Ухвала від 25.12.2025 по справі 758/20682/25

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/20682/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 та її захисників - адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання, подане слідчим СВ Подільського УП ГУНП у місті Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 12024100070001706 від 22.07.2025, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави -

ВСТАНОВИВ:

СВ Подільського УП ГУНП у місті Києві здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024100070001706 від 22.07.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 197-1, ч. 2 ст. 367 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у даному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Подільської окружної прокуратури міста Києва.

19.12.2025 органом досудового розслідування повідомлено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючій на посаді директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент), громадянці України, уродженки с. Лутище, Сумської обл., зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимій, про те, що вона обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов?язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля являється об?єктом права власності Українського народу.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Частинами 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності в межах їх повноважень. Набуття права на землю громадянами та юридичним особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування згідно зі статтями 118, 123, 124 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки вникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Пунктом «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни несуть кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття - це будь - які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Досудовим розслідуванням встановлено факт самовільного зайняття частини земельної ділянки комунальної власності, розташованої за адресою: м. Київ, Контрактова площа, кадастровий номер 8000000000:85:513:0002, площею 0,6475 га, з яких 0,0470 га використовується під розміщення та експлуатації атракціону - панорамного «Колеса огляду».

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.11.2017 № 1513 «Про проведення загальноміських новорічних та різдвяних заходів у місті Києві» затверджено Програму новорічних та різдвяних заходів у місті Києві. Відповідальним за організацію та проведення новорічно-різдвяного ярмарку, встановлення атракціонів та льодової ковзанки на Контрактовій площі визначено ФОП ОСОБА_8 (на період - грудень 2017 року - січень 2018 року).

ФОП ОСОБА_8 , як організатор новорічно-різдвяного ярмарку, на основі договірних відносин, забезпечив організацію та встановлення льодової ковзанки, колеса огляду та цирку «Кобзов».

Згідно з Правилами благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051, 09.12.2017 Департамент міського благоустрою видав контрольну картку № 17070142-Пд (замовник та виконавець робіт - ФОП ОСОБА_8 ) на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з розміщенням тимчасових об'єктів, конструкцій та обладнання для проведення новорічно-різдвяного ярмарку й роботи льодової ковзанки на період проведення загальноміських заходів на Контрактовій площі у місті Києві.

В подальшому, розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.01.2018 № 54 «Про проведення культурно-розважальних заходів у Подільському районі м. Києва» затверджено проведення культурно-мистецьких заходів з 17.01.2018 до 15.02.2018. Листом від 09.02.2018 № 09/02/18 ФОП ОСОБА_8 звернувся щодо продовження терміну роботи зазначеного вище атракціону - оглядового колеса - у зв'язку з його популярністю серед мешканців та гостей міста Києва.

Департамент міського благоустрою, на підставі листа-звернення та схеми розміщення конструкцій, наданої ФОП ОСОБА_8 , видав контрольну картку у зв'язку із встановленням колеса огляду на Контрактовій площі №18070008-Пд на період - з 19.03.2018 по 19.08.2019 з правом її продовження, однак контрольну картку 26.04.2021 - анульовано. Тобто, починаючи з 20.08.2019, після закінчення строку дії контрольної картки №18070008-Пд, використання земельної ділянки під атракціон здійснюється без належних дозвільних документів.

Додатково слід вказати, що 07.03.2018 між ФОП ОСОБА_8 та КП «Київблагоустрій» укладено договір № 2018050479 про надання послуг, пов'язаних з оформленням документів для тимчасового порушення благоустрою, а саме для встановлення атракціону «Колесо огляду» на Контрактовій площі у Подільському району міста Києва. До договору №2018050479 між ФОП ОСОБА_8 та КП «Київблагоустрій» укладено три додаткові угоди: 17.07.2018 - додаткова угода №1, якою уточнено умови надання послуг і підтверджено строк їх дії; 20.12.2018 - додаткова угода №2, якою продовжено строк дії договору до 01.03.2019; та 27.02.2019 - додаткова угода №3, якою строк дії договору продовжено до 01.06.2019.

Одночасно КП «Київблагоустрій» видано припис від 05.03.2019 № 1907491 з вимогою надання дозвільної документації на розміщення атракціонів на Контрактовій площі.

Співробітниками відділу контролю за благоустрою апарату Подільської районної в місті Києві державної адміністрації внесені приписи від 03.10.2023 № 2010602048, від 09.11.2023 №2330214 з вимогою надати до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації дозвільну документацію на розміщення оглядового колеса на Контрактовій площі.

У зв'язку із ненаданням дозвільної документації до Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління Національної поліції України у м. Києві, Головного управління Держпраці у Київській області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві Подільською районною в місті Києві державною адміністрацією направлено лист від 24.10.2023 № 106-9594 про виявлене порушення порядку розміщення атракціонної техніки в місті Києві для розгляду та вжиття відповідних заходів реагування.

У зв'язку з відсутністю на місці документації щодо розміщення атракціонної техніки на території міста Києва вчергове внесений припис від 19.07.2024 № 2410602706 з вимогою надати до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації дозвільну документацію на розміщення оглядового колеса на Контрактовій площі. Оскільки дозвільна документація не надана до зазначених департаментів та головних управлінь, повторно направлено лист від 22.07.2024 № 106-6111 про виявлене порушення порядку розміщення атракціонної техніки в місті Києві для розгляду та вжиття відповідних заходів реагування.

В подальшому, 06.08.2024 Департаментом територіального контролю видано припис № 202409786 з вимогою про надання документації на розміщення оглядового колеса на Контрактовій площі.

За інформацією Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 31.01.2025 на даний час діюча картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення за вказаною адресою, відсутня.

Враховуючи вищенаведене, документи, надані ФОП ОСОБА_8 , зокрема, розпорядження КМДА, контрольні картки (№17070142-Пд, №18070008-Пд) та договір № 2018050479 з КП «Київблагоустрій» із додатковими угодами - стосуються тимчасового порушення благоустрою та монтажу тимчасових споруд, а не надають права користування земельною ділянкою відповідно до вимог земельного законодавства.

Відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури від 04.02.2025 встановлено, що Департамент не оформляв паспорт прив'язки тимчасової споруди для розміщення оглядового колеса огляду на Контрактовій площі у Подільському районі м. Києва.

Право власності за ФОП ОСОБА_9 на вказаний атракціон підтверджується паспортом панорамного колеса огляду 42 м № SRRP3A.00.ІІС, заводський номер - 20170801.

До того ж, за інформацією Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, ФОП ОСОБА_9 видано дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від 11.05.2023 № ДЗ-1844/Ц/1-23 на атракціон підвищеної небезпеки, а саме на пересувне панорамне колесо огляду EAT EUROAMERICAN TRADING (42 м) SRRP3A, зав. № 20170701, рік виготовлення - 2017, країна-виробник - Франція; місце експлуатації - м. Київ, Контрактова площа, 2.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФОП ОСОБА_10 зареєстровано 11.03.2002 Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією (РНКОПП 207001559975).

Таким чином, атракціон «Колесо огляду» на Контрактовій площі, 2 у місті Києві розміщено та експлуатується фізичною особою-підприємцем ОСОБА_11 .

Згідно з висновком судової земельно-технічної експертизи встановлено, що площа самовільного зайняття земельної ділянки складає 469,5038 кв.м. (0,0470 га), земельна ділянка перебуває в межах охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зонах, зонах особливого режиму використання земель.

До того ж, відповідно до інформації Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:85:513:0002 площею 0,6475 га з цільовим призначенням - 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, сформована та зареєстрована у Державному земельному кадастрі на підставі розроблених КП «Київський інститут земельних відносин» технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель в рамках реалізації Міської цільової програми використання та охорони земель міста Києва. За результатом розгляду Технічної документації Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) підготовлено проєкт рішення «Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель» (486534556), який 24.04.2023 передано на розгляд до Київської міської ради, однак рішення Київською міською радою на даний час не прийнято. Також, за наявною інформацією звернення (клопотання) суб'єктів господарювання стосовно розміщення атракціону «Колесо огляду» на Контрактовій площі у Подільському районі м. Києва, не надходили.

У період з 2017 року розміщення атракціону «Колесо огляду» на Контрактовій площі здійснювалося в межах погоджених із виконавчим органом Київської міської ради (КМДА) заходів благоустрою, зокрема на підставі розпорядження № 1513 від 29.11.2017 та виданих контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою (№ 17070142-Пд, № 18070008-Пд).

В той же час, зазначені документи не створюють речового права на земельну ділянку, однак надавали тимчасову і обмежену правову підставу для розміщення споруд у рамках благоустрою на конкретно визначений строк. Після завершення строку дії останньої контрольної картки (№ 18070008-Пд), яка втратила чинність з 20.08.2019, інших документів, що підтверджували б законність перебування об'єкта на земельній ділянці, не встановлено. Відтак, саме з 20.08.2019 використання частини земельної ділянки набуло ознак самовільного зайняття, оскільки з цього моменту відсутні будь-які правові підстави для її зайняття, навіть у межах благоустрою.

На підставі наведених обставин встановлено, що атракціоном з 20.08.2019 самовільно зайнято земельну ділянку на Контрактовій площі у місті Києві з кадастровим номером 8000000000:85:513:0002, внаслідок чого територіальній громаді міста Києва завдано матеріальну шкоду.

Згідно зі статтею 189 Земельного кодексу України (в редакції до 26.05.2022) самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Відповідно до підпунктів 1.1., 1.2. Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342 (у редакції рішення Київської міської ради від 10.03.2016 № 144/144) Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста.

Департамент у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови і розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

Згідно з пунктом 2 Положення про Департамент основними завданнями Департаменту є:

- забезпечення виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, проведення земельної реформи, спрямованої на приватизацію земель у межах міста;

- здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель відповідно до повноважень, делегованих Київською міською радою, а також координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель у межах функцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

- ведення міського земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою;

- реалізація державних, розроблення і здійснення міських програм раціонального використання та охорони земель, поліпшення навколишнього природного середовища.

Деталізація конкретних напрямів діяльності Департаменту, що розкриває зміст завдань, визначених пунктом 2 Положення, викладена у пункті 3 Положення; при цьому, права Департаменту визначені пунктом 4 Положення.

Пунктом 2 рішення Київської міської ради від 25 вересня 2003 року

№ 16/890 «Про Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві» повноваження щодо здійснення самоврядного контролю за додержанням земельного законодавства, використанням та охороною земель вирішено покласти на Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (Головне управління перейменовано в Департамент рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2012 року № 717/9001 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342 «Про затвердження Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)»).

Пунктом 5 рішення Київської міської ради від 2 квітня 2015 року

№ 317/1182 «Про забезпечення недопущення самочинного будівництва та самовільного зайняття земельних ділянок» передбачено - Департаменту в межах своїх повноважень має забезпечити вжиття заходів щодо посилення самоврядного контролю за використанням та охороною земель та інформування органів державного архітектурно-будівельного контролю і Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо забезпечення приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд у процесі виконавчого провадження з примусового виконання судових рішень про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.

Вказаним рішенням, окрім вищезазначеного, визначено правовий статус «самоврядного контролю за використанням та охороною земель в місті Києві», особливості його здійснення, права та обов'язки суб'єктів правовідносин.

Відповідно до пункту 7 Положення про Департамент, його очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади Київським міським головою.

Пунктом 8 Положення про Департамент, визначено, що директор Департаменту:

-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, визначає ступінь відповідальності заступників директора Департаменту та керівників його структурних підрозділів, розподіляє посадові обов'язки між заступниками директора Департаменту;

-організовує роботу Департаменту на основі єдиноначальності відповідно до цього Положення.

Розпорядженням Київського міського голови від 25.06.2021 № 559 «Про призначення ОСОБА_4 », ОСОБА_4 призначено на посаду директора Департаменту з 29.06.2021.

Як передбачено ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи з 29.06.2021 на посаді директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), обіймала посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив кримінальне правопорушення в сфері службової діяльності.

Законом України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» внесено концептуальні зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» з 26.05.2022 визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.

Стаття 61 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» встановила повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад при здійсненні державного контролю за використанням та охороною земель та порядок набуття таких повноважень цими органами.

Статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» окремо врегульовано повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.

Київською міською радою прийнято рішення від 23 червня 2022 року

№ 4753/4794 «Про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності на території міста Києва». Ним вирішено:

- здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності на території міста Києва в порядку, визначеному Земельним кодексом України, законами України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про охорону земель»;

- Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності на території міста Києва й інші повноваження, визначені в статті 61 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»;

- Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити реалізацію функцій державного контролю за використанням та охороною земель, зокрема через державних інспекторів з державного контролю за використанням та охороною земель;

- уповноважити директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) призначати на посади та звільняти з посад державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель.

Також зазначеним рішенням Положення про Департамент викладено в новій редакції.

Відповідно до підпунктів 1.1., 1.2. Положення про Департамент (тут і далі по тексту - в редакції від 23.06.2022) Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно із законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин і здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності на території міста Києва, є підзвітним і підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті Києві земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності на території міста Києва, забезпечує вжиття заходів інспекційного реагування щодо дотримання вимог земельного законодавства на території міста Києва в межах повноважень, визначених законами України.

Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови і розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

Згідно з підпунктами 2.1.-2.3. Положення про Департамент, основними завданнями Департаменту є: забезпечення виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, проведення земельної реформи, спрямованої на приватизацію земель у межах міста Києва; здійснення державного контролю за використання та охороною земель усіх категорій і форм власності на території міста Києва, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених повноважень і порядку, встановленого законодавством України; ведення міського земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.

Деталізація конкретних напрямів діяльності Департаменту, що розкриває зміст завдань, визначених пунктом 2 Положення, викладена у пункті 3 Положення; при цьому, права Департаменту визначені пунктом 4 Положення.

Згідно з пунктом 7 Положення про Департамент, Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Київським міським головою.

Відповідно до пункту 8 Положення про Департамент, директор Департаменту: здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, визначає ступінь відповідальності заступників директора Департаменту та керівників його структурних підрозділів, розподіляє посадові обов'язки між заступниками директора Департаменту; організовує роботу Департаменту на основі єдиноначальності відповідно до цього Положення.

Пунктом 9 Положення про Департамент визначені права державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель Департаменту.

Таким чином, Департамент з 23.06.2022 наділений повноваженнями зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, в тому числі посадові особи Департаменту отримали повноваження зі складання актів перевірок (за результатами проведення перевірок), постанов, приписів, протоколів, звернення з позовом до суду про повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок.

При цьому, згідно з Положенням про Департамент як в попередній, так і в чинній редакції, директор Департаменту несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, організовує роботу Департаменту на основі єдиноначальності відповідно до цього Положення.

Відповідно до висновку судової економічної експертизи встановлено, що з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розрахунково підтверджується розмір збитків (шкоди), завданих територіальній громаді м. Києва внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:513:0002 та встановленням панорамного колеса огляду (без укладення договору оренди земельної ділянки) за період з 01.01.2022 по 31.10.2025 (включно) у сумі 3496282,03 грн.

Отже, досудовим розслідування встановлено, що директор Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_4 , у період часу з 01.01.2022 по 31.10.2025, перебуваючи за місцем фактичного розташування Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 32а, у порушення вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про охорону земель», Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положення про Департамент, рішення Київської міської ради від 23 червня 2022 року

№ 4753/4794, рішення Київської міської ради від 2 квітня 2015 року № 317/1182, рішення Київської міської ради від 25 вересня 2003 року № 16/890 «Про Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві», діючи недбало всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, будучи достовірно обізнаною, що як директор Департаменту відповідає за управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, раціональне використання та охорону цих земель, самоврядний (а в подальшому і державний) контроль за використанням та охороною земель, здійснення землеустрою, повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок та несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, не забезпечила проведення перевірок дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:513:0002 за адресою м. Київ, Контрактова площа, не ініціювала питання її повернення територіальній громаді та звільнення від незаконних споруд у вигляді атракціону - «Колесо огляду», а також не вжила жодних заходів спрямованих на захист та відновлення інтересів територіальної громади в частині проведення претензійно-позовної роботи.

Враховуючи вищевикладене, внаслідок неналежного виконання директором Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ОСОБА_4 , своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, яка не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинна була і могла їх передбачити, інтересам територіальної громади міста Києва завдано майнову шкоду на загальну суму 3 496 282,03 грн., яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 Кримінального Кодексу України, є тяжкими наслідками.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, віднесено до категорії нетяжких злочинів.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 підтверджується, як вказано у клопотанні, зібраними під час досудового розслідування доказами у їх сукупності, зокрема:

?положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу київської міської ради (КМДА) від 23.06.2022;

?відповіддю з Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 16.08.2024;

?висновком спеціаліста №6-03/2025 від 02.04.2025;

?висновок експерта СЕ-19/111-25/33548-3Т від 14.10.2025;

?висновком експерта за результатами проведення економічної експертизи №03/12-2025 від 03.12.2025 та іншими зібраними в ході досудового розслідування доказами в сукупності.

Орган досудового слідства вважає, що з метою забезпечення нормальної процесуальної поведінки підозрюваної та виконання процесуальних рішень у справі, необхідно застосувати відносно ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави, оскільки більш м'які запобіжні заходи не зможуть забезпечити виконання підозрюваним покладених на неї процесуальних обов'язків, а також не зможуть запобігти спробам:

-переховуватись від органів досудового слідства та суду (оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк до п'яти років років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого. Таким чином, знаючи про суворість покарання, що їй загрожує у разі визнання винною у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, з метою уникнення відповідальності за вчинений нею злочину, підозрювана може переховуватись від органу досудового розслідування та, в подальшому, від суду. Крім того, службовою недбалістю ОСОБА_4 завдано матеріальної шкоди. Усвідомлюючи, що у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення суд, серед іншого, може задовольнити поданий цивільний позов та стягнути з неї матеріальну шкоду, ОСОБА_4 може переховуватись від суду з метою уникнення цивільної відповідальності);

-знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (оскільки, перебуваючи на свободі підозрювана може сховати документи, що мають істотне значення для даного кримінального провадження, а також майно, яке їй належить та яке в подальшому може бути конфісковане для забезпечення цивільного позову);

-незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні (оскільки в ході досудового розслідування необхідно допитати в якості свідків службових осіб Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а з урахуванням того факту, що ОСОБА_4 являється директором вказаного департаменту, то існують підстави вважати, що підозрювана має можливість незаконно впливати шляхом вмовляння, погроз, залякування свідків чи підбурювання до надання неправдивих показань, вигідних собі у даному кримінальному провадженні).

У судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за вказаних у клопотанні підстав; вказав на відсутність корисливого мотиву (мети збагачення) внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник заперечували проти застосування вказаного у клопотанні запобіжного заходу; подалі письмові заперечення та вказали, що ОСОБА_4 вину не визнає; ризики, визначені ст. 177 КПК Укарїни, про які вказано у клопотанні - не обґрунтовані; розмір застави, визначений у клопотанні і пов'язаний із розміром можливого збитку підприємству - не відповідає вимогам ч. 4 ст. 182 КПК України щодо порядку визначення такого розміру застави, зокрема не може бути засобом забезпечення відшкодування шкоди або мірою покарання, натомість повинен визначатися для забезпечення виконання підозрюваним процесуальних обов'язків; вказаний контроль повинен здійснюватися не очолюваним підозрюваною структурним підрозділом, а Департаментом міського благоустрою ВО КМР (КМДА); зазначили, що у клопотанні не доведено спричинення істотної шкоди або заподіяння тяжких наслідків рішеннями, діями чи бездіяльністю ОСОБА_4 ; остання має тісні соціальні з'язки та позитивну характеристику з місць роботи, сплачує оренду квартири та матеріально утримує доньку, яка перебуває у декретній відпустці.

Заслухавши сторони, дослідивши додані до клопотання та письмових заперечень матеріали, якими обґрунтовуються викладені доводи, суд дійшов висновку про те, що його слід задовольнити частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. 176 КПК України запобіжними заходами є, зокрема особисте зобов'язання (п. 1 її ч. 1), застава (п. 3 її ч. 1); слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш суворим - тримання під вартою (частина третя вказаної статті).

Положеннями ч. 2 ст. 177 КПК України визначено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Зі змісту ст. 178 КПК України вбачається, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини (ч. 1 вказаної статті).

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного прибувати за кожною вимогою до суду або іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.

Статтею 184 КПК України передбачено вимоги до клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжних заходів.

За змістом ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Згідно з вимогами ч. 3 ст. 176 КПК України особисте зобов'язання є найбільш м'яким запобіжним заходом.

Положеннями ст. 182 КПК України визначено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу (частина перша). Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього (частина четверта).

Оцінюючи в сукупності надані докази, встановлені в судовому засіданні обставини, суд дійшов висновку, що клопотання слідчого про застосування відносно ОСОБА_4 такого виду запобіжного заходу, як застава, відповідає вимогам ст. 184 КПК України частково. Так, зокрема, клопотання не містить належного доведення в частині обґрунтування, а саме, викладення обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, зокрема особистого зобов'язання.

Отже, слідчий суддя вбачає наявність підстав для застосування більш м'якого запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного відповідні обов'язки, тобто клопотання є таким, що ґрунтується на вимогах чинного законодавства, у клопотанні наведено мету та підстави застосування запобіжного заходу, а саме наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення підозрюваним правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити окремі дії, передбачені частиною першою ст. 177 КПК України.

При обранні запобіжного заходу судом враховано обставини, визначені ст. 178 КПК України, зокрема вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого підозрюється; вік та стан здоров'я підозрюваної; міцність соціальних зв'язків підозрюваної в місці її постійного проживання; наявність у підозрюваної постійного місця роботи та її майновий стан; репутацію підозрюваної; відсутність судимостей у підозрюваного; відсутність корисливого мотиву (мети збагачення) внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 7, 131, 132, 176 - 179, 182, 184, 194 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУНП у місті Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 12024100070001706 від 22.07.2025, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави - задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, поклавши на неї строком до 19.02.2026, в межах строку досудового розслідування, наступні обов'язки:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Ознайомити та вручити підозрюваному під розписку копію ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

В разі невиконання покладених обов'язків до підозрюваного може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі

від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.

Повний текст ухвали виготовлено 29.12.2025.

Слідчий суддя ОСОБА_1