ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"07" січня 2026 р. Справа № 300/8881/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Бойчук М.Й. звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання до вчинення дій про зняття арешту з усього рухомого та нерухомого майна, де б воно не знаходилось, власником якого є ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 17.12.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу, з дня отримання копії цієї ухвали, десятиденний строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду із обґрунтуванням причин його пропуску та наданням доказів їх поважності, приведення позовної заяви у відповідність статі 160 КАС України в частині суб'єктного складу учасників справи і обгрунтування підстав звернення до адміністративного суду, надання доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
У встановлений судом строк позивачем надано суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із цим позовом. Зазначено, що за інформацією Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції встановлено, що за результатами пошукових запитів в Автоматизованій системі виконавчого провадження, яка забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук та узагальнення даних про виконавчі провадження, відомості щодо ОСОБА_1 як боржника відсутні. Позивач зазначає, що у червні 2025 року дізналася, що постановою державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби б/н від 27 жовтня 2004 року було накладено арешт на майно ОСОБА_1 . В подальшому, позивач звернулася до Івано-Франківського міського суду з позовною заявою про зняття арешту. Оскільки, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, переважна більшість нерухомого майна позивача знаходиться на території Галицького району, на підставі пункту 5 частини першої статті 257 ЦПК України було подано заяву про залишення позову без розгляду. У процесі з'ясування обставин справи та з урахуванням статусу відповідача ухвалою Галицького районного суду у справі № 341/1887/25 позовну заяву ОСОБА_1 було повернуто для скерування до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Згідно із частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Проте, процесуальним законом передбачені певні обмеження такого права, зокрема, шляхом встановлення строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Відповідно до статті 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
За правилами частини 1 статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Під поняттям “дізнався» необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття “повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 17.12.2025 суд вказав, що станом на червень 2025 року позивачу вже було відомо про ймовірне порушення її прав.
В клопотанні про поновлення строку звернення до суду зазначено, що ОСОБА_1 дізналася про ймовірне порушення своїх прав у червні 2025 року.
До Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач звернулася лише 09.12.2025.
01.08.2025 Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області за результатами розгляду заяви позивача про повернення позовної заяви без розгляду прийняв ухвалу про повернення позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції по зняття арешту майна.
Аналогічно, 14.11.2025 Галицький районний суд Івано-Франківської області за результатами розгляду заяви позивача про повернення позовної заяви прийняв ухвалу про повернення позовної заяви ОСОБА_1 до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції по зняття арешту майна.
Суд зауважує, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Суд зазначає, що звернення у серпні та листопаді 2025 року до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, Галицького районного суду Івано-Франківської області, а також відкликання таких позовів не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду в цьому випадку.
Крім того, суд в ухвалі про залишення позовної заяви без руху вказав про те, що у позові позивачем не наведено підстав звернення з позовними вимогами до Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, хача згідно із даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним у позові ідентифікаційним номером юридичної особи зареєстровано Івано-Франківський відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Однак, підстав звернення з позовними вимогами до Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції позивачем в поданому позивачем клопотанні на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху не зазначено, сторону відповідача не змінено.
Позивач у клопотанні про поновлення строку звернення до суду зазначила, що за інформацією Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції відомості щодо ОСОБА_1 як боржника відсутні.
Однак позивач не надала суду доказів того, що вона була стороною виконавчого провадження, у якому накладений арешт на майно, зазначене у наведеному витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно та Державного реєстру Іпотек.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху суд зазначив, що в контексті статті 287 КАС України підставою звернення до адміністративного суду є неправомірні, на думку позивача, дії органу державної виконавчої служби під час накладення арешту на певне майно.
Проте як у позовній заяві, так і в клопотанні, поданому на виконання ухвали від 17.12.2025, відсутні обґрунтування неправомірності дій відповідача.
Таким чином, позивачем не усунуто недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадку, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Частиною 2 статті 123 КАС України передбачено, зокрема, що у разі, якщо вказані у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (частини 8 статті 169 КАС України).
На підставі наведеного, керуючись ч.2. ст.123, п.1 ч.4, ч.5 ст.169, ст.241, ст.248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання до вчинення дій, - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду, в порядку встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.