Рішення від 08.01.2026 по справі 300/8096/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" січня 2026 р. справа № 300/8096/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

06.11.2025 адвокат Романків І.М. звернувся до суду через систему "Електронний суд" в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.09.2025 № 092650008961 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком з 27.08.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV з 27.08.2025.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.08.2025 позивач звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України зі заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком на підставі п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV. До заяви про призначення пенсії позивачем було долучено сканкопії паспорта громадянки України, облікової картки платника податків, трудової книжки, довідки за № 82, виданої 27.08.2025 Центром надання адміністративних послуг Рогатинської міської ради, свідоцтв про народження дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а також медичного заключення № 11 від 09.04.2003, медичного заключення від 10.05.2012, висновку районної ЛКК № 49 від 24.03.2025 на підтвердження того, що син позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дитиною-інвалідом з дитинства. Листом від 15.09.2025 № 0900-0206-8/45638 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивачку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, яким звернення Позивачки було розглянуто за принципом екстериторіальності, 05.09.2025 прийнято рішення № 092650008961, яким відмовлено позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком на підставі п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV. Рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії обґрунтоване тим, що "у висновку ЛКК "Рогатинська центральна районна лікарня" № 49 від 24.03.2025 про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку відсутні посилання на нормативні документи про захворювання". Поряд з цим, відповідач не заперечує факту дотримання позивачем інших умов для призначення пенсії даного виду - досягнення нею на момент звернення за призначенням дострокової пенсії 50-річного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років. Вважає, що прийняте відповідачем рішення про відмову позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 26.11.2025. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України, а відтак вимоги позивача, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Для призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до досягнення дитиною шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто такий висновок дає можливість опосередковано підтвердити факт догляду матері за дитиною, яка мала право на отримання статусу дитини-інваліда до досягнення шестирічного віку, як це передбачено положеннями Закону № 1058-IV. Відповідно до поданих документів право на призначення пенсії згідно пункту 3 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV відсутнє, оскільки згідно висновку ЛКК "Рогатинської центральної районної лікарні" від 24.03.2025 № 49, дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення нею шестирічного віку, однак зазначений висновок ЛКК не містить посилань на нормативно-правові документи, тому не може бути підставою для призначення пенсії (а.с. 33-36).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 27.08.2025 звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії (за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV) та доданими до заяви документами.

В зв'язку із призначенням пенсій за принципом екстериторіальності та єдиної черги завдань, заява позивача про призначення пенсії розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

За результатами розгляду заяви та наданих до неї документів прийнято рішення від 05.09.2025 № 092650008961, яким заявнику відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком згідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV. Вік заявника 60 років 06 місяців 28 днів. Враховано страховий стаж 18 років 07 місяців 23 дні.

Результати розгляду документів, доданих до заяви: згідно поданих документів право на пенсійну виплату відсутнє, оскільки у висновку ЛКК "Рогатинська центральна районна лікарня" № 49 від 24.03.2025 про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення нею шестирічного віку відсутні посилання на нормативні документи про захворювання. У разі повторного звернення за призначенням пенсії з додатковими документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто (а.с. 20).

Згідно довідки Центру надання адміністративних послуг Рогатинської міської ради від 27.08.2025 № 82 позивач народила та виховала до 6-річного віку дітей:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 );

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 );

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 );

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 ) (а.с. 11-15).

Згідно медичного заключення № 11 від 09.04.2003, медичного заключення від 10.05.2012 № 70/5, висновку районної ЛКК від 24.03.2025 № 49 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю ІІІ групи, діагноз: нейросенсорна втрата слуху з повною глухотою на ліве вухо. Заключення: міг бути визнаний особою з інвалідністю до шестирічного віку (а.с. 16-18).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України за громадянами закріплено право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15.05.2019 у справі № 330/2181/16-а висновувано, що для призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідний висновок МСЕК дає можливість опосередковано підтвердити факт догляду матері за дитиною, яка мала право на отримання статусу дитини з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, як це передбачено положеннями Закону № 1058-IV. Такий висновок передбачений п. 2.18 Порядку № 22-1.

При цьому визначальною умовою для призначення дострокової пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства є виховання до шестирічного віку саме дитини з інвалідністю з дитинства, а не дитини без такого роду медичних показань. Тобто при вирішенні питання про наявність права на призначення такого виду пенсії враховується не тлумачення поняття "особа з інвалідністю з дитинства", а момент настання медичних показань для встановлення інвалідності.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 13.12.2021 у справі № 336/2781/17-а (2а/336/294/17), від 18.01.2022 у справі № 448/1650/17, від 19.01.2022 у справі № 636/2618/17, від 18.07.2022 у справі № 448/1650/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Пунктом 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності).

Як встановлено оскаржуваним рішенням від 05.09.2025 № 092650008961 відповідач відмовив позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком згідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV з обґрунтувань, що у висновку ЛКК "Рогатинська центральна районна лікарня" № 49 від 24.03.2025 про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення нею шестирічного віку відсутні посилання на нормативні документи про захворювання (а.с. 20).

Згідно довідки Центру надання адміністративних послуг Рогатинської міської ради від 27.08.2025 № 82 позивач народила та виховала до 6-річного віку, крім інших дітей, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 ) (а.с. 11-15).

Згідно медичного заключення № 11 від 09.04.2003, медичного заключення від 10.05.2012 № 70/5, висновку районної ЛКК від 24.03.2025 № 49, виданого КНМП "Рогатинська центральна районна лікарня" ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю ІІІ групи, діагноз: нейросенсорна втрата слуху з повною глухотою на ліве вухо. Заключення: міг бути визнаний особою з інвалідністю до шестирічного віку (а.с. 16-18).

Отже, до заяви про призначення пенсії позивачем надано пенсійному органу відповідний висновок районної ЛКК від 24.03.2025 № 49 про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав медичні показання для визнання його дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.

Висновки відповідача про відсутність у висновку районної ЛКК № 49 від 24.03.2025 посилань на нормативні документи про захворювання щодо дитини, що мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення нею шестирічного віку відсутні, суд вважає безпідставними, оскільки відповідачем не доведено норм, які б передбачали у такому випадку посилань на нормативні документи про захворювання у висновку ЛКК та приписи статті 115 Закону № 1058-IV, п. 2.18 Порядку № 22-1 не передбачають таких посилань (а.с. 20).

Водночас відповідачем не спростовано дійсність висновку районної ЛКК від 24.03.2025 № 49 про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю ІІІ групи, діагноз: нейросенсорна втрата слуху з повною глухотою на ліве вухо. Заключення: міг бути визнаний особою з інвалідністю до шестирічного віку.

Отже, позивач є матір'ю особи з інвалідністю, яка виховувала її до досягнення шестирічного річного віку, має необхідний вік та страховий стаж, що дає їй право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За змістом статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії тощо.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення. Слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.09.2025 № 092650008961 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком.

Належним способом захисту порушеного права, який відповідатиме змісту спірних правовідносин, буде ефективним та забезпечить належний судовий захист у тій мірі, яка є необхідною у даному конкретному випадку, буде зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити позивачу дострокову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 № 1058-IV з 27.08.2025 (дня звернення за пенсією).

Відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.09.2025 № 092650008961 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV з 27.08.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) сплачений судовий збір в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.