Ухвала від 07.01.2026 по справі 380/16077/24

УХВАЛА

07 січня 2026 року

м. Київ

справа №380/16077/24

адміністративне провадження № К/990/673/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Ханової Р. Ф.,

суддів - Бившевої Л. І., Хохуляка В. В.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області

на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року

та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року

у справі №380/16077/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ ТД КРАМАР ЛТД»

до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, -

УСТАНОВИВ:

До Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року у справі №380/16077/24, предметом спору у якій є:

- визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №10490696/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 15569 від 21 грудня 2023 року; №10472789/44676394 від 30 січня 2024 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстр податкових накладних податкової накладної № 15570 від 21 грудня 2023 року; №10510818/44676394 від 06 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 15561 від 21 грудня 2023 року; №10511590/44676394 від 06 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №15568 від 21 грудня 2023 року; №10490692/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 14095 від 22 листопада 2023 року; №10490691/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14127 від 23 листопада 2023 року; №10490693/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14146 від 23 листопада 2024 року; №10490694/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14147 від 23 листопада 2024 року, №10490698/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14158 від 23 листопада 2024 року; №10490697/44676394 від 01 лютого 2024 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14152 від 23 листопада 2024 року; №10490695/44676394 від 01 лютого 2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14156 від 23 листопада 2024 року;

- зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датою їх фактичного подання на реєстрацію, а саме: податкову накладну № 15569 від 21 грудня 2023 року; податкову накладну № 15570 від 21 грудня 2023 року; податкову накладну № 15561 від 21 грудня 2023 року; податкову накладну № 15568 від 21 грудня 2023 року; податкову накладну № 14095 від 22 листопада 2023 року; податкову накладну № 14127 від 23 листопада 2023 року; податкову накладну № 14146 від 23 листопада 2023 року; податкову накладну № 14147 від 22 листопада 2023 року; податкову накладну № 14158 від 22 листопада 2023 року; податкову накладну № 14152 від 22 листопада 2023 року; податкову накладну № 14156 від 22 листопада 2023 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року, ухваленим за наслідками розгляду справи в порядку спрощеного провадження, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року, позов задоволено.

У касаційній скарзі скаржник, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року у справі №380/16077/24, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову.

При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою Суд виходить з наступного.

Згідно пункту 8 статті 129 Конституції України, основними засадами судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

В свою чергу, відповідно до пункту другого частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.

У цій справі, суд першої інстанції, врахувавши вимоги частин третьої та четвертої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження. Предмет спору цієї справи не містить ознак, за яких її не можна було розглядати за правилами спрощеного провадження.

Передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України виняткові обставини, які виключають відмову у відкритті касаційного оскарження у справі розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, судом не встановлені, змістом касаційної скарги не доведено наявність виняткових підстав для можливості відкриття касаційного провадження у цій справі. Доводи касаційної скарги, фактично, зводяться до переоцінки встановлених судами обставин та досліджених ними доказів, що виходить за межі касаційного перегляду, які визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.

Керуючись статтями 243, 328, 333, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року у справі №380/16077/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ ТД КРАМАР ЛТД» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддіР.Ф. Ханова В.В. Хохуляк Л.І. Бившева