.11.2024 представником позивача було направлено до відповідача адвокатський запит № 22-11 з проханням надати завірену копію довідки ВЛК та копію карти обстеження за 1997 рік.

07.12.2024 відповідач надав відповідь на адвокатський запит, в якій вказав, що під час проходження військово-лікарської комісії в рамках проведення призову на військову службу до лав Збройних Сил України в 1997 році рішення щодо ступеня придатності призовників заносилось в особову справу призовника. Оскільки термін зберігання особової справи сплив, вона була знищена. Враховуючи вищевикладене, інформація щодо проходження військово-лікарської комісії, а саме довідка ВЛК та карта обстеження громадянина Черевка ОСОБА_2 за 1997 рік в ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня.

21.02.2025 позивач повторно звернувся до відповідача зі заявою про внесення змін до його статусу у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний», додавши до неї нотаріально завірену копію посвідчення про приписку.

20.03.2025 представником позивача було направлено до відповідача адвокатський запит № 20-03 з проханням надати інформацію про результат розгляду заяви від 21.02.2025, поданої ОСОБА_1 .

07.04.2025 на електронну адресу представника позивача надійшла відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 на адвокатський запит від 20.03.2025, в якій вказано, що за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до відомостей про медичний огляд від 25.11.1997 ОСОБА_1 визнано непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за статтями 26 Б та 31 Б (протокол № 31). Таким чином, оскільки ОСОБА_1 не було визнано непридатним до військової служби, в ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні правові підстави для виключення його з військового обліку та внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

09.04.2025 представником позивача було направлено до відповідача адвокатський запит №09-04 з проханням надати копії протоколу № 31 від 25.11.1997 та копії протоколу № 29 від 19.02.1996 про проходження ВЛК ОСОБА_1 , оскільки на протокол № 31 від 25.11.1997 відповідач посилається у своїй відповіді на адвокатський запит від 20.03.2025, а на протокол № 29 від 19.02.1996 здійснюється посилання у посвідченні про приписку позивача.

11.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь на адвокатський запит від 09.04.2025, яка повністю дублює відповідь на адвокатський запит від 20.03.2025.

Позивач вказує, що станом на день подання позову відповідач так і не надав у відповідь на адвокатський запит від 09.04.2025 копії протоколу № 31 від 25.11.1997 та копії протоколу № 29 від 19.02.1996 про проходження ВЛК ОСОБА_1 .

Релевантні джерела права, які застосував суд

Питання взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього врегульовані Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII). У чинній редакції положеннями цього Закону передбачено таке.

Пункт 3 абзацу 1 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII передбачає, що громадяни України, які визнані непридатними до військової служби підлягають виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України).

Відповідно до абзацу другого частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

У редакції, чинній на момент визнання позивача непридатним до військової служби військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Києві 19.02.1996 частиною шостою статті 16 Закон № 2232-XII було встановлено, що Відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї районна (міська) призовна комісія виносить і оголошує призовникові рішення: про придатність до військової служби і призов на військову службу з призначенням до роду Збройних Сил України чи до інших військ, а також визначає дату відправлення його на службу у Збройні Сили України чи в інші військові формування; про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров'я; про надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 цього Закону; про непридатність за станом здоров'я до військової служби в мирний час, обмежену здатність у воєнний час і зарахування в запас; про непридатність до військової служби із зняттям з військового обліку.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 (далі - Постанова № 1487).

Пункт 79 Постанови № 1487 встановлює, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 (далі - Постанова № 154).

Відповідно до абзаців 18, 19 пункту 11 Постанови № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16.05.2024 (далі - Постанова № 559). У редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача зі заявою про внесення змін до його статусу у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Постановою № 559 було передбачено наступне.

Пунктом 3 Постанови № 559 визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з пунктом 4 Постанови № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 559 військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;

Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;

Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Підпункти 7, 12 пункту 8 Постанови № 559 передбачають, що військово-обліковий документ в електронній формі містить, серед іншого, такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).

Правові та організаційні засади функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII).

Як визначено пунктами 1, 2 частини першої статті 3 Закону № 1951-VIII до основних засад ведення Реєстру, серед іншого, належать обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини восьмої статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з частиною дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Частиною першою статті 6 Закону № 1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VІІІ передбачено, що персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, серед іншого, належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Оцінка аргументів сторін та висновки суду

Суд повинен вирішити, чи правомірно ІНФОРМАЦІЯ_3 не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про непридатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров'я з 19.02.1996 з виключенням його з військового обліку.

Суд встановив, що між відомостями, зазначеними у посвідченні про приписку позивача, та даними, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, існує невідповідність щодо категорії придатності позивача до військової служби.

Зокрема, у посвідченні про приписку позивача вказано, що його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до постанови ВЛК від 19.02.1996. Натомість відповідно до електронного військово-облікового позивача, що відображається через застосунок «Резерв+», останнього визнано непридатним у мирний час, але обмежено придатним у воєнний час на підставі постанови ВЛК від 25.11.1997.

Суд бере до уваги відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 на адвокатський запит представника позивача від 20.03.2025, у якій відповідач вказав, що за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до відомостей про медичний огляд від 25.11.1997 визнано непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (протокол № 31).

Позивач стверджує, що відповідно до пункту 2 Постанови № 559 військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Суд з цього приводу наголошує, що спірні правовідносини, що є предметом цього спору стосуються не недійсності військово-облікового документа старого зразка, а невідповідності відомостей, зазначених у паперовому військово-обліковому документі інформації, що зазначена в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 4 Постанови № 559 (у редакції, чинній на момент виникнення спіних правовідносин) визначено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Оскільки законодавець прямо визначив що відомості, зазначені у паперовому військово-обліковому документі повинні відповідати інформації, зазначеній в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, то суд доходить висновку, що відповідач не мав права надати перевагу інформації, що зазначена у посвідченні про приписку позивача з огляду на її невідповідність відомостям, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Крім того, суд звертає увагу на те, що у редакції, чинній на момент визнання позивача непридатним до військової служби військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Києві 19.02.1996 частиною шостою статті 16 Закон № 2232-XII було встановлено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї районна (міська) призовна комісія виносить і оголошує призовникові рішення: про придатність до військової служби і призов на військову службу з призначенням до роду Збройних Сил України чи до інших військ, а також визначає дату відправлення його на службу у Збройні Сили України чи в інші військові формування; про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров'я; про надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 цього Закону; про непридатність за станом здоров'я до військової служби в мирний час, обмежену здатність у воєнний час і зарахування в запас; про непридатність до військової служби із зняттям з військового обліку.

Отже, чинним станом на 19.02.1996 законодавством не було передбачено можливість виключення військовозобов'язаного з обліку. Відтак, суд доходить висновку, що позивач не може вимагати у відповідача внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку на підставі висновку військово-лікарської комісії від 19.02.1996.

З огляду на наведене суд також відхиляє клопотання позивача від 28.08.2025 про витребування в ІНФОРМАЦІЯ_1 оригіналу обліково-алфавітної книги призовників, які перебувають на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , витяг з якої було надано відповідачем разом із відзивом на позовну заяву. Дослідження цього документа не вплине на зазначені вище висновки суду.

Оскільки відомості про те, що позивача визнано непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі постанови військово-лікарської комісії від 25.11.1997 внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і відображаються в електронному військово-обліковому документі позивача, а постанова військово-лікарської комісії, оформлена протоколом № 31 від 25.11.1997 у встановленому законом порядку не скасована та є дійсною, суд доходить висновку, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні правові підстави для внесення змін до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров'я з 19.02.1996 з виключенням його з військового обліку.

Таким чином, відсутні підстави для висновку про протиправну бездіяльність відповідача, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись статтями 242-246, 255 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позовних вимог - відмовити повністю.

2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ).

Суддя Сас Є.В.