справа №380/21594/25
05 січня 2026 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача - адвоката Шуріної Наталії Романівни від 26 грудня 2025 року про забезпечення позову у справі № 380/21594/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-1), Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 68 від 10 жовтня 2025 року, про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на особливий період на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати Комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 жовтня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 як особі, яка на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки його матір є особою із числа осіб з інвалідністю II групи, про що видати відповідний документ та зробити відповідний запис у військово-обліковому документі, електронному ВОД (РЕЗЕРВ +) про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Ухвалою судді від 03 листопада 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2025 року у задоволенні заяви представника позивача - адвоката Шуріної Наталії Романівни від 29 жовтня 2025 року про забезпечення позову відмовлено.
29 грудня 2025 року (вх. № 102707 від 29 грудня 2025 року) представник позивача - адвокат Шуріна Наталія Романівна подала через систему «Електронний суд» заяву від 26 грудня 2025 року про забезпечення позову.
Указана заява мотивована тим, що позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою та необхідними документами про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», утім замість ухвалення та вручення позивачу належного рішення за результатами розгляду його заяви та документів - про надання відстрочки відповідач-1 надіслав позивачу повістку № 5985413 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Фактично відповідач-1, попри наявність судового спору щодо відмови в наданні відстрочки, перейшов до вчинення дій, спрямованих на реалізацію мобілізаційних заходів, що створює реальний ризик мобілізації позивача до вирішення спору по суті та унеможливлює ефективний судовий захист його права на відстрочку. Неодноразові відмови відповідача-1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчать про системний характер порушення прав позивача та підтверджують реальність ризику втрати ефективності судового захисту, оскільки за наявності такої відмови відповідач-1 може ухвалити рішення про мобілізацію позивача до ухвалення судового рішення у справі. У разі призову позивача на військову службу під час мобілізації, в особливий період він набуде статусу військовослужбовця, що унеможливить реалізацію його права на продовження відстрочки, а також ускладнить або зробить неможливим виконання судового рішення у разі його ухвалення на користь позивача, оскільки надання чи продовження відстрочки (бронювання) від призову на військову службу під час мобілізації особі, яка вже проходить військову службу, законодавством не передбачено. Крім того, призов позивача на військову службу призведе до виникнення нового предмета спору, зокрема щодо звільнення його з військової служби, що суперечить принципу ефективного судового захисту та свідчить про необхідність застосування заходів забезпечення позову. Водночас обраний спосіб забезпечення позову обґрунтовується очевидною протиправністю вручення позивачу повістки, з огляду на те, що він не підлягає мобілізації. Внаслідок неправомірних рішень та дій відповідача-1 порушується право позивача на відстрочку, термін дії якої на момент призову та на час розгляду справи не закінчився. Це, своєю чергою, свідчить про незаконність надіслання позивачу повістки та необхідність негайного судового захисту.
З огляду на викладене просить суд заборонити ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії, пов'язані з мобілізацією та призовом на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до моменту набрання законної сили рішенням суду у справі № 380/21594/25, провадження № 380/22907/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи заяву представника позивача - адвоката Шуріної Наталії Романівни від 26 грудня 2025 року про забезпечення позову, суд ураховує таке.
Насамперед суд відзначає, що відповідно до вимог частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого є справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Забезпечення позову - це надання заявнику тимчасової правової охорони його прав та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду, до вирішення спору судом та набрання рішенням суду законної сили. Заходи забезпечення позову є втручанням суду у спірні правовідносини до їх вирішення, тому вони повинні застосовуватися судом з підстав та в порядку, прямо передбаченому законом.
Підстави та порядок вжиття заходів забезпечення позову врегульовано главою 10 розділу І КАС України.
Згідно з частинами першою - третьою статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Ухвалу про забезпечення позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.
Суд відзначає, що підстави забезпечення позову, передбачені частиною другою статті 150 КАС України, є оціночними, тому суд повинен у кожній окремій ситуації з урахуванням конкретних доказів встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Згідно з частинами першою, другою статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Частинами четвертою - шостою статті 154 КАС України передбачено, що залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково.
Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Отже, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, в провадженні якого є справа, до вирішення такої справи по суті визначених законом заходів з метою створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде ухвалено на користь позивача. Заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі - Порядок № 560, в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає: оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України; прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби; перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення; документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації; відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.
За змістом пунктів 21, підпункту 1 пункту 27, пунктів 28 - 29 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
У повістці зазначаються, зокрема мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ.
Відповідно до пункту 88 Порядку № 560 на основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору (у разі потреби) резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби вручається під особистий підпис або надсилається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу їх місця проживання.
Отже, у повістці про виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів зазначається, серед іншого, мета такого виклику, а саме:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
За результатами проведення медичного огляду військовозобов'язаного військово-лікарською комісією, зокрема може бути ухвалене рішення щодо придатності до проходження військової служби під час мобілізації.
Надалі на основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки вручається під особистий підпис повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби або ж така надсилається засобами поштового зв'язку.
Суд зазначає, що предметом оскарження у цій справі є рішення відповідача-2, оформлене протоколом № 68 від 10 жовтня 2025 року, яким позивачу протиправно (на його думку) відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, за наявності у нього підстав для такої відстрочки, передбачених пунктом 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Водночас дії або рішення відповідачів щодо призову та мобілізації позивача ним не оскаржуються, тому визначений позивачем спосіб забезпечення позову шляхом заборони відповідачу-1 вчиняти дії, пов'язані з призовом на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , до моменту набрання законної сили рішенням суду у справі фактично виходить за межі предмету розглядуваного спору.
Також суд ураховує, що позивачем не додано до заяви про забезпечення позову жодних підтверджувальних документів, які свідчать про вжиття відповідачем активних дій щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації.
Так, доказів на підтвердження того, що відповідачем вчиняються активні мобілізаційні заходи стосовно позивача, які полягають, зокрема у врученні йому повістки щодо призову на військову службу під час мобілізації чи відправлення до місць проходження військової служби та що у зв'язку з цим є реальна загроза вжиття заходів, спрямованих на призов позивача на військову службу під час мобілізації, позивачем не надано.
Додана позивачем до заяви про забезпечення позову копія повістки № 5985413 має своєю метою лише виклик позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення даних та не свідчить про вжиття відповідачем активних дій щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації, про які зазначено вище, як стверджує представник позивача.
Водночас суд зауважує, що рішення відповідача-1, оформлене протоколом № 78 від 19 грудня 2025 року, яким позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», долучене до заяви про забезпечення позову, не є предметом оскарження у цій справі.
Отже, наведені представником позивача у заяві про забезпечення позову аргументи, зокрема про ймовірний призов позивача на військову службу під час мобілізації, на цій стадії судового процесу не дають підстав уважати, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.
Суд зазначає, що підстави забезпечення позову не можуть ґрунтуватися на ймовірних припущеннях і повинні підтверджуватись належними та допустимими доказами.
Також слід зазначити, що під час вирішення питання щодо забезпечення позову обґрунтованість позову не досліджується, оскільки питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті та не можуть вирішуватись ним під час розгляду заяви про забезпечення позову.
Сама лише незгода заявника із діяннями чи рішеннями суб'єкта владних повноважень та звернення до суду з позовом про визнання таких діянь чи рішень протиправними ще не є достатньою підставою для застосування судом заходів забезпечення позову.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про відсутність визначених законом підстав для вжиття заходів забезпечення позову, тому у задоволенні заяви представника позивача - адвоката Шуріної Наталії Романівни від 26 грудня 2025 року про забезпечення позову належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 150-154, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
У задоволенні заяви представника позивача - адвоката Шуріної Наталії Романівни від 26 грудня 2025 року про забезпечення позову - відмовити.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 05 січня 2026 року.
Суддя Клименко О.М.