про передачу адміністративної справи за підсудністю
08 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/9823/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та стягнення індексації грошового забезпечення,
ОСОБА_1 звернувся до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) з позовом про визнання протиправними дій щодо неврахування вимог абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 28 листопада 2018 року, а саме щодо визначення щомісячного розміру індексації 0,00 грн; стягнення 39116,74 грн індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 28 листопада 2018 року, обчисленої згідно з абзацами четвертим - шостим пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, як різниця між сумою індексації в березні 2018 року і розміром підвищення доходу в березні 2018 року (що становить 4378,74 грн щомісяця).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Від Військової частини НОМЕР_2 надійшли відзив на позовну заяву та клопотання про закриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку про недотримання позивачем правил підсудності при пред'явленні позову до Волинського окружного адміністративного суду, у зв'язку із чим підлягає вирішенню питання про передачу адміністративної справи за підсудністю.
Відповідно до частини п'ятої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Суд не вбачає необхідним проводити судове засідання для розгляду питання про передачу адміністративної справи за підсудністю, а тому його розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною першою статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Тобто, частиною першою статті 25 КАС України передбачена альтернативна територіальна юрисдикція (підсудність) справ: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Так у тексті позовної заяви вказано адресу позивача: АДРЕСА_1 . Однак матеріали справи не містять документального підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача на території Волинської області.
Між тим у клопотанні від 08 січня 2026 року представник позивача повідомив про помилковість зазначеної у позовній заяві адреси реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , який згідно з довідкою про реєстрацію місця проживання від 16 лютого 2022 року №03-43 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Місцезнаходженням відповідача є місто Чернівці.
Тобто, за матеріалами адміністративної справи ні позивач, ні відповідач не зареєстровані у встановленому законом порядку у Волинській області, а тому ця справа територіально не підсудна Волинському окружному адміністративному суду.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Таким чином, оскільки ця справа територіально не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, то її необхідно передати за підсудністю на розгляд до іншого адміністративного суду - Чернівецького окружного адміністративного суду, тобто за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача та місцезнаходженням відповідача.
Керуючись статтями 25, 29, 248, 256 КАС України,
Адміністративну справу №140/9823/25 за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та стягнення індексації грошового забезпечення передати на розгляд до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк