Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/4/26
Провадження № 2-а/376/31/2026
07 січня 2026 року м.Сквира Суддя Сквирського районного суду Київської області Ловінська С.С. перевіривши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського ОВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання суб'єкта владних повноважень оформити та видати паспорт громадянина України, -
Позивачка звернулася до Сквирського районного суду Київської області в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 з позовом до Білоцерківського ОВ ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання суб'єкта владних повноважень оформити та видати паспорт громадянина України. В позовній заяві просила суд визнати протиправними дії Білоцерківського об'єднаного відділу ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України у формі книжечки неповнолітній доньці ОСОБА_2 ; зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ; зобов'язати відповідача зазначити у паспорті громадянина України прізвище, ім'я та по-батькові відповідно до норм Українського правопису без використання суцільних великих літер, а саме: ОСОБА_3 .
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Згідно з ч. 2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Як вбачається із змісту адміністративного позову, спір виник між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень - відповідачем з приводу визнання дій протиправними, у зв'язку з відмовою Білоцерківського об'єднаного відділу центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положень про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХII.
Оскільки належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил предметної, інстанційної та територіальної підсудності, суд, встановивши, що спір за правилами предметної підсудності встановленої законом належить до юрисдикції іншого суду, приходить висновку про необхідність направлення справи для розгляду до адміністративного суду, до предметної юрисдикції якого належить її розгляд.
Відповідно ч. 2 ч. 1ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За даних обставин суд дійшов до переконання про неможливість відкриття провадження у справі у зв'язку з тим, що спір у справі за позовом ОСОБА_1 предметно підсудний Київському окружному адміністративному суду, і Сквирський районний суд Київської області не є повноважним для його розгляду.
Слід зазначити, що відповідно до вимог ст.318 КАС України прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20,22,25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Враховуючи наведене, матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно з нормами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.20, 29, 171, 294 КАС України, -
Адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського ОВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання суб'єкта владних повноважень оформити та видати паспорт громадянина України направити за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: б-р Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133).
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення (підписання), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя С.С.Ловінська