Ухвала від 06.01.2026 по справі 904/7/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття провадження у справі

06.01.2026м. ДніпроСправа № 904/7/26

Суддя Красота О.І., розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Славпеллет Енерджи", м. Дніпро

про стягнення коштів гранту, розірвання договору про надання гранту

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Славпеллет Енерджи" і просить суд:

- стягнути кошти гранту у розмірі 5 599 993,00 грн.;

- розірвати Договір про надання гранту, укладений між Позивачем та Відповідачем, шляхом подання Відповідачем до Акціонерного товариства "Ощадбанк" заяви про приєднання до умов Договору від 28.09.2022.

Крім того, Позивач просив суд залучити до участі у справі Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача.

В обгрунтування поданого клопотання Позивач зазначає, що саме цей суб'єкт виконує визначені Порядком надання грантів та Договором функції уповноваженого банку, що є невід'ємним елементом механізму реалізації всієї грантової програми. Відповідно до Порядку № 739 та умов Договору, Банк бере участь у всіх ключових етапах грантових правовідносин - від відкриття спеціального рахунку для обліку грантових коштів до здійснення моніторингу цільового використання коштів, перевірки виконання обов'язкових умов гранту, фіксації порушень та забезпечення повернення коштів гранту у випадках, визначених нормативно-правовими актами та договором. Юридична природа участі АТ "Ощадбанк" у цих правовідносинах полягає у виконанні ним повноважень, що прямо впливають на встановлення юридичних фактів, які становлять предмет доказування у цій справі: факту отримання Відповідачем гранту; дати зарахування коштів; обсягів їх фактичного використання; наявності чи відсутності підтвердження створення робочих місць; своєчасності та повноти податкового навантаження; місцезнаходження та статусу обладнання, придбаного за грант; дотримання чи порушення строків реалізації бізнес-плану; встановлення нецільового використання гранту або невиконання інших обов'язкових умов. Саме уповноважений банк, діючи як орган моніторингу, оформлює відповідні довідки, акти, листи та повідомлення, які в подальшому є доказами у справі. Крім того, відповідно до Порядку № 739, повернення грантових коштів у разі встановлення порушення здійснюється виключно через спеціальний рахунок, відкритий у АТ "Ощадбанк", після чого Банк у встановлений строк перераховує повернуті кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий у Казначействі, для їх подальшого спрямування до Державного бюджету України. Отже, виконання або невиконання судового рішення про стягнення грантових коштів безпосередньо впливає на обсяг та порядок реалізації прав і обов'язків уповноваженого банку, зокрема щодо приймання, обліку та перерахування повернених коштів, а також щодо виконання судових рішень, що підлягають примусовому виконанню. У зв'язку із цим АТ "Ощадбанк" перебуває у процесуальному становищі особи, права та обов'язки якої можуть бути порушені або змінені внаслідок ухвалення судового рішення у цій справі. У межах грантової програми уповноважений банк входить до складу Моніторингової комісії та здійснює оцінку належного виконання Відповідачем умов Договору. Тому розгляд справи без участі АТ "Ощадбанк", на думку Позивача, буде порушувати засади змагальності, рівності сторін та права уповноваженого банку. Таким чином, АТ "Ощадбанк" підлягає залученню як третя особа у справі з огляду на те, що: він є суб'єктом, який виконує імперативно визначені законом та договором функції у межах грантових правовідносин; документи, складені Моніторинговою комісією у межах моніторингу, є доказами у справі; судове рішення прямо впливатиме на права та обов'язки уповноваженого банку щодо прийняття, обліку та перерахування повернених коштів гранту; без участі уповноваженого банку суд буде вимушений оцінювати його дії та висновки без надання йому процесуальної можливості висловити свою позицію. Залучення АТ "Ощадбанк" є необхідним для повного та об'єктивного розгляду справи, оскільки уповноважений банк виступає невід'ємною складовою механізму надання та повернення гранту. У межах цих правовідносин АТ "Ощадбанк" поєднує функції: фінансового посередника, через якого здійснюються усі грошові операції, контроль за цільовим використанням бюджетних коштів та їх рух до Державного бюджету; суб'єкта моніторингу, чиї висновки та сформовані документи мають визначальне доказове значення у даній справі. Згідно з Порядком № 739, АТ "Ощадбанк" є єдиним фінансовим оператором, через який здійснюється повернення грантових коштів. Ця процедура є цілісною та юридично завершеною: кошти повертаються виключно на спеціальний рахунок в уповноваженому банку для їх подальшого перерахування Мінекономіки та повернення до Державного бюджету. Таким чином, механізм повернення гранту неможливий без участі АТ "Ощадбанк", а судове рішення у справі безпосередньо впливатиме на обсяг обов'язкових дій Банку щодо прийняття, обліку та перерахування цих коштів.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що є достатнім для прийняття її до розгляду і відкриття провадження у справі.

Враховуючи категорію та складність справи, суд вбачає підстави для її розгляду за правилами загального позовного провадження.

До того ж, суд, керуючись ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, вважає за необхідне залучити до участі у справі Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Позивача, оскільки рішення суду може у подальшому вплинути на права та обов'язки останнього.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України (у редакції Закону України від 29.06.2023 № 3200-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами") адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат. Якщо реєстрація електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суперечить релігійним переконанням особи, яка зобов'язана його зареєструвати відповідно до цієї частини, передбачені цим Кодексом процесуальні наслідки звернення до суду такою особою без реєстрації електронного кабінету у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду не застосовуються за умови, що особа заявила про такі обставини одночасно із поданням відповідного документа шляхом подання окремої обґрунтованої письмової заяви.

Керуючись ст.ст. 12, 50, 176-185, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити підготовче засідання на 05.02.2026 о 10:00 год.

4. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Позивача - Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00032129).

5. Запропонувати учасникам справи подати до суду:

Відповідачу - відзив на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;

Позивачу - відповідь на відзив, яка має відповідати вимогам ст. 166 ГПК України, протягом 10 днів з дня одержання відзиву на позовну заяву;

Відповідачу - заперечення, які мають відповідати вимогам ст. 167 ГПК України, протягом 10 днів з дня одержання відповіді на відзив;

Третій особі - письмові пояснення щодо позову, які мають відповідати вимогам ст. 168 ГПК України, протягом 10 днів з дня одержання позовної заяви.

Роз'яснити учасникам справи, що їх явка в судове засідання не є обов'язковою, а також про їх право на участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, у тому числі поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за відповідною заявою.

Роз'яснити учасникам справи, що відповідні заяви по суті справи повинні відповідати вимогам ст.ст. 161-168 ГПК України та мають бути подані у строк, визначений в ухвалі.

Звернути увагу учасників справи, що заяви, клопотання і заперечення при розгляді справи судом подаються за правилами, встановленими ст.ст. 169, 170 ГПК України.

Роз'яснити учасникам справи, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у випадках, передбачених ст. 135 ГПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 06.01.2026 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя О.І. Красота