про витребування доказів
м. Вінниця
08 січня 2026 р. Справа № 120/13902/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні питання про витребування доказів у справі за позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства "Агенції Просторового розвитку "Вінницької міської ради" про стягнення адміністративно - господарських санкцій
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства "Агенції Просторового розвитку "Вінницької міської ради" про стягнення адміністративно - господарських санкцій.
При розгляді справи виникла необхідність витребувати додаткові докази, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно частини третьої статті 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Так, предметом спору є стягнення адміністративно- господарських санкцій в сумі 196906, 10 грн.
При цьому, відповідач, заперечуючи проти позову, вказує, що є установою, яка фінансується за рахунок бюджету Вінницької міської ради, а отже на нього не поширюється положення статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Позивач, в свою чергу, зазначає, що відповідач не є бюджетною установою, адже йому не присвоєно код неприбуткової установи.
Оцінюючи позицію сторін, суд вказує, що згідно п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Отже, дійсно установи, які створені органами місцевого самоврядування, повністю утримуються за рахунок відповідно місцевого бюджету є бюджетним установами, при цьому такі мають бути неприбутковими.
Відтак, суд вважає за необхідне з метою повного і всебічного розгляду справи витребувати у :
- Вінницької міської ради відомості чи є Комунальне підприємство "Агенції Просторового розвитку "Вінницької міської ради" неприбутковою бюджетною установою, яка утримується лише за рахунок коштів місцевого бюджету;
- відповідача - виписку /витяг з Реєстру неприбуткових установ та організацій щодо КП "Агенції Просторового розвитку "Вінницької міської ради" .
Керуючись ст.ст. 80, 248, 256 КАС України, -
Витребувати у відповідача та зобов'язати подати суду до 14.01.2026 р. виписку /витяг з Реєстру неприбуткових установ та організацій щодо КП "Агенції Просторового розвитку "Вінницької міської ради" .
Витребувати у Вінницької міської ради та зобов'язати подати суду до 14.01.2026 р. відомості чи є Комунальне підприємство "Агенції Просторового розвитку "Вінницької міської ради" неприбутковою бюджетною установою, яка утримується лише за рахунок коштів місцевого бюджету .
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна