Ухвала від 08.01.2026 по справі 140/1135/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання рішення суду

08 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/1135/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дії щодо обмеження розміру щомісячної пенсійної виплати максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність: зобов'язання здійснити з 09.05.2023 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії без застосування обмеження максимальним розміром пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2024, у даній справі позов задоволено частково: зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 20.03.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (т.1 а.с. 48-50, 103-109).

24.02.2025 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24 щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром (т.1 а.с. 113-117).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 вказану заяву про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення повернуто заявнику без розгляду (т.1 а.с. 138)

Проте постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2025 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 у справі №140/1135/24 - скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду (т.1 а.с. 197-199).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 заяву ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення задоволено, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24 та встановлено строк для подання звіту - 30 днів з дня отримання цієї ухвали (т.1 а.с. 233-234).

08.07.2025 до суду надійшов звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24, в якому зазначено, що виконання судового рішення у цій справі Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024; розмір пенсії встановлено в сумі 36866,45 грн, який йому виплачувався до 01.01.2025, а доплата за період з 20.03.2024 по 31.07.2024 становить 58157,33 грн та буде виплачена у порядку, встановленому чинним законодавством. В той же час зауважив, що на виконання приписів Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік»(набрав чинності з 01.01.2025) та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» позивачу проведено перерахунок пенсії, застосувавши коефіцієнти пониження до суми перевищення 13256,45 грн (36866,45 грн - 23610 грн) - 0,5, 0,4 та 0,3; в результаті перерахунку розмір пенсії позивача, який підлягає виплаті з 01.01.2025 становить 28531,34 грн (23610,00+1180,50+1888,80+1852,04). З урахуванням наведеного просив прийняти звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24 (т.1 а.с. 237-239).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2025 прийнято звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 в адміністративній справі №140/1135/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії (т.2 а.с. 1-2).

Проте постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2025 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2025 у справі №140/1135/24 - скасовано та установлено ГУ ПФУ у Волинській області новий строк для виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24 (щодо здійснення ОСОБА_1 з 20.03.2024 перерахунку та виплаті (з урахуванням виплачених сум) пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів) та подання до суду першої інстанції звіту про виконання обумовленого судового рішення терміном - тридцять календарних днів з моменту надіслання вказаної ухвали.

25.12.2025 до суду надійшов звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24, в якому зазначено, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії позивачу з 20.03.2024, у результаті чого розмір пенсії встановлено в сумі 36866,45 грн. Доплата за період з 20.03.2024 по 31.07.2024 становить 58157,33 грн і підлягає виплаті у порядку, встановленому чинним законодавством. Сума нарахованої та невиплаченої пенсії облікована в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 затверджено Порядок здійснення видатків з бюджету Пенсійного фонду України на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі - Порядок №821), яким передбачено, що виплата нарахованих сум здійснюється щомісячно пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням у межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 Порядку № 821, у жовтні та листопаді поточного року позивачу виплачено частину заборгованості, що виникла внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24, у сумі 187,35 грн за кожен місяць. Рішення в частині виплати нарахованої доплати за попередній період наразі не виконано в повному обсязі у зв'язку з обов'язком пенсійного органу дотримуватися вимог Порядку №821.

В той же час зауважив, що на виконання приписів Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік»(набрав чинності з 01.01.2025) та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1) позивачу проведено перерахунок пенсії, застосувавши коефіцієнти пониження до суми перевищення 13256,45 грн (36866,45 грн - 23610 грн) - 0,5, 0,4 та 0,3; в результаті перерахунку розмір пенсії позивача, який підлягає виплаті з 01.01.2025 становить 28531,34 грн (23610,00+1180,50+1888,80+1852,04). 20.01.2025 позивач звернувся до відповідача з запитом щодо зменшення розміру його пенсії з 01.01.2025, у відповідь на який ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про порядок виплати пенсій особам, розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів.

Не погодившись із таким рішенням, позивач оскаржив його до Волинського окружного адміністративного суду, рішенням якого від 26.06.2025 у справі № 140/2333/25 ГУ ПФУ у Волинській зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою №1. Вищевказане рішення суду було оскаржене ГУ ПФУ у Волинській області та ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2025 у справі № 140/2333/25 відкрито апеляційне провадження.

З урахуванням наведеного просив прийняти звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №140/1135/24 та встановити ГУ ПФУ у Волинській області новий строк для подання звіту в частині застосування до ОСОБА_1 положень Постанови №1 до закінчення розгляду справи №140/2333/25 в суді апеляційної інстанції.

Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

З урахуванням наведеного, звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання судового рішення розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

За приписами частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у цій справі, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2024, позов задоволено частково: зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 20.03.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З поданого ГУ ПФУ у Волинській області звіту про виконання судового рішення, встановлено, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у цій справі в частині перерахунку та виплати пенсії з 20.03.2024 без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність виконано, розмір пенсії позивача з 20.03.2024 становив 36866,45 грн, який фактично йому виплачувався до 31.12.2024, а доплата за період з 20.03.2024 по 31.07.2024 становить 58157,33 грн, яка внесена до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (т. 2 а.с. 45).

Крім того, ГУ ПФУ у Волинській області до звіту надало витяги зі списку на зарахування пенсій на поточний рахунок ОСОБА_1 щодо виплати часткової заборгованості у сумі 374,70 грн, яку виплачено частинами за окремими відомостями (187,35 грн + 187,35 грн =374,70 грн), що призвело до зменшення заборгованості з суми 58157,33 грн до суми 57782,63 грн.

Таким чином, невиплаченою залишається відкладена заборгованість у сумі 57782,63 грн, джерелом фінансування якої є кошти Державного бюджету України.

Відповідна заборгованість за рішенням Волинського окружного адміністративного суду, рішенням якого від 26.06.2025 у справі № 140/2333/25 в розмірі 57782,63 грн, обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Порядку №821 (т.1 а.с. 46).

Пунктом 4 Порядку №821 визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/ виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку №821, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

В той же час, пунктом 7 Порядку №821 регламентовано, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Отже, Порядок №821 суттєво відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду, при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів.

Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку №821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

Наведене підтверджує, що рішення суду від 05.04.2024 у цій справі виконувалося відповідачем.

Поряд з тим, з 01.01.2025 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», статтею 46 якого встановлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1).

Пунктом 1 цієї Постанови установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Варто зазначити, що обставини, які не були предметом дослідження при розгляді справи по суті і щодо яких судовим рішенням при зобов'язанні суб'єкта владних повноважень до вчинення дій не наводились відповідні висновки не можуть бути підставою для розгляду в порядку статті 382 КАС України.

При цьому, з Єдиного державного реєстру судових рішень видно, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 у справі №140/2333/25 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, позов задоволено повністю, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою № 1, при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату (з урахуванням раніше проведених виплат) пенсії ОСОБА_1 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою №1.

Вказана справа перебуває на стадії апеляційного оскарження (ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2025 у справі №140/2333/25 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ у Волинській області).

Відтак, суд зазначає, що правомірність проведеного ГУ ПФУ у Волинській області на виконання вимог статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови №1 перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025 може бути оцінена лише в межах справи №140/2333/25, і не може бути предметом оцінки в межах виконання рішенні суду у справі №140/1135/24, оскільки з 01.01.2025 діє інше законодавство, та у зв'язку з здійсненним перерахунком виникли нові правовідносини, які не було предметом розгляду у цій справі, а тому суд у цій справі не має повноважень перевіряти такі дії відповідача за процедурою судового контролю за виконанням судового рішення, унормованою статтями 382 - 383 КАС України.

Підсумовуючи вище викладене, суд зазначає, що відповідач після набрання рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у цій справі законної сили вчиняв дії по його виконанню (з 20.03.2024 нараховував та виплачував позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (36866,45 грн щомісячно, а доплата за період з 20.03.2024 по 31.07.2024 в розмірі 58157,33 грн буде виплачена в порядку черговості), а з 01.01.2025 змінилось правове регулювання спірних правовідносин та вчинені відповідачем з цієї дати дії виходять за межі встановлених судом обставин у рішенні від 05.04.2024 в даній справі і належать до предмету розгляду у справі №140/2333/25, де оскаржується правомірність застосування понижуючих коефіцієнтів при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу.

Враховуючи вище наведені обставини, за наслідками розгляду звіту ГУ ПФУ у Волинській області про виконання судового рішення, суд дійшов висновку про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття цього звіту, при цьому відсутні підстави для встановлення ГУ ПФУ у Волинській області нового строку подання звіту в частині застосування до ОСОБА_1 положень Постанови №1 до завершення розгляду справи №140/2333/25 в апеляційній інстанції.

Керуючись статтями 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України від 25.12.2025 задовольнити частково.

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 в адміністративній справі №140/1135/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О. О. Андрусенко