07 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/20949/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у зупиненні виплати пенсії з 01.03.2025 нарахування індексації згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити з 01.03.2025 нарахування та виплату індексації згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
В обґрунтування позову вказує, що із 01.03.2022 та із 01.03.2023 позивачу, відповідно до Постанов КМУ № 118 від 16.02.2022 та №168 від 24.02.2023 проводилась індексація пенсії на коефіцієнт збільшення 1,14, коефіцієнт збільшення 1,197 щомісячно. Зазначає, що на виконання рішення суду у справі №240/14151/24, було здійснено перерахунок його пенсії та повідомлено позивача про відсутність підстав для індексація пенсії з 01.03.2025 на підставі Постанови №118. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
Суддя своєю ухвалою від 01.09.2025 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 25.09.2025. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що оскільки пенсія позивача перераховувалася відповідно до рішення №240/14151/24 від 03.10.2024 з підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, підстави для її індексації в силу приписів постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відсутні. На переконання відповідача, з посиланням на постанову ВС від 16.12.2024 у зразковій справі № 400/6254/24, перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00грн та індексації за 2022,2023 роки. Просить відмовити у задоволенні позову.
У період із 22.12.2025 по 05.01.2026 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням суду від 04 червня 2024 року у справі № 240/1817/24 ухвалено: "Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформити та подати до відповідного головного управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій зазначити види грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за відповідною посадою, яка прирівнюється до посади, з якої він був звільнений, а саме: - посадовий оклад у розмірі, обчисленому шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2102 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМ України від 30.08.2017 № 704; - оклад за військовим званням розмірі, обчисленому шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2684 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМ України від 30.08.2017 № 704; ... "
Рішенням суду від 03.10.2024 у справі 240/14151/24 ухвалено: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17.06.2024 № 9/3-2043 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат.".
Сторонами визнається, що на виконання рішення суду у справі від 03.10.2024 у справі 240/14151/24, ОСОБА_1 із 01.02.2023 було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17.06.2024 № 9/3-2043 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.07.202 у якій просив, зокрема, поновити нарахування та виплату індексації пенсії з 01.03.2025 на 1,14 згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 №118.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 15.07.2025 №26714-25185/О-02/8-0600/25 повідомило ОСОБА_1 про наступне: " На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/14151/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок Вашої пенсії з 01.02.2023 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17.06.2024 № 9/3-2043 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат. Сума доплати по перерахунку за рішенням суду становить 3510,96 грн. Інформуємо, що 16.02.2022 була прийнята постанова Кабінету Міністрів України №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», відповідно до якої здійснювалась індексація пенсійних виплат відповідно до різних законів на коефіцієнт збільшення 1,14, при цьому мінімальний розмір збільшення становив 100,00 грн. Також 24.02.2023 прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якою передбачено, що коефіцієнт збільшення пенсій, призначених до 01.01.2023 становить 1,197, при цьому мінімальний розмір збільшення становить 100,00 грн, а максимальний 1500,00 грн, з 23.02.2024 прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», якою передбачено що коефіцієнт збільшення пенсій, призначених до 01.01.2024 становить 1,0796, при цьому що мінімальний розмір збільшення становить 100,00 грн., а максимальний 1500,00 грн., та від 25.02.2025 прийнята постанова Кабінету Міністрів України №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», якою передбачено, що коефіцієнт збільшення пенсій, призначених до 01.01.2025 становить 1,115, при цьому мінімальний розмір збільшення становить 100,00 грн., а максимальний 1500,00 грн. Зауважуємо, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цих постанов, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 - 2024 років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом. Враховуючи норми законодавства та проведення перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення з 01.01.2023 індексацію пенсійної виплати проведено з 01.03.2024. Розмір пенсії до виплати на виконання рішень судів проведено з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» який становить 8931,42 грн."
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 вважає відмову, вказану у листі відповідача від 15.07.2025 протиправною, а свої права та обов'язки - порушеними.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частина 5 статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язок забезпечення соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, що регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262).
Частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок) визначає складові грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії: відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
При цьому, частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок) встановлює, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення . Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова КМУ №168) установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії (пункт 1 Постанови КМУ №118).
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону № 2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 №168 (далі - Постанова КМУ №168) установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ № 168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 118 (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону № 2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до цього Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Суд зазначає, що спірні правовідносини щодо правомірності припинення виплати індексації, зокрема й, за Постановою №118 після здійснення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру на підставі рішення суду, яким зобов'язано врахувати оновлене грошове забезпечення, розраховане з актуального прожиткового мінімуму, були предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24.
Постановою ВП ВС від 13 березня 2025 року у цій зразковій справі надано висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які відповідно до частини третьої статті 291 КАС України є обов'язковими для всіх адміністративних судів при вирішенні типових справ. Обставини цієї справи є подібними до обставин зразкової справи.
Відтак, щодо припинення виплати індексацій за Постановами № 118 та № 168 Велика Палата Верховного Суду у пункті 112 своєї Постанови від 13.03.2025 у справі №400/6254/24 дійшла висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням окладів, визначених шляхом множення актуального розміру прожиткового мінімуму на відповідний тарифний коефіцієнт, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до пунктів 2 Постанов № 118 та № 168 є правомірною підставою для невиплати сум індексації пенсії за 2022 та 2023 роки.
ВП ВС роз'яснила, що норми пунктів 2 Постанов № 118 та № 168 сформульовані таким чином, що будь-який перерахунок пенсії, здійснений у відповідному році у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення (незалежно від підстав такого підвищення, включаючи виконання рішення суду щодо застосування актуального прожиткового мінімуму), враховується при визначенні права на індексацію, передбачену цими постановами. Якщо внаслідок такого перерахунку розмір пенсії збільшився, то сума індексації або не виплачується зовсім (якщо підвищення дорівнює або перевищує суму індексації), або виплачується у зменшеному розмірі (як різниця між сумою індексації та сумою підвищення).
Оскільки пенсія позивача була перерахована з 01.02.2023 на підставі рішення суду від 03 жовтня 2024 року у справі № 240/14151/24, і цей перерахунок призвів до підвищення основного розміру пенсії через врахування актуального грошового забезпечення, то відповідно до обов'язкових висновків ВП ВС у зразковій справі, дії відповідача щодо припинення виплати індексації за Постановою № 118 є правомірними.
Посилання позивача на загальні конституційні гарантії та норми міжнародного права не спростовують висновку ВП ВС щодо застосування конкретних норм Постанови №118 у спірних правовідносинах. Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи висновки ВП ВС у зразковій справі №400/6254/24, які є обов'язковими для суду, відповідач довів правомірність своїх дій щодо припинення виплати позивачу індексації за Постановою КМУ №118 після перерахунку пенсії на виконання рішення суду.
Вирішуючи адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності та враховуючи обов'язкові для застосування висновки Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією, наведеною у постанові Верховного Суду від 30.04.2025 у справі №620/12317/24 у подібних правовідносинах.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
07.01.26