Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
22 грудня 2010 р. №2-а- 15500/10/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ральченко І.М. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
пропро стягнення суми фінансових санкцій ,
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова звернулась до суду із позовом, у якому просила стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь держави заборгованість зі сплати фінансової санкції у розмірі 3400 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що перевіркою дотримання ФОП ОСОБА_1 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), дотримання вимог вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій встановлено, що у перевіряємій господарській одиниці дозволено куріння тютюнових виробів, відсутні спеціально відведені місця для куріння, відсутня наочна інформація, що складається із графічного знака та тексту "місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю". ДПІ у Київському районі м. Харкова винесено рішення від 06.10.2010 р. № 0006772301 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 3400 грн.
Статтею 15-2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР передбачено, що забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів у закладах громадського харчування. У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!". У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!". Згідно з абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону до суб'єктів господарювання за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - 3400 гривень.
На підставі викладеного, враховуючи несплату відповідачем суми заборгованості, позивач просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі та стягнути з відповідача суму заборгованості.
До судового засідання сторони не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник відповідача надав заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи судом встановлене наступне.
Відповідач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Харкова з 15.05.2008 р. за № 1640.
Фахівцями ДПА у Харківській області 23.09.2010 р. проведена перевірка дотримання ФОП ОСОБА_1 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), дотримання вимог вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проведена у господарській одиниці - кафе ІНФОРМАЦІЯ_1, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, яке є власністю ФОП ОСОБА_1
За результатами проведеної перевірки ДПА у Харківській області складений акт № 5711/20/31/23/8246829096 від 23.09.2010 р., яким зафіксовано що у перевіряємій господарській одиниці дозволено куріння тютюнових виробів, відсутні спеціально відведені місця для куріння, відсутня наочна інформація, що складається із графічного знака та тексту "місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю".
На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Київському районі м. Харкова винесено рішення від 06.10.2010 р. № 0006772301 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 3400 грн.
Зазначене рішення ФОП ОСОБА_1 отримане 06.10.2010 р., про що свідчить його особистий підпис на екземплярі рішення.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 15-2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів у закладах громадського харчування. У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!". У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
В даному випадку перевіркою встановлено, що у закладі, який належить ОФП ОСОБА_1, дозволено куріння тютюнових виробів, відсутні спеціально відведені місця для куріння, відсутня наочна інформація, що складається із графічного знака та тексту "місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю".
Згідно з абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону до суб'єктів господарювання за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - 3400 гривень.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п. 5.2.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Стаття 1 п. 1.11 цього Закону податкову декларацію, розрахунок визначає як документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки та за формою, встановленими законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 зазначеного Закону України, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнуті (без попереднього узгодження) в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 зазначеного Закону України сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати податку та оскарження їх сум.
Судом встановлено, що сума заборгованості у розмірі 3400 грн. відповідачем не сплачена, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 94, 104, 159, 160-162 КАС України КАС України, суд -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми фінансових санкцій -задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (61085 АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) до державного бюджету (одержувач: Управління Державного казначейства у Київському районі м. Харкова код ЄДРПОУ одержувача: 31115106700004, банк одержувача: Головне Управління Державного казначейства України в ХОМФО: 851011. адміністративні штрафи та інші санкції 21081100) суму фінансової санкції у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ральченко І.М.