Ухвала від 07.01.2026 по справі 360/1293/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

07 січня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/1293/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 360/1293/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач просив суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2016 та з 01.12.2019 основного розміру пенсії з 79% до 70%;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області встановити ОСОБА_1 з 01.01.2016 та з 01.12.2019 основний розмір пенсії у розмірі 79% сум його грошового забезпечення та виплатити йому при цьому з 01.01.2016 та з 01.12.2019 заборгованість по його основному розміру пенсії, що утворилася не з його вини по день повернення йому незаконно невиплаченої пенсії, що встановлено у Рішенні Конституційного Суду України №8-рп/2013 від 15.10.2013;

-постановити окрему ухвалу суду і направити її на ім'я Голови управління Пенсійного фонду України, у зв'язку з недотриманням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській вимог ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», адже висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду №240/5401/18 від 04.02.2019 є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а саме Закон України №2262-12 від 09.04.1992, - до яких відноситься і Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі №360/1293/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (Сєвєродонецьк), вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення з 01.01.2016 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 79% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 70 % від сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.01.2016 та з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі № 360/1293/25 - залишено без змін.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі №360/1293/25 набрало законної сили 09.10.2025.

15.10.2025 заявник звернувся до боржника з заявою, в якій просив повідомити про проведення розрахунку пенсії, а також надати копії розрахунків.

На вищевказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надано відповідь від 16.11.2025 №11096-11748/М-02/8-1200/25, в якій вказало, що опрацювання рішень суду, які винесені на користь пенсіонерів з числа ВПО буде проведено після доопрацювання програмного забезпечення.

Заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області 13.11.2025 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 79589358 щодо «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.01.2016 та з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум».

Листом від 28.11.2025 №1200-0308-5/37087 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, що після опрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 року у справі № 360/1293/25, до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції буде надано інформацію про проведений перерахунок пенсії на виконання даного рішення суду.

В подальшому, до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали суду подати до Луганського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.07.2025 в адміністративній справі №360/1293/25, а саме «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.01.2016 та з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.», а у разі не надання до Луганського окружного адміністративного суду належного звіту про виконання у повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі №360/1293/25 накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області штраф у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб», оскільки станом на день подання вказаної заяви рішення суду від 15.07.2025 по справі №360/1293/25 фактично не виконано. На підставі викладеного, з вернувся до суду з вказаною заявою, просив її задовольнити.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 призначено до розгляду в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 360/1293/25 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області в строк до 01 січня 2026 року надати письмові пояснення та докази щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі №360/1293/25.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надіслано відзив від 31.12.2025 №1200-0802-7/40008 на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі №360/1293/25.

В обґрунтування зазначено, що згідно наявної інформації в електронній базі даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , з 01.07.2010 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону № 2262 по лінії Міністерства внутрішніх справ (дата звільнення 30.06.2010).

Первинно пенсію ОСОБА_1 призначено та розраховано відповідно до п. “а» ст. 13 Закону № 2262 (чинній на вказану дату) у розмірі 79 % відповідних сум грошового забезпечення. Після проведення перерахунку відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 визначено із врахуванням внесених змін, а саме - виходячи з 70% грошового забезпечення.

Місто Луганськ, де зареєстрований ОСОБА_1 , з 2014 року знаходиться на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (зі змінами).

ОСОБА_1 в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII є внутрішньо переміщеною особою.

Станом на день подання цього відзиву на виконанні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області перебувають: рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 360/1240/24, що набрало законної сили 31.03.2025; рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі № 360/1306/25, що набрало законної сили 17.09.2025, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25, що набрало законної сили 09.10.2025.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 360/1240/24, що набрало законної сили 31.03.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій. Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) № ЛК-0191 від 12.08.2024 із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.

У квітні 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 360/1240/24 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій. Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) № ЛК-0191 від 12.08.2024.

Грошове забезпечення за довідкою Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій. Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) № ЛК-0191 від 12.08.2024 усього складає 16663,52 грн. Основний розмір пенсії позивача з 01.05.2025 складає 11664,46 грн (16663,52 грн х 70% = 11664,46 грн). Підсумок пенсії (з надбавками) з 01.05.2025 склав 17475,36 грн. У травні 2025 року ОСОБА_1 виплачено пенсію у розмірі 17475,36 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі № 360/1306/25, що набрало законної сили 17.09.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано здійснити на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 360/1240/24 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновити її виплату з 01.05.2025.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25, що набрало законної сили 09.10.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано з 01.01.2016 та з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Після набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 законної сили, відповідно до рекомендації щодо організації взаємодії структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області під час виконання рішень судів Юридичне управління службовою запискою від 13.10.2025 № 3579/08-16 інформувало Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Управління з питань виплат (структурні підрозділи, до компетенції яких належить виконання рішення) про набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 законної сили з одночасною передачею копії рішення, що підлягає виконанню.

З 01.04.2021 здійснення фінансування виплати пенсії можливо виключно Пенсійним фондом України. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не є розпорядником коштів.

Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону № 2262-ХІІ, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету. Отже, Пенсійний фонд України фінансує вказані види пенсійних виплат та грошової допомоги за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління немає. Виплата пенсій, призначених за спеціальними законами, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Разом із цим, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821) затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Також Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 надано доручення Пенсійному фонду України не пізніше ніж до 01.09.2025 забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 набрала чинності 17.07.2025. Отже, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі № 360/1306/25 набрало законної сили 17.09.2025, тобто після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Так само рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 набрало законної сили 09.10.2025, тобто після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

10.10.2025 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР), реєстраційний номер 821- 42694 (на підтвердження зазначеного надаємо скріншот з програмного забезпечення ІКІС ПФУ: РСР).

17.09.2025 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1152 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду на 2025 рік».

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 “Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік», на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам, передбачено 1 млрд грн.

Опрацювання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішень суду, що набрали законної сили після 17.07.2025, у тому числі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25, що набрало законної сили 09.10.2025, могло бути можливим після доопрацювання Пенсійним фондом України програмного забезпечення (інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування).

Виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25, що набрало законної сили 09.10.2025, можливо лише після його опрацювання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, яке у свою чергу, як зазначено вище, могло бути можливим після доопрацювання Пенсійним фондом України програмного забезпечення.

29.10.2025 Луганським окружним адміністративним судом у справі № 360/1293/25 видано виконавчий лист про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.01.2016 та з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 13.11.2025 відкрито виконавче провадження № 79589358 за виконавчим листом № 360/1293/25 від 29.10.2025 (ідентифікатор доступу до ЄДВП 900Б87А5ВД0Е).

Станом на 09.10.2025 (дата набрання рішенням у справі № 360/1293/25 законної сили), 13.11.2025 (дата відкриття виконавчого провадження № 79589358), Пенсійним фондом України не доопрацьовано та не введено в експлуатацію інформаційну систему стосовно отримувачів пенсії з числа внутрішньо переміщених осіб.

Із наданих разом із цим відзивом документів можна встановити, що 10.10.2025 боржником внесено дані щодо виконання рішення від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 за обліковим номером № 821-42694, стан: виконується. Отже, рішення суду перебуває в опрацюванні, у зв'язку з доопрацюванням програмного забезпечення.

Зазначив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі № 360/1306/25 ОСОБА_1 проведено на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 360/1240/24 перерахунок пенсії із врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновлено її виплату з 01.05.2025.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 по справі № 360/1306/25 Головним управлінням проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 , розмір пенсійної виплати визначено вірно та складає - 19475,36 грн., технологічний розрахунок склав - 10998,54 грн., а повинен дорівнювати сумі пенсії 17475,36 грн (станом до перерахунку по СР згідно ПКМУ 821), що визначена на виконання попереднього рішення суду у справі № 360/1240/24.

У зв'язку з отриманням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 у справі № 360/1293/25, з метою недопущення застосування штрафних санкцій та можливості скорішого опрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 Головне управління листом від 30.12.2025 № 1200-0308-5/39959 звернулось до Пенсійного фонду України з проханням пришвидшити розгляд запиту щодо технічної підтримки № 521990 від 25.12.2025 та листа № 1200-0308-5/39698 від 25.12.2025.

Вказані обставини свідчать, що рішення суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 не виконано в частині проведення перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2016 та з 01.12.2019 виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, не здійснено відповідний розрахунок на доплату.

Заборгованість перед ОСОБА_1 , нараховану на виконання рішення у справі № 360/1293/25, за період з 01.01.2016 та з 01.12.2019 по дату виконання судового рішення (після виправлення Пенсійним фондом України технологічної помилки в ЕПС ОСОБА_1 ) буде включено картки реєстраційний номер 821-42694 в підсистемі ІКІС ПФУ:РСР, яка обліковується у Головному управлінні з 10.10.2025, та відповідно до Закону № 2262, Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165, та Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, може бути виплачена ОСОБА_1 після надходження коштів з Державного бюджету України та в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Інших можливостей для виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 у справі № 360/1293/25 немає.

На підставі викладеного, просив у задоволенні заяви відмовити.

Розглядаючи по суті заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 360/1293/25 та додані докази, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Вказаною нормою законодавець встановив обов'язок учасників справи щодо обов'язкового виконання рішень суду та їх відповідальність за невиконання таких рішень. Зазначена норма не передбачає будь-яких припущень або виключень щодо виконання частини судового рішення, не визначає яку частину рішення сторона повинна виконати обов'язково, а яку може не виконувати за наявності будь-яких причин.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі Скордіно проти Італії). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі Сіка проти Словаччини).

Обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в яких є держава в особі її компетентних органів, а тому, адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Суд зазначає, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.

Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у перевірці судом належного, точного та своєчасного виконання судового рішення у спосіб отримання звіту про таке виконання або спонукання до виконання судового рішення через визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі; наявність судового контролю за виконанням судового рішення передбачає безпосереднє виконання останнього та виключає можливості подання окремого позову, предметом якого є протиправні дії або бездіяльність суб'єкта, який має виконати таке рішення

Питання, пов'язані із здійсненням судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовані статтею 382 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до положень статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи відсутність доказів виконання рішення суду у цій справі, яке набрало законної сили, та предмет спору, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача у двомісячний строк подати звіт про повне виконання рішення у цій справі.

Таким чином, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 360/1293/25 підлягає частковому задоволенню з самостійним обранням судом строку для подачі звіту.

Підстави для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиконання в повному обсязі рішення суду наразі відсутні.

Одночасно, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача про те, що рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.01.2016 та з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум..

Лише в цьому випадку рішення суду буде виконано в повній мірі.

Керуючись статтями 256, 294, 295, 382, 382-1,382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 360/1293/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі №360/1293/25.

Звіт разом з доказами реального виконання рішення суду подати через підсистему Електронний суд.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Басова