Справа № 481/1881/25
Провадж.№ 3/481/16/2026
07.01.2026 м. Новий Буг
Новобузький районний суд Миколаївської області у складі: головуючої судді Вжещ С.І., за участю секретаря судових засідань Юхименко Т.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новий Буг справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючої,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП,
18.12.2025 року відносно ОСОБА_1 ПОГ ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області старшим лейтенантом поліції Дон О.О., складено протокол серії ВАД № 873145 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, про те, що 18.12.2025 року близько 14:51 год гр. ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст.150, 180 СК України батьківських обов'язків щодо виховання своєї малолітньої доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого остання, 07.11.2025 року близько 14:51 год. проникла до будинку, що розташований в АДРЕСА_3 , розбила вікно та пошкодила майно.
ОСОБА_1 під час розгляді справи вину визнала та пояснила, що дійсно її донька ОСОБА_2 разом зі своїми друзями 07.11.2025 року розбила вікно у житловому будинку та пошкодила майно. З донькою провела профілактичну бесіду та зобов'язується, що в подальшому такого не повториться.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Так, згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП підтверджується:
- протоколом серії ВАД № 873145 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП від 18.12.2025 року;
- рапортом чергового ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області Макатьор від 07.11.2025 року;
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 07.11.2025 року;
- заявою ОСОБА_3 від 07.11.2025 року;
- протоколом огляду місця події від 07.11.2025 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 08.11.2025 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 18.12.2025 року.
Наведені вище докази вказують на те, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання малолітньої доньки.
Відповідно до ч.2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин не вбачається.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення у відношенні ОСОБА_1 , враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, а також наслідки вчиненого нею адміністративного правопорушення, вважаю за доцільне застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є багатодітною матір'ю, вважаю, що наявні підстави, передбачені ст.8 Закону України «Про судовий збір», для звільнення її від сплати судового збору.
Керуючись ст. 276-280, 283-285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП і накласти на неї стягнення у виді попередження.
На підставі п. «г» ч.1, ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнити від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Повний текст постанови проголошено 07.01.2026 року о 16:30 год.
Суддя С.І. Вжещ