ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" січня 2026 р. справа № 300/5865/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого дії представник ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 відповідно до змісту якого, з урахування заяви про збільшення позовних вимог, просить: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу та відправлення його до Військової частини НОМЕР_1 ; визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 103 від 22.06.2024 «Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації» в частині, що стосується позивача (абзац підпункту 1.1. пункту 1); визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.06.2024 про зарахування; припинити проходження Військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період у Військовій частині НОМЕР_1 з моменту набрання рішенням законної сили; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити з зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19.06.2024 екскурсійний автобус, яким позивач разом із дружиною їхали з міста Яремче до гори Говерла, був зупинений на блокпості військовослужбовцями Державної прикордонної служби України для перевірки документів. Надалі представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача було перевезено до приміщення цього ІНФОРМАЦІЯ_3 . Дружиною позивача було надано довідку від ТОВ «Кернел Діджитал», яке визнане критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, про те, що в червні будуть подані документи для бронювання військовозобов'язаних за списком під час дії воєнного стану, зокрема щодо ОСОБА_1 . Також було надано довідку про навчання. Однак позивача протиправно було доставлено до Військової частини НОМЕР_1 та зараховано до особового складу цієї військової частини. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотань ОСОБА_1 про залучення співвідповідача Військової частини НОМЕР_2 та про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Військова частина НОМЕР_3 ).
ІНФОРМАЦІЯ_5 скористався правом подання відзиву на позов, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 19.06.2024 року з метою уточнення військово-облікових даних. На підставі направлення від 19.06.2024 № 741 позивача було направлено на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період. За результатами проходження ВЛК, на підставі довідки ВЛК № 119/10/680 від 19.06.2024 та постанови № 2533, позивача було визнано придатним до військової служби. 19.06.2024 позивач заявив про те, що він здобуває освіту за денною формою навчання, на підставі чого вимагав надати йому відстрочку відповідно до абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Стверджує, що уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 було роз'яснено позивачу відсутність підстав для надання відстрочки у зв'язку з навчанням, оскільки норми статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачають надання відстрочки лише у разі, якщо рівень здобутої освіти є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». На підставі наказу № 103 від 22.06.2024 року «Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації» позивача було призвано на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 . Просить в задоволенні позову відмовити (а.с. 78).
Військова частина НОМЕР_1 у відзиві на позов зазначає, що видання наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.06.2024 №84 у частині, що стосується лейтенанта ОСОБА_1 , стало наслідком подій, які відбулися до цього без участі представників Військової частини НОМЕР_1 , а саме наслідком дій представників ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову під час мобілізації лейтенанта ОСОБА_1 (доставка лейтенанта ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебування у ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлення представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 документів щодо призову ОСОБА_1 , доставка позивача на пункт прийому особового складу Військової частини НОМЕР_1 тощо). Вважає, що позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.06.2024 про зарахування ОСОБА_1 є передчасною та задоволенню не підлягає. Стверджує, що відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.07.2024 № 122 ОСОБА_1 вибув до нового місця служби та з 28 липня 2024 року виключений зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 . Просить в задоволенні позову відмовити (а.с. 130).
У відповіді на відзив позивач не погоджується із доводами ІНФОРМАЦІЯ_2 з підстав, аналогічних позовній заяві (а.с. 99).
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 05.03.2009 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.159). В подальшому, позивача у червні 2024 взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 направив ОСОБА_1 на ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період, що підтверджується направленням від 19.06.2024 № 741 (а.с. 81).
19.06.2024 ВЛК КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» Верховинської селищної ради визнала позивача придатним до військової служби (а.с. 85).
19.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 склав акт про відмову ОСОБА_1 від підпису №3/3/2517/1 в картці обстеження, медичного огляду та довідці № 119/10/680 ВЛК у зв'язку з небажанням проходити військову службу по мобілізації (а.с. 161).
20.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 склав акт №3/3/2535/1 про відмову ОСОБА_1 від підпису у заяві про взяття на військовий облік у зв'язку з небажанням проходити військову службу по мобілізації (а. с. 163).
21.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 склав акт №3/3/2575/1 про відмову ОСОБА_1 від підпису у військовому квитку серії НОМЕР_4 у зв'язку з небажанням проходити військову службу по мобілізації (а. с. 163).
Згідно із поіменним списком військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_5 і відправлені у складі команди Військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2024 №3/3/2581 лейтенанта ОСОБА_1 відправлено у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 158).
22.06.2024 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №103 «Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації» лейтенанта ОСОБА_1 призвано по загальній мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 (підпункт 1.1. пункту 1) (а.с.87).
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 22.06.2024 №84 з 22.06.2024 зараховано на військову службу за призовом у воєнний час, на всі види забезпечення і призначено на посаду лейтенанта ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.131 зворот).
За змістом витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 28.07.2024 №122 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 27.07.2024 №439 на посаду офіцера групи планування штабу НОМЕР_2 Військової частини НОМЕР_5 , слід вважати таким, що справи та посаду здав та вибув до нового місця служби. З 28.07.2024 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с.132).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Суд при вирішенні цієї справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі також - Закон №2232-XII).
Статтею 1 Закону №2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 1 статті 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
За приписами частини 6 статті 2 цього Закону №2232-XII одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону №2232-XII).
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №69/2022 "Про загальну мобілізацію", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Отже, наразі всі військовозобов'язані особи підлягають мобілізації, зокрема, до лав Збройних Сил України, крім випадків, визначених законом.
Абзацом 4 статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (надалі також - Закон №3543-XII) передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону №3543-XII зміст мобілізаційної підготовки становить, зокрема, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.
Згідно приписів частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, серед іншого, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина 5 статті 22 Закону №3543-XII).
Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ встановлено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
За приписами пункту 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560 (надалі також - Порядок №560), на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу" та цим Порядком.
За змістом пункту 3 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Відповідно до пунктів 49 - 51 Порядку №560 у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі - уповноважені представники).
Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися: у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби; за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, або Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
За змістом пунктів 70 - 72 Порядку №560 порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.
Медичний огляд резервістів та військовозобов'язаних може проводитися у закладах охорони здоров'я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік.
Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно із пунктами 74, 75 Порядку №560 резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11.
Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.
Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду. Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов'язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У відповідності до пункті 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, керівника Центрального управління або регіонального органу СБУ.
У разі призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Пунктами 90, 91 Порядку №560 резервісти та військовозобов'язані, які отримали повістку щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби, прибувають у строк та місце, зазначені в повістці для відправлення до військової частини (установи). Відправлення резервістів та військовозобов'язаних до місць проходження військової служби здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки у складі військових команд або індивідуально.
Пункт 5 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (надалі також - Порядок № 1487) визначає, що з метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Пунктом 16 Порядку №1487 передбачено, що військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Суд зазначає, що відповідно до абзацу другого частини першої статті 39 Закону №2232-ХІІ на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
У відповідності до пункті 81 Порядку №560 у разі призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Із матеріалів справи видно, що позивача у червні 2024 року призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 .
19.06.2024 ВЛК КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» Верховинської селищної ради визнала позивача придатним до військової служби.
21.06.2024 ОСОБА_1 відправлено у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується поіменним списком військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_5 і відправлені у складі команди Військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2024.
В подальшому, 22.06.2024 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №103 «Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації» лейтенанта ОСОБА_1 призвано по загальній мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 (підпункт 1.1. пункту 1)
У позові позивач стверджує, що його дружиною було надано довідку від ТОВ «Кернел Діджитал» про те, що в червні 2024 року будуть подані документи для бронювання військовозобов'язаних за списком під час дії воєнного стану, зокрема щодо ОСОБА_1 . Також надавалася довідка про навчання.
Пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (надалі також - Положення № 154) передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
При цьому, відповідно до частини одинадцятої статті 38 Закону № 2232-XII призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Тобто, з метою ведення районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки спеціального обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, військову службу під час мобілізації, особливого періоду на останніх покладено обов'язок із своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.
Отже, право на відстрочку від призову на строкову військову службу, військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком призовників, військовозобов'язаних, резервістів дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органу про зміну рівня освіти.
Однак матеріалами справи не підтверджено факт повідомлення позивачем відповідного ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому він перебував на військовому обліку (до взяття на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 ), про його статус здобувача вищої освіти денної форми навчання. Довідка про навчання позивача у матеріалах справи відсутня.
Ймовірне майбутнє бронювання позивача роботодавцем - ТОВ «Кернел Діджитал» не є передбаченою законом підставою для надання відстрочки від призову.
Суд звертає увагу на те, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.01.2024 у справі № 280/6033/22.
Доказів звернення із відповідними документами про надання відстрочки від призову позивачем не надано.
У відзиві на позов ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначив, що уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 було роз'яснено позивачу відсутність підстав для надання відстрочки у зв'язку з навчанням, оскільки норми статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачають надання відстрочки лише у разі, якщо рівень здобутої освіти є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
У відповіді на відзив позивач стверджує, що всупереч порядку відповідачем не забезпечено передання заяви про надання відстрочки та підтверджуючих документів для належного розгляду уповноваженим органом - комісією, створеною при Верховинському РТЦК, не доведено факт розгляду заяви позивача таким уповноваженим органом, а також прийняття ним одного із рішень, визначених чинним законодавством.
В контексті наведеного суд зазначає, що позивач у цій справі не оскаржує дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання/не надання відстрочки від призову.
Позивач станом на час видачі оскаржуваного наказу про призов на військову службу по мобілізації не мав статусу особи, якій надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Також відсутні докази звернення у визначеному законом порядку із відповідною заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Слід зазначити, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 для призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не мають наслідком автоматичного звільнення його від обов'язку проходження військової служби.
Суд наголошує на необхідності дотримання встановленої законом процедури прийняття відповідного акту, проте, звертає увагу, що саме по собі порушення такої процедури може бути підставою для скасування рішення суб'єкта владних повноважень лише за тієї умови, що таке порушення вплинуло або могло вплинути на правильність оскаржуваного рішення.
В спірному випадку в матеріалах справи відсутні докази наявності у позивача підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та докази того, що позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Тобто, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач міг прийняти інше рішення, ніж призвати позивача на військову службу по мобілізації.
Також суд враховує, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.
Щодо доводів позивача про те, що допущені порушення порядку проведення ВЛК стали підставою для оскарження рішення ВЛК при Верховинському РТЦК до 16-ї Регіональної військово-лікарської комісії, суд зауважує, що правомірність висновку ВЛК від 19.06.2024 не є предметом спору у цій справі. Картка обстеження та медичного огляду містить записи результатів медичного обстеження відповідними спеціалістами, результати додаткових методів обстеження (аналізів).
Відтак, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу та відправлення його до Військової частини НОМЕР_1 та, як наслідок, визнання протиправним і скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 103 від 22.06.2024 «Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації» в частині, що стосується позивача (абзац підпункту 1.1. пункту 1), а тому позовні вимоги в цій частині до задоволення не підлягають.
Початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом № 2232-XII. Військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону № 2232-XII початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Частиною 3 статті 24 Закону № 2232-XII передбачено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 за №280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за №1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (надалі також - Інструкція 280).
Відповідно до пунктів 1, 3 Розділу XII Інструкції №280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі.
Військовослужбовці військової служб за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.
Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів відмобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення. Наказ по стройовій частині розробляється на всі військові частини, що формуються та мають самостійний штат.
Пунктами 14, 15 Розділу ІІ Інструкції №280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини (про прийом на роботу працівника) є: для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця; для працівників - трудові договори (або контракти) та особисті заяви про прийом на роботу з відповідним рішенням командира (керівника) щодо їх прийняття.
Виключення із списків особового складу військової частини проводиться наказом по стройовій частині в такі строки, зокрема: військовослужбовців, звільнених з військової служби, призначених для проходження військової служби до інших військових частин, зарахованих на навчання до військових навчальних закладів, обраних народними депутатами України, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі, а також направлених для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування),- з дня вибуття.
Отже, організація обліку та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Водночас, зарахування до списків особового складу військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець.
Тобто для громадян України, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період їх правовий статус військовозобов'язаного змінюється на правовий статус військовослужбовця з дня відправлення громадянина у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тобто з дня, який встановлений у наказі про їх призов на військову службу.
Як встановлено судом, 22.06.2024 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №103 «Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації» лейтенанта ОСОБА_1 призвано по загальній мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 (підпункт 1.1. пункту 1).
22.06.2024 позивача зараховано на військову службу за призовом у воєнний час, на всі види забезпечення до Військової частини НОМЕР_1 .
Видаючи оскаржуваний наказ про зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , командир Військової частини НОМЕР_1 не мав права не зарахувати позивача до особового складу цієї частини, адже отримав усі передбачені чинним законодавством документи та беззаперечні правові підстави для видання наказу.
У свою чергу, позивач не вказав, в чому, на його думку, полягає протиправність зазначеного наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 22.06.2024 №84 про зарахування позивача до списків особового складу частини та які норми законодавства порушені цим відповідачем під час його складання (видання).
Відтак, підстави для визнання протиправним і скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 22.06.2024 №84, відсутні.
Оскільки позовні вимоги щодо припинення військової служби позивача за призом та звільнення з військової служби є похідними від вказаних вище позовних вимог, то такі позовні вимоги теж не підлягають задоволенню. Також при прийнятті рішення суд враховує, що наказом від 28.07.2024 №122 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу Військової НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.