Рішення від 08.01.2026 по справі 200/8203/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2026 року Справа№200/8203/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач просить суд: 1) визнати незаконним та скасувати рішення від 14.10.2025 року № 2886 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.09.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311); 2) зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 16.09.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311) з урахуванням висновків суду в цій справі.

В обґрунтування позову зазначено, що Рішенням Комісії від 14.10.2025 року № 2886 згідно з абзацом 6 пункту 15 «Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600, було зупинено розгляд заяви позивача від 16.09.2025 року № 3В-16.09.2025-243311 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки.

Позивач вважає таке рішення протиправним.

29 жовтня 2025 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Представник Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області надав суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому просив відмовити їй у задоволенні позовних вимог, зазначивши наступне.

Кабінетом Міністрів України 30 травня 2023 року прийнято постанову № 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» (далі Постанова № 600), відповідно до якого Комісія здійснює розгляд заяв відповідно до статей 6, 7, ч. 4-6 ст. 8 Закону № 2923.

Абзацом 2 п. 15 Постанови № 600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), то відповідне повідомлення надійшло йому у вказаний додаток.

Відповідач зазначає, що враховуючи норми чинного законодавства, було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, на підставі абз. 2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.

Згідно відомостей та матеріалів позову, в січні 2017 року співвласниками будинку було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтарський 29-Б» (далі - ОСББ «Шахтарський 29-Б»). Для підтвердження факту знищення Будинку відповідно до абз. 4 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2023 року № 600, у серпні 2025 року ОСББ «Шахтарський 29-Б» звернулося до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з метою проведення технічного обстеження Будинку. Технічне обстеження Будинку було проведено ОСОБА_3 - експертом будівельним 1 категорії, що має кваліфікаційні сертифікати серії АЕ № 004734 та АЕ 007721. За результатами технічного обстеження експертом було підготовлено звіт про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року № 115/08/2025-ТО та Акт складений за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. 29.09.2025 року у відповідності до абз. 9 п. 9 Порядку, затвердженого постановою КМУ №473, в Центр надання адміністративних послуг м. Покровськ ОСББ «Шахтарський 29-Б» було надано оригінал звіту про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року № 115/08/2025-ТО.

Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області надіслала на адресу заявника результати перевірки наданого звіту № 115/08/2025-ТО від 15.09.2025 року (реєстраційний номер документа: TO01:7395-2635-7732-7112) «Технічне обстеження стану будівельних конструкцій та визначення експлуатаційної придатності багатоквартирного житлового будинку за адресою: Донецька область, Покровський район, Покровська міська територіальна громада, м. Покровськ, мікрорайон Шахтарський, буд. 29-Б, що зазнав пошкоджень внаслідок військової агресії російської федерації». За результатами розгляду повідомлено, що на засіданні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія), було розглянуто та перевірено звіт за формальними ознаками (повнота звіту, наявність обов'язкових розділів, розрахунків, схем, додатків, підписів і печаток).

Оцінка технічного стану об'єкта не проводилася. У ході перевірки було виявлено недоліки у звіті №115/08/2025-ТО від 15.09.2025 року та прийнято рішення проінформувати заявника про виявлені зауваження. Надано витяг з протоколу від 31.10.2025 року засідання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, який складений відповідно до вимог пунктів 5.21 та 5.22 ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів». Після повторного подання технічного звіту з урахуванням зауважень заява буде розглянута повторно.

Крім того, відповідач зазначив, що розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації від 09.02.2024 року № 185рг створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.

Представник відповідача вказує на те, що суд вправі зобов'язати відповідача до виконання покладених на нього законом і підзаконними актами обов'язків, проте, не може вказувати, яке конкретно рішення (дії) необхідно приймати (вчиняти) відповідачу. Вказана позиція обґрунтовується наступним. За приписами статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. При цьому, як зазначено у пункті 4.5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 5 жовтня 2005 року № 6-рп/2005, розглядаючи положення частини четвертої статті 5 Конституції України «ніхто не може узурпувати державну владу» у системному зв'язку з положеннями частин другої, третьої цієї статті, іншими положеннями Основного Закону України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що узурпація державної влади означає неконституційне або незаконне її захоплення органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, громадянами чи їх об'єднаннями тощо. Гарантією недопущення узурпації державної влади є, зокрема, закріплені Конституцією України принципи здійснення державної влади на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову (частина перша статті 6) та положення, згідно з яким органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19). Про це йдеться і в Рішенні Конституційного Суду України у справі про фінансування судів від 24 червня 1999 року N 6-рп/99 (абзац перший пункту 2 мотивувальної частини). Зміст наведених правових норм і Рішення Конституційного Суду України у їх системному зв'язку дає підстави для висновку, що виключно визначеним законом органом (посадовою особою) і ніяким іншим органом або посадовою особою не можуть здійснюватися повноваження і прийматись рішення, які згідно Конституції України належать до компетенції вказаного органу, в тому числі і судами, які не відносяться до гілок законодавчої або виконавчої влади.

Таким чином, представник відповідача вважає, що з метою відновлення порушеного права особи, суд може допустити обмежене втручання в дискрецію суб'єкта владних повноважень, шляхом зобов'язання його до вчинення певних дій на реалізацію покладених на нього законом обов'язків. Водночас, суд не вправі підміняти такий орган державної влади та приймати замість нього конкретні рішення.

Позивач надала відповідь на відзив, в якій зазначила, що відповідач, здійснюючи перевірку експертного звіту та висуваючи додаткові умови для розгляду заяви, продовжує вчиняти протиправні дії, а результати його дій є нікчемними та такими, які не мають жодного юридичного значення.

Позивач зазначила, що відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону 2923-IX, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Тобто, Комісія перевіряє лише ті відомості, які зазначені у заяві та у документах, що додаються до заяви.

Позивач також зазначає, що із ч. 7 ст. 4 Закону 2923-IX вбачається, що технічний звіт не є додатком до заяви про компенсацію та, відповідно, відомості, що містяться у технічному звіті не перевіряються Комісією.

Відповідно до п. 19 Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України Затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 року № 624 (далі - Порядок ведення реєстру), під час перенесення публічним реєстратором інформації про об'єкти з паперових чи інших носіїв до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, для збереження цілісності, повноти, достовірності реєстрових даних обов'язковим є попередній аналіз наявних даних та їх валідація (перевірка достовірності) до моменту внесення їх до Реєстру пошкодженого та знищеного майна як реєстрових даних або як архівних даних. Валідація (перевірка достовірності) даних може здійснюватися, зокрема, шляхом надсилання запитів до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших установ, підприємств, організацій.

Тобто, позивачу вказує на той факт, що дані перевіряються перед внесенням їх до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Перевіряє дані той публічний адміністратор, який їх вносить.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до абз. 2-4 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600, для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей: акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981); та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку; або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.

29 вересня 2025 року ЦНАП м. Покровськ було внесено до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України звіт про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року №115/08/2025-ТО та надано ОСББ «Шахтарський 29-Б» витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 29.09.2025 року.

Отже, Комісія не вносила технічний звіт до Реєстру пошкодженого та знищеного майна і не має права його перевіряти, а має право перевіряти лише його наявність в зазначеному реєстрі.

Таким чином, ОСОБА_1 зазначає, що відповідач, здійснюючи перевірку експертного звіту та висуваючи додаткові умови для розгляду її заяви, продовжує вчиняти протиправні дії, а результати його дій є нікчемними та такими, які не мають жодного юридичного значення.

Також ОСОБА_1 вказує на те, що згідно ч. 3, 4 ст. 4 Закону № 2923, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації).

Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону № 2923, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Отже, з наведених норм чинного законодавства, на думку позвиача, вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при вирішенні питання про надання компенсації за знищені та пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Враховуючи викладене у відповіді на відзив, ОСОБА_1 вважає, що відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.

В той же час ОСОБА_1 підкреслює, що докази здійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на встановлення права позивача на отримання компенсації за знищений та пошкоджений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, зокрема, направлення запитів щодо отримання таких документів до юридичних осіб або до позивача, відсутні.

Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області надала до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначила, що твердження позивача, що відповідач «висуває додаткові умови» та нібито перевищує повноваження, здійснюючи перевірку звіту є необґрунтованими.

Так відповідач вказав, що Комісія відповідно до норм Примірного Положення про комісію (постанова КМУ № 516) зобов'язана перевіряти наявність та формальну відповідність документів, що додаються до заяви, встановлювати, чи відповідає поданий пакет документів вимогам законодавства.

Перевірка звіту стосувалася лише формальних ознак, а саме: повноти звіту; наявності обов'язкових розділів; наявності схем, розрахунків, додатків; коректності підписів та печаток.

Жодної технічної експертизи Комісія не проводила і не має права проводити, а позивач неправильно тлумачить повноваження Комісії, приписуючи їй функції, яких закон не передбачає.

Крім того, представником відповідача зазначено, що позивач безпідставно стверджує, що дії Комісії є «нікчемними». Таке твердження, на думку представника відповідача, не підтверджено жодною нормою права та ґрунтується виключно на особистих припущеннях позивача.

Відповідач вказує, що фактично дії Комісії були спрямовані на: забезпечення формальної відповідності пакету документів; повідомлення сторін про виявлені недоліки; надання можливості замовнику звіту виправити технічні помилки та неточності.

Така процедура прямо передбачена Порядком № 600, а усі дії відповідача знаходяться в межах повноважень і не порушують прав позивача.

Отже, представник Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області вказує, що жодні права позивача не порушено. Позивач не довела, у чому саме полягає порушення її прав діями Комісії, яким чином формальна перевірка звіту обмежила її можливості щодо отримання компенсації, які саме положення закону порушив відповідач.

Навпаки, на думку представник відповідача, Комісія виконала обов'язок з перевірки документів, повідомила сторони про недоліки та надала можливість їх усунути. Дії відповідача є процедурними, законними і спрямованими на забезпечення належної якості документів, необхідних для прийняття об'єктивного рішення.

Представник відповідача зазначив, що доводи позивачки ОСОБА_1 , викладені у відповіді на відзив, є необґрунтованими, суперечать змісту чинного законодавства та не підтверджують порушення відповідачем будь-яких норм або її прав. Дії Покровської міської військової адміністрації є правомірними, відповідними до Закону № 2923-IX, Порядку № 600 та Положення про Комісію.

Зважаючи на викладене, представник Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області вважає, що наявні правові підстави для залишення позову без розгляду або відмови в задоволенні позовних вимог.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на праві приватної власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав від 20.03.2024 року № 370681378 та Свідоцтво про право власності на житло від 24 січня 2007 року № НОМЕР_2 .

29 липня 2025 року м. Покровськ Донецької області зазнало ворожих обстрілів з боку збройних сил рф в результаті яких було зруйновано будинок за адресою: АДРЕСА_3 .

Про руйнацію Будинку і завдання позивачу матеріальних збитків 07.08.2025 року ОСОБА_1 зробила письмову заяву до ВП № 2 ХРУП ГУНП в Закарпатській області, на підставі якої 08.08.2025 року було відкрито кримінальне провадження 12025071110000167 з правовою кваліфікацією правопорушення, передбаченого ст. 438 ч. 1 КК України 2001.

В січні 2017 року співвласниками Будинку, 29Б було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтарський 29-Б».

Для підтвердження факту знищення Будинку у серпні 2025 року ОСББ «Шахтарський 29-Б» звернулося до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з метою проведення технічного обстеження Будинку.

Листом від 11 серпня 2025 року ОСББ «Шахтарський 29-Б» повідомило Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області про початок робіт з технічного обстеження Будинку на замовлення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шахтарський 29-Б».

Технічне обстеження Будинку було проведено ОСОБА_3 - експертом будівельним 1 категорії, що має кваліфікаційні сертифікати серії АЕ № 004734 та АЕ 007721.

За результатами технічного обстеження експертом було підготовлено звіт про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року № 115/08/2025-ТО (далі - Звіт) та Акт складений за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів (арк. 106 Звіту - Додаток Д).

Згідно із витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (реєстраційний номер документу: TO01:7395-2635-7732-7112) «Об'єкт обстеження багатоквартирний житловий будинок за адресою: Донецька область, Покровський район, Покровська міська територіальна громада, м. Покровськ, мікрорайон Шахтарський, буд.29-Б, що зазнав пошкоджень внаслідок військової агресії російської федерації пошкоджено/зруйновано внаслідок воєнних дій.

Технічний стан будівельних конструкцій аварійний «4» категорія пошкоджень - ІІІ/ об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти)»

Як зазначено в розділі 2 звіту про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року №115/08/2025-ТО (арк. 16) «Під час технічного обстеження багатоквартирного житлового будинку № 29-Б по мікрорайону Шахтарський, м. Покровськ, Покровської міської територіальної громади, Покровського району Донецької області, що проводилось у серпні 2025 року, виявлено, основні несучі та огороджувальні конструкції житлового будинку повністю зруйновані. За результатами проведеного обстеження встановлено, що будівля знаходиться в аварійному та непридатному для подальшої експлуатації стані. Конструкції зазнали критичних ушкоджень, що унеможливлює їх відновлення, а характер пошкоджень свідчить про втрату несучої здатності та загрозу для життя та безпеки мешканців.

Будівля не підлягає ремонту, рекомендовано повний демонтаж залишків конструкцій.

Руйнування будівлі сталося внаслідок бойових дій, зокрема ракетних та артилерійських обстрілів. Ураження супроводжувалося впливом прямих попадань боєприпасів, вибухової хвилі, а також виникненням пожеж. Під дією високих температур відбулося критичне пошкодження та тотальне знищення конструктивних елементів будинку, що унеможливлює його подальшу експлуатацію».

Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 01.02.2024 року № 140 рг було створено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна

16 вересня 2025 року на розгляд Комісії позивачем було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 .

29 вересня 2025 року в Центр надання адміністративних послуг м. Покровськ ОСББ «Шахтарський 29-Б» було надано оригінал звіту про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року № 115/08/2025-ТО.

29 вересня 2025 року ЦНАП м. Покровськ було внесено до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України звіт про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року № 115/08/2025-ТО та надано ОСББ «Шахтарський 29-Б» витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України від 29.09.2025 року.

15 жовтня 2025 року в особистому кабінеті веб-порталу «Дія» позивачу надійшло повідомлення про зміну статусу її заявки на «Зупинено»

16 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Покровської МВА з проханням надати копію рішення Комісії щодо зупинення розгляду моєї заяви від 16.09.2025 року (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311).

У відповідь на вказану заяву позивача від 16.10.2025 року відповідач листом від 23.10.2025 року № вх.01-37-5220 надав копію витягу з рішення Комісії.

Рішенням Комісії від 14.10.2025 року № 2886 згідно з абзацом 6 пункту 15 «Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600, було зупинено розгляд заяви ОСОБА_1 від 16.09.2025 року № 3В-16.09.2025-243311 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки.

Отже, позивач вважає рішення Комісії від 14.10.2025 року № 2886 незаконним, у зв'язку із чим звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» від 23.02.2023 року № 2923-IX (далі - Закон № 2923) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Відповідно до п. а ч. 1 ст. 2 Закону № 2923 отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи - громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.

За змістом ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 2923 для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;

2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі:

а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;

б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;

3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;

4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);

5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);

6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;

7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 4 Закону № 2923, заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 2923 строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 2923 підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення (ч. 3 ст. 7 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Порядок прийнято відповідно до ст. 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.

За змістом п. 15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Суд зазначає, що відповідно до абз. 2-4 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600, для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:

акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);

та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку;

або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.

Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022.

Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією російської федерації проти України.

Так, ч. 1 ст. 7 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України.

Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.

Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.

Суд трактує надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 року у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 року у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

07 липня 2025 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 815 «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій» (далі Постанова № 815, в редакції Постанови КМ № 1041 від 26.08.2025 року).

Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 5 ст. 15 Закону № 2932 Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.

Також Постановою № 815 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких у Постанові Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд:

1) пункт 3 викладено в такій редакції:

3. Установити, що акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про споживче кредитування і Закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України;

2) у Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому зазначеною постановою:

пункт 6-1 викладено в такій редакції:

6-1. З метою фіксації факту знищення об'єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводиться обстеження:

1) за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, - шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно пункту 9 цього Порядку;

2) в інших випадках - шляхом проведення комісією, утвореною відповідно до пункту 8-1 цього Порядку, дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.

Рішення щодо проведення обстеження знищених об'єктів приймається уповноваженим органом на підставі пропозицій комісії, утвореної відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та повинне містити інформацію про вид обстеження (комісійне, дистанційне або технічне). При цьому план робіт не складається.

Отже, на час розгляду справи Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд (далі - Постанова № 473) передбачена можливість фіксації факту знищення об'єкту, який розташований на територіях активних бойових дій, шляхом проведення комісією дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 року № 815, для цілей реалізації положень Закону № 2923-ІХ.

Суд також зазначає, що на момент прийняття рішення від 14.10.2025 року № 2886 Комісія мала у своєму розпорядженні оригінал звіту про результати технічного обстеження від 15 вересня 2025 року № 115/08/2025-ТО будинку за адресою: Донецька область, м. Покровськ, будинок 29Б, а в державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України були наявні відомості щодо Будинку позивача.

Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону 2923-IX, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Зважаючи на це, Комісія мала можливість за QR кодом, що міститься на першому аркуші звіту, перевірити дійсність технічного звіту та наявні в ньому висновки щодо стану об'єкту в Реєстрі будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва щодо інформації про технічне обстеження, а також мала можливість перевірити наявність відомостей щодо будинку позивача у державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Висновки технічного звіту підтверджують знищення об'єкту нерухомості, що належить ОСОБА_1 , а іншого відповідачем не доведено.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду заяви позивача від 16.09.2025 № 3В-16.09.2025-243311 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_2 із посиланням на положення Порядку № 600 є протиправними, а отже й рішення відповідача від 14.10.2025 року № 2886 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 16.09.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311) є не законним та таким що підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону 2923-IX для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган, затверджує положення про роботу такої Комісії та начальник Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області затверджує рішення, що виносяться даною комісією, та безпосередньо бере участь в її засіданнях в якості голови комісії.

Згідно ч. 3, 4 ст. 4 Закону № 2923, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації).

Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону № 2923, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при вирішенні питання про надання компенсації за знищені та пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.

Отже, порушене право позивача повинно бути поновлено шляхом зобов'язання Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 16.09.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311) з урахуванням висновків суду в цій справі.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, є такими що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн (платіжна інструкція № 1.367267551.1 від 22.10.2025 року).

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) від 14.10.2025 року № 2886 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.09.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311).

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.09.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-16.09.2025-243311) з урахуванням висновків суду в цій справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.М. Тарасенко