про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
07 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/17247/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 року у справі № 240/17247/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено та:
- визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 06.06.2022 №33/26/118-255;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 06.06.2022 року №33/26/118-255 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше проведених виплат.
Вказане рішення набрало законної сили 27.12.2022 року.
30.07.2024 року видано виконавчий лист № 31203 2024 р. на виконання судового рішення.
17.12.2025 року через електронну підсистему "Електронний суд" надійшла заява ОСОБА_1 , подана його представником Єрьоміною В.А., про зміну способу і порядку виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 року у справі № 240/17247/22 шляхом встановлення нового способу виконання судового рішення в частині вимоги зобов'язального характеру, замінивши її на: стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 24.11.2022 року по день проведення перерахунку в сумі 119813,94грн.
Зазначила, що пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак, в частині її виплати рішення суду належним чином не виконується.
На підтвердження суми заборгованості надала лист Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 08.10.2025 року № 0600-0305/8/88679, в якому зазначено, що на виконання рішення суду у цій справі ОСОБА_1 нараховано доплату в сумі 119813,94 грн. за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 року й виплата нарахованих коштів буде проведена згідно "Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень", затвердженого постановою КМУ від 14 липня 2025 р. № 821.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області подано заперечення на заяву ОСОБА_1 , у яких представник пенсійного органу спростовує доводи представника стягувача та просить відмовити у задоволенні заяви останньої.
Як вказує представник пенсійного органу, за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 року нарахована доплата в сумі 119813,94 грн., яка є сумою минулої заборгованості і включена до переліку рішень суду, за якими виплата буде здійснюватись згідно з Порядком № 821, а з 01.01.2023 року пенсія виплачується у визначеному розмірі.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 07.01.2026 року о 09:00, про що стягувач та боржник повідомлялись, однак, в судове засідання заявник або його представник, а також представник пенсійного органу не прибули.
23.12.2025 року від ОСОБА_1 надійшла заява про здійснення розгляду заяви без його або його представника участі.
З огляду на неприбуття вказаних осіб в судове засідання, суд здійснює розгляд заяви у порядку письмового провадження та з урахуванням перебування судді на лікарняному з 15.12.2025 по 19.12.2025 року, а також у відпустці з 24.12.2025 по 25.12.2025 року.
Вирішуючи вимоги поданої заяви, суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
За змістом частини 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу приписів частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом.
Статтею 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 р. №3-рп/2003).
При цьому, під ефективним способом слід розуміти такий спосіб, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За наявною у справі інформацією пенсійного органу (листи Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №0600-0203-8/43988 від 13.05.2025 року, № 0600-0305/8/88679 від 08.10.2025 року позивачу на виконання судового рішення у справі №240/17247/22 проведений перерахунок пенсії та нараховано доплату в сумі 119813,94 грн. за період з 01.12.2019 (представник заявника помилково зазначила з 24.11.2022 року) по 31.12.2022 року.
Як свідчить додана представником ОСОБА_1 до заяви виписка ПриватБанку від 12.12.2025 року з його карткового рахунку, зокрема, з вересня 2025 року на рахунок надходили виплати Пенсійного фонду різними сумами, але невідомо, чи є зазначені виплати виконанням судового рішення у справі №240/17247/22.
Оскільки Головним управлінням ПФУ в Житомирській області підтверджено, що за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 нараховано доплату в сумі 119813,94 грн., яка буде виплачена по мірі находження бюджетних коштів, суд, беручи до уваги імперативні приписи частини третьої статті 378 КАС України, дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення у цій справі.
Водночас, слід зауважити, що згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ "Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Приписами пункту 4 "Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року за №28-2, передбачено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" тощо.
Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду. Бюджет Фонду затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.
Поряд з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821 затверджено "Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Бюджет враховує видатки на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені за джерелами їх виплати (фінансування).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за відповідною бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Оскільки у Головного управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій, покладені судом зобов'язання на відповідача можуть бути виконані в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за відповідною бюджетною програмою.
Вирішуючи подану заяву, суд виходить з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області підтверджено факт проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 року у справі № 240/17247/22 та нарахування доплати в загальній сумі 119813,94 грн.
Як вбачається з наданого Головним управлінням листа, зазначена сума нарахована саме за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 року, що свідчить про визначеність як розміру грошового зобов'язання, так і періоду, за який воно підлягає виплаті. При цьому відповідачем прямо вказано, що виплата нарахованої суми буде здійснена по мірі надходження бюджетних коштів, що фактично унеможливлює своєчасне та повне виконання судового рішення у спосіб, визначений резолютивною частиною рішення суду.
З огляду на викладене, а також беручи до уваги імперативні приписи частини третьої статті 378 КАС України, суд дійшов висновку, що наявні достатні фактичні та юридичні підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом заміни зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача нарахованої, але фактично невиплаченої суми у розмірі 119813,94 грн. за період з 01.12.2019 по 31.12.2022.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 року у справі у справі № 240/17912/24 із:
"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 06.06.2022 року №33/26/118-255 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше проведених виплат"
на:
"Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нараховану суму в розмірі 119813, 94 грн. (сто дев'ятнадцять тисяч вісімсот тринадцять гривень 94 коп.) за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 року за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетних асигнувань за відповідною бюджетною програмою, з урахуванням виплачених коштів.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.М. Майстренко