Рішення від 06.01.2026 по справі 380/7769/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2026 рокусправа № 380/7769/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач ), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 21.03.2025 №134350004726 Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 та не врахування до загального та пільгового стажу періодів роботи із 01.04.2021 по 14.08.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи на ВП "Шахта "Великомостівська" з 01.04.2021 до 14.08.2024 та провести відповідний перерахунок пенсії згідно поданої заяви від 21.03.2025.

Ухвалою від 22.04.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 10.06.2021 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, позивач продовжував працювати. 21.03.2025 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії. Рішенням від 21.03.2025р. №134350004726 відмовлено у перерахунку пенсії оскільки 01.07.2023 вже було здійснено перерахунок пенсії. Позивач не погоджується із рішення, вважає, що пенсійний орган протиправно не зарахував йому до страхового пільгового стужу період роботи із 01.04.2021р. до 14.08.2024р. на ВП «Шахта Великомостівська ДП «Львіввугілля».

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Відповідач 1 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка від 21.03.2025 №1755 про перерахунок пенсії, відповідно до частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пакетом документів. За принципом екстериторіальності, документи ОСОБА_1 про перерахунок пенсії розглядалися, і відповідно, рішення про відмову в здійсненні перерахунку пенсії приймалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області №134350004726 від 21.03.2025.

Стверджує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, не розглядало ані вищезазначеної заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, ані документів доданих до цієї заяви, відповідно й не приймало жодних рішень щодо цього питання.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідач 1 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV. Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийняло рішення №134350004726 від 21.03.2025 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки позивачу було проведено перерахунок по стажу відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.07.2023 року.

Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 згідно записів трудової книжки Серії НОМЕР_1 в період із 01.08.1984 до 21.09.1988 працював майстром в Камянка-Бузькому СПТУ-71;

Із 28.09.1988 до 02.01.1991 працював май стром по ремонту машинного обладнання в колгоспі ім. Б. Хмельницького.

Із 02.01.1991 до 25.12.2001 працював рамщиком в радгоспі «Прибужжя».

Із 04.02.2002 до 28.02.2003 працював машиністом автонавантажувача на завод будівельних матеріалів ДВАТ «Укрзахідвуглебуд».

03.03.2018 - прийнятий на роботу учнем гірника підземного на шахту «Великомостівську».

16.05.2018 - переведений на посаду гірника підземного III розряду.

10.06.2021 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком.

Позивач продовжував працювати після призначення пенсії.

01.01.2023 - переведений підземним гірником з ремонту гірничих виробок.

01.08.2023 - переведений на посаду електрослюсаря з ремонту устаткування.

14.08.2024 - звільнений з роботи за власним бажанням.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка від 21.03.2025 №1755 про перерахунок пенсії, відповідно до частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пакетом документів.

Починаючи з 01.04.2021 при опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсійні органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності.

У відповідності до 1 розділу Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (в редакції Постанови правління Пенсійного фонду України №25-1 від 16.12.2020) заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Відповідно до пункту 4.1. Порядку 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення/ перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

На підставі викладеного, за принципом екстериторіальності, документи ОСОБА_1 про перерахунок пенсії були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Так спірне рішення про відмову в здійсненні перерахунку пенсії №134350004726 від 21.03.2025, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, мотивоване наступним:

«… Відповідно до частини 4 статті 42 Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За результатами розгляду заяви прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно з заявою №1755 від 21.03.2025, оскільки заявнику було проведено перерахунок по стажу відповідно до ч.4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.07.2023 року…».

Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.

Спір у справі стосується відмови пенсійного органу провести перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням його стажу роботи.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 22, 44 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

У преамбулі Закону №1788-ХІІ зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (надалі, також Закон №1058-ІV) встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

У заяві позивач просив провести перерахунок його пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058 з 10.06.2021 з врахуванням страхового стажу роботи 29 років 01 місяць 14 днів, в т. ч. за списком №1 - 02 роки 00 місяців 00 днів, заробітну плату враховано за період з 01.07.1989 по 31.03.2021. До стажу роботи за списком №1 зараховано періоди роботи з 02.04.2018 по 09.05.2018, з 16.05.2018 по 31.07.2019, з 01.08.2019 по 31.05.2021 відповідно до поданої пільгової довідки від 08.06.2021 №1-350-14 виданої відокремленим підрозділом "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля".

Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , період роботи з 01.01.2022 по 14.08.2024 не зараховано до страхового стажу та пільгового стажу та заробітної плати за списком №1, так як відокремленим підрозділом "Шахта "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля" не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за відповідний період.

Тобто, проводячи перерахунок пенсії позивача протоколом від 10.07.2024 із 01.07.2023, пенсійний орган не зарахував до стажу роботи період його роботи з 01.01.2022 у зв'язку із несплатою роботодавцем страхових внесків.

Із приводу цього суд зауважує наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.

Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання ВП «Шахта «Великомостівська» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений належної соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, несплата страхових внесків підприємством не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоди роботи позивача: 01.04.2021 - 14.08.2024 на ВП «Шахта «Великомостівська».

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.

Відтак суд прийшов до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області під час перерахунку пенсії позивача 10.07.2024 протиправно не зарахувало до страхового стажу періоди роботи позивача: на ВП «Шахта «Великомостівська» із 01.04.2021 до дати проведення перерахунку.

Відтак відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у проведенні перерахунку пенсії та зарахуванню цього стажу із підстав уже проведеного перерахунку є протиправною.

Враховуючи наведене, суд вважає спірне рішення протиправним та скасовує його.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи на ВП "Шахта "Великомостівська" з 01.04.2021 до 14.08.2024 та провести відповідний перерахунок пенсії згідно поданої заяви від 21.03.2025, суд зазначає наступне.

Суд зауважує, що у справі, що розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління ПФУ в Тернопільській області, рішенням якого позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Тому, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що відмовив позивачу у призначенні пенсії, яким, у цьому випадку, є Головне управління ПФУ в Тернопільській області.

До такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23, який в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України та ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд враховує під час вирішення цього спору.

Враховуючи наведене, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Головного управління ПФУ в Тернопільській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи на ВП "Шахта "Великомостівська" з 01.04.2021 до 14.08.2024 та провести відповідний перерахунок пенсії згідно поданої заяви від 21.03.2025.

Відтак суд частково задовольняє позов.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 21.03.2025 №134350004726 про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (ЄДРПОУ 14035769, адреса: майдан Волі, 3, м.Тернопіль, 46000) зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) періоди роботи на ВП "Шахта "Великомостівська" з 01.04.2021 до 14.08.2024 та провести перерахунок пенсії згідно поданої заяви від 21.03.2025.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (ЄДРПОУ 14035769, адреса: майдан Волі, 3, м.Тернопіль, 46000) понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 605 (шістсот п'ять ) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна