Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 січня 2026 року Справа №200/5651/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №200/5651/23, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 із застосуванням абз. абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 р. № 1078.
Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області нарахувати та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 із застосуванням абз. абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 р. № 1078, а саме у розмірі 4120,14 грн./міс.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
Вказане рішення набуло законної сили 06.01.2024 року.
26.11.2025 року до суду, через систему «Електронний суд», надійшла заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №200/5651/23.
Вищевказана заява обгрунтована тим, що з огляду на те, що Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року по справі № 200/5653/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено в повному обсязі: [...Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення та інших додаткових виплат за періоди з 29.01.2020 по 12.05.2023 із застосуванням розрахункової величини при розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області нарахувати та виплати ОСОБА_1 грошове забезпечення та інші додаткові виплати за період з 29.01.2020 по 12.05.2023 із застосуванням розрахункової величини для розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року...], у період з 29.01.2020 р. у Позивача відбулась зміна (а саме підвищення) посадового окладу, згідно висновків суду викладених у даному рішенні, що в свою чергу є підставою для припинення нарахування й виплати індексації-різниці, як це вказано в п.108 постанови Верховного Суду від 23.03.2023 р. №400/3826/21. Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання нарахувати та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 29.01.2020 по 31.12.2022 із застосуванням абз. абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 р. № 1078 підлягають скасуванню. А відтак, наявні підстави для перегляду судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року по справі № 200/5651/23 за нововиявленими обставинами, в частині: [...Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 28.01.2020 із застосуванням абз. абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 р. № 1078. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області нарахувати та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 28.01.2020 із застосуванням абз. абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 р. № 1078, а саме у розмірі 4120,14 грн./міс...].
Щодо строків звернення до суду із вказаною заявою, ГУ ДСНС у Донецькій області посилається на те, що 24.11.2025 року в електронний кабінет в системі ЄСІТС Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області надійшло рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, 15 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії. В даній судовій справі суддя Донецького окружного адміністративного суду О.О. Галатіна задовольняючи позовні вимоги в частині: [...Визнати протиправною бездіяльність 15 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 грошового забезпечення за період з 29.01.2020 року по 19.05.2023 року включно, в тому числі премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік та 2023 рік, грошової допомоги на оздоровлення за 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з відповідними додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зобов'язати 15 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області провести ОСОБА_2 перерахунок грошового забезпечення за період з 29.01.2020 року по 19.05.2023 року включно, в тому числі премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік та 2023 рік, грошової допомоги на оздоровлення за 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, шляхом урахування посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з відповідними додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити йому їх недоотримані частини...], частково відмовила Позивачу в частині нарахування та виплати Позивачу індексації грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року із врахуванням абзаців 4-6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078 в щомісячному розмірі 4098,31 грн.
Вказує на те, що у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 судом установлено юридично значимий факт, який не був встановлений та не міг бути встановлений під час ухвалення судового рішення по справі № 200/5651/23 від 06 грудня 2023 року, а саме: визнано, що з 29.01.2020 року у позивача відбулося підвищення посадового окладу, розрахованого шляхом застосування розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом на відповідний рік, до тарифного коефіцієнта відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області 24.11.2025 отримало рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 по справі № 200/6664/25 за позовом Особа 1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, 15 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії. З цього рішення Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області 24.11.2025 стало відомо про наявність законодавчих підстав для перегляду рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року по справі № 200/5651/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дії, за нововиявленими обставинами.
Вказані підстави на думку відповідача є істотними для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Ухвалою суду від 01 грудня 2025 року заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №200/5651/23 - залишено без руху.
Встановлено строк для усунення недоліків заяви протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Від представника позивача надійшло клопотання про залишення вищевказаної заяви без розгляду, оскільки заява Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 200/5651/23 не відповідає вимогам КАС України. Посилається на пропуск строків звернення із вказаною заявою до суду.
Ухвалою суду від 09 грудня 2025 року відкрито провадження за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №200/5651/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, з викликом учасників справи на 06 січня 2026 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1. Питання щодо строків звернення до суду із даною заявою вирішити під час її розгляду.
06 січня 2026 року до суду від представника позивача надійшли заперечення на заяву ГУ ДСНС в Донецькій області, відповідно до яких, зокрема, посилається на те, що не можуть бути визнані нововиявленими викладені в іншій справі висновки суду щодо обставин справи (оцінка доказів), юридична оцінка обставин справи в іншій справі та правові підстави рішення суду або його мотиви на предмет застосування норм права в іншій справі. Не вважаються нововиявленими обставинами нові докази, виявлені після постановлення рішення суду, а також зміна правової позиції суду в інших подібних справах. Просить відмовити у задоволенні заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
06 січня 2026 року до судового засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
У відповідності до частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглядається за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Щодо строків звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 361 КАС України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами. Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення яке підлягає перегляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 362 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами. Відповідно до п.п. 1-2 ч. 1 ст. 363 КАС України, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано:
1) з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про існування таких обставин;
2) з підстави, визначеної пунктом 2 частини другої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли вирок (ухвала) у кримінальному провадженні набрав (набрала) законної сили.
Відповідно до п.п. 1-2 ч. 2 ст. 363 КАС України, з урахуванням положень частини першої цієї статті заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подана:
1) з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - не пізніше трьох років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили;
2) з підстав, визначених пунктами 2 і 3 частини другої та частиною п'ятою статті 361 цього Кодексу, - не пізніше десяти років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили.
Строки, передбачені цією частиною, не можуть бути поновлені, крім строку, передбаченого для перегляду судового рішення за виключними обставинами у зв'язку з рішенням міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, яке набуло статусу остаточного, після спливу десяти років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили, за умови що заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами подана протягом тридцяти днів з дня, коли така особа дізналася або могла дізнатися про набуття цим рішенням статусу остаточного.
Судом встановлено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області 24.11.2025 отримало рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 по справі № 200/6664/25, з якого Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області 24.11.2025 стало відомо про наявність законодавчих підстав для перегляду рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року по справі № 200/5651/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дії, за нововиявленими обставинами.
Як вже зазначено судом вище, рішення суду по справі №200/5651/23 набуло законної сили 06.01.2024 року.
Із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами представник ГУ ДСНС в Донецькій області звернувся 26.11.2025 року.
Таким чином, із заявою про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами представник ГУ ДСНС звернувся в межах строку встановлених приписами ст.ст. 361 та 362 КАС України.
Розглянувши заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Частиною 2 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений виключний перелік підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами: 1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
Отже, з наведених норм чинного процесуального законодавства вбачається, що законом чітко визначено перелік підстав, на підставі яких позивач може звернутися до суду з заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
При перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.
До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору. Необхідними ознаками нововиявлених обставин є: існування цих обставин на час розгляду справи та що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи.
Верховний Суд в постанові від 02 травня 2023 року у справі №420/20522/21 дійшов висновку, що необхідними ознаками нововиявлених обставин є, по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте). Тобто, за своєю юридичною природою нововиявлені обставини є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які покладено в основу судового рішення.
Нововиявлені обставини відрізняються від нових обставин, обставин, що змінилися, та нових доказів за часовими ознаками, предметом доказування та істотністю впливу на судове рішення.
Нова обставина, що з'явилася або змінилася після розгляду справи, не є підставою для перегляду справ.
Перелік підстав, наведений у пунктах другої частини статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, має оціночний характер тих юридичних фактів, які мають істотне значення для вирішення справи по суті і які існували під час розгляду та вирішення справи і ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява.
Перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є процесуальним засобом перевірки правильності судових постанов, ухвал, що має забезпечувати їх законність і обґрунтованість, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними своїх повноважень на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а також і на виконання завдань і досягнення мети адміністративного судочинства.
Перегляд справи у зв'язку з нововиявленими обставинами має на меті не усунення судових помилок, а лише перегляд уже розглянутої справи з урахуванням обставини, про існування якої стало відомо після ухвалення судового рішення.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 18.11.2004 року у справі «Правєдная проти Російської Федерації» процедура відміни остаточного судового рішення передбачає, що наявні докази, які раніше не були об'єктивно доступними та які можуть призвести до іншого результату судового розгляду.
Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду лише з однією метою домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі (рішення ЄСПЛ у справі «Ryabykh v. Russia» від 24 липня 2003 року).
Суд вважає, що наведені у заяві обставини є такими, що не можуть бути віднесені до нововиявлених, оскільки не існували на час розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 368 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:
1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;
2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;
3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 369 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі №200/5651/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №200/5651/23 - відмовити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2023 року залишити в силі.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.О. Галатіна