Рішення від 04.12.2025 по справі 910/12390/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04.12.2025Справа № 910/12390/25

Господарський суд міста Києва в складі судді Привалова А.І., за участю секретаря судового засідання Ягельської А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження

справу № 910/12390/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАРММЕДАЛЬЯНС"

до Військової частини НОМЕР_1

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Приватного акціонерного товариства "АВ-Фарма"

про визнання недійсним рішення про відхилення цінової пропозиції

За участю представників сторін:

від позивача: Домітращук І.М.;

від відповідача: Кондрашов Д.В.;

від третьої особи: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ФАРММЕДАЛЬЯНС" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання недійсним рішення про відхилення цінової пропозиції.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюване рішення прийняте відповідачем всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі" та тендерній документації.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/12390/25 та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 13.11.2025. Залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "АВ-Фарма".

21.10.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує.

27.10.2025 через систему «Електронний суд» від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких остання вважає позов необґрунтованим і просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

28.10.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив.

Присутній у підготовчому засіданні 13.11.2025 представник позивача позов підтримав та просив призначити справу до судового розгляду.

Представники відповідача позов не визнав і не заперечував щодо призначення справи до судового розгляду.

Третя особа правом на участь у судовому засіданні не скористалася, клопотання про відкладення розгляду справи суду не подавала.

Ураховуючи відсутність у підготовчому засіданні 13.11.2025 будь-яких заяв і клопотань представників сторін, суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 04.12.2025, яка занесена до протоколу судового засідання від 13.11.2025.

Присутній у судовому засіданні 04.12.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав з посиланням на обставини, наведені у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на аргументи, зазначені у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи в засідання суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи суду не подавав.

Розглянувши заяву представника третьої особи про відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні з огляду на таке.

Відповідно до статті 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У судовому засіданні 04.12.2025, на підставі статті 240 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

УСТАНОВИВ:

08.09.2025 Військовою частиною НОМЕР_1 (надалі - замовник/відповідач) було оголошено тендер за спрощеною процедурою закупівлі UA-2025-09-08-008469-a, з предметом закупівлі: Код 33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (33196000-0 Аптечки першої медичної допомоги (Аптечка автомобільна загальновійськова (ААЗ) за наказом МО України від 24.07.2024 № 506) (https://prozorro.gov.ua/tender/UA2025-09-08-008469-a?oldVersion=true)

Відповідно до оголошення про проведення спрощеної/допорогової закупівлі UA-2025-09-08-008469-a, очікувана вартість предмета закупівлі: 379 500,00 UAH. Розмір мінімального кроку пониження ціни: 1 897,50 UAH. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 22 вересня 2025 00:00.

Оголошення замовника про проведення спрощеної закупівлі через систему електронних закупівель містила вимоги до документації, яка подається особами, що мають намір взяти участь у закупівлі. Зокрема, додаток №2 Технічних вимог встановлював технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі.

За вимогами вказаного додатку №2, засіб для зупинки кровотечі механічний вороткового типу повинен мати довжину не менше 90 см. Виріб і його конструкції повинні дозволяти надійно його фіксувати на кінцівках при довжині окружності кінцівки від 20 см до 80 см. Виріб повинен ефективно та перманентно (на увесь час застосування, але не менше 2 годин) припиняти кровоплин у магістральних судинах верхніх та нижніх кінцівок. Виріб повинен забезпечувати тиск при накладанні на кінцівки не менше 300 мм рт. ст. протягом двох годин при кімнатній температурі (24±7°С). Зазначений показник падіння тиску підтверджується протоколом випробування виробу, виданим акредитованою згідно стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025 лабораторією. Інформація про лабораторію, яка видає протокол випробування повинна бути в реєстрі акредитованих ООВ Національного агентства з акредитації України за посиланням https://naau.org.ua/3-reiestrakreditovanikh-oov При застосуванні за призначенням виріб не повинен зазнавати руйнувань його вузлів та деталей. При застосуванні виріб не повинен змінювати своїх лінійних розмірів (не повинен розтягуватись). Виріб не повинен змінювати своїх властивостей в діапазоні температур від -20°С до+45°С, при намоканні у тому числі дизельним пальним. Виріб повинен мати колір, який не виділяється на тлі військового екіпірування та уніформи (чорний). Конструкція виробу повинна унеможливлювати самовільне та/або неконтрольоване послаблення тиску при транспортуванні, в тому числі при перенесенні постраждалого без нош, наприклад, на собі, волоком і таке інше. До кожного виробу повинно бути додано інструкцію з використання, яка прописує правила застосування. Інструкція має бути інтуїтивно зрозумілою, та мати текстовий та графічний опис процесу використання виробу. Безпосередньо на кожний виріб повинні бути нанесені знак відповідності Технічному регламенту та інформація, необхідна для безпечного застосування медичного виробу (код партії; строк, до якого гарантовано безпечне застосування медичного виробу). Інформація наноситься безпосередньо на сам виріб, тобто пластикову платформу або на тканинну основу так, щоб при порушенні первинної упаковки, вся інформація щодо маркування, а саме: номер серії або партії або лот, термін придатності та реквізити виробника залишились неушкодженими після застосування. На підтвердження вищезазначеної інформації виробник або імпортер повинен надати фото запропонованого виробу. Термін придатності має складати не менше 5 років від дати виробництва. Також, такий компонент аптечки повинен бути зареєстрованими в Україні згідно з законодавством України. На підтвердження учасник надає оригінали або належним чином завірені копії чинних на день опублікування закупівлі, декларацій про відповідність вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №753 від 02.10.2013 року та сертифікат (паспорт) якості та протокол випробувань та ту серію або партію або лот, який безпосередньо буде входити до складу аптечки.

Крім того, за вимогами додатку №2 до Технічних вимог бинт тампонувальний кровоспинний з хімічною речовиною гемостатичної дії, завдовжки від 3 м та завширшки від 7 см має бути виготовлений з нетканого матеріалу та просочений гемостатичним розчином на основі хітозану.

За вимогами щодо документального підтвердження якості товару, запропонованого учасником, Замовник зазначив у додатку 2 наступне: "На виконання вимог частини 4 статті 23 Закону, у місцях посилання цього додатку на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва слід доповнити та читати і сприймати з виразом «або еквівалент». Під «еквівалентом» розуміється рівноцінний і рівнозначний товар, який повністю відповідає технічним та якісним характеристикам, зазначеним у цьому додатку.

За даними реєстру отриманих тендерних пропозицій, участь у закупівлі взяли два учасника: ТОВ "Фарммедальянс" з ціновою пропозицією 340 602,40 грн та ПрАТ "АВ-ФАРМА" з ціновою пропозицією 379 141,66 грн.

22.09.2025 відбулося розкриття тендерних пропозицій, що підтверджується відповідним протоколом UA-2025-09-08-008469-а, доданим до справи.

26.09.2025, відповідачем прийнято рішення про відхилення пропозиції учасника ТОВ "Фарммедальянс" на закупівлю UA-2025-09-08-008469-a, оскільки учасником ТОВ "Фарммедальянс" не надано протокол випробувань на Засіб для зупинки кровотечі механічний вороткового типу, що вимагалося замовником, згідно Додатку 2 Технічні вимоги до Оголошення, та учасником ТОВ "Фарммедальянс" в складі пропозиції надано Бинт гофрований 7,5 см х 360 см одна стерильна стрічка в індивідуальному пакуванні («Гемостатичні медичні вироби «Гемостатик»), виготовлений з нетканого матеріалу та просочений гемостатичним розчином на основі каоліну, в Технічних вимогах Замовника вимагалося, щоб виріб був просочений гемостатичним розчином на основі хітозану.

Отже, відповідач дійшов висновку, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Рішення замовника про відхилення цінової пропозиції учасника оформлене протоколом №99/911 від 26.09.2025, копія кого додана до справи.

Протоколом №99/913 від 26.09.2025 замовник визнав переможцем закупівлі UA-2025-09-08-008469-a ПрАТ "АВ-Фарма", з наступним повідомленням про намір укласти договір.

За результатами закупівлі між відповідачем та ПрАТ "АВ-Фарма" укладено державний контракт про закупівлю товарів.

Однак, позивач не погоджується з рішенням відповідача про відхилення цінової пропозиції, оформленим протоколом №99/911 від 26.09.2025, оскільки таке рішення прийнято всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі" та не у відповідності до тих вимог, які ставились до учасників процедури закупівлі при поданні цінових пропозицій (Технічні вимоги, додаток №2), у зв'язку з чим просить суд визнати недійсним рішення замовника Військової частини НОМЕР_1 , яке оформлене протоколом №99/911 від 26.09.2025 про відхилення цінової пропозиції учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Фарммедальянс" щодо участі у процедурі закупівлі UA-2025-09-08-008469-a.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що визнання недійсним рішення замовника процедури закупівлі про дискваліфікацію учасника є необхідним кроком для відновлення справедливості та забезпечення дотримання принципів прозорості, недискримінації та рівноправності, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі". Метою даного позову є не прагнення бути обраним переможцем та перегляд рішення про обрання переможцем у вже проведеній процедурі спрощеної закупівлі, а встановити невідповідність та помилковість оскаржуваного рішення законодавству. Уникнути ситуації, за якої дискваліфікація позивача може негативно вплинути на прийняття рішення про вибір позивача переможцем закупівлі в інших торгах.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 08 вересня 2025 року о 14:45 відповідачем було опубліковано Оголошення про проведення Спрощеної закупівлі Код 33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (33196000-0 Аптечки першої медичної допомоги (Аптечка автомобільна загальновійськова (ААЗ) за наказом МО України від 24.07.2024 № 506). З моменту публікації до 12 вересня 2025 року 15:00 тривав період уточнень. Згідно частини сьомої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» у період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі. За цей період Учасники опублікували 4 загальних звернень по закупівлі, з метою уточнення інформації на які замовником в термін 1 робочий надано відповіді. Водночас, серед опублікованих учасниками звернень по закупівлі були відсутні питання, на яких позивач обґрунтовує заявлену позовну заяву.

Крім того, відповідач зазначив, що підстави для відхилення цінової пропозиції позивача чітко були аргументовані в Протоколі розгляду цінових пропозицій № 99/911 від 26 вересня 2025 року. Позивач не оскаржував рішення за допомогою безоплатної системи розробленої для забезпечення прозорості, ефективності і публічності в державних закупівлях в системі Prozorro. Рішення уповноваженої особи щодо відхилення цінової пропозиції позивача було прийнято у відповідності з частиною 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», однак, не можу вважатися правовим прецедентом і впливати на рішення замовника в майбутньому.

Третя особа у своїх поясненнях по суті спору, зокрема, зазначила, що замовник закупівлі діяв у межах Закону України "Про публічні закупівлі", об'єктивно перевірив документи та встановив очевидну невідповідність пропозиції ТОВ "Фарммедальянс" технічним вимогам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі. Відсутність протоколу випробувань і невідповідність складу гемостатичного бинта є суттєвими, а не формальними недоліками, а тому позов ТОВ "Фарммедальянс" є безпідставним і спрямованим на втручання у результати добросовісно проведеної процедури.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі" (надалі - у редакції, чинній станом на час проведення спірної закупівлі).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Разом з тим, Законом України від 16.08.2022 №2526-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" внесено зміни до Закону України "Про публічні закупівлі" та Розділ Х "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 3-7.

Відповідно до названого пункту Розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі - Особливості, в редакції, чинній станом на час проведення спірної закупівлі).

Пунктом 1 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, передбачено, що ці Особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Відповідно до п. 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей (пункт 4 Особливостей).

За умовами п. 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020р. №1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною другою статті 21 Закону з урахуванням цих особливостей (п. 26 Особливостей).

Згідно з п. 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Частинами 1-4 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.

У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Як було зазначено вище, 08.09.2025 Військовою частиною НОМЕР_1 (надалі - замовник/відповідач) було оголошено тендер за спрощеною процедурою закупівлі UA-2025-09-08-008469-a, з предметом закупівлі: Код 33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (33196000-0 Аптечки першої медичної допомоги (Аптечка автомобільна загальновійськова (ААЗ) за наказом МО України від 24.07.2024 № 506) (https://prozorro.gov.ua/tender/UA2025-09-08-008469-a?oldVersion=true)

Рішенням відповідача, оформленим протоколом №99/913 від 26.09.2025, переможцем вищенаведених торгів (спрощеної закупівлі) визнано переможцем закупівлі UA-2025-09-08-008469-a ПрАТ "АВ-Фарма" та прийнято рішення про намір укласти з останнім відповідний договір. Цим рішенням за результатами розгляду пропозиції Приватного акціонерного товариства "АВ-Фарма" також встановлено, що пропозиція означеного учасника відповідає вимогам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Відповідно до пунктів 19, 24 статті 1 Закону переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.

Пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі.

Частинами 1, 2, 10-13 статті 14 Закону передбачено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:

1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

3) подання пропозицій учасниками;

4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;

5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;

6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, зокрема, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про оборонні закупівлі" у разі прийняття державним замовником рішення про проведення спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель відбір учасників здійснюється у порядку, визначеному цим Законом.

Оголошення про проведення відбору розміщується державним замовником в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня після прийняття рішення про закупівлю.

В оголошенні про проведення відбору обов'язково зазначаються:

1) найменування державного замовника, його код ЄДРПОУ, юридична та фактична адреса, електронна адреса;

2) найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на день проведення закупівлі;

3) технічні, якісні та кількісні характеристики і вимоги до предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі";

4) очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість;

5) кількість товару та місце його поставки, місце, в якому мають бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяг, строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

6) дата і час закінчення періоду подання цінових пропозицій;

7) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях (не менше 1 відсотка очікуваної вартості товару, роботи, послуги) та формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки (у разі їх обрання державним замовником);

8) перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв;

9) розмір, строк, вид та умови повернення чи неповернення забезпечення цінової пропозиції (у разі якщо державний замовник вимагає його надання);

10) розмір, строк, вид та умови надання, умови повернення чи неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (у разі якщо державний замовник вимагає його надання);

11) прізвище, ім'я та по батькові, посада однієї чи кількох посадових осіб державного замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками відбору;

12) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору відповідно до статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" та до частини другої статті 22 цього Закону (за наявності), вимоги, встановлені статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників відбору визначеним критеріям і вимогам згідно із законодавством;

13) у разі закупівлі робіт - інформація відповідно до вимог пункту 17 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі";

14) необхідність надання одиниці товару (на вимогу державного замовника);

15) інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі.

Одночасно з розміщенням оголошення про проведення відбору державний замовник також оприлюднює проект договору про закупівлю.

Цінова пропозиція подається учасником відбору в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну або ціну з іншими критеріями оцінки (у разі обрання державним замовником інших критеріїв).

Електронна система закупівель автоматично призначає час і дату проведення аукціону.

Ранжування всіх поданих учасниками відбору цін/приведених цін здійснюється в електронній системі закупівель автоматично, від найвищої запропонованої ціни/приведеної ціни до найнижчої, та оприлюднюється автоматично під час аукціону.

Під час проведення аукціону розкривається лише інформація про ціни/приведені ціни, запропоновані учасниками відбору, та їхні позиції в рейтинговій таблиці. Інформація про учасників відбору автоматично оприлюднюється електронною системою закупівель одразу після завершення аукціону.

Ціна, подана учасником відбору за результатами відбору, є остаточною. Учасник відбору, цінова пропозиція якого визнана електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною, може зменшити її лише після оприлюднення протоколу про недоліки.

Державний замовник протягом трьох робочих днів з дня завершення аукціону розглядає цінову пропозицію учасника відбору, визнану електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною, та інші документи і протягом одного робочого дня оприлюднює протокол з недоліками, виявленими під час розгляду цінової пропозиції.

Відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону «Про публічні закупівлі», замовник має право відхилити пропозицію учасника у разі, якщо вона не відповідає умовам, визначеним в оголошенні.

Згідно з частиною 20 статті 14 Закону з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду.

Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку

У пред'явленому позові Товариство просило суд визнати недійсним рішення замовника - Військової частини НОМЕР_1 , яке оформлене протоколом №99/911 від 26.09.2025 про відхилення цінової пропозиції учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Фарммедальянс" щодо участі у процедурі закупівлі UA-2025-09-08-008469-a.

Відповідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Отже, з позовом може звертатися особа за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів. При цьому, звертаючись до суду з позовом, позивач повинен визначити позовні вимоги таким чином, щоб у разі їх задоволення судом відбувся захист, визнання та поновлення його прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до частини четвертої статті 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Тобто йдеться про врахування судами висновків щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду, враховуючи статус Верховного Суду як найвищого суду у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Такі висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 року в справі № 338/180/17, від 11.09.2018 року в справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 року в справі № 569/17272/15-ц, від 01.10.2019 року в справі № 910/3907/18, від 09.02.2021 року в справі № 381/622/17, від 15.02.2023 року в справі № 910/18214/19.

Відповідно до пункту 25 частини 1 статті 1 Закону публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.

Договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (пункт 6 частини 1 статті 1 Закону).

У постанові від 02.08.2023 по справі № 924/1288/21 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що якщо публічна закупівля завершується оформленням відповідного господарського договору, то оскаржити можна такий договір, а вимога про визнання недійсною закупівлі не є ефективним способом захисту. При цьому, оскільки процедура закупівлі завершується укладенням договору, рішення уповноваженої особи замовника, оформлене відповідним протоколом, є таким, що вичерпало дію фактом його виконання (укладенням договору).

У свою чергу, обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2022 року в справі № 910/12525/20.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом під час її розгляду, за наслідками проведення процедури спірної закупівлі 05.12.2024 року між Військовою частини НОМЕР_1 (замовник) та Приватного акціонерного товариства "АВ-Фарма" (постачальник) укладено договір про закупівлю.

Відтак, оскільки процедура закупівлі завершилася укладенням відповідного договору, вимога Товариства про визнання недійсним рішення замовника закупівлі - Військової частини НОМЕР_1 , яке оформлене протоколом №99/911 від 26.09.2025 про відхилення цінової пропозиції учасника не є ефективним способом захисту, адже таке рішення вичерпало свою дію фактом його виконання (укладенням Договору), а визнання його недійсним не призведе до поновлення майнових прав позивача, що свідчить про неефективність обраного Товариством способу захисту в цій частині.

Аналогічний за змістом висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.08.2024 року в справі № 910/10968/23.

Враховуючи те, що задоволення позовної вимоги Товариства про визнання недійсним рішення замовника закупівлі - Військової частини НОМЕР_1 , яке оформлене протоколом №99/911 від 26.09.2025 про відхилення цінової пропозиції учасника не призводить до поновлення майнових прав позивача, що свідчить про неефективність обраного позивачем способу захисту, відтак, суд відмовляє у задоволенні означеної вимоги.

Згідно зі ст. 17 Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Суд зазначає, що, навіть якщо національний суд володіє певною межею розсуду, віддаючи перевагу тим чи іншим доводам у конкретній справі та приймаючи докази на підтримку позицій сторін, суд зобов'язаний мотивувати свої дії та рішення (див. рішення від 1 липня 2003 р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", заява N 37801/97, п. 36).

У п.50 рішення Європейського суду з прав людини від 28.10.2010 "Справа "Трофимчук проти України"" (Заява N 4241/03) зазначено, що суд повторює, що оцінка доказів є компетенцією національних судів і Суд не підмінятиме власною точкою зору щодо фактів оцінку, яку їм було надано в межах національного провадження. Крім того, гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами (див. рішення від 27 жовтня 1993 року у справі "Домбо Беєер B. V. проти Нідерландів", п. 31, Series A, N 274).

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, актуальної судової практики та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАРММЕДАЛЬЯНС" є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України залишаються за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано: 07.01.2026.

Суддя А.І. Привалов