Справа № 420/34180/25
05 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщені суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов,
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить протиправною та скасувати постанову № 123 про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення від 09.09.2025;
- визнати протиправною та скасувати постанову № 124 про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення від 09.09.2025;
- визнати протиправною та скасувати постанову № 125 про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення від 09.09.2025. В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує на відсутність вчинення ним порушень законодавства, яке стало підставою для прийняття такого рішення.
Ухвалою судді від 14.10.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач надав до суду відзив у якому вимоги не визнає та, наголошує, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, так як під час проведення позапланової перевірки за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , встановлено, що ФОП ОСОБА_2 в ресторанному закладі «GRACE» не розміщено наочну інформацію, що складається з графічного знаку про заборону куріння і тексту такого змісту: «Куріння вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!». Також в ресторанному закладі «GRACE» встановлено розміщення предметів, пов'язаних з вживанням тютюнових виробів (кальянів) в кількості 25 штук. Також встановлено в БАР- КАЛЬЯННА «GROOVE BAR» розміщена інформація в меню ресторану (QR- код, к'юар-код-матричний код) про надання закладом послуги приготування кальянів, а саме: розділ HOOKAH, який містить наступний перелік кальянів: кальян авторський - 900 грн, кальян hard - 510 грн, кальян medium - 470 грн, кальян light - 440 грн. Вказані порушення зафіксовано матеріалами відеофіксації та фото фіксації від 21.08.2025. Головне управління не проводило перевірки діяльності з продажу тютюнових виробів як ліцензійного виду діяльності, а Проводить перевірку дотримання суб'єктом господарювання, що здійснює діяльність в ресторанному закладі вимог Закону № 2899-IV. Тому твердження представника позивача про те, що ФОП ОСОБА_1 не здійснює діяльність з продажу тютюнових виробів (кальянів) не можуть прийматися до уваги. З наданого представником позивача договору про співпрацю № 01/08-2 від 01.08.2025 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснює діяльність в ресторанному закладі «GRACE» спільно з іншими суб'єктами господарювання і відповідно до п. 3.2, розділу 3 Договору Відповідальність та взаємодія сторін вказаного договору позивач погоджувала меню закладу в якому за результатами проведеної перевірки встановлено факт стимулювання, а постановою про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на населення від 09.09.2025 № 124 на ФОП ОСОБА_1 накладено фінансову санкцію у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень за порушення абзацу 1 та абзацу 12 ч. 1 ст. 16 Закону України 2899-IV (встановлено розміщення інформації в меню ресторану (QR-код, к'юар-код-матричний код) про надання закладом послуги приготування кальянів, а саме: розділ HOOKAH, який містить перелік кальянов, що є фактом прямого стимулювання вживання тютюнових виробів в ресторанному закладі «GRACE». Крім того, кожний суб'єкт господарювання, що здійснює господарську діяльність в ресторанному закладі «GRACE», повинен дотримуватись чинного законодавства України та не вчиняти дії, що прямо заборонені Закону № 2899- IV (в закладах ресторанного господарства забороняється розміщувати кальяни, повинна бути розміщена наочна інформація про заборону куріння та забороняється розміщувати інформацію про надання закладом послуги приготування кальянів), а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
22.07.2025 фізичною особою було подано скаргу до Держпродспоживслужби України, у якій зазначається, що ним виявлено порушення господарюючим суб'єктом/ресторанний заклад «Grace» (адреса згідно ліцензії: м. Одеса, вул. Генуезька, 1-Е, господарюючий суб'єкт: ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) норми Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
На підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 18.08.2025 №2664 «Про проведення позапланової перевірки», та направлення на проведення перевірки від 18.08.2025 № 1415 у період з 21.08.2025 по 22.08.2025 посадовими особами головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області проведена позапланова перевірка ФОП ОСОБА_1 за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 в ресторанному закладі «GRACE». Предмет перевірки: дотримання норм законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення з питань зазначених у зверненні заявника. Підстава проведення перевірки: абзац 5 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, наказ Міністерства охорони здоров'я від 04.08.2025 № 1224 «Про погодження здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю)», лист Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 11.08.2025 № 15.1.3-6/20221 та звернення фізичної особи від 22.07.2025 за №Є-5046.
Копія направлення на проведення перевірки було вручено представнику позивача адвокату Діденко К., яка була присутня під час перевірки, та ознаймлена з підставами перевірки, про що свідчить підпис на направленні.
За результатами перевірки складений акт від 22.08.2025 року №2359 яким встановлено порушення позивачем: частини 4 статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»- не розміщено наочну інформацію, що складається з графічного знаку про заборону куріння і тексту такого змісту: «Курінння вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»;
-пункту 5 частини 2 статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». В ресторанному закладі «GRACE» встановлено розміщення предметів, пов'язаних з вживанням тютюнових виробів (кальянів) в кількості 25 штук;
- абзацу 1 і 12 частини 1 статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». В бар- кальянна «GROOVE BAR» розміщена інформація в меню ресторану (QR- код, к'юар-код-матричний код) про надання закладом послуги приготування кальянів, а саме: розділ HOOKAH, який містить наступний перелік кальянів: кальян авторський - 900 грн, кальян hard - 510 грн, кальян medium - 470 грн, кальян light - 440 грн.
09 вересня 2025 року у приміщені відповідача відбувся розгляд справи за порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Представником ФОП ОСОБА_1 , адвокатом Діденко К.В., на виконання статті 28 Закону України «Про адміністративну процедуру» були подані письмові пояснення №08/09-1 від 08.09.2025 року, у яких було зазначено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області проведено перевірку відносно неналежного суб'єкта перевірки, оскільки, ФОП ОСОБА_1 ніякого відношення до реалізації тютюнових виробів не має та прохала закрити справу щодо позапланового заходу державного контролю у щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері попередження та зменшення впливу на здоров'я населення відносно ФОП ОСОБА_1 на підтвердження чого наданий Договір про співпрацю №01/08-2 від 01.08.2025 року укладений між позивачем та ТОВ «Лорем іпсум» та ФОП ОСОБА_3 .
За результатами розгляду матеріалів перевірки та письмових пояснень позивача та вказаного договору Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області 09.09.2025 прийнято:
- постанову про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на населення від 09.09.2025 № 123 якою до ФОП ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію у розмірі 1000 (одна тисяча) гривень за порушення ч. 4 ст. 13 Закону України № 2899-IV (не розміщено наочну інформацію, що складається з графічного знаку про заборону куріння і тексту такого змісту: «Курінння вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»);
- постанову про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на населення від 09.09.2025 № 124 про накладення на ФОП ОСОБА_1 фінансову санкцію у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень за порушення абзацу 1 та абзацу 12 ч. 1 ст. 16 Закону України 2899-1V (встановлено розміщення інформації в меню ресторану (QR-код, к'юар-код-матричний код) про надання закладом послуги приготування кальянів, а саме: розділ HOOKAH, який містить наступний перелік кальянів: кальян авторський - 900 грн, кальян hard - 510 грн, кальян medium - 470 грн, кальян light - 440 грн., що є фактом прямого стимулювання вживання тютюнових виробів в ресторанному закладі «GRACE»);
- постанову про накладення фінансової санкції на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на населення від 09.09.2025 № 125 про накладення на ФОП ОСОБА_1 фінансову санкцію у розмірі 3 000 (три тисячі) гривень за порушення п. 5 ч. 2 ст. 13 Закону № 2899-IV (в ресторанному закладі «GRACE» за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, буд. 1-Е, встановлено розміщення кальянів (в кількості 15 штук).
Позивач не погодилась із вищевказаними постановами та звернулась до суду з позовом.
Джерела права та висновки суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» (далі також - Закон №2899) визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2899 законодавство України про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров'я, цього Закону та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
У відповідності до ст. 3 одними з основних завдань Закону № 2899 є, зокрема:
-визначення правових і організаційних засад державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів серед дітей і молоді та зменшення вживання тютюнових виробів громадянами з метою зниження ризику розвитку захворювань, втрати працездатності та їхньої передчасної смертності внаслідок куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання;
-посилення державного контролю за безпечністю тютюнових виробів, що виробляються в Україні або ввозяться в Україну, та зменшення токсичності тютюнових виробів шляхом зниження вмісту нікотину, смоли, інших шкідливих для здоров'я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння;
-забезпечення захисту людини від шкідливого впливу тютюнового диму на робочих і в громадських місцях;
-створення економічних, інших умов, що сприятимуть обмеженню куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання, охороні здоров'я населення, зниженню захворюваності та збільшенню тривалості життя людини;
-забезпечення інформування населення про ризики та шкідливі наслідки для здоров'я людини куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання незалежно від віку людини і стану її здоров'я;
-встановлення засад відповідальності за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
У ст. 4 Закону № 2899 визначені основні принципи державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення, до яких належать, зокрема:
-законності;
-поступовості та поетапності заходів, спрямованих на охорону здоров'я населення від впливу тютюнового диму, запобігання початку куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання, насамперед серед дітей та молоді, та зменшення вживання тютюнових виробів;
-доступності інформації для населення про шкоду для здоров'я людини вживання тютюнових виробів, впливу тютюнового диму та перевагу здорового способу життя;
Також, одним з основних напрямків державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення є: забезпечення дотримання суб'єктами господарювання відповідних норм і правил під час виробництва та реалізації тютюнових виробів (ст. 5 Закону № 2899).
Відповідно до статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Тобто, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом, передбачає в той же час зобов'язання ФОП ОСОБА_1 як суб'єкта господарювання перед суспільством дотримуватись вимог та правил встановлених державою у відповідній сфері, вести свою діяльність не порушуючи права, інтереси та свободи інших людей. Адже, свобода підприємницької діяльності зовсім не означає «вседозволеність». Така діяльність підлягає регулювання державою в рамках існуючого законодавства. Відповідно позивач добровільно приймає на себе ризики витрат, пов'язаних з настанням відповідальності за порушення вимог законодавства.
Звернення громадян, що містять відомості про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави є підставами для проведення позапланових заходів державного контролю.
Закон №2899 спрямований на забезпечення високого рівня захисту здоров'я людини, особливо дітей та молоді, а також виконання зобов'язань України відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
Основними принципами Закону №2899 є попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
За висновками МОЗ, зазначення в зверненнях фізичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог Закону №2899 є свідченням порушення їх законних інтересів, що спричинило шкоду їхнім правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, що підтверджується попередженнями МОЗ на зовнішньому упакуванні тютюнових виробів.
Верховний Суд у справі №420/1842/21 зазначив:
« 32. Аналіз вищенаведених положень законодавства дає підстави дійти висновку, що
куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів забороняється у приміщеннях закладів ресторанного господарства. При цьому, суб'єкт господарювання несе відповідальність за порушення вимог статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» шляхом здійснення прямого чи непрямого впливу (стимулювання) на споживача.»
« 34. Прийняття цього Закону зумовлено метою зменшення шкідливих наслідків для життя та здоров'я населення від вживання тютюну. Зокрема, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від хвороб, спричинених вживанням тютюну, щороку помирає понад 8 мільйонів людей у світі; вживання тютюнових виробів - один з основних факторів ризику виникнення неінфекційних захворювань (серцево- судинних, цукрового діабету, раку, хронічних обструктивних захворювань легень і розладів психічного здоров'я), що спричиняють майже 84% усіх смертей в Україні. За даними Міністерства охорони здоров'я України, щороку 85 тисяч українців помирає від хвороб, спричинених курінням.
35.З метою запобігання поширенню тютюнокуріння у 2006 році Україна ратифікувала (Законом N 3534-Гивід 15 березня 2006 року) Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ). РКБТ - перший міжнародний договір, який покладає на Сторони Конвенції юридичні зобов'язання щодо його виконання. Конвенція створена під егідою ВООЗ у відповідь на глобальну епідемію вживання тютюну. РКБТ ратифікувала 181 країна світу, що охоплює близько 90% населення світу.
Указом Президента України N° 722/2019 від 30 вересня 2019 року «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року», зокрема Ціллю 3 визначено «забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці». Завданням 3.8 цієї цілі є зниження поширеності тютюнокуріння серед населення з використанням інноваційних засобів інформування про негативні наслідки тютюнокуріння (індикатор - зменшити до 2025 року кількості курців в Україні до рівня 15%).
36.Крім того, Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров 'я населення» було прийнято на виконання Директиви 2014/40/ЄС «Про наближення законів, правил та адміністративних положень держав-членів, що стосуються виробництва, презентації та продажу тютюну та супутніх товарів та скасування Директиви 2001/37/ЄС», імплементація якої є зобов 'язанням України за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Кабінет Міністрів України підтвердив зобов'язання імнлементувати Директиву 2014/40/ЄС, затвердивши План заходів з виконання цієї Угоди (постанова N° 1106 від 25 жовтня 2017 року), який у пунктах 1389- 1396 визначає заходи з імплементації в національне законодавство Директиви 2014/40/ЄС».
Абзацами 1, 3 частини 1 ст. 16 Закону № 2899 визначено, що забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, в тому числі: використання тютюнових виробів з метою отримання товарів, робіт, послуг; пропонування або надання будь-якого прямого чи непрямого відшкодування на придбання або використання тютюнових виробів.
Відповідно до п. 1.3 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України 24.07.2002 №219 заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Також, наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 затверджено Класифікацію видів економічної діяльності (КВЕД-2010).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ФОП ОСОБА_1 здійснює свою господарську діяльність за наступними видами діяльності:
Основний:
56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
· 56.29 Постачання інших готових страв
· 56.21 Постачання готових страв для подій
· 47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах
· 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання
· 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.
Клас 56.10 включає послуги з надання харчування споживачам, незалежно від того, чи подаються вони в спеціальних місцях громадського харчування або в ресторанах самообслуговування, їдять їх у приміщенні, чи забирають із собою або замовляють додому. Сюди відноситься приготування та подача їжі для негайного споживання з моторизованих автомобілів або немоторизованих вагончиків.
Клас 47.26 та 47.11 включає в себе лише роздрібну торгівлю тютюновими виробами в магазинах.
Відповідно до п. 92 ст. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», термін «харчовий продукт» не включає, зокрема, тютюн і тютюнові вироби.
Позивач за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька б.1-Е, здійснює свою господарську діяльність як заклад ресторанного господарства «GRACE».
Позивач у вказаному закладі ресторанного господарства не встановив наочну інформацію, що складається з графічного знаку про заборону куріння і тексту такого змісту: «Курінння вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»), що позивачем не спростовано та у позові не обгрунтовано її відсутність.
Також в в меню ресторану (QR-код, к'юар-код-матричний код) наявна інформація про надання закладом послуги приготування кальянів, а саме: розділ HOOKAH, який містить наступний перелік кальянів: кальян авторський - 900 грн, кальян hard - 510 грн, кальян medium - 470 грн, кальян light - 440 грн., що є фактом прямого стимулювання вживання тютюнових виробів в ресторанному закладі «GRACE»);
-в ресторанному закладі «GRACE» за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, буд. 1-Е, встановлено розміщення кальянів в кількості 15 штук.
Відповідно до ст.1 Закон №2899 реклама й стимулювання продажу тютюну - будь-який вид передачі комерційної інформації, рекомендації або дії, метою чи результатом або ймовірним результатом якого є стимулювання продажу тютюнового виробу або вживання тютюну, прямо чи опосередковано.
Отже, реалізація в закладі ресторанного господарства послуг з надання кальянів здійснюється з метою їх подальшого використання споживачами послуг/ відвідувачами ресторану при отриманні послуги з приготування кальяну та вживання таких тютюнових виробів у приміщенні закладу ресторанного господарства, що є стимулюванням використання тютюнових виробів в поєднанні з послугою приготування кальяну, та підтвердженням куріння/використання кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства.
Згідно ст.1 ЗУ №2899 терміни вживаються у такому значенні : пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння - пристрої, які можуть бути використані для вдихання аерозолів (парів), що утворюються внаслідок нагрівання продуктів, які містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння;
реклама і стимулювання продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - будь-який вид передачі комерційної інформації, рекомендації або дії, метою, результатом або ймовірним результатом яких прямо чи опосередковано є стимулювання продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або вживання тютюну;
реклама і стимулювання продажу тютюну - будь-який вид передачі комерційної інформації, рекомендації або дії, метою, результатом або ймовірним результатом яких прямо чи опосередковано є стимулювання продажу тютюнових виробів або вживання тютюну;
Так, Верховний Суд у справі 420/2004/22 зазначив: «З огляду на вищезазначене, положення абзаців першого та п'ятого частини першої статті 16, у системному зв'язку із статями 1 та 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», а також статями 8 та 22 Закону України «Про рекламу», заборону стимулювання продажу тютюнових виробів, зокрема у спосіб продажу тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами, необхідно розуміти так, що такий продаж забороняється у наборі з будь-якими іншими товарами, які не пов'язані з вживанням тютюнових виробів; сам по собі продаж тютюнових виробів або пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння (кальян), якщо такий продаж не передбачає здійснення заходів, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», не може вважатися стимулюванням продажу тютюнових виробів, оскільки інше тлумачення цієї норми означало б повну заборону продажу тютюнових виробів та як наслідок закриття усіх закладів, що спеціалізуються на такому продажі».
Тобто, реалізація в закладі ресторанного господарства послуг з наданню кальянів здійснюється з метою їх подальшого використання споживачами при отриманні послуги з приготування кальяну та вживання таких тютюнових виробів у приміщенні закладу ресторанного господарства, що є стимулюванням продажу таких тютюнових виробів споживачам та прямим стимулюванням використання тютюнових виробів в поєднанні з послугою приготування кальяну, є порушенням вимог абз. 1, 3 ч. 1 ст. 16 Закону № 2899.
Згідно ч.3 ст.13 ЗУ №2899 у місцях та закладах, в яких куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено, розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: "Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!".
Відповідальність за недтримання приписів ч.3 ст.13 ЗУ №2899 встановлена абз.8 ч.2 ст.20 ЗУ №2899 - нерозміщення інформації, передбаченої частиною четвертою статті 13 цього Закону, порушення вимог частини шостої статті 13 цього Закону - одна тисяча гривень.
На підставі вищенаведеного суд доходить висновку, що відповідач довів належними доказами правомірність застосування до позивача штрафної санкції за постановою №123 від 09.09.2025 року.
Відповідно до абзацу 13 частини 1 статті 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», за порушення норм цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання у разі: порушення заборони щодо реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів - від тридцяти тисяч гривень до п'ятдесяти тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.
Відповідно до абз.1 та 12 ч.1 ст.16 ЗУ №2899 забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, у тому числі інші заходи прямого та непрямого стимулювання продажу тютюнових виробів та вживання тютюну.
Згідно п.5 ч.2 ст.13 ЗУ №2899 забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:
1) у ліфтах і таксофонах;
2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
Позивач в обгрунтування позовних вимог та у письмових поясненнях вказував, що це не він здійснював продаж послуг з наданням кальянів, на підтвердження чого надав Договір про співпрацю від 01.08.2025 року №01/08-2(далі Договір) .
Згідно умов вказаного Договору він укладений між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «Лорем інсум» та ФОП ОСОБА_3 разом Сторони у якому вони погодились на співпрацю щодо провадження господарської діяльності з діяльності закладу громадського харчування (кафе) у приміщені яким сторони користуються на підставі укладених договорів. Співпраця між Сторонами здійснюється наступним чином: Строна-1 ( ТОВ) впроваджує діяльність з розміщенням та функціонуванням бару в кафе, сторона-2 (позивач) з розміщення та функціонування кухні кафе, сторона -3 (ФОП ОСОБА_3 ) з розміщення та функціонування пекарні кафе. Територія здійснення співпраці сторонами Договору-нежитлове приміщення кафе загальною площею 196,8кв.м. та відкрита тераса 436,35кв.м. на 1 поверсі приміщення на -1 (мінус першому) поверсі загальною площею 32.75 кв.м. що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 нежитлове приміщення №29Н/2 та нежитлове приміщення №1Н.
Відповідно до п.3.2 Договору Сторони спільно погоджують в т.ч. меню, цінову політику тощо.
Згідно п.3.4 Сторони зобов'язані сприяти одна одній в рамках спільної діяльності для забезпечення ефективної та прибуткової роботи кафе, в тому числі, але не виключно з питань взаємодії найманих працівників з питань організації обслуговування відвідувачів кафе ( представлення меню кафе, приймання замовлень від відвідувачів кафе, проведення сервіровки столів, отримання страв та напоїв з кухні бару, приготування страв та напоїв, подачі страв та напоїв відвідувачам, проведення розрахунків з відвідувачами).
Та матеріалами справи підтверджується, що меню у ресторані «GRACE» єдине та у ньому не відображено розподіл страв, напоїв та послуг з наданням кальянів із зазначенням конкретної Сторони договору яка їх реалізує чи надає, та не визначено, хто що продає відвідувачам, а тому суд погоджується що у такому випадку позивач як сторона Договору погодилась на розміщення поруч із своєю продукцією, яка нею продається/реалізовується (страви) кальянів, що є стимулюванням продажу тютюнових виробів.
При цьому суд погоджується, що позивач особисто не здійснювала продаж послуг з наданням кальянів чи табаку до них, та матеріали перевірки про це не вказують та штрафні санкції до неї за це не застосовувались, водночас реалізація кальянів та їх використання відбувалось в приміщені ресторану яке спільно використовується Стронами на що погодився позивач в межах підписаного ним Договору.
Враховуючи наведене, суд не вбачає обґрунтованими доводи позовної заяви, а тому визнає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог.
При цьому суд враховує, що на час розгляду справи та прийняття рішення позивач припинив свою діяльність як фізична особа-підприємець .
Положеннями статті 609 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
До підприємницької діяльності фізичних осіб згідно зі статтею 51 ЦК України застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Приписами частини третьої статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Положеннями статті 52 ЦК України визначено, що фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Суд зазначає, що однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи-підприємця є те, що у випадку припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Оскільки інспекційне відвідування ФОП ОСОБА_1 проводилось до припинення реєстрації господарської діяльності суб'єкта господарювання та порушення норм законодавства у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів встановлено під час здійснення відповідачем господарської діяльності відтак зобов'язання набуті підприємцем під час здійснення ним господарської діяльності залишаються навіть після припинення державної реєстрації господарської діяльності ФОП.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1)чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2)чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5, 6-11, 77, 90, 124, 126, 241-246, 251, 255, 257,258, 262, 293, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) рнокпп НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області (65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) код ЄДРПОУ 40342996.
Суддя Е.А.Іванов
.