Ухвала від 05.01.2026 по справі 420/12056/22

Справа № 420/12056/22

УХВАЛА

05 січня 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/12056/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 вирішено адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеські області» № 33/36-357 від 27 травня 2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 27 травня 2021 №33/36-357, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» станом на листопад 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 992,40 грн.

24.12.2025 до суду від позивача ОСОБА_1 надійшла заява (вх. №135897/25), в якій заявник просить суд визнати виконавчий лист по справі №420/12056/22 таким, що не підлягає виконанню.

В обґрунтування зазначив, що у зв'язку зі зміною способу та порядку виконання рішення суду, виникла необхідність у подані переліку документів для виконання рішення суду, серед яких зокрема оригінал виконавчого листа по справі, до органів Казначейської служби. Виконавчий лист по справі втрачений, строк його пред'явлення до виконання сплинув, у видачі дублікату виконавчого листа відмовлено Ухвалою суду від 10.12.2025 року. Оскільки, ухвалою суду змінено спосіб виконання рішення суду зі зобов'язального характеру на стягнення коштів, що фактично зумовило наявність двох виконавчих листів у межах однієї справи, а отже, існують правові підстави для визнання первісного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Ухвалою суду від 29.12.2025 постановлено прийняти заяву ОСОБА_1 (вх. №135897/25 від 24.12.2025) про визнання виконавчого документа, таким, що не підлягає виконанню до розгляду у судовому засіданні; призначити судове засідання з розгляду заяви на 05 січня 2026 року об 14 год 00 хв у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №23 (2-й поверх).

Сторони по справі в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлена належно.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 по справі №420/12056/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 27 травня 2021 №33/36-357, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» станом на листопад 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

15.11.2022 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи, що підтверджується наявним в матеріалах справи супровідним листом про їх направлення.

Ухвалою суду від 10.09.2025 змінено спосіб виконання рішення суду по справі № 420/12056/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суми доплати пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2023 в сумі 207674,62 грн.

Ухвалою суду від 06.11.2025 постановлено відмовити у задоволенні заяви представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вх. №10076/25 від 25.09.2025) про визнання виконавчого документа, таким, що не підлягає виконанню.

Ухвалою суду від 10.12.2025 постановлено відмовити у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 (вх. №127871/25 від 03.12.2025) про видачу дубліката виконавчого документу.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судові рішення виконуються безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю або частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником або іншою особою або з інших підстав.

За приписами ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.

Відповідно до підпунктів 18.1, 18.2 пункту 18 Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу; оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 373 КАС України протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений в частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу або у разі її відсутності - рекомендованим чи цінним листом.

Таким чином, підставою для виконання рішення суду є відповідне рішення та виданий з метою його виконання виконавчий документ, зокрема, виконавчий лист. Видача виконавчого листа відбувається після набрання рішенням законної сили. Поряд з цим, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.

Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15.11.2020 у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Вирішуючи питання про наявність підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд виходить з того, що виконавчий лист в адміністративній справі № 420/12056/22 видано з метою забезпечення примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2022, яке набрало законної сили. Зазначене свідчить про те, що цей виконавчий лист не видано помилково.

Суд зауважує, що згідно приписів КАС України виконавчий лист видається виключно на рішення суду. Процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

За твердженням позивача, оскільки, ухвалою суду змінено спосіб виконання рішення суду зі зобов'язального характеру на стягнення коштів, що фактично зумовило наявність двох виконавчих листів у межах однієї справи, а отже, існують правові підстави для визнання первісного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Однак суд звертає увагу, що Одеським окружним адміністративним судом виконавчий лист на виконання ухвали суду від 10.09.2025 у справі № 420/12056/22 не видавався.

Водночас відповідно до абзаців 3, 4 пункту 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб, зокрема, оригінал виконавчого документа і судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності).

Тобто в цьому випадку позивач має подати органам Казначейства як ухвалу про зміну способу виконання, так і виконавчий лист, за наявності відповідних підстав.

Таким чином, оригінал виконавчого листа у справі №420/12056/22 є документом, необхідним для перерахування коштів згідно Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

Враховуючи викладене, суд вважає в задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню необхідно відмовити.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 374 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 (вх. №135897/25 від 24.12.2025) про визнання виконавчого документа, таким, що не підлягає виконанню - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА