06 січня 2026 року Справа № 280/9622/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Груп Інтернешнл» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання незаконним рішення, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Груп Інтернешнл» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
Визнати незаконним та скасувати рішення про відмову в застосуванні п. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, викладене в листі Головного управління ДПС у Запорізькій області від 11.08.2025 №35287/6/08-01-07-03-04.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення є незаконним з огляду на наступне. Відповідач прийняв рішення про відмову від 11.08.2025 №35287/6/08-01-07-03-04 в застосуванні п. 69.28. п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, оскільки Запорізька міська рада не віднесена до зони активних бойових дій, лист-повідомлення не підписаний головним бухгалтером. Позивач наполягає, що є суб'єктом, розташованим на території де велись активні бойові дії, втратив документи з підстав передбачених абз 3.п. 1 Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження затвердженого 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, повідомив про зазначену втрату у встановлені законодавством терміни, головний бухгалтер підприємства знаходився у плановій відпустці з 01.07.2025 по 14.07.2025 включно, тому не могла підписати лист про знищення документів. Позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 05 листопада 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач позов не визнав, 14 листопада 2025 року подав відзив на позовну заяву, в якому проти заявлених позовних вимог заперечує в повному обсязі, наголошує на відсутності підстав для їх задоволення, що підтверджується наступним. Відповідно до вимог підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу однією з умов при складанні повідомлення є підпис головного бухгалтера. Згідно інформаційних баз даних, наявних в органах ДПС, головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Груп Інтернешнл» є Гороховець Ю.А. У Повідомленні про втрату документів, який надано до контролюючого органу, відсутній підпис головного бухгалтера та підприємством не надано документів, що підтверджували факт відсутності головного бухгалтера, а саме, що він знаходився у плановій відпустці. Станом на липень 2025 року відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 територія Запорізької міської територіальної громади віднесена до переліку територій можливих бойових дій. Податкова адреса Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Груп Інтернешнл» м. Запоріжжя, вул. Східна, 1, яка відноситься до Запорізької міської територіальної громади, яка в свою чергу з 01.02.2023 віднесена до переліку територій можливих бойових дій, то станом на липень 2025 року відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 територія Запорізької міської територіальної громади не була віднесена до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією. Контролюючим органом не порушувались вимоги Податкового кодексу України, рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 11.08.2025 №35287/6/08-01- 07-03-04 про розгляд листа ТОВ «Лідер Груп Інтернешнл» від 14.07.2025 №14/07/25-1 прийнято відповідно до податкового законодавства за результатами всебічного дослідження всіх обставин. Відповідач просить розглянути справу в порядку загального позовного провадження за участю представника відповідача, у задоволені позовної заяви відмовити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 18 листопада 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
28 листопада 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач посилається на норми п. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, якими установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності. Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Подія відбулась на території на якій велися бойові дії, а зараз це територія можливих бойових дій. Позивач ставить питання стосовно звільнення від одного виду обов'язку відновлення документів, покладання за таких умов на позивача обов'язку по відновленню втрачених документів від терористичної атаки військових рф є по суті покладанням на позивача відповідальності за терористичну діяльність рф, що не є правомірним.
На підставі матеріалів справи, суд встановив наступні обставини.
Головне управління ДПС у Запорізькій області отримало лист ТОВ «Лідер Груп Інтернешнл» від 14.07.2025 №14/07/25-1 (вх. ГУ від 15.07.2025 № 39152/6), в якому зазначалось, що 06.07.2025 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 1, внаслідок вибуху та пожежі, викликаних влучанням ворожого літального засобу, було пошкоджено приміщення, в якому зберігалися архіви первинних документів та електронних баз даних нашого підприємства. В результаті пожежі зазначені матеріали підприємства було знищено первинні документи бухгалтерського, податкового обліку за період: січень 2021 року - грудень 2024 року.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області розглянуто вищезазначений лист ТОВ «Лідер Груп Інтернешнл» від 14.07.2025 року №14/07/25-1 та прийнято рішення від 11.08.2025 №35287/6/08-01-07-03-04 про відмову у застосуванні спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності платників податків.
В обґрунтування прийнятого рішення Головне управління ДПС у Запорізькій області зазначає про те, що податкова адреса підприємства: 69050, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул.Східна, 1, первинні документи підприємства, згідно листа про втрату документів від 14.07.2025 № №14/07/25-1, зберігалися за цією ж адресою. Станом на липень 2025 року відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 територія Запорізької міської територіальної громади не була віднесена до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією. Повідомлення не підписане головним бухгалтером. Також, в своїй відповіді Головне управління ДПС у Запорізькій області зазначає про визначений Податковим кодексом України обов'язок платника на відновлення втрачених документів, згідно з п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України.
Вважаючи зазначене рішення необґрунтованим та незаконним, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).
За визначенням, наведеними у підпунктах 14.1.36 та 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (пункт 44.1 статті 44 ПК України).
Відповідно до положень пункту 44.5 статті 44 ПК України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі надання платником податків у порядку та строки, визначені абзацом першим цього підпункту, повідомлення та неможливості проведення перевірки платника податків у зв'язку з втратою, пошкодженням або достроковим знищенням платником податків документів строки проведення таких перевірок (крім перевірок, визначених статтею 200 цього Кодексу) переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше ніж 120 днів.
У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з положеннями пунктів 6.2, 6.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88) первинні документи та регістри бухгалтерського обліку, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерській службі у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. Зберігання первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерської та іншої звітності, оформлення і передачу їх до архіву забезпечує головний бухгалтер підприємства, установи або особа, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства.
Водночас, як виключення із загального правила, відповідно до положень пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Згідно положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року.
06 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 28 лютого 2025 року № 376 затверджено оновлений перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.
Структура зазначеного Переліку складається:
I. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії:
1. Території можливих бойових дій.
2. Території активних бойових дій.
II. Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України.
Відмовляючи позивачу у прийнятті повідомлення про втрату документів відповідач зазначив, що станом на липень 2025 року відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 територія Запорізької міської територіальної громади не була віднесена до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією, а відтак до позивача не підлягають застосуванню положення пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що позивач має юридичну адресу: вул. Східна, буд.1, м.Запоріжжя.
Позивач орендує низку приміщень (виробничі офісні, складські, побутові) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 1 у ТОВ «Прогрес М» згідно договору оренди №01/09/23 від 01.09.2023.
На підставі та наказу №04/01/25 від 04.01.2025 створений архів підприємства та інших підприємств, документи яких в паперовому та електронному вигляді були прийняті на відповідальне зберігання за договорами від 02.01.2025.
Як встановлено з матеріалів справи, втрата первинних документів позивача була спричинена пожежею внаслідок удару російського бпла, що підтверджується актом про пожежу від 06.07.2025 та витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження №22025080000001021 від 07.07.2025.
Позивачем прийнято наказ від 07.07.2025 про проведення інвентаризації документації та товарно-матеріальних цінностей. За результатами інвентаризації первинних документів від 11.07.2025 встановлено повне знищення первинних документів бухгалтерського, податкового обліку за період: січень 2021 року - грудень 2024 року.
Вказані обставини не є спірними між сторонами.
Суд наголошує, що тимчасово, у період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Законом України від 16.04.2022 № 2173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 69.28.
Установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Законом України №3050-IX від 11.04.2023 у редакції від 01.01.2024, до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України внесені зміни, зокрема абзац перший підпункту 69.28 викладено у такій редакції «Установити, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності».
Суд враховує, що пункт 69.28 регламентує саме спеціальні механізми правового регулювання, як виключення із відповідних положень статті 44 Кодексу, які, в свою чергу, регламентують загальний порядок дій платника податків у разі втрати первинних документів.
Також суд звертає увагу, що у квітні 2023 року до положень пункту 69 ПК України, зокрема, до положень пункту 69.28 ПК України законодавцем внесено зміни, за змістом яких, у положенні абзацу першого пункту 69.28 ПК України звужено територіальний критерій застосування спеціального механізму передбаченого пунктом 69.28 ПК України: замість «діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії» зазначено «діяльність на територіях активних бойових дій».
Відтак, юридична конструкція пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України регламентує застосування цієї норми саме до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на території активних бойових дій, або тимчасово окупованій рф території.
Виходячи із положень загальноправового принципу дії норми права у часі, суд зазначає, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ, який набрав чинності 06 травня 2023 року, має застосовуватись до правовідносин, що виникли після 06 травня 2023 року.
Суд наголошує на тому, що досліджені у цій справі обидві редакції підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» не суперечать одна одній, а розповсюджують свою дію у часі на правовідносини, що виникли на територіях, визначених у вказаному пункті в залежності від дати отримання відповідно статусу - до 06 травня 2023 року - території, на яких ведуться (велися) бойові дії, після 06 травня 2023 року - території активних бойових дій.
Аналогічний підхід було застосовано Верховним Судом у постанові від 28.10.2025 у справі №200/673/25, де Судом, зокрема, було надано оцінку територіальній підставі застосування положень норм підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у контексті внесених змін до податкового законодавства на виконання Закону від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на необхідність застосування до нього положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, внаслідок знищення первинних документів, що підтверджується актом про пожежу від 06.07.2025 та витягом з Єдиного Реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження №22025080000001021 від 07.07.2025.
Абзац другий пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачає, що підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Тобто, неможливість пред'явлення первинних документів, у розумінні пп.69.28 має бути обумовлена втратою первинних документів (знищенням чи зіпсуттям) та/або знаходженням їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації за умови, що вивезення цих документів є неможливим чи пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
З 31.12.2022 Запорізький район (UA23060000000070350) не відноситься до території активних бойових дій, з 01.02.2023 (та станом на липень 2025 року) Запорізька міська територіальна громада (UA23060070000082704), на території якої зареєстровано позивача, згідно положень Переліку №376, віднесена до територій можливих бойових дій, не перебувала в окупації та не була віднесена до території активних бойових дій.
Правова природа вищезазначеної норми, з урахуванням внесених у квітні 2023 року змін, визначає вичерпний перелік умов, що дозволяють платнику податків застосувати механізм передбачений пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Положення п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України дають підстави для висновку, що умовами застосування спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності, є:
- провадження платником податків діяльності на території активних бойових дій aбo на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України;
- неможливість пред'явлення первинних документів, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування тa/aбо податкових зобов'язань, у зв'язку з їх втратою (знищенням чи зіпсуттям) або знаходженнях на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України;
- повідомлення платником податків про зазначені обставини у довільній формі;
- не доведення контролюючим органом того, що втрата документів, відбулася не внаслідок проведення на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, бойових дій.
Також суд звертає увагу, що для правильного застосування приписів п.п.69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України важливо встановити всі суттєві обставини, зокрема: факт проведення діяльності на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України; неможливість пред'явити або втрата первинних документів у зв'язку з цими подіями; загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Такого висновку дійшов Верховний Суд у справі №160/12774/24 у постанові від 21.08.2025.
Отже, за змістом вказаних норм, платник податків зобов'язаний зберігати первинні документи бухгалтерського обліку на підставі яких формувались показники податкової звітності протягом встановлених строків. Водночас, ті платники податків, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, можуть застосувати спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Тобто, обов'язковою умовою для застосування спеціальних правил підтвердження даних податкового обліку, встановлених підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, є факт втрати (знищення чи зіпсуття) первинних документів, що безпосередньо пов'язаний з проведенням активних бойових дій на території, на якій зберігались первинні документи, або з тимчасовою окупацією цієї території.
Суд наголошує, що положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України є спеціальною нормою, яка застосовується до платника податків виключно за наявності визначених у її складі підстав.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що дія положень пп. 69.28 п. 69 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України не розповсюджуються на позивача, а тому під час винесення оскаржуваного рішення податковий орган діяв на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України.
Отже, зважаючи на встановлені обставини та надані до справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Груп Інтернешнл» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання незаконним рішення, - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер Груп Інтернешнл» (вул.Східна, буд.1, м.Запоріжжя, 69050; код ЄДРПОУ 41305435),
Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області (просп. Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Повне судове рішення складено 06.01.2026.
Суддя Б.В. Богатинський