Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/4686/25
Провадження № 3/553/53/2026
Іменем України
07.01.2026м. Полтава
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ткачук Ю. А., за участю секретаря судового засідання Чоповди А. В., представника Полтавської митниці Крилова О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Полтавської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Волинської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України, -
11.11.2025 року до Подільського районного суду міста Полтави надійшли матеріали про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно з протоколом №0118/UA806000/2025 від 02.09.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягується до адміністративної відповідальності за те, що вона перемістила через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобілі «TOYOTA YARIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації - Литва) та «CITROEN BERLINGO», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації - Литва), шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товарів документів: декларації про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою від 27.11.2023 року та листів Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» , що містить неправдиві відомості щодо одержувача. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 483 МК України.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється на підставі МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до КУпАП України.
Так, представник Полтавської митниці у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ним митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.
У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про час та дату судового засідання, не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила. Жодних заяв чи клопотань на адресу суду не надходило.
Відповідно до ст. 526 МК України, судом прийнято рішення про можливість провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка не з'явилася в судове засідання, хоча належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Так, судом встановлено, що Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортних засобів в якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (код ЄДРПОУ 44793055, Київська обл., Бориспільський р-н, м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 40А, оф. 10).
У ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 27.11.2023 року громадянином ОСОБА_2 на митну територію України автомобілів «TOYOTA YARIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації - Литва) та «CITROEN BERLINGO», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_5 (країна реєстрації - Литва) через пункт пропуску «Устилуг-Зосін» митного поста «Устилуг» Волинської митниці як гуманітарної допомоги.
Згідно ч. 1 ст.198 МК України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
На підставі ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, зокрема, шляхом перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Відповідно до ч. 1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8 ст. 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставляння на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (яка діяла на час вчинення правопорушення) встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск, через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Як підставу для ввезення на митну територію України автомобілів «TOYOTA YARIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 та «CITROEN BERLINGO», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_5 декларантом - громадянкою ОСОБА_3 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.11.2023 року.
Як зазначено у митній декларації від 27.11.2023 року, що підтверджує факт ввезення ОСОБА_1 на митну територію України автомобілів «TOYOTA YARIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 та «CITROEN BERLINGO», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 та їх митного оформлення як гуманітарної допомоги, декларантом виступила ОСОБА_1 , водієм - ОСОБА_4 , отримувач - Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (код ЄДРПОУ 44793055, фактичне місце призначення розвантаження вантажу: вул. Богдана Хмельницького, буд. 40а, офіс 10, м. Переяслав Бориспільського району Київської області); вид гуманітарної допомоги - транспортні засоби.
Для заповнення митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, ОСОБА_1 мала при собі листи Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука», де за підписом директора благодійна організація просить сприяння у в'їзді до України транспортних засобів: «TOYOTA YARIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 та «CITROEN BERLINGO», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Відповідно до відповіді БО «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» від 26.08.2025 б/н, що надійшла на адресу Полтавської митниці, зазначено, що особи ОСОБА_1 та ОСОБА_4 управлінню організації невідомі та не є волонтерами, яким організація доручила ввезення вказаних транспортних засобів. Зазначені автомобілі не замовлялись та не очікувались як гуманітарна допомога та до організації не надходили.
Разом з тим відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.08.2025 року № 819/7422/бдр в уніфікованій електронно-обліковій системі Збройних Сил України станом на 18.08.2025 року відомості щодо реєстрації автомобілів «TOYOTA YARIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 та «CITROEN BERLINGO», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , відсутні.
Згідно з службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 02.09.2025 № 15/15-01/6059 вартість аналогічних транспортних засобів, а саме: «TOYOTA YARIS» 1999 року виготовлення та «CITROEN BERLINGO», 2004 року виготовлення станом на 27.11.2023 року становить 33454,3 грн та 39358,0 грн відповідно.
До матеріалів справи також додані пояснення ОСОБА_1 від 06.11.2025 року, надані нею під час проведення митного контролю транспортного засобу НОМЕР_6 , який слідував на виїзд з України через пункт пропуску «Яготин» для автомобільного сполучення митного поста «Яготин» Волинської митниці. Так, у ході відпрацювання орієнтування ОСОБА_1 вручено під підпис копію протоколу про порушення митних правил №0118/UA806000/2025 від 02.09.2025 року та відібрано пояснення, відповідно до яких остання, користуючись правом, передбаченим ст. 63 Конституції України, від надання пояснень відмовилась.
Частиною 1 ст. 483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, приведеною сукупністю доказів в повному обсязі доведена вина ОСОБА_1 в порушенні митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки ОСОБА_1 власноручно зазначила в декларації одержувача гуманітарної допомоги - БО «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука», тоді як подані нею документи містили неправдиві відомості щодо фактичного одержувача транспортних засобів, що свідчить про переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Підстав застосування до ОСОБА_1 вимог ст. 22 КУпАП суддя не знаходить, оскільки користування увезеними транспортними засобами, які не потратили до благодійної організації, без сплати митних платежів, безумовно тягне ненадходження коштів до державного бюджету, і таким чином не може свідчити про малозначність вчиненого.
При визначенні виду та міри покарання суд також враховує обставини здійснення даного правопорушення, відсутність обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, суд призначає ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України (в редакції Закону№3475-IХ від 21.11.2023 року) у вигляді накладення штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 36406,15 грн (33454,30 грн + 39358,00 грн = 72812,30 грн :2 = 36406,15 грн) без конфіскації транспортних засобів, так як місце їх знаходження не встановлено.
У відповідності до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Тому на підставі вищевикладеного, з урахуванням відомостей, що містяться в довідці про витрати митного органу у справі про порушення митних правил № 0118/UA806000/2025 від 02.09.2025 року, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавської митниці витрати у справі про порушення митних правил у розмірі 400 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 665, 60 грн.
Керуючись ст. ст. 483, 520, 522, 527, 528 МК України, ст. ст.40-1, 283 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти адміністративне стягнення за порушення митних правил у виді штрафу в розмірі 50% вартості предметів порушення митних правил, а саме в сумі 36406,15 грн (тридцять шість тисяч чотириста шість гривень п'ятнадцять копійок) без конфіскації транспортних засобів, який перераховувати за наступними реквізитами: рахунок UA668999980355739000002117902; отримувач: Полтавська митниця; код ЄДРПОУ: 43997576; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); ГУДКСУ у Полтавській області.
Стягнути ОСОБА_1 на користь Полтавської митниці витрати у справі про порушення митних правил у розмірі 400 грн (чотириста гривень), які перерахувати за наступними реквізитами: рахунок UA778201720343180001000117902; отримувач: Полтавська митниця; код ЄДРПОУ: 43997576; МФО: 820172, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); ГУДКСУ у Полтавській області.
Стягнути ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665, 60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень шістдесят копійок) на користь держави- (стягувач Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 00020, код ЄДРПОУ 26255795).
Строк пред'явлення постанови до виконання в частині стягнення судового збору: протягом трьох місяців.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ю. А. Ткачук