ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" січня 2026 р. справа № 300/7601/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача державне підприємство «Інфоресурс» про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Пленюк М.Д., звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача державне підприємство «Інфоресурс» відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"; зобов'язати внести інформацію про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що інформація у довідці № 778807, сформованій в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 01.10.2025, про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_1 не отримав освітніх послуг, які б сформували у нього знання, уміння та навички, а відповідно - не володіє загальними компетентностями на рівні вищої освіти. ОСОБА_1 , навчаючись у І семестрі 2017-2018 навчального року, здобував освітні послуги за спеціальністю 025 «Музичне мистецтво» освітньо-професійної програми «Народне інструментальне мистецтво (духові та естрадні інструменти)». Поступивши на навчання до Відокремленого структурного підрозділу «Івано-Франківський фаховий коледж ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій» за спеціальністю 4131 «Агент з постачання», ОСОБА_1 отримує освітні послуги з абсолютно іншого напряму. Стверджує, що у нього формуються знання, уміння та навички відповідно до загальних компетентностей у сфері ресторанного сервісу та туризму, а саме: на основі специфіки виробництва, характеристик товарів і механізмів, комплектуючих, що постачаються на підприємство, основ технології виробництва, основ організації матеріально-технічного постачання тощо. Також зазначає, що ОСОБА_1 був відрахований та, відповідно, не здобув відповідний рівень освіти, у зв'язку з чим у нього не було сформовано знань, умінь і навичок та загальних компетентностей, які б повторювалися після повторного зарахування на навчання за спеціальністю 4131 «Агент з постачання». ОСОБА_1 не проходив атестацію на здобуття ступеня молодшого бакалавра екзаменаційною комісією навчального закладу, не отримував диплом та додаток до диплома, у якому міститься інформація про результати навчання, освітні компоненти, оцінки та кількість здобутих кредитів ЄКТС. Вважає, що перший рівень освіти ОСОБА_1 є незавершеним етапом освіти. У зв'язку з відсутністю документа про освіту відповідного рівня, послідовність здобуття освіти, визначена статтею 10 Закону України «Про освіту», не була порушена. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Міністерство освіти і науки України скористалося правом подання відзиву на позов, у якому щодо задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 : у період з 11.08.2015 по 06.10.2015 навчався у закладі освіти «Маслівський аграрний фаховий коледж ім. П.Х. Гаркавого» для здобуття освітнього ступеня «молодший спеціаліст» та був відрахований за власним бажанням; у період з 01.09.2017 по 02.04.2018 навчався у закладі освіти «Канівський фаховий коледж культури і мистецтв» для здобуття освітнього ступеня «молодший спеціаліст» та був відрахований за академічну неуспішність; 01.09.2025 був зарахований на навчання до Івано-Франківського фахового коледжу ресторанного сервісу і туризму за спеціальністю «Агент з постачання» для здобуття освітнього ступеня «кваліфікований робітник». Позивач сукупно понад вісім місяців набував систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей та інших компетентностей за освітнім рівнем «молодший спеціаліст», а згодом почав набувати відповідних компетентностей за освітнім рівнем «кваліфікований робітник». Освітні рівні «молодший спеціаліст» та «кваліфікований робітник» не є тотожними, оскільки останній рівень не належить до рівнів вищої освіти. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.35).
Третя особа правом подання пояснення не скористалася.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Згідно з копією свідоцтва про базову загальну середню освіту ОСОБА_1 закінчив у 2015 році Ліплявський навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Канівської районної ради Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом від 10.06.2015 серії НОМЕР_1 (а.с. 10).
За змістом історії навчання здобувача освіти ОСОБА_1 11.08.2015 був зарахований на навчання за освітнім рівнем молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Маслівський аграрний фаховий коледж ім. П.Х. Гаркавого Білоцерківського національного університету», з якого був відрахований за власним бажанням 06.10.2015 (а.с.38).
У подальшому, 01.09.2017, позивач був зарахований на навчання за освітнім рівнем молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Канівський фаховий коледж культури і мистецтв Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини», з якого був відрахований за академічну неуспішність 02.04.2018 (а.с.38).
ОСОБА_1 01.09.2025 був зарахований на навчання за освітнім рівнем кваліфікований робітник до Відокремленого структурного підрозділу «Івано-Франківський фаховий коледж ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій» за спеціальністю 4131 «Агент з постачання», форма навчання - денна, початок навчання - 01.09.2025, завершення навчання - 30.06.2026 (а.с.38).
На ім'я ОСОБА_1 сформовано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 01.10.2025 № 778807, у якій у рядку «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» зазначено: «Ні, порушує» (а.с.9, зворот).
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої-третьої статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Згідно з статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі також - Закон № 3543-XII) передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до пункту 1 частини 3 цієї статті призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі також - Порядок № 560).
Додатком 5 до Порядку № 560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів - довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Додатком 9 до Порядку № 560 затверджено форму довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту». При цьому документом, що підтверджує право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Як встановлено судом, у сформованій відповідачем на ім'я ОСОБА_1 довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 01.10.2025 за № 778807 вказано про порушення визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» послідовності поточного здобуття ним освіти.
Відтак, спірними у цій справі є правовідносини щодо дотримання послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» у контексті застосування пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.
Частиною 2 статті 10 Закону України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII “Про освіту» (надалі також - Закон № 2145-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено такі рівні освіти: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; професійна освіта; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону № 2145-VIII професійна освіта здобувається на основі базової або повної загальної середньої освіти. Здобуття професійної освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям профільної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.
Частиною 2 статті 16 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону № 2145-VIII вища освіта здобувається на основі повної загальної середньої освіти. Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.
За приписами статті 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. За запитом здобувача освіти (особи з порушенням зору) документ про освіту виготовляється з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на ньому інформації (з використанням шрифту Брайля). Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, вимоги до їх форми та/або змісту визначаються законодавством. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, передбачених спеціальними законами, вимоги до їх форми та/або змісту затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки з урахуванням вимог спеціальних законів. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону № 2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях встановлює та створює Закон України 01 липня 2014 року № 1556-VII “Про вищу освіту» (надалі також - Закон № 1556-VII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частинами 1 - 2 статті 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності. Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.
Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв'язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.
Освітньо-творчий рівень вищої освіти передбачає оволодіння методологією мистецької та мистецько-педагогічної діяльності, здійснення самостійного творчого мистецького проекту, здобуття практичних навичок продукування нових ідей і розв'язання теоретичних та практичних проблем у творчій мистецькій сфері.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» (чинний станом на дату вступу позивача до Відокремленого структурного підрозділу «Івано-Франківський фаховий коледж ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій») професійна (професійно-технічна) освіта забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, а також допрофесійну підготовку, перепідготовку, підвищення їх кваліфікації.
За змістом частин 6-8 статті 5 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» громадяни, які мають базову загальну середню освіту, можуть одночасно із набуттям професії здобувати повну загальну середню освіту у закладі професійної (професійно-технічної) освіти або в іншому закладі освіти. Громадяни, які за станом здоров'я, сімейними обставинами, а також з інших поважних причин не можуть одночасно із набуттям професії здобувати повну загальну середню освіту або не мають базової загальної середньої освіти, особи, які потребують соціальної допомоги і реабілітації, можуть здобувати робітничу кваліфікацію з професій, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Особи мають право здобувати повні або часткові професійні кваліфікації без одночасного здобуття повної загальної середньої освіти, яку вони можуть здобути безоплатно в будь-який інший час впродовж життя за будь-якою формою здобуття освіти. Перелік професійних кваліфікацій, що можуть здобуватися без одночасного здобуття повної загальної середньої освіти, формується Національним агентством кваліфікацій.
Згідно із частинами 1, 2 ст. 13 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» ступеневість професійної (професійно-технічної) освіти громадян визначається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти відповідними рівнями кваліфікації і складністю професій та освітньо-кваліфікаційним рівнем.
Кожний ступінь навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти має теоретичну і практичну завершеність і підтверджується присвоєнням випускникам (учням) освітньо-кваліфікаційних рівнів "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст" згідно з набутими професійними знаннями, уміннями і навичками.
Відповідно до частин 1, статті 15 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» випускнику закладу професійної (професійно-технічної) освіти, який успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень "кваліфікований робітник" з набутої професії відповідного розряду (категорії). Випускнику, який закінчив відповідний курс навчання в акредитованому вищому професійному училищі, центрі професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації, може присвоюватись освітньо-кваліфікаційний рівень "молодший спеціаліст".
Частиною 1, 4 статті 16 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» випускнику закладу професійної (професійно-технічної) освіти, якому присвоєно освітньо-кваліфікаційний рівень "кваліфікований робітник", видається диплом, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Випускнику закладу професійної (професійно-технічної) освіти, який здобув повну загальну середню освіту, видається відповідний документ про освіту встановленого зразка. Випускнику вищого професійного училища та центру професійної (професійно-технічної) освіти, якому присвоєно кваліфікацію "молодший спеціаліст", видається диплом, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
За змістом частин 1, 2 статті 6 Закону України «Про професійну освіту» № 4574-IX від 21.08.2025 (дата набрання чинності 12.09.2025) особа має право здобувати професійну освіту на основі базової середньої освіти чи повної загальної середньої освіти. Здобуття професійної освіти на основі базової середньої освіти здійснюється, як правило, з одночасним здобуттям профільної середньої освіти. Особа має право здобувати професійну освіту без здобуття профільної середньої освіти, яку вона може здобувати в іншому закладі освіти в будь-який інший час впродовж життя. Особа, яка не має базової середньої освіти, має право в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, здобувати професійну кваліфікацію в закладі професійної освіти.
Відповідно до частин 1, 2 статті 7 Закону України «Про професійну освіту» тривалість здобуття професійної освіти визначається освітніми програмами закладів професійної освіти та інших суб'єктів освітньої діяльності у сфері професійної освіти. Освітні програми можуть передбачати різну тривалість здобуття професійної освіти залежно від форми здобуття освіти, одночасного здобуття профільної середньої освіти, наявності особливих освітніх потреб та/або індивідуальної освітньої траєкторії здобувача (здобувачів) професійної освіти.
Підпунктами 3 - 7 пункту 3 «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про професійну освіту» установлено, що: освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", що провадиться закладами професійної освіти та започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжується у межах строку навчання за певною освітньою програмою з видачею документа про професійно-технічну освіту встановленого зразка - диплома кваліфікованого робітника; з дня набрання чинності цим Законом освітньо-кваліфікаційний рівень "кваліфікований робітник" прирівнюється до освітньої кваліфікації "спеціаліст", визначеної цим Законом; диплом про професійну (професійно-технічну) освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник" прирівнюється до диплома про професійну освіту спеціаліста; свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації прирівнюється до сертифіката про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації.
У відповідності до частини 1 статті 12 Закону України «Про професійну освіту» особам, які успішно пройшли навчання у закладі професійної освіти, в іншого суб'єкта освітньої діяльності за програмою підготовки спеціаліста та отримали у кваліфікаційному центрі сертифікат про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації, заклад професійної освіти, інший суб'єкт освітньої діяльності видає диплом спеціаліста. Особам, які успішно пройшли спеціальну професійну підготовку та здобули компетентності і результати навчання, визначені стандартом професійної освіти, у закладі професійної освіти із специфічними умовами навчання, військовому закладі професійної освіти, видається диплом спеціаліста, а особам, які здобули професійну кваліфікацію, визначену відповідним професійним стандартом, - сертифікат про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації.
Частинами 1 - 2, 5 статті 7 Закону № 1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва. Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави дійти висновку про те, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми необхідного обсягу та проходження атестації. Тобто основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що підтверджується належним документом про освіту.
Сторони не заперечують ні фактів попереднього навчання позивача, вступу ним до закладу професійної (професійно-технічної) освіти (за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст») та його подальшого відрахування без завершення освіти, ні факту поточного здобуття позивачем професійної (професійно-технічної) освіти (за освітнім рівнем “кваліфікований робітник»).
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 здобув базову загальну середню освіту, що підтверджується свідоцтвом від 10.06.2015 серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 11.08.2015 був зарахований на навчання за освітнім рівнем молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Маслівський аграрний фаховий коледж ім. П.Х. Гаркавого Білоцерківського національного університету», відрахований (за власним бажанням) 06.10.2015. В подальшому, 01.09.2017 позивач був зарахований на навчання за освітнім рівнем молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Канівський фаховий коледж культури і мистецтв Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини», відрахований (за академічну неуспішність) 02.04.2018.
ОСОБА_1 01.09.2025 зарахований на навчання за освітнім рівнем кваліфікований робітник до Відокремленого структурного підрозділу «Івано-Франківський фаховий коледж ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій», за спеціальністю 4131 “Агент з постачання», форма навчання денна, початок навчання 01.09.2025, завершення навчання 30.06.2026.
З наведеного видно, що позивач не завершив навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст» у Відокремленому структурному підрозділі «Маслівський аграрний фаховий коледж ім. П.Х. Гаркавого Білоцерківського національного університету», Відокремленому структурному підрозділі «Канівський фаховий коледж культури і мистецтв Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини» оскільки був відрахований із навчання та відповідно не отримав диплома за відповідним освітнім рівнем.
На факт незавершеності здобуття позивачем професійної (професійно-технічної) освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст, вказують також відомості з ЄДЕБО, згідно із якими до цієї бази не включено жодних документів про професійну (професійно-технічну) освіту позивача.
Отже, позивач, після здобуття базової загальної освіти, не завершив процес здобуття будь-якої іншої освіти, оскільки був відрахований із навчальних закладів, не отримував документу про освіту, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму.
Отже, маючи базову загальну середню освіту, позивач, з 01.09.2025 зарахований до навчального закладу як здобувач освітньо-кваліфікаційного рівня освіти "кваліфікований робітник", що є вищим за раніше здобутий.
Відтак, оскільки позивач не завершив навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, то його зарахування на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем кваліфікованого робітника не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України Про освіту.
Суд зауважує, що відповідно до частини 2 статті 12, частин 1, 2 статті 15 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» (чинний до 12.09.2025) кожний ступінь навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти має теоретичну і практичну завершеність і підтверджується присвоєнням випускникам (учням) освітньо-кваліфікаційних рівнів "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст" згідно з набутими професійними знаннями, уміннями і навичками.
Випускнику, який закінчив відповідний курс навчання в акредитованому вищому професійному училищі, центрі професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації, може присвоюватись освітньо-кваліфікаційний рівень "молодший спеціаліст". Випускнику закладу професійної (професійно-технічної) освіти, який успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень "кваліфікований робітник" з набутої професії відповідного розряду (категорії).
Відтак доводи відповідача про те, що освітні рівні «молодший спеціаліст» та «кваліфікований робітник» не є тотожними, оскільки останній не належить до рівнів вищої освіти, є помилковими, адже освітньо-кваліфікаційні рівні «молодший спеціаліст» та «кваліфікований робітник» належать до рівнів професійної (професійно-технічної) освіти.
Суд зазначає, що позивач здобув лише базову середню освіту та в періоди з 11.08.2015 по 06.10.2015 і з 01.09.2017 по 02.04.2018 навчався у фахових коледжах з метою здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (освітньо-кваліфікаційний рівень професійно-технічної освіти), з яких був відрахований.
У цьому аспекті суд ще раз звертає увагу відповідача на конструкцію норми пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543, диспозиція якої містить словосполучення: “здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти». Тобто, в цій конструкції “здобутий рівень освіти» безумовно вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти.
Законодавство про освіту чітко визначає, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням відповідного документа. Законодавець однозначно використав термін “здобутий» для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти.
Покликання відповідача на алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, який визначений листом МОН України від 03 червня 2024 року № 1/9758-24 “Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти», як на належне джерело правового обґрунтування, суд до уваги не бере, оскільки листи це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які регулюють права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
Суд зауважує, що закони приймаються Верховною Радою України, а міністерства мають лише впроваджувати відповідні процедури, які повинні відповідати цим законам.
Отже, зазначення у довідці від 01.10.2025 за №778807 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, що поточне здобуття освіти позивачем порушує послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", є протиправним.
При прийнятті рішення у справі суд враховує, що за змістом статті 8 Закону № 1556, статті 74 Закону України "Про освіту", Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620, Міністерство освіти і науки України, як володілець інформації, що міститься в ЄДЕБО та розпорядник ЄДЕБО, є відповідальною особою за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО, а також за внесення до ЄДЕБО інформації, визначеної законом.
Підсумовуючи наведене вище, враховуючи встановлені судом обставини справи та з огляду на викладені вище приписи законодавства, суд доходить висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача в спірних правовідносинах буде зобов'язання Міністерства освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», позивачем у зв'язку з його навчанням на денній формі, за освітнім рівнем “кваліфікований робітник», спеціальність 4131 - Агент з постачання, у Відокремленому структурному підрозділі «Івано-Франківський фаховий коледж ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій».
Отже, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 968,96 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», ОСОБА_1 у зв'язку з навчанням на денній формі, за освітнім рівнем “кваліфікований робітник», спеціальність 4131 - Агент з постачання, у Відокремленому структурному підрозділі «Івано-Франківський фаховий коледж ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ),
відповідач - Міністерство освіти і науки України (ідентифікаційний код юридичної особи 38621185, проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135),
третя особа - Державне підприємство "Інфоресурс" (ідентифікаційний код юридичної особи 37533381, вул. О. Довженка, буд. 3, м. Київ, 03057).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.