Постанова від 08.01.2026 по справі 756/19326/25

08.01.2026 Справа № 756/19326/25

Справа № 756/19326/25

№ 3/756/185/26

ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2026 року місто Київ

Оболонський районний суд міста Києва у складі:

Судді Ковальової В.М.,

за участі секретаря судового засідання Міхно Т.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 6 Оболонського районного суду міста Києва адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка є головним бухгалтером політичної партії «Національний корпус», адреса місце реєстрації: АДРЕСА_1 , -

УСТАНОВИВ:

30 серпня 2025 року ОСОБА_1 , яка є головним бухгалтером політичної партії «Національний корпус», адреса місця реєстрації: м. Київ, вул. Зої Гайдай, 9/8, подала звіт Партії за II квартал 2025 року з порушенням строку, чим порушила вимоги ст. 17 Закону України «Про політичні партії в України».

Отже, суд уважає, що ОСОБА_1 учинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, а саме подала звіт Партії за II квартал 2025 року з порушенням строку.

До вказаних висновків суд дійшов з таких підстав.

У судове засідання ОСОБА_1 , яка є головним бухгалтером політичної партії «Національний корпус» не з'явилась, подала заяву про проведення судового засідання без її участі.

Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд зобов'язаний виконувати завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 1 КУпАП, у якій зазначено, що завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-IX, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції здійснювати перевірку Звітів.

Відповідно до абзацу 9 ст. 17 Закон України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи вимоги частин 3 та 4 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за ІІ квартал 2025 року до 11 серпня 2025 року.

Оскільки Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоечасно подано до Національного агентства через Реєстр (30 серпня 2025 року), зазначене є порушенням частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 21.10.2025 № 2721, затвердженому наказом Національного агентства від 21.10.2025 № 318/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону (копія Висновку про результати перевірки Звіту Партії додається).

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ та пунктами 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.

Листом-зверненням від 01.07.2021 № 01/07 (вх. № 07/54456/21 від 06.07.2021) Партія надала відомості про ОСОБА_1 як головного бухгалтера Партії та особу, уповноважену на подання звітності до Національного агентства (копія листа Партії додається).

Повноваження Макаренко Ганни Володимирівни як уповноваженої особи Партії підтверджуються копіями наказів Партії від 08.02.2017 № 2-к та від 01.07.2021 № 5.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні парті провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів У країни та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУПА є керівник Партії або уповноважена особа Партії, обов'язком якого є забезпечення подання звітів до Національного агентства.

Зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому.

Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 30.08.2025 о 13:27:56 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - ec9fc 165-6f56-4bbf-99fa-83608ccd630e), та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженою особою Партії ОСОБА_1 .

Отже, ОСОБА_1 як уповноважена особа Партії вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Таким чином, ОСОБА_1 - уповноважена особа Партії підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ст. 212-21 КУпАП встановлено відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Винуватість ОСОБА_1 підтверджується:

- відомостями що наведені в протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/1270 від 20.11.2025;

- звітом про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру політичної партії «Національний корпус» за II квартал 2025 року;

- витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.08.2025 за кодом доступу 492729347874;

- копією висновку про результати перевірки Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру політичної партії «Національний корпус» за ІІ квартал 2025 року від 21.10.2025 № 2721, затвердженого наказом Національного агентства від 21.10.2025 № 318/25;

- копією листа політичної партії «Національний корпус» від 01.07.2021 № 01/07 (x. № 07/54456/21 від 06.07.2021), у т.ч. копії наказів Партії від 08.02.2017 № 2-к та від 01.07.2021 № 5;

- копією листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 30.10.2025 № 50-20/88834-25;

- копією листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 11.11.2025 № 50-20/92147-25;

- роздруківкою з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення;

- копією наказу Національного агентства від 01.01.2025 № 1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції».

Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, а отже відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.

Наведені докази є допустимими, належними і достатніми для підтвердження висновків суду про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 212-21 КУпАП.

Розглядаючи дану справу суд виходить з того що у протоколі про адміністративні правопорушення № 50-33/1270 від 20 листопада 2025 року зазначено: дату і місце складення; посаду, прізвище, ім'я та по батькові працівника НАЗК, який склав протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Повноваження ОСОБА_1 як уповноваженої особи Партії підтверджуються копіями наказів Партії від 08.02.2017 № 2-к та від 01.07.2021 № 5.

Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст. ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа Партії.

Таким чином суд вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 212-21 КУпАП і її вина у вчиненні адміністративного правопорушення доведена повністю, оскільки вона, порушила вимоги ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», а саме порушила строки подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан: згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 працює, має постійне місце мешкання, групи інвалідності не має, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася.

Інших відомостей, які б характеризували особу суду не надано.

Обставин, що згідно зі ст. 34 КУпАП України, пом'якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.

Обставин, що згідно зі ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність за адміністративного правопорушення, судом не встановлено.

Ураховуючи особистість правопорушника, майновий стан, ступень винуватості, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, а також характер вчиненого правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ст. 212-21 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчинення нею нових правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.

Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 40-1, 172-6, 221, 245, 251, 252, 256, 265-1, 268, 276, 277, 283, 284, 285, 289 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Оболон.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA978999980314010542000026006, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Оболон.р-н/22030106, код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду в десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Оболонський районний суд міста Києва.

Суддя В. М. Ковальова