Іменем України
07 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/1998/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом Богач Віти Іванівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
13 жовтня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Богач Віти Іванівни (далі представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач або ГУ ПФУ в Луганській області), в якій позивач з урахуванням уточнення просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виключити ОСОБА_1 із складу осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення з 07.10.2009 перерахунку розміру пенсії в порядку, передбаченому ст. 27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 07.10.2009 в порядку передбаченому ст. 27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування періоду навчання, не здійснення запитів для отримання довідок та не врахування заробітної плати для розрахунку розміру пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області врахувати з 07.10.2009 до загального стажу весь стаж, зазначений в трудовій книжці та період навчання в Львівськму політехнічнму інституті з 1954 року до в 1959 року;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області врахувати з 07.10.2009 заробітну плату для розрахунку розміру пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області врахувати з 07.10.2009 понадномовий стаж 17 років 7 місяців 12 днів;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області врахувати з 07.10.2009 надбавку як дитині війни, доплати за віком.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на неодноразові звернення представника позивача на виконання рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, зокрема, листом від 03.06.2025 повідомлено про проведення на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1371/23 з 07.10.2009 відповідного перерахунку пенсії. Відповідачем зазначено про ненадання позивачем довідки про заробітну плату, внаслідок чого пенсія за статтею 27 Закону має нульове значення, що виключає можливість розрахунку розміру доплати за понаднормовий стаж. Повідомлено, що розмір пенсії з 07.10.2009 встановлено в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом; в квітні 2025 року позивачу з 01.01.2024 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та її розмір становить 2361,00 грн.
Позивач не погоджується з діями відповідача щодо перерахунку розміру пенсії, зокрема через визначення ОСОБА_1 особою, якій не здійснюється масовий перерахунок, та призначення неіснуючого виду пенсії в «твердому розмірі».
На думку позивача, відповідач у відповідності до вимог діючого законодавства, має самостійно витребувати довідку щодо заробітної плати на підставі записів трудової книжки, а в разі неможливості - витребувати від управління праці та соціального захисту населення та врахувати при розрахунку пенсії.
Крім того, станом на 2 вересня 1945 року вік ОСОБА_1 становив 7 років, у зв'язку із чим позивач має право на надбавку до пенсії, як дитині війни.
Відповідач позов ОСОБА_1 не визнав, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
ОСОБА_1 з 07.10.2009 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
При цьому пенсію ОСОБА_1 призначено на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суді від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22, що набрало законної сили 09.11.2022, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано провести поновлення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 07.10.2009 відповідно до Закону № 1058, з компенсацією втрати частини доходів.
До набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22 законної сили ОСОБА_1 на обліку в органах Пенсійного фонду України не перебував та пенсію не отримував.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22 Головним управлінням ОСОБА_1 проведено поновлення пенсії за віком з 07.10.2009 відповідно до Закону № 1058.
Страховий стаж ОСОБА_1 , який склав 36 років 03 місяці 29 днів, обчислено на підставі трудової книжки. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,48938.
У зв'язку з відсутністю інформації про розмір пенсії ОСОБА_1 станом на момент її припинення, Головним управлінням на виконання рішення у справі № 360/1193/22 проведено поновлення пенсії за віком з 07.10.2009 у максимальному розмірі 49,86 грн, що склався станом на дату припинення виплати пенсії у 1997 році (відповідно до листа Пенсійного фонду України від 30.01.2023 № 2800-030102-9/4692).
Відповідно до розпорядження від 13.02.2023, на виконання зазначеного рішення суду, позивачу поновлено виплату пенсії з 07.10.2009 у розмірі 49,86 грн, в графі «особливості» зазначено: «не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 07.10.2009 по довічно».
З урахуванням того, що Головне управління відповідно до статті 47 Закону № 1058 здійснює нарахування пенсії у поточному місяці на виплату у майбутньому місяці, враховуючи, що дозвіл на макетну обробку електронної пенсійної справи ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суді від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22 отримано від Пенсійного фонду України 09.02.2023, у лютому 2023 року на відомість березня 2023 року ОСОБА_1 нараховано до виплати поточну пенсію за березень 2023 року у розмірі 49,86 грн на визначений ОСОБА_1 у заяві від 27.04.2021, зареєстрованій Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 06.05.2021 за вхід. № 1786/8, банківський рахунок, відкритий в АТ КБ «ПриватБанк».
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі № 360/1193/22 встановлено такий спосіб виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести поновлення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 07.10.2009 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з компенсацією втрати частини доходів, шляхом виплати пенсії на вказаний ним банківський рахунок, відкритий в АТ «ОЩАДБАНК».
Виплату позивачу заборгованості за період з 07.10.2009 по 31.10.2023, а також компенсації втрати частини доходів проведено 21.11.2023 в загальному розмірі 8594,37 грн. Також 21.11.2023 ОСОБА_1 виплачено поточну пенсію за листопад 2023 року в сумі 49,86 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.11.2023 у справі № 360/1193/22 відмовлено у задоволенні заяви адвоката Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в порядку статті 382 КАС України в адміністративній справі № 360/1193/22.
У мотивувальній частині ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 01.11.2023 у справі № 360/1193/22 щодо незгоди представника позивача з розміром обчисленої пенсії суд зазначив, що розмір пенсії, який має виплачуватись позивачу, не був предметом розгляду у справі № 360/1193/22. В межах даної справи судом надана оцінка правомірності дій (бездіяльності) відповідача щодо не поновлення пенсії ОСОБА_1 .
Рішення Головного управління від 13.02.2023 № 121630011183, розрахунок заробітної плати та розрахунок страхового стажу направлено позивачу листом Головного управління від 16.06.2023 № 3956-3752/ Ф-02/8-1200/23.
Крім того, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23, що набрало законної сили 04.09.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідного року), з відрахуванням фактично виплачених сум.
На виконання рішення суду № 360/1371/23, з урахуванням листа Пенсійного фонду України від 11.09.2024 № 22800-030101-9/61880, відповідачем у жовтні 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідного року), з відрахуванням фактично виплачених сум. Доплату пенсії за період з 07.10.2009 по 31.10.2024 сумі 231530,60 грн нараховано на додаткову відомість листопада 2024 року та виплачено 21.11.2024 на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк».
З урахуванням висновків суду, викладених в ухвалі Луганського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 у справі № 360/1371/23, рішенням Головного управління від 25.04.2025 № 121630011183 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідного року), з відрахуванням фактично виплачених сум.
25.04.2025 на відомість травня 2025 року ОСОБА_1 нараховано до виплати поточну пенсію за травень 2025 року у розмірі 2361,00 грн та доплату до пенсії за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 у розмірі 4288,00 грн (2361,00 грн (підлягало до виплати) - 2093,00 грн (виплачено фактично) = 268,00 грн х 16 міс (01.01.2024 - 30.04.2025) = 4288,00 грн) на визначений ОСОБА_1 банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».
Отже рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 у справі № 360/1371/23, виконано Головним управлінням фактично та в повному обсязі 25.04.2025.
Таким чином, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 у справі № 360/1371/23, відповідно частини першої статті 28 Закону № 1058 ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009 встановлено доплати до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Згідно з положеннями Закону України «Про Державний бюджет України», починаючи з 2009 року, прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність складали: з 01.10.2009 до 31.10.2009 - 498,00 грн, з 01.11.2009 до 31.12.2009 - 573,00 грн, з 01.01.2010 до 31.03.2010 - 695,00 грн, з 01.04.2010 до 30.06.2010 - 706,00 грн, з 01.07.2010 до 30.09.2010 - 709,00 грн, з 01.10.2010 до 30.11.2010 - 723,00 грн, з 01.12.2010 до 31.12.2010 - 734,00 грн, з 01.01.2011 до 31.03.2011 - 750,00 грн, з 01.04.2011 до 30.09.2011 - 764,00 грн, з 01.10.2011 до 30.11.2011 - 784,00 грн, з 01.12.2011 до 31.12.2011 - 800,00 грн, з 01.01.2012 до 31.03.2012 - 822,00 грн, з 01.04.2012 до 30.06.2012 - 838,00 грн, з 01.07.2012 до 30.09.2012 - 844,00 грн, з 01.10.2012 до 30.11.2012 - 856,00 грн, з 01.12.2012 до 31.12.2012 - 884,00 грн, з 01.01.2013 до 30.11.2013 - 894,00 грн, з 01.12.2013 до 31.08.2015 - 949,00 грн, з 01.09.2015 до 31.04.2016 - 1074,00 грн, з 01.05.2016 до 30.11.2016 - 1130,00 грн, з 01.12.2016 до 30.04.2017 - 1247,00 грн, з 01.05.2017 до 30.09.2017 - 1312,00 грн, з 01.10.2017 до 30.11.2018 - 1452,00 грн, з 01.12.2018 до 30.06.2019 - 1497,00 грн, з 01.07.2019 до 30.11.2019 - 1564,00 грн, з 01.12.2019 до 30.06.2020 - 1638,00 грн, з 01.07.2020 до 30.11.2020 - 1712,00 грн, з 01.12.2020 до 30.06.2021 - 1769,00 грн, з 01.07.2021 до 30.11.2021 - 1854,00 грн, з 01.12.2021 по 30.06.2022 - 1934,00 грн, з 01.07.2022 по 30.11.2022 - 2027,00 грн, з 01.12.2022 - 2093,00 грн, з 01.01.2024 - 2361,00 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23 зобов'язання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням інших підвищень на Головне управління не покладалось. Так само на Головне управління не покладалось таких зобов'язань і рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 у справі № 360/1371/23, яка залишена без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2025, прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23.
Приймаючи ухвалу від 03.06.2025 Луганський окружний адміністративний суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23 виконано у повному обсязі.
Щодо обчислення страхового стажу, зарахування до страхового стажу періоду навчання, врахування з 07.10.2009 заробітної плати для розрахунку розміру пенсії, доплати за понаднормовий стаж, зазначив таке.
До заяви від 27.04.2021, зареєстрованої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 06.05.2021 за вхід. № 1786/8, до Головного управління та до суду у справах № 360/1193/22 та № 360/1371/23 та у цій справі ОСОБА_1 довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 не надавалась.
Документи про навчання за денною формою здобуття освіти до Головного управління та до суду у справах № 360/1193/22 та № 360/1371/23 не надавались.
До страхового стажу ОСОБА_1 за записами трудової книжки не зараховано період роботи з 01.08.1959 по 07.02.1961 на Кадієвському сажевому заводі, оскільки не зазначено підстави для звільнення, що є порушенням Інструкції № 162.
Документи, які підтверджують період роботи з 01.08.1959 по 07.02.1961, ОСОБА_1 не надавались. Диплом, посвідчення, свідоцтво, а також довідки та інші документи, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання ОСОБА_1 не надавались.
На підтвердження зазначеного з електронної судової справи № 360/1193/22 відповідачем надано копію заяви позивача від 27.04.2021 з розпискою-повідомленням до неї, зареєстровану Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 06.05.2021 за вхід. № 1786/8, з якої вбачається, що разом із заявою на поновлення пенсії позивач надавав лише: нотаріально засвідченні копії довіреності та паспорту; заяву про перерахування коштів на банківський рахунок; копію трудової книжки.
Як зазначено вище, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22 Головним управлінням ОСОБА_1 проведено поновлення пенсії за віком з 07.10.2009 відповідно до Закону № 1058.
Страховий стаж ОСОБА_1 , обчислений на підставі трудової книжки, складає 36 років 03 місяці 29 днів (страховий стаж враховано по 12.06.1997). Коефіцієнт страхового стажу склав 0,48938.
Пенсійну виплату обчислено без урахування заробітної плати. Розрахунковий розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 27 Закону № 1058 складає 0,00 грн (0,00 грн (заробітна плата) * 0,48938).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 у редакції, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідного року).
Щодо проведення осучаснення пенсії з 01.10.2017, відповідач зазначив, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІ.
З 01.10.2017 проведено осучаснення пенсій, призначених до 01.10.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за попередні три роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн, а також проведено перерахунок пенсій із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
У зв'язку з відсутністю заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсійної виплати відповідно до статті 40 Закону № 1058, пенсія ОСОБА_1 перерахунку з 01.10.2017 не підлягає.
Щодо проведення індексації пенсії зазначено, що оскільки розмір пенсійної виплати обчислено без врахування заробітної плати відповідно до статті 40 Закону 1058, підстав для проведення індексації/автоматичного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 та з 01.03.2025 немає.
Щодо встановлення підвищення дітям війни зауважив, що підвищення дітям війни надається при наявності паспорту громадянина України, в той же час ОСОБА_1 надано паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Постанови, які прийнято українським Урядом, стосуються постійних мешканців України, у той час як ОСОБА_1 з 1997 року постійно проживає у Державі Ізраїль.
Щодо не здійснення запитів стосовно надання довідки про заробітну плату відповідачем зазначено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань України Державне підприємство «Науково-дослідний і проектний інститут хімічних технологій «Хімтехнологія» є діючим та зареєстровано за адресою: вул. Пивоварова, буд. 5-І2/5, м. Сєвєродонецьк, Луганська область.
Водночас, у зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та згідно з Переліком тимчасово окупованих російською федерацією територій України, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, вся територія Сєвєродонецької міської територіальної громади Луганської області з 25.06.2022 є тимчасово окупованою територією.
Оскільки поновлення пенсії за віком ОСОБА_1 проведено Головним управлінням хоча і з 07.10.2009 у лютому 2023 року здійснити запит довідки про заробітну плату наразі з об'єктивних причин, що не залежать від волі Головного управління, неможливо (Державне підприємство «Науково-дослідний і проектний інститут хімічних технологій «Хімтехнологія» з 25.06.2022 перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території України).
Підстав для застосування Порядку № 919 немає, оскільки згідно із штемпелем в трудовій книжці від 06.08.1959 б/н ОСОБА_1 з 23.05.1997 вже була призначена пенсія.
Крім того, 03.02.2025 Акерман О.М. через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву ВЕБ-12001-Ф-С-25-020452, в інтересах ОСОБА_1 в якій просив: витребувати довідку про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою; повідомити підстави не врахування понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі; здійснити перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, відповідно Закону № 1058-IV.
Водночас, до заяви від 03.02.2025 представник позивача, зокрема, долучив нотаріально засвідченні копії довіреності та паспорту на ім'я позивача, диплому серія НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 12.06.1959; рішення від 26.05.1972.
Разом із цим, заяви встановленої Порядком № 22-1 форми щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі диплому серія НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 12.06.1959, та рішення від 26.05.1972 до звернення ВЕБ-12001-Ф-С-25-020452 від 03.02.2025 Акерман О.М. не долучав.
Оскільки підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку пенсії і створює правові наслідки для особи, можна дійти висновку, що відповідачем правомірно не приймалось рішення щодо перерахунку пенсії, тому з його боку відсутні протиправні дії (бездіяльність).
Заяву від 03.02.2025 зареєстровано відповідачем 03.02.2025 за вхід. № 701/А-1200-25, розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та листом від 03.03.2025 № 1319-701/А-02/8-1200/25 Головним управління Пенсійного фонду України в Луганській області, окрім іншого, повідомлено Акермана О.М. , що розрахунковий розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 27 Закону № 1058 складає 0,00 грн (0,00 грн - заробітна плата х 0,48938 - коефіцієнт страхового стажу), доплата за понаднормовий стаж 11 років - 0,00 грн (0,00 грн - розмір пенсії за статтею 27 Закону № 1058 х 11 % - понаднормовий стаж 11 років). Розмір пенсії з 07.10.2009 встановлено в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Рішення суду № 360/1371/23 виконано в повному обсязі, інших зобов'язань, в тому числі щодо застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» не покладалось.
Лист відповідача від 03.03.2025 № 1319-701/А-02/8-1200/25 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.
27.05.2025 ОСОБА_1 через особистий кабінет на веб порталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву ВЕБ-12001-Ф-С-25-099126, якій просив: повідомити підстави визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії; повідомити підстави не врахування понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі.
Заяву від 27.05.2025 зареєстровано 28.05.2025 за вхід. № 4645/Ф-1200-25, розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та листом від 03.06.2025 № 3840-4645/Ф-02/8-1200/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надано ОСОБА_1 відповідь та роз'яснення щодо виконання рішення суду № 360/1371/23 в межах покладених на Головне управління зобов'язань.
Лист відповідача від 03.06.2025 № 3840-4645/Ф-02/8-1200/25 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.
Відповідач зауважує, що ухвалюючи рішення у цій справі слід врахувати, що разом із заявою від 27.04.2021, зареєстрованої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 06.05.2021 за вхід. № 1786/8, за результатом розгляду якої на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суді від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22 ОСОБА_1 у лютому 2023 року поновлено пенсію за віком з 07.10.2009, диплом серія НОМЕР_1 , виданий ОСОБА_1 12.06.1959, та рішення від 26.05.1972 не надавались. Зазначене жодним доводом позовної заяви не спростовується.
Що стосується вимог про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивача з 07.10.2009, представник просить в їх задоволенні слід відмовити, оскільки покладення судом обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивачу попри неподання пенсіонером відповідної заяви вказує на втручання у дискреційні повноваження територіального органу Пенсійного фонду, що чинним законодавством не допускається.
Відповідач діяв виключно в межах наданих йому повноважень та суворо дотримав встановлені Порядком № 22-1 норми. Своїми діями законні права позивача не порушував, а тому за наведених обставин просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю, в зв'язку з їх необґрунтованістю.
Ухвалою суду від 20.10.2025 позовну заяву Богач Віти Іванівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху.
Ухвалою суду від 04.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Відстрочено позивачу сплату судового збору у сумі 5813,76 грн до ухвалення судового рішення у справі. Розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 29.12.2025 позов Богач Віти Іванівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху. Запропоновано позивачу недоліки позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за період з 07.10.2009 по 12.04.2025 включно та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвалою суду від 05.01.2026 позовну заяву Богач Віти Іванівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог за період з 07.10.2009 по 12.04.2025 залишено без розгляду. Продовжено розгляд адміністративної справи в частині позовних вимог за період з 13.04.2025.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , є громадянином України, паспорт для виїзду за кордон № НОМЕР_3 від 14.06.1997. Позивач з липня 1997 року виїхав до Держави Ізраїль, де мешкає по теперішній час.
Із матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що з 23.05.1997 йому було призначено пенсію за віком довічно.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22 за позовом адвоката Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.11.2022, позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не поновлення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії за віком;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести поновлення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 07 жовтня 2009 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з компенсацією втрати частини доходів.
На виконання рішення суду по справі № 360/1193/22 Головним управлінням ОСОБА_1 проведено поновлення пенсії за віком з 07.10.2009 відповідно до Закону № 1058 у максимальному розмірі 49,86 грн, що склався станом на дату припинення виплати пенсії у 1997 році. Страховий стаж ОСОБА_1 обчислено на підставі трудової книжки та становить 36 років 03 місяці 29 днів, коефіцієнт страхового стажу склав 0,48938.
Відповідно до розпорядження від 13.02.2023, на виконання зазначеного рішення суду, позивачу поновлено виплату пенсії з 07.10.2009 у розмірі 49,86 грн, в графі «особливості» зазначено: «не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 07.10.2009 по довічно». Крім того, 21.11.2023 позивачу виплачено заборгованість за період з 07.10.2009 по 31.10.2023, а також компенсацію втрати частини доходів в загальному розмірі 8594,37 грн. Також 21.11.2023 виплачено поточну пенсію за листопад 2023 року в сумі 49,86 грн.
Не погоджуючись із визначеним відповідачем розміром поновленої пенсії, позивач звернувся до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23 за позовом Богач Віти Іванівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2023, позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 з урахуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редаціїї, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідого року), з відрахуванням фактично виплачених сум.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання рішення суду № 360/1371/23 відповідачем у жовтні 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідного року), з відрахуванням фактично виплачених сум.
Доплату пенсії за період з 07.10.2009 по 31.10.2024 сумі 231530,60 грн нараховано на додаткову відомість листопада 2024 року та виплачено 21.11.2024 на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», що не заперечується позивачем та його представником.
03.02.2025 Акерман О.М. в інтересах ОСОБА_1 через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся із заявою ВЕБ-12001-Ф-С-25-020452, відповідно до якої просив:
витребувати довідку про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою;
повідомити підстави не врахування понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі;
здійснити перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, відповідно Закону № 1058-IV.
Заяву представника позивача від 03.02.2025 зареєстровано відповідачем 03.02.2025 за вхід. № 701/А-1200-25, розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та листом від 03.03.2025 № 1319-701/А-02/8-1200/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, окрім іншого, повідомлено Акермана О.М. про виконання рішення суду № 360/1371/23 в повному обсязі, а також відсутність інших зобов'язань, в тому числі щодо застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату».
27.05.2025 ОСОБА_1 через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву ВЕБ-12001-Ф-С-25-099126, якій просив:
повідомити підстави визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії;
повідомити підстави не врахування понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі.
Заяву від 27.05.2025 зареєстровано 28.05.2025 за вхід. № 4645/Ф-1200-25, розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та листом від 03.06.2025 № 3840-4645/Ф-02/8-1200/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, окрім іншого, надано роз'яснення ОСОБА_1 про виконання рішення суду № 360/1371/23 в межах покладених на Головне управління зобов'язань.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 у справі № 360/1371/23, залишеною без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2025, прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23 та зазначено про безпідставність доводів позивача стосовно нарахування та виплати Пенсійним фондом на виконання рішення суду пенсії ОСОБА_1 у невстановленому законом розмірі, зокрема, не визначення заробітної плати, не врахування понаднормативного стажу, не врахування надбавок 70-річним та не здійснення інших перерахунків розміру, з огляду на те, здійснюючи розгляд справи № 360/1371/23 ані судом першої інстанції, ані судом апеляційної інстанції не перевірялися та не встановлювалися ці обставини. Одночасно зазначено, що у випадку незгоди із визначеним органом Пенсійного фонду розміром пенсії, позивач не позбавлений права на звернення до суду з відповідним позовом.
Не погоджуючись із розміром визначеної пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Отже, підставою звернення до суду з цим позовом є незгода позивача із діями та бездіяльністю відповідача щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 , зокрема: не здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 в порядку, передбаченому ст. 27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; не врахування періоду навчання; не здійснення запитів для отримання довідок та не врахування заробітної плати для розрахунку розміру пенсії; не врахування понаднормативного стажу; надбавки як дитині війни; надбавок за віком.
З урахуванням ухвали суду від 05.01.2026 про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду в частині вимог за період з 07.10.2009 по 12.04.2025 включно, предметом спору є правомірність дій відповідача щодо нездійснення відповідних запитів для отримання довідок та перерахунку пенсії позивача за період з 13.04.2025 на підставі заяви позивача від 03.02.2025.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (03.02.2025), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частин першої, другої статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до Закону № 1058-IV розмір пенсії залежить від тривалості набутого страхового стажу та отриманої заробітної плати. До обчисленого розміру пенсії встановлюються надбавки, підвищення, та доплати на які особа має право.
Відповідно до статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до пункту 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в ціломупо Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Порядком визначення заробітної плати (доходу) призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 (далі Порядок № 919), встановлено механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 01.07.2000 становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 01.07.2000 за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000 у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або інших незалежних від застрахованої особи обставин.
Пунктом 3 Порядку № 919 визначено, що за період до 01.01.1998 та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:
1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.
У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.
При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.
Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;
2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органувищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно із частиною п'ятою статті 44 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) [...] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Пунктом 1.8 Порядку № 22-1 перебачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно із пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно з пунктом 4.7 розділу Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Таким чином, аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суді від 01.07.2022 у справі № 360/1193/22, ГУ ПФУ в Луганській області з 07.10.2009 було поновлено виплату пенсії за віком відповідно до Закону № 1058, з компенсацією втрати частини доходів.
Крім того, на виконання рішення суду від 22.01.2024 у справі № 360/1371/23, ГУ ПФУ відповідачем у жовтні 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 із застосуванням положень частини першої статті 28 та пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, чинній на відповідний період (за кожен місяць відповідного року), з відрахуванням фактично виплачених сум.
03.02.2025 представник позивача Акерман Олег Матвійович через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся із заявою ВЕБ-12001-Ф-С-25-020452 в інтересах ОСОБА_1 , відповідно до якої просив:
витребувати довідку про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою;
повідомити підстави не врахування понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі;
здійснити перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, відповідно Закону № 1058-IV.
До заяви представником позивача долучено нотаріально засвідченні копії довіреності та паспорту на ім'я позивача, диплому серія НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 12.06.1959 та рішення від 26.05.1972, що не заперечується відповідачем у відзиві на позовну заяву.
Заява представника позивача була зареєстрована відповідачем 03.02.2025 за вхід. № 701/А-1200-25 та розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян» шляхом надання позивачу листом від 03.03.2025 № 1319-701/А-02/8-1200/25 відповіді.
З огляду на це відповідач зауважує, що позивач не звертався до управління з заявою встановленого зразка, відповідно рішення ГУ ПФУ в Луганській області не приймалось.
Суд не погоджується з такими доводами відповідача та зазначає, що Верховним Судом у постанові від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17 зроблено висновок, що «зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь УПФ, неналежна форма заяви не була підставою для відмови».
Оглядом заяви представника позивача від 03.02.2025 до управління судом встановлено, що вона дійсно подана у довільній формі, тобто невстановленого зразка. Разом з тим, зі змісту даної заяви вбачається чітке прохання позивача про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, відповідно Закону № 1058-IV.
Водночас відповідач у своїй відповіді лише зазначив про виконання ним рішення суду у справі № 360/1371/23 в повному обсязі та відсутність покладення на ГУ ПФУ в Луганській області інших зобов'язань. При цьому, лист-відповідь ГУ ПФУ в Луганській області не містить в собі жодного обґрунтування щодо наявності або відсутності права позивача на відповідний перерахунок його пенсії згідно поданої заяви.
Натомість, у відзиві на позовну заяву відповідачем наведено обґрунтування щодо; обчислення страхового стажу ОСОБА_1 , зарахування до страхового стажу позивача періоду навчання, врахування заробітної плати для розрахунку розміру пенсії, доплати за понаднормовий стаж, проведення осучаснення пенсії з 01.10.2017 та індексації пенсії, а також встановлення підвищення дітям війни, чого не було зазначено у листі-відповіді від 03.03.2025 № 1319-701/А-02/8-1200/25.
Отже, відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви представника позивача від 03.02.2025 про перерахунок пенсії.
Слід зазначити, що відсутність рішення відповідача про перерахунок пенсії позивача або ж про відмову у такому перерахунку на підставі заяви, позбавляє суд можливості здійснити перевірку правомірності дій суб'єкта владних повноважень та відповідність його рішення критеріям правомірності, що пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Доводи відповідача про те, що до заяви від 27.04.2021, зареєстрованої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 06.05.2021 за вхід. № 1786/8, ОСОБА_1 не було надано документи, які підтверджують періоди роботи, диплом, посвідчення, свідоцтво, а також довідки та інші документи, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання ОСОБА_1 , суд вважає незмістовними, оскільки в спірних правовідносинах відповідний перерахунок мав бути здійснений відповідачем за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.02.2025, до якої представником позивача були долучені диплом серії НОМЕР_1 від 12.06.1959 та рішення від 26.05.1972.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Як встановлено судом, ГУ ПФУ в Луганській області не приймалось рішення за результатами розгляду заяви представника позивача від 03.02.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Тобто, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої представником позивачем заяви.
Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, без прийняття відповідного рішення, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача.
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не розгляду та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, а також зобов'язати відповідача розглянути заяву Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 від 03.02.2025 про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням висновків суду.
Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 04.11.2025 позивачу відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 5813,76 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 5813,76 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги Богач Віти Іванівни в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (адреса: вул. Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, 93404, код ЄДРПОУ 21782461про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не розгляду та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області розглянути заяву Акермана Олега Матвійовича в інтересах ОСОБА_1 від 03.02.2025 про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, періоду навчання, понаднормативного стажу, надбавки як дитині війни, надбавок за віком як 80-річній особі, із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 5813,75 грн (п'ять тисяч вісімсот тринадцять гривень 75 коп).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Є. Петросян