Ухвала від 07.01.2026 по справі 905/1246/23

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття апеляційного провадження

07.01.2026 м. Харків Справа № 905/1246/23

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Демідова П.В., суддя Жельне С.Ч., суддя Тихий П.В., розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної екологічної інспекції у Донецькій області (вх.5Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» м. Дніпро,

до Державної екологічної інспекції у Донецькій області м. Костянтинівка,

про стягнення 69 260,96 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Державної екологічної інспекції у Донецькій області про стягнення 69 620,96 грн, з яких: 52 671,96грн - основний борг, 2 465,27грн - 3% річних, 14 123,73грн - інфляційні втрати.

Господарський суд Донецької області рішенням від 17.11.2025 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» задовольнив; стягнув з Державної екологічної інспекції у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» заборгованість за електроенергію в розмірі 52 671 (п'ятдесят дві тисячі шістсот сімдесят один) грн 96 коп, 3% річних у розмірі 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) грн 27 коп, інфляційні втрати в розмірі 14 123 (чотирнадцять тисяч сто двадцять три) грн 73 коп, судовий збір у розмірі 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) грн 20 коп.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі № 905/1246/23 в частині стягнення 3% річних в сумі 2 465,27 грн, інфляційних втрат в сумі 14 123,73 грн та судового збору у сумі 2 147,20 грн і ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, а суму судового збору розподілити пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Разом за апеляційною скаргою заявником подано до суду заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23.

Розглянувши заяву Державної екологічної інспекції у Донецькій області колегія суддів встановила наступне.

Державна екологічна інспекція звернулась із заявою, в якій просить: визнати поважними причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі № 905/1246/23; поновити Державній екологічній інспекції у Донецькій області строк на апеляційне оскарження.

В обґрунтування поважності причин пропуску строку, заявник посилається на неможливість сплати судового збору за подання апеляційної скарги у встановлені строки, у зв'язку з призупиненням з 28.11.2025 Державній екологічній інспекції у Донецькій області проведення розрахунково-касового обслуговування для здійснення коригування проведених з початку бюджетного періоду касових та невикористаних бюджетних зобов'язань, перенесення планових показників, обсягів відкритих асигнувань за бюджетними програмами, передбачених на 2025 рік за КВК 270 «Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України» та КВК 280 «Міністерство аграрної політики та продовольства України» на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1285-р.

Відповідно до ч.1 ст.256 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

З резолютивної частини рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23 вбачається, що повне рішення складено 17.11.2025, у зв'язку з чим останнім днем строку на апеляційне оскарження вказаного рішення є 08.12.2025, враховуючи, що 07.12.2025 є вихідним днем.

05.12.2025 Державною екологічною інспекцією у Донецькій області була подана апеляційна скарга на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі № 905/1246/23 до Східного апеляційного Господарського суду, що підтверджується даними з комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду». Останній ухвалою від 09.12.2025 апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Донецькій області на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23 залишив без руху; запропонував Державній екологічній інспекції у Донецькій області усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, а саме: надати до суду докази сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.

Східний апеляційний господарський суд ухвалою від 25.12.2025 повернув апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23 заявнику - Державній екологічній інспекції у Донецькій області, у зв'язку з тим, що скаржником не усунуто недоліки апеляційної скарги у строк встановлений судом.

Заявник наголошує, що він не мав можливості здійснити оплату судового збору за подання апеляційної скарги в установлені судом апеляційної інстанції строки, оскільки на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1285-р, бюджетні призначення, передбачені у 2025 році Міністерству аграрної політики та продовольства і Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів за загальним та спеціальним фондом державного бюджету передано Міністерству економіки в обсягах та за переліками згідно з додатками 1-3 зазначеного розпорядження, в тому числі і бюджетні призначення передбачені Державній екологічній інспекції України, внаслідок чого з 28.11.2025 було призупинено Державній екологічній інспекції у Донецькій області проведення розрахунково-касового обслуговування, яке відновлено після 26.12.2025.

Згідно з положеннями ч.ч.2, 3 ст.256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, зокрема на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.

Положення ГПК України не визначають вичерпного переліку обставин, що відносяться до поважних і можуть бути підставою для поновлення пропущеного процесуального строку.

Отже, у кожному випадку суд повинен, з урахуванням конкретних обставин пропуску строку, оцінити доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку, встановити чи є такий строк значним та чи поновлення такого строку не буде втручанням у принцип юридичної визначеності з врахуванням балансу суспільного та приватного інтересу. При цьому, з огляду на вимоги статей 13, 74 ГПК України заявник повинен довести обставини, на які він посилається як на поважні причини пропуску встановленого законом строку, шляхом подання відповідних доказів.

Верховний Суд в постановах від 19.06.2020 у справі №280/4682/19, від 18.06.2020 у справі №400/524/19, від 17.06.2020 у справі №280/4951/19, від 15.05.2020 у справі №820/1212/17, від 22.07.2021 у справі №640/18290/19, від 15.06.2022 у справі №140/16094/20, від 14.02.2023 у справі №240/6657/23, від 07.08.2023 у справі №480/409/22, від 09.11.2023 у справі №904/5722/14, від 15.11.2023 у справі №915/43/22, від 21.11.2023 у справі №580/6133/22, зазначив, що сам по собі факт повернення апеляційної скарги не є поважною причиною пропуску строку на апеляційне оскарження, тому при вирішенні питання про поважність наведених скаржником причин, суд має враховувати також і ті обставини, які стали підставою для повернення попередньо поданої апеляційної скарги, а також період часу, який сплинув з моменту, коли особа дізналась про відповідне рішення суду, яким чином діяла ця особа протягом зазначеного часу. Суди мають враховувати, чи вчинялись особою, яка має намір подати апеляційну скаргу, усіх можливих та залежних від неї дій у розумні строки, без невиправданих зволікань з метою виконання процесуального обов'язку щодо дотримання строку на апеляційне оскарження судових рішень.

В підтвердження обставин пропуску строку скаржником долучено до матеріалів апеляційної скарги копії наступних документів: листів Державної екологічної інспекції у Донецькій області №10-2132/25 від 19.11.2025, №10-2371/25 від 26.12.2025; листа Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України №6952/25 від 25.11.2025 «Щодо передачі бюджетних призначень» та наказу №3867 від 25.12.2025 «Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2025 рік», з паспортом бюджетної програми на 2025 рік; листа Державної екологічної інспекції України №5759/4/8-25 від 25.12.2025; службової записки начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансово-господарського забезпечення головного бухгалтера від 23.12.2025.

Так, Державна екологічна інспекція у Донецькій області листом №10-2132/25 від 19.11.2025 звернулась до Державної екологічної інспекції України, в якому просила відкликати кошти за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» у сумі 2600 грн та перерозподілити кошти на КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» у межах кошторисних призначень на 2025 рік, враховуючи наявність невикористаних коштів за КЕКВ 2210 та необхідність в отриманні коштів за КЕКВ 2800 для сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі 905/1246/23 та отримання дублікатів судових наказів для їх направлення до органів державної виконавчої служби.

Колегією суддів встановлено, що згідно Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, остання є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економіки, довкілля та сільського господарства.

Згідно постанови КМУ від 21.07.2025 № 903 «Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства» ліквідовано Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, якому раніше підпорядковувалась Держекоінспекція, та покладено його функції на Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства.

Згідно з п.1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.09.2025 №1023-р «Про передачу бюджетних призначень, передбачених Міністерству аграрної політики та продовольства і Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів у 2025 році» відповідно до частини шостої статті 23 Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2025 р. № 903 “Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства» бюджетні призначення, передбачені у 2025 році Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів за загальним та спеціальним фондом державного бюджету, вирішено передати Міністерству економіки в обсягах та за переліками згідно з додатками 1-3.

Додаткові корегування щодо порядку та обсягу передачі бюджетних призначень були внесені розпорядженням КМУ від 19.11.2025 р. № 1285-р «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».

Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України листом №6952/25 від 25.11.2025 «Щодо передачі бюджетних призначень» повідомило Голову комісії з ліквідації Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Голову комісії з ліквідації Міністерства аграрної політики та продовольства України та розпорядників нижчого рівня, за списком, що з метою забезпечення виконання змін до розпису державного бюджету на 2025 рік з 28.11.2025 буде призупинено проведення розрахунково - касового обслуговування для здійснення коригування проведених з початку бюджетного періоду касових та невикористаних бюджетних зобов'язань, перенесення планових показників, обсягів відкритих асигнувань за бюджетними програмами, передбачених на 2025 рік за КВК 270 “Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України» та КВК 280 “Міністерство аграрної політики та продовольства України».

Відповідно до службової записки 23.12.2025 начальник відділу бухгалтерського обліку та фінансово-господарського забезпечення головного бухгалтера повідомив заступнику начальника відділу правового забезпечення Державної екологічної інспекції у Донецькій області про зазначені вище обставини та зауважив, що наразі очікується від Мінекономіки наказ про затвердження паспорту бюджетних програм на 2025 рік та Паспорт бюджетної програми на 2025 рік за КПКВК 1204010 «Керівництво та управління у сфері екологічного контролю» з метою відновлення розрахунково-касових операцій.

Наказом Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України №3857 від 25.12.2025 «Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2025 рік» затверджено паспорт бюджетної програми на 2025 рік Міністерства економіки України за КПКВК 1204010 «Керівництво та управління у сфері екологічного контролю». До вказаного наказу долучено копію паспорту бюджетної програми на 2025 рік для Державної екологічної інспекції України.

Копію паспорта бюджетної програми на 2025 рік за КПКВК 1204010 «Керівництво та управління у сфері екологічного контролю» та наказу Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України від 25.12.2025 № 3867 «Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2025 рік» Державна екологічна інспекція України довела керівникам територіальних та міжрегіональних територіальних органів Держекоінспекції, згідно з листом №5759/4/8-25 від 25.12.2025.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області звернулась з листом №10-2371/25 від 26.12.2025 «Щодо надання документів» до Начальника УДКСУ у м.Костянтинівці Донецької області та надала копію Паспорта бюджетної програми на 2025 рік за КПКВК 1204010 «Керівництво та управління у сфері екологічного контролю», копію наказу Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України №3867 від 25 грудня 2025 року «Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2025 рік».

Зазначене стало підставою для відновлення розрахунково-касових операцій Державній екологічна інспекції у Донецькій області.

З матеріалів апеляційної скарги вбачається, що судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23 заявником сплачено 27.12.2025 в сумі 3418,32грн та 02.01.2026 в сумі 215,28грн, відповідно до наданих платіжних інструкцій та 02.01.2026 подана апеляційна скарга повторно.

Враховуючи запроваджену Кабінетом Міністрів України процедуру ліквідації Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів з покладанням його функції на Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства, що супроводжується тривалими процедурами фінансової інвентаризації, передання бюджетних призначень, а також враховуючи, що заявником вживались усі можливі та залежних від нього дій, направлені на своєчасне апеляційне оскарження судового рішення, колегія суддів дійшла висновку, що причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі № 905/1246/23 є поважними, у зв'язку з чим клопотання Державної екологічної інспекції у Донецькій області про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення у справі № 905/1246/23 підлягає задоволенню.

Перевіривши матеріали апеляційної скарги на відповідність їх вимогам Господарського процесуального кодексу України та провівши підготовчі дії, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила, що подані матеріали є достатніми для відкриття апеляційного провадження.

Враховуючи положення ч.10 ст. 270 ГПК України суд вважає за можливе призначити апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Донецькій області до розгляду без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження, оскільки ціна позову в означеній справі менша ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та клопотань від учасників справи шодо розгляду справи з викликом учасників не надходило.

Керуючись ст.ст.234, 256, 262, 267-270, 281 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1.Заяву Державної екологічної інспекції у Донецькій області про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23 - задовольнити.

2.Поновити Державній екологічній інспекції у Донецькій області строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23.

3.Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної екологічної інспекції у Донецькій області на рішення Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 у справі №905/1246/23.

4.Справу розглядати без повідомлення учасників справи.

5.Встановити учасникам справи термін до 22.01.2026 (включно) для подачі відзиву на апеляційну скаргу, заяв, клопотань та письмових пояснень, з доказами їх надсилання іншим учасникам провадження.

Відзив має бути оформлено відповідно до вимог ст. 263 ГПК України, якою, зокрема, передбачено, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

6.Витребувати у Господарського суду Донецької області матеріали справи №905/1246/23.

7.Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати за веб-адресою eag.court.gov.ua.

8.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя П.В. Демідова

Суддя С.Ч. Жельне

Суддя П.В. Тихий