Постанова від 06.01.2026 по справі 210/5155/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2026 року м. Дніпросправа № 210/5155/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Металургійного районного суду міста Кривого Рогу від 31 жовтня 2025 року (суддя Чайкіна О.В.) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2

про скасування постанови про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить постанову № у/5043/29 від 08 липня 2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 гривень - скасувати, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити.

Рішенням Металургійного районного суду міста Кривого Рогу від 31 жовтня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що як відповідачі, так і суд першої інстанції не надали жодної оцінки наданому позивачем висновку ВЛК від 06 грудня 2023 році, яким ОСОБА_1 , на підставі ст.ст. 53в, 52в, графи ІІ НМОУ № 402-2008 р, був визнаний придатним до військової служби.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін. Звертає увагу суду, що апелянту надавалось направлення на проходження медичного огляду, на підставі якого останній отримав на ВЛК картку обстеження, де 01.12.2023 почав проходити обстеження та не завершив його в 2023 році. У зв'язку з чим військово - лікарською комісією не було прийнято постанову, тому Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів не містить дійсної постанови ВЛК про придатність до військової служби за 2023 рік.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» має статус військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з протоколом № 1072 від 02.07.2025 про адміністративне правопорушення, який складений офіцером відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 02.07.2025 о 12 годині 40 хвилин, в ІНФОРМАЦІЯ_3 було виявлено факт невиконання військовозобов'язаним вимог пункту 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», від 21.03.2024 № 3621-ІХ в редакції Закону № 4235-ІХ від 12.02.2025, яким установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду (а.с. 30-32).

Позивачем 08.07.2025 подано клопотання про розгляд адміністративної справи без його участі, адміністративне правопорушення не визнав (а.с. 35)

Начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 прийнято постанову № уп/5043/29 від 08.07.2025 про накладення на гр. ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17 000,00 грн за скоєне адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП. Підставою прийняття такої постанови слугувала та обставина, що згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовозобов'язаний ОСОБА_1 станом на 06.06.2025 не виконав покладену на нього вимогу чинного законодавства та не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Названа постанова є предметом оскарження в цій справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пункту 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», від 21.03.2024 № 3621-ІХ в редакції Закону № 4235-ІХ від 12.02.2025 установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що вказана норма зобов'язала осіб віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (до 15.02.2025) до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

У цій справі позивач вважає, що на нього не розповсюджується вказана вимога Закону, адже ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби рішенням ВЛК в 2023 році.

Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції встановив, що згідно з військовим квитком № НОМЕР_1 ОСОБА_1 06 квітня 1993 року комісією при Дзержинському РВК визнаний придатним до нестройової служби, запис завірений підписом та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний обмежено-придатним, проте на записі відсутній підпис відповідальної особи та печатка організації (а.с. 91).

Згідно з військово-обліковим документом «Резерв+», сформованим 26.06.2025, постанова ВЛК від 06.04.1993 «непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час». Дата уточнення даних 11.04.2025 (а.с. 7).

Згідно з карткою № 18876 обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного для призиву по мобілізації (додаток 13 до Положення про військово-лікарську Експертизу в збройних Силах України) ОСОБА_3 пройшов медичне обстеження спеціалістами. Варто зауважити, що вказаний документ підписаний лише головою ВЛК, підпис членів ВЛК, секретаря ВЛК, а також повна дата документа відсутня (а.с. 94).

Згідно з висновком лікаря від 06.12.2023 ОСОБА_1 , на підставі ст. ст. 53в, 52в, графи ІІ НМОУ № 402-2008, придатний до військової служби (а.с. 95).

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії № 2025-0702-1023-2862-3 від 02.07.2025 (додаток 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в збройних Силах України) проведено медичний огляд ОСОБА_3 на підставі статті графи ІІ розкладу хвороб - придатний до військової служби.

Пунктом 3.8. «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, визначено, що постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому пункт 3.8. «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» в редакції, чинній у 2023 році (на час отримання позивачем висновку лікаря від 06.12.2023 про придатність до військової служби), мав такий зміст:

«Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням начальника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку»; Обмежено придатний до військової служби.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд».

Суд апеляційної інстанції звертає увагу позивача, що належні документи, які підтверджують факт придатності ОСОБА_3 до військової служби, є довідка військово-лікарської комісії № 2025-0702-1023-2862-3 від 02.07.2025.

Враховуючи той факт, що позивач мав обов'язок пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби до 5 червня 2025 року, натомість пройшов 02 липня 2025 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

При цьому суд апеляційної інстанції не вважає слушними зауваження позивача про визнання його придатним до військової служби у 2023 році, адже належним доказом прийняття такого рішення має бути довідка ВЛК (додаток 4 до цього Положення), проте матеріали справи таку довідку не містять.

Враховуючи сукупність наведених обстави, колегія суддів доходить висновку, що оскаржувана постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є обґрунтованою та правомірною.

Доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 286, 316, 322, Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Металургійного районного суду міста Кривого Рогу від 31 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 210/5155/25 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з 06 січня 2026 року та оскарженню не підлягає.

Повна постанова складена 06 січня 2026 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя А.В. Суховаров

суддя Т.І. Ясенова